Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτές όμως δεν είναι εγγυημένα καθαρές.

Έτσι δεν είναι?

 

Τι εννοείς ότι δεν είναι εγγυημένα καθαρές...?!

Οι 2 πρώτες είναι απλά το stock image της Google σε flashable zip μορφή.

Πόσο πιο καθαρές να γίνουν?!

Καθαρή AOSP εννοείς χωρίς καν gapps?

 

H τρίτη μόνο (KANGAKAT) μόνο έχει κάτι ελάχιστες διαφοροποιήσεις από σκέτη stock.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς ότι δεν είναι εγγυημένα καθαρές...?!

Οι 2 πρώτες είναι απλά το stock image της Google σε flashable zip μορφή.

Πόσο πιο καθαρές να γίνουν?!

Καθαρή AOSP εννοείς χωρίς καν gapps?

 

H τρίτη μόνο (KANGAKAT) μόνο έχει κάτι ελάχιστες διαφοροποιήσεις από σκέτη stock.

 

Όχι, εννοούσα αν είναι όντως stock images σε flashable μορφή ή αν είναι "πειραγμένες" και απλά τις λένε για stock.

Για τις δύο πρώτες βέβαια πήγαινε η ερώτηση.

Οι stock roms είναι πάντα odexed ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

φαινεται πολυ ομορφη,την ψηνω,αρχισα να βαριεμαι την αδεια σλιμ

 

βγηκε και ο νεος furnace για τους ενδιαφερομενους

 

Από οτι έχω καταλάβει το θεμαντου κερνελ είναι λίγο υποκειμενικό. Ωστόσο ποιον θεωρείτε πιο ισορροπημενο ως προς αυτονομία και επιδοσεις? Αυτός ι furnace τι αυτονομία σου δίνει?

Link to comment
Share on other sites

Οι stock roms είναι πάντα odexed ή κάνω λάθος?

 

Σωστός.

Ξέχασα νωρίτερα να αναφέρω και αυτή.

Ανέγγιχτη stock, έτοιμη, Pre-Rooted & Busybox, Odexed.

Φλασάρισμα και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγιες εδω για όποιον θέλει να βάλει τον launcher απο το htc m8 .

 

Μιχάλη με έβαλες σε πειρασμό αλλά τελικά έβαλα τα χεράκια μου κι έβγαλα τα ματιάκια μου. Δεν λειτουργει σε εμένα (Paranoid Beta4) οπότε φυτού κι απ την αρχή να το ξεφορτωθώ :p

Σε εσένα λειτουργεί κανονικά?

Πάντως θα το ήθελα να πω την αλήθεια έστω για μια καλη δοκιμή

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις αυτιο το mod: http://nexus5.wonderhowto.com/how-to/get-all-lg-g2-knock-knock-features-your-nexus-5-for-faster-sleep-wake-0154032/

εχει την Knock Knock λειτουργια του lg g2!!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Από οτι έχω καταλάβει το θεμαντου κερνελ είναι λίγο υποκειμενικό. Ωστόσο ποιον θεωρείτε πιο ισορροπημενο ως προς αυτονομία και επιδοσεις? Αυτός ι furnace τι αυτονομία σου δίνει?

 

ο furnace δινει την καλυτερη αυτονομια,τουλαχιστον για τη χρηση που του κανω

 

σημερα δοκιμασα την carbon,αλλα δε ξερω κατι με χαλασε και γυρισα πισω στη σλιμ,που ειναι ακριβως στα μετρα μου οπως βγαινει..

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη με έβαλες σε πειρασμό αλλά τελικά έβαλα τα χεράκια μου κι έβγαλα τα ματιάκια μου. Δεν λειτουργει σε εμένα (Paranoid Beta4) οπότε φυτού κι απ την αρχή να το ξεφορτωθώ :p

Σε εσένα λειτουργεί κανονικά?

Πάντως θα το ήθελα να πω την αλήθεια έστω για μια καλη δοκιμή

 

Σε stock rom που τον δοκίμασα για λίγο λειτουργεί κανονικά ,δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το σκορ μου στο antutu....

Την πρωτη φορα που ετρεξα το συγκεκριμενο τεστ μου εβγαλε παρομοιο σκορ με το δικο σου,απ οτι θυμαμαι πανω απο 33.000,μου εκανε εντυπωση και το ξαναετρεξα, και απο τοτε δεν μου εχει βγαλει μεγαλυτερο απο 31000,δεν ξερω αλλα κατι δεν μου παει καλα με αυτα τα benchmarks......... δεν τα πολυεμπιστευομαι,π.χ τρεχω ταυτοχρονα το ιδιο τεστ με το iphone 5s και ενω το nexus 5 τελειωνει αρκετα ποιο γρηγορα,το iphone 5s βγαζει μεγαλητερο σκορ......:whistle:

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Στην σλιμκατ η εφαρμογή της κάμερας δεν έχει τη λειτουργια HDR?

Υπαρχει zip που βαζει την μαμα καμερα με ολες τις λειτουργιες της,το εχω αλλα το κατεβασα απο το download center τις c-rom,και δεν ξερω λινκ,το δοκιμασα και στην carbon και δουλευει κανονικα,υπαρχει τροπος να το ανεβασω το zip αρχειο???

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει δοκιμασει κανεις αυτιο το mod: http://nexus5.wonderhowto.com/how-to/get-all-lg-g2-knock-knock-features-your-nexus-5-for-faster-sleep-wake-0154032/

εχει την Knock Knock λειτουργια του lg g2!!!!

 

Πολύ ενεργοβορο μέχρι στιγμής και μέσω κερνελ και μέσω του touch control.

Link to comment
Share on other sites

κανενας εγκυρος οδηγος για ρουτ; :)

Δες εδω !!

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει zip που βαζει την μαμα καμερα με ολες τις λειτουργιες της,το εχω αλλα το κατεβασα απο το download center τις c-rom,και δεν ξερω λινκ,το δοκιμασα και στην carbon και δουλευει κανονικα,υπαρχει τροπος να το ανεβασω το zip αρχειο???

 

Έχω και εγώ την carbon και η Ρομ είναι ακριβως όπως την θέλω. Ρο μονο που θα ήθελα θα ηταν η στοκ κάμερα. Αφού λες οτι την δοκιμασίες στην ίδια αυτή Ρομ, τοτε θα περιμένω το λινκ.

ευχαριστώ.

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη φορα που ετρεξα το συγκεκριμενο τεστ μου εβγαλε παρομοιο σκορ με το δικο σου,απ οτι θυμαμαι πανω απο 33.000,μου εκανε εντυπωση και το ξαναετρεξα, και απο τοτε δεν μου εχει βγαλει μεγαλυτερο απο 31000,δεν ξερω αλλα κατι δεν μου παει καλα με αυτα τα benchmarks......... δεν τα πολυεμπιστευομαι,π.χ τρεχω ταυτοχρονα το ιδιο τεστ με το iphone 5s και ενω το nexus 5 τελειωνει αρκετα ποιο γρηγορα,το iphone 5s βγαζει μεγαλητερο σκορ......:whistle:

 

Και εγώ φιλέ στο πρωτο τεστ είχα βγάλει 30000 κ μετα ποτε ξανά τόσο...απο τοτε που έβαλα τα z2 patches για dalvik k bionic πιανω παντα πανω απο 32000 σκορ...πέρα του οτι έχω δει αρκετά αισθητή διάφορα στην ταχύτητα κ στο smoothness...τώρα θα μου πεις γίνεται πιο πολυ απο οτι ηταν???και εγώ αυτό έλεγα αλλά έλα που το είδα με τα ματάκια μου....

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ φιλέ στο πρωτο τεστ είχα βγάλει 30000 κ μετα ποτε ξανά τόσο...απο τοτε που έβαλα τα z2 patches για dalvik k bionic πιανω παντα πανω απο 32000 σκορ...πέρα του οτι έχω δει αρκετά αισθητή διάφορα στην ταχύτητα κ στο smoothness...τώρα θα μου πεις γίνεται πιο πολυ απο οτι ηταν???και εγώ αυτό έλεγα αλλά έλα που το είδα με τα ματάκια μου....

Τι είναι αυτα τα patches; που τα βρίσκουμε; κανουν για όλες της ROM;

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτα τα patches; που τα βρίσκουμε; κανουν για όλες της ROM;

 

http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/general/mod-dalvik-bionic-library-optimization-t2537299/post50753106

οριστε φιλε μου...σε ενα μοντ για αλλα patches τα ποσταρε ενας και εχει παρει κ τα πιο πολλα thanks σχεδον απο ολους...τι ρομ φορας εσυ?

και απο τα σχολια μετα το ποστ του ειδα πολλα καλα σχολια και κανεναν που να εχει προβλημα...τσεκαρε τα..

Edited by mak0s

Smartphone: Google Nexus 5 16GB black

Stock rom,Stock kernel

Xposed modules:gravity,greenify

Nova Launcher Prime

dalvik and bionic libraries from z2

Link to comment
Share on other sites

ο furnace δινει την καλυτερη αυτονομια

 

Είναι όντως πιο smooth ο 1.0.7...?

Άλλαξε καμιά από τις default ρυθμίσεις?

Σε ρωτάω γιατί είδα το changelog όταν βγήκε, αλλά δε περιείχε και καμιά ιδιαίτερη αλλαγή,

μόνο Linux version.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πιο smooth ο 1.0.7...?

Άλλαξε καμιά από τις default ρυθμίσεις?

Σε ρωτάω γιατί είδα το changelog όταν βγήκε, αλλά δε περιείχε και καμιά ιδιαίτερη αλλαγή,

μόνο Linux version.

 

ετσι μου φαινεται.για μπαταρια θα δω σε δυο τρεις μερες

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Χάζευα τις ρυθμίσεις του SuperSU και είδα ότι έχει επιλογή "Install SuperSU into /system".

Και από κάτω επεξήγηση "Converts SuperSU into system app. You may need to repeat this process after an update."

 

Το SuperSU δεν ειναι by default system app?

Link to comment
Share on other sites

Το play store δεν μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές στο συστημα σου, κάτι τέτοιο θέλει ροοτ και η Google δεν τα αγγίζει αυτά.

Αν εχεις custom rom με προεγκατεστημένο SuperSU τοτε είναι ηδη system app. Το έβαλες εσύ μέσω recovery παλι είναι system app. Αν το έβαλες απο το play τοτε όχι αλλά δεν χρειαζεται κι όλας

Link to comment
Share on other sites

To φλάσαρα με twrp.

Απλά με παρεξένεψε που το είχε ως επιλογή.

Και μία τελευταία απορία. Στο Titanium backup γιατί δεν το βλέπω ούτε στα user apps, ούτε στα system data?

Στα user apps βλέπω μόνο το PRO που είναι το κλειδί στην ουσία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...