Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κάνε ένα dirty flash την rom χωρίς wipe data και ξανα βάλε τον kernel που θες.

 

Το κάνα και αυτό τπτ δεν έγινε.

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Μη γελασεις...Δεν ξέρω να ανεβαζω φωτο εδώ..Πάντως αυτό γίνεται ...Και μάλιστα όταν φλασσαρω άλλον και κάνω reeboot με βάζει κατευθείαν στο ui χωρίς καν να ζητήσει password..Κουλο;
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κάνε ένα titanium backup τις εφαρμογές σου, κάνε flash factory image, θα έχουν χαθεί και τα αρχεία της κάρτας ε, και μετά ξανά root, recovery, rom, kernel.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, κάνε ένα titanium backup τις εφαρμογές σου, κάνε flash factory image, θα έχουν χαθεί και τα αρχεία της κάρτας ε, και μετά ξανά root, recovery, rom, kernel.

 

Εντωμεταξυ τα back up μου στο twrp δεν τα βλέπω καν ενω στο root explorer τα βλέπω..Λέω να περάσω αλλη Ρομ πριν μπω στην φασαρία του στησίματος απο την αρχή..Τα zip τα βλέπω κανονικά...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

@navouxodonosoras

 

Κάνεις dirty τη rom και παρόλα αυτά ξαναbootάρει με elemental..?!

Κουφό είναι αυτό ( έως απίθανο )

Για πες ποια rom χρησιμοποιείς?

Επίσης πριν το φλασάρισμα κάνε πρώτα ένα clear cache σε εφαρμογές τύπου Trickster κλπ αν χρησιμοποιείς.

( αν και δε νομίζω να έχει σχέση )

Πρώτα boot τη rom με τον stock kernel της , μετά ξανα recovery και flash τον νεο kernel.

 

 

 

Μήπως άλλαξες όνομα στους φακέλους του backup;

 

Άσχετο, αλλά ο code blue βασίζεται στον uber linaro;

 

read the OP λέμεεεεεε :p

 

-Build with UBER-Linaro 4.9.1 and 4.10 (exp) arm-eabi- by @Cl3Kener

 

-Based on android-msm-hammerhead-3.4-kitkat-mr1 + commits & cherry-picks on demand from several top devs, code aurora, linaro, omni ROM, slim ROM

Link to comment
Share on other sites

@navouxodonosoras

 

Κάνεις dirty τη rom και παρόλα αυτά ξαναbootάρει με elemental..?!

Κουφό είναι αυτό ( έως απίθανο )

Για πες ποια rom χρησιμοποιείς?

Επίσης πριν το φλασάρισμα κάνε πρώτα ένα clear cache σε εφαρμογές τύπου Trickster κλπ αν χρησιμοποιείς.

( αν και δε νομίζω να έχει σχέση )

Πρώτα boot τη rom με τον stock kernel της , μετά ξανα recovery και flash τον νεο kernel.

 

 

 

 

 

read the OP λέμεεεεεε :p

 

-Build with UBER-Linaro 4.9.1 and 4.10 (exp) arm-eabi- by @Cl3Kener

 

-Based on android-msm-hammerhead-3.4-kitkat-mr1 + commits & cherry-picks on demand from several top devs, code aurora, linaro, omni ROM, slim ROM

 

Φιλέ Captain πέρασα σε στοκ Ρομ τον linaro και όταν τον φλασαρα μου άνοιξε installer σαν του elemental.Έκτοτε πήγα να περάσω άλλον kernel και παρόλο που μου γράφει οτι έγινε επιτυχώς παρόλα αυτά παραμένει ο linaro.Επίσης δεν βλέπω τα back up μου στο twrp ενω τα zip τα βλέπω κανονικά.Κάνω dirty rom και μου κρατάει παλι τον linaro.Επίσης στο reeboot μπαίνει κατευθείαν στο ui δεν ζητάει password για sim.Απο rom έχω στοκ mahdi και purity 4.4.3.Δεν χρησιμοποιώ trickster

Edited by navouxodonosoras
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Stock, Mahdi και Purity? Χρησιμοποιείς MultiRom? Για δες το τελευταίο update μέσω της εφαρμογής για το recovery. Ελπίζω να μην εχεις κανει share kernel. Ο linaro χρησιμοποιει aroma? Κάτι δε μου κολλάει.
Link to comment
Share on other sites

Stock, Mahdi και Purity? Χρησιμοποιείς MultiRom? Για δες το τελευταίο update μέσω της εφαρμογής για το recovery. Ελπίζω να μην εχεις κανει share kernel. Ο linaro χρησιμοποιει aroma? Κάτι δε μου κολλάει.

 

Όχι απλα αυτές εναλλασσω..Και όμως με το που τον φλασαρα μου άνοιξε aroma installer όπως του elemental...Λεγοντας share kernel τι έννοιες;

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

@navouxodonosoras

read the OP λέμεεεεεε :p

 

-Build with UBER-Linaro 4.9.1 and 4.10 (exp) arm-eabi- by @Cl3Kener

 

-Based on android-msm-hammerhead-3.4-kitkat-mr1 + commits & cherry-picks on demand from several top devs, code aurora, linaro, omni ROM, slim ROM

Είχα διαβάσει την πρώτη παύλα, αλλά με μπερδεύουν οι ορολογίες για toolchains κτλ, και δε ξέρω τι ακριβώς εννοούν. Τον όρο linaro toolchain τον έχω δει πολλές φορές και με έχει μπερδέχει.

 

Τώρα οτι έχει picks απο διάφορους kernels, ε αυτό όλοι το έχουν. Αλλά πχ ο linaro είναι ο franco με λίγες διαφορές, άλλο να πεις αυτό άλλο να πεις πήρα κομμάτια απο franco, κατάλαβες τι εννοώ;

 

Τέλος πάντων, όπως και να έχει, αύριο θα δοκιμάσω και code blue, beta που έχει για 4.3.3 ή δε ξέρω αν έχει βγάλει και stable 4.3.3.

Link to comment
Share on other sites

@navouxodonosoras

 

Όχι οκ, αν δεν χρησιμοποιείς MutliRom ξέχνα το share kernel, δεν σε απασχολεί.

Το τελευταίο twrp το έχεις περάσει? ( δε νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα βέβαια )

Πάντως αν βλέπεις τα backup σου μέσα στο λειτουργικό κάπου εκεί είναι.

Φαντάζομαι ότι δεν κάνεις dirty flash τη μια rom πάνω στην άλλη ε?!

Δε ξέρω τώρα, δεν μπορώ να καταλάβω καν το κόλλημα, μετά από dirty θα έπρεπε να βλέπεις τον stock της

εκάστοτε rom, αυτό είναι το σίγουρο...:worry:

 

@flik

 

Άλλο το toolchain άλλο που είναι βασισμένος.

Πάντως μόλις φλάσαρα τον beta για 4.4.3 στο leaked 4.4.3 της Purity, μια χαρά πάει.

( όχι ότι είχα και ποτέ πρόβλημα με τον Code Blue, σταθερός μέχρι αηδίας σαν τη Purity )

Edited by CaptainMorgan
Link to comment
Share on other sites

Όχι οκ, αν δεν χρησιμοποιείς MutliRom ξέχνα το share kernel, δεν σε απασχολεί.

Το τελευταίο twrp το έχεις περάσει? ( δε νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα βέβαια )

Πάντως αν βλέπεις τα backup σου μέσα στο λειτουργικό κάπου εκεί είναι.

Φαντάζομαι ότι δεν κάνεις dirty flash τη μια rom πάνω στην άλλη ε?!

Δε ξέρω τώρα, δεν μπορώ να καταλάβω καν το κόλλημα, μετά από dirty θα έπρεπε να βλέπεις τον stock της

εκάστοτε rom, αυτό είναι το σίγουρο...:worry:

Μόλις τώρα εκανα δοκιμή να ξαναπερασω την στοκ με στοκ κερνελ αλλά τπτ παλι μου δείχνει linaro.Όχι όταν αλλαζω Ρομ τα εξαφανιζω όλα και περναω αλλη αλλά εδώ το θέμα είναι οτι η σημάδα η στοκ έμεινε με τον linaro...Έχεις λινκ για την νέα εκδοση του twrp;

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα εκανα δοκιμή να ξαναπερασω την στοκ με στοκ κερνελ αλλά τπτ παλι μου δείχνει linaro.Όχι όταν αλλαζω Ρομ τα εξαφανιζω όλα και περναω αλλη αλλά εδώ το θέμα είναι οτι η σημάδα η στοκ έμεινε με τον linaro...Έχεις λινκ για την νέα εκδοση του twrp;

 

Παράξενα πράγματα...

ΤWRP

Μόλις είδα ότι έχει και σημερινή έκδοση ... :p

Link to comment
Share on other sites

Παράξενα πράγματα...

ΤWRP

Μόλις είδα ότι έχει και σημερινή έκδοση ... :p

 

Δεν διαβάζεις τα προηγούμενα posts, γι'αυτό.:p

 

@navouxodonosoras κάπου κάνεις λάθος, δεν γίνονται αυτά που περιγράφεις.

Επίσης ο aroma installer δεν ειναι αποκλειστικότητα του ElementalX. Πολλοί developers τον χρησιμοποιούν.

 

@flik τα toolchains (sabermod, linaro, etc) είναι τα "εργαλεία μαγειρέματος" μιας rom ή ενός kernel.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβάζεις τα προηγούμενα posts, γι'αυτό.:p

 

@navouxodonosoras κάπου κάνεις λάθος, δεν γίνονται αυτά που περιγράφεις.

Επίσης ο aroma installer δεν ειναι αποκλειστικότητα του ElementalX. Πολλοί developers τον χρησιμοποιούν.

 

@flik τα toolchains (sabermod, linaro, etc) είναι τα "εργαλεία μαγειρέματος" μιας rom ή ενός kernel.

 

Δεν εχω λογω να πω κατι που δεν ισχυει...οταν φλασαρω τον linaro μου εβγαλε ενα μωβ ροζ φοντο και εγραφε linaro kernel και στην συνεχεια με πηγαινε σελιδα σελιαδα για να κανως ρυθμισεις σε gestures cpu κα οπως στον elemental..Με το που το τελειωσε αρχισαν να προκυπουν τα παραπανω..Τεσπα τωρα ετσδι κιαλλιως ξαναφλασαρω την στοκ απο το toolkit και φτου και απο την αρχη

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε 4.4.3 τι πρεπει να κανω τωρα ωστε να βαλω αλλον κερνελ; εχω είδη τον uber αλλα θελω να αλλαξω πως θα το κανω;
Link to comment
Share on other sites

παιδια σε 4.4.3 τι πρεπει να κανω τωρα ωστε να βαλω αλλον κερνελ; εχω είδη τον uber αλλα θελω να αλλαξω πως θα το κανω;

 

Οτι λέει το OP του topic του νέου kernel.

Συνήθως dirty flash την ROM.

Edited by gtctsiamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβάζεις τα προηγούμενα posts, γι'αυτό.:p

...

 

Τώρα μου τη λες δηλαδή...? :lol::p

 

@navouxodonosoras

Δε μου λες, από περιέργεια, τον linaro την πρώτη φορά, τον φλάσαρες απευθείας πάνω στον elemental ή έκανες πρώτα ένα

dirty flash τη rom ?

 

Πάντως ανεξάρτητα από αυτό, το dirty flash της rom σε πάει στον stock kernel της rom.

Είσαι σίγουρος ότι όντως κάνεις dirty flash τη rom?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου τη λες δηλαδή...? :lol::p

 

Sorry δάσκαλε.:lol:

 

Την χθεσινή test της Purity την φλασαρες?

Είχε κάτι ψιλοθεματακια. Για αλλη μια φορά σωστός ο Dario που δεν την έβγαλε για stable.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου τη λες δηλαδή...? :lol::p

 

@navouxodonosoras

Δε μου λες, από περιέργεια, τον linaro την πρώτη φορά, τον φλάσαρες απευθείας πάνω στον elemental ή έκανες πρώτα ένα

dirty flash τη rom ?

 

Πάντως ανεξάρτητα από αυτό, το dirty flash της rom σε πάει στον stock kernel της rom.

Είσαι σίγουρος ότι όντως κάνεις dirty flash τη rom?

 

Και όμως αν και δεν θυμάμαι να τον πέρασα πανω απο elemental πράγμα που δεν αποκλειω εκανα δυο φορές dirty flash την στοκ και παρόλα αυτά τπτ..Όπως και να χει ξαναπέρασαν στοκ και unroot και το ξαναστησα απο την αρχή με purity και uber...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Και όμως αν και δεν θυμάμαι να τον πέρασα πανω απο elemental πράγμα που δεν αποκλειω εκανα δυο φορές dirty flash την στοκ και παρόλα αυτά τπτ..Όπως και να χει ξαναπέρασαν στοκ και unroot και το ξαναστησα απο την αρχή με purity και uber...

Αν θέλεις την γνώμη μου κάτσε και διάβασε,μέσα στο forum υπαρχουν πολλά θέματα ώστε να καταλάβεις αρχικά πως δουλεύει το root,το nexus toolkit είναι ο εύκολος τρόπος με των οποίο δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα απο την στιγμή που το μονο που κανείς είναι κλικ με το ποντίκι.....Υπαρχουν ατομα εδώ μέσα που έχουν σπαταλισει χρονο για οδηγούς έτσι ώστε ο καθένας να μπορεί να κανει τα αυτονόητα,είναι κατα την γνώμη λάθος να μην διαβάζουμε και να τσ θέλουμε όλα έτοιμα και απαντημενα,ενω με λίγο διάβασμα παίρνεις την απάντηση που θέλεις,με το πλεονέκτημα οτι μαθαίνεις την απάντηση καλυτερα...

Όλα αυτά τσ λέω φιλικά ,αμα μπει ένας νεος χρήστης στην ενότητα τροποποιήσεις / βελτιώσεις , θα του είναι δύσκολο να μαθει η να βρει κάτι αφού έχουμε ξεφυγει τελείως απο το θέμα έπρεπε να λεγόταν "προβλήματα με custom Roms / kernels". :)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις την γνώμη μου κάτσε και διάβασε,μέσα στο forum υπαρχουν πολλά θέματα ώστε να καταλάβεις αρχικά πως δουλεύει το root,το nexus toolkit είναι ο εύκολος τρόπος με των οποίο δεν μπορείς να καταλάβεις τίποτα απο την στιγμή που το μονο που κανείς είναι κλικ με το ποντίκι.....Υπαρχουν ατομα εδώ μέσα που έχουν σπαταλισει χρονο για οδηγούς έτσι ώστε ο καθένας να μπορεί να κανει τα αυτονόητα,είναι κατα την γνώμη λάθος να μην διαβάζουμε και να τσ θέλουμε όλα έτοιμα και απαντημενα,ενω με λίγο διάβασμα παίρνεις την απάντηση που θέλεις,με το πλεονέκτημα οτι μαθαίνεις την απάντηση καλυτερα...

Όλα αυτά τσ λέω φιλικά ,αμα μπει ένας νεος χρήστης στην ενότητα τροποποιήσεις / βελτιώσεις , θα του είναι δύσκολο να μαθει η να βρει κάτι αφού έχουμε ξεφυγει τελείως απο το θέμα έπρεπε να λεγόταν "προβλήματα με custom Roms / kernels". :)

Φιλέ μου αν είναι δυνατόν να θιγομαι επειδή προσπαθείς εσύ και τα αλλά παιδιά να μου ανοιξεις τα ματια ...Ίσα ίσα που αισθάνομαι και υποχρεωμένος. Αλλά δεν έχω πολύ χρονο να διαβάσω το φόρα και εκτός αυτου δεν κατέχω και καλά την αγγλική... Αν κουραζω με τις ερωτήσεις τοτε είναι αποδεκτό να σταματήσω κάπου εδώ αλλά θεώρησα οτι στην ουσία είμαστε όλοι κατα μια έννοια tester ειδικα των νέων roms και kernels και γιαυτό μπήκα σαυτη τη διαδικασία. Σήμερα παράδειγμα είδα οτι ο νέος linaro τελικά εχει aroma installer..Χθες όμως που τον φλασαρα μου κολησε και μετα δεν μπορουσα να περάσω ουτε την στον Ρομ...Συγνώμη αν σας έχω γίνει τσιμπουρι αλλά κάθε φορά μου προκύπτει κάτι καινούριο και θεωρώ οτι εσείς είστε η πιο άμεση βοήθεια...

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...