Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ'οτι βλεπω μονο ο GreatLorens εχει προβλημα με την μπαταρια παρολο που εχει κανει clean install. Και οι υπολοιποι καντε clean οπωσδηποτε.

 

Κανονικα η εγγυηση χανεται αλλα τον ξανακλειδωνεις πριν το στειλεις για να εισαι σιγουρος.

 

και με αυτόν τον τρόπο δεν υπάρχει περίπτωση να το βρουν και να πουν "Ααα!! Το είχες κάνει μια φορά άρα δεν εχει σημασία αν τον ξανακλείδωσες; Εγγύηση δεν εχει."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Απ'οτι βλεπω μονο ο GreatLorens εχει προβλημα με την μπαταρια παρολο που εχει κανει clean install. Και οι υπολοιποι καντε clean οπωσδηποτε.

 

Κανονικα η εγγυηση χανεται αλλα τον ξανακλειδωνεις πριν το στειλεις για να εισαι σιγουρος.

Και εγώ είμαι με καθαρή εγκατάσταση και η μπαταρία είναι χάλι μαύρο. Επίτηδες δεν έχω κάνει root και δεν άλλαξα kernel. Nexus τηλέφωνο και μετά τα flags κλπ #€&%%# της Google, τώρα προβλημάτισε όλον τον κόσμο με το root. Κατά τα άλλα τηλέφωνο για πειραματισμούς.

Και μην πεταχτεί κανείς και πει ότι είναι εύκολη η διαδικασία root και επαναφορά σε κατάσταση εργοστασίου, γιατί και με ένα Samsung είναι εύκολο με Odin.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι με καθαρή εγκατάσταση και η μπαταρία είναι χάλι μαύρο. Επίτηδες δεν έχω κάνει root και δεν άλλαξα kernel. Nexus τηλέφωνο και μετά τα flags κλπ #€&%%# της Google, τώρα προβλημάτισε όλον τον κόσμο με το root. Κατά τα άλλα τηλέφωνο για πειραματισμούς.

Και μην πεταχτεί κανείς και πει ότι είναι εύκολη η διαδικασία root και επαναφορά σε κατάσταση εργοστασίου, γιατί και με ένα Samsung είναι εύκολο με Odin.

 

Δεν ειναι ευκολη..Ειναι ΠΑΡΑ πολυ ευκολη

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ευκολη..Ειναι ΠΑΡΑ πολυ ευκολη

Με Odin; Το ξέρω. Οσο εύκολο είναι να πατήσεις ένα flash-all.bat.

Αν δεν βγάλει σφάλμα γιατί δεν βρήκε το recovery lol

Εντάξει, έχεις επιλογές με το τερματικό που δεν έχεις/βρήκα με το Odin.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, θέλω τη βοήθεια σας. Εγώ έκανα το update με ΟΤΑ. Τώρα πως θα κάνω clean install ώστε να φτιάξω το τηλέφωνο από την αρχή. Κατέβασα το factory image από τη σελίδα της Google για το lollipop. Μετά;; Αν υπάρχει μια σελίδα που να λέει τα βήματα ένα λινκ θα ήταν χρήσιμο.

 

Αφού έκανες την εγκατάσταση, κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξεκινάς φρέσκος. Τη factory image τι να την κάνεις; Αφού έχεις το τελευταίο.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανες την εγκατάσταση, κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξεκινάς φρέσκος. Τη factory image τι να την κάνεις; Αφού έχεις το τελευταίο.

Αφου εκανε την εγκατασταση με ΟΤΑ και αφου κανει επαναφορα εργοστασιακων θα ξεκινησει απο την 5.0 ή απο την 4.4 ? Μπερδευτηκα τωρα.... :wacko:

Λογικα απο την 5.0

Δεν θα ηταν καλυτερο να κανει επαναφορα εργοστασιακων πρωτα και μετα να πατησει η 5.0 πανω στην καθαρη 4.4.4 ??

Ή και τα δυο ειναι ενταξει?

Link to comment
Share on other sites

Αφου εκανε την εγκατασταση με ΟΤΑ και αφου κανει επαναφορα εργοστασιακων θα ξεκινησει απο την 5.0 ή απο την 4.4 ? Μπερδευτηκα τωρα.... :wacko:

Λογικα απο την 5.0

Δεν θα ηταν καλυτερο να κανει επαναφορα εργοστασιακων πρωτα και μετα να πατησει η 5.0 πανω στην καθαρη 4.4.4 ??

Ή και τα δυο ειναι ενταξει?

 

Γενικότερα αν θέλετε τη γνώμη μου από την προσωπική μου εμπειρία με όλα τα Nexus θα πω το εξής. Τα δουλεύω όλα μόνο με ΟΤΑ και ποτέ με factory image. Όλες τις αναβαθμίσεις τις έχω βάλει ΟΤΑ και δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα. Δεν έχω κάνει ποτέ factory reset. Όπως το έπαιρνα, το δούλευα ένα χρόνο μέχρι το επόμενο. Αυτό.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω ορισει σαν ηχο κλησης ενα συγκεκριμενο τραγουδι. Οποτε με περνουν τηλεφωνο ΔΕΝ αναβει η οθονη και ακουγεται ενας μονοτονος ηχος. Μπορειτε να μου πετε τι παιζει;

 

Mπορει καποιος να βοηθησει;

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα αν θέλετε τη γνώμη μου από την προσωπική μου εμπειρία με όλα τα Nexus θα πω το εξής. Τα δουλεύω όλα μόνο με ΟΤΑ και ποτέ με factory image. Όλες τις αναβαθμίσεις τις έχω βάλει ΟΤΑ και δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα. Δεν έχω κάνει ποτέ factory reset. Όπως το έπαιρνα, το δούλευα ένα χρόνο μέχρι το επόμενο. Αυτό.

 

Same here... Το έχω ένα χρόνο και δεν έχω κάνει ακόμα reset. Όλα είναι μια χαρά μέχρι τώρα και με την 5.0

Link to comment
Share on other sites

Με έχετε προβληματίσει τώρα.

Μου έχει έρθει OTA από την Δευτέρα το βράδυ, αλλά περίμενα να έρθει Παρασκευή βράδυ μετά την δουλειά για να κάνω επαναφορά και μετά OTA.

Λέτε να μην έρχεται το OTA μετά την επαναφορά;

Η λογική σειρά είναι ότι πρώτα κάνεις το update και μετά factory reset.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καί εγώ που έκλεισαν ότι μπορουσα , συγχρονισμους ,GPS , NFC ,μέχρι κσι 2g σήμα ....πάλι σήμερα η μπαταρία το μεσημέρι τελείωσε...Google ******ες .....κανα μήνα θα περιμένω αν δε το στρωσουν έχε γειά για παντα nexus μετά ειτε Sony z3 ,η iPhone δεν παίζω άλλο τέλος

 

Φιλικα,Αν ήσουν ευχαριστημένος με το kitkat γιατί δεν επιχειρεί, αν δεν στρωσουν τα πραγματα , να επιστρέψεις πίσω. Προσωπικά βλέπω απο θέμα επιδόσεων, να κρατάει άνετα συν ενα χρονο ακόμα.

Οσο για το iphone...... ,ασε. Να μην σου αρέσει κάνα ,major update , και να μην έχεις επιστροφη........

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

και εγώ με ΟΤΑ παρατηρώ μειωμένη διάρκεια μπαταρίας σε σχέση με τη 4.4, όχι φοβερό να με προβληματίσει έντονα αλλά περίμενα βελτίωση...επαναφορά εργοστασιακών δεν έκανα και μάλλον με βλέπω να κάνω:)
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει περιπτωση η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων να βελτιωση καθολου την μπαταρια? περασα OTA την 5 και δε παει κ πολυ καλα ,καπως χειροτερα απο την 4.4 σιγουρα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να πω τα συμπεράσματά μου μετά από το factory reset. Σκοπός μου ήταν να βάλω manual το image της 5.0 με clean install που είπαν κάποιοι φίλοι από εδώ,αλλά μάλλον δε θα χρειαστεί.Ομολογώ ότι η συσκευή είναι αρκετά βελτιωμένη σε όλα. Όχι μόνο στην μπαταρία αλλά γενικά σε όλη την εμπειρία χρήσης, βεβαια αυτο θα το δω σε μέρα που θα έχω τη χρήση ίδια με τη μέρα που αρχικά παραπονέθηκα γιατί σήμερα όλη μέρα το πείραζα. Να θυμίσω σε όποιον ενδιαφέρεται, πρώτα έκανα το OTA και μετά reset με τη μέθοδο του fastboot mode (τα λέω καλά δε τα λέω; αν δεν τα λέω σωστά να με διορθώσει κάποιος). Ίσως να φταίει ότι προς το παρόν δεν έχω βάλει όλες τις εφαρμογές που είχα, οπότε υπάρχει το ενδεχόμενο κάποια ή κάποιες εφαρμογές να δημιουργούν το πρόβλημα. Στην πρώτη εκκίνηση μετά το reset εννοείτε ότι μπήκε στην 5.0, εκεί μόνο, μου έβγαλε κάποιες φορές ότι σταμάτησε η εφαρμογή google play services ή κάπως έτσι. Πλέον και μετά από ένα δεύτερο restart τίποτα, όλα μια χαρά. Οπότε η γνώμη μου, αν κάποιος δε βαριέται τη διαδικασία να περνάει απο την αρχή τις εφαρμογές, να το κάνει. Επίσης να κάνω μια υπόθεση, όπως είπαν πιο πάνω, είναι μια μεγάλη αναβάθμιση,οπότε δε θα κάτσει καλά σε όλους, όταν εκκίνησε το τηλέφωνο μου έβγαλε να διαλέξω γλώσσα κτλ κτλ σα να το έβγαζα από το κουτί του,επίσης με ρωτούσε για διάφορες επιλογές οι οποίες στην kit kat δεν υπήρχαν,επίσης κάτι μου έβγαλε για κρυπτογράφηση δεν το θυμαμαι ακριβως, στην 5.0 η κρυπτογράφηση είναι από το εργοστάσιο που λέμε σωστά;; Οπότε αν υπάρχουν τόσες αλλαγές φυσιολογικό να υπάρχουν και θεματάκια. Κάτι τελευταίο, μεγάλη βλακεία της google να καταργήσει τη Gallery που είχε με το google photos. Η εφαρμογή αυτή είναι άθλια για εμένα. Πέραν του ότι μου κάνει lags, όταν δοκίμασα να ανεβάσω τις φωτογραφίες στο google+ για back up, καπου σταμάτησε μετά από ώρα άρχισε πάλι και αν δεν είσαι στο ιντερνετ σου βγαζει συνεχεια ότι η ανανέωση βιβλιοθήκης απέτυχε.Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος, όταν η οθόνη είναι κλειδωμένη να μην κατεβαίνει η μπάρα ρυθμίσεων; Αλλιώς αυτό δεν είναι κλειδωμένη οθόνη, είναι πόρτα με κλειδαρότρυπα όσο η τρύπα του όζοντος που λέει ο λόγος. Αυτά τα λίγα από εμένα ελπίζω κάποιον να βοηθήσω. Edited by alien2
Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη πρόταση αντί της εφαρμογης gallery,είναι το quickpic,γρηγορη με πολλές δυνατότητες και material design! Edited by souliar

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Όντως quickpic άψογη. Δεν παλεύεται με την Google αυτό το πράγμα με το στανιο να χρησιμοποιείς τα δικά της. Και δωστου sync και αυτόματη αποθήκευση στο g+ και δωστου τοποθεσία, άι σιχτίρ ρε. Εφόσον θέλω να δω μόνο εγώ την φωτογραφία την κραταω στο κινητό μου, δεν την ανεβάζω σε "ιδιωτικό" άλμπουμ στο cloud.

 

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Όντως quickpic άψογη. Δεν παλεύεται με την Google αυτό το πράγμα με το στανιο να χρησιμοποιείς τα δικά της. Και δωστου sync και αυτόματη αποθήκευση στο g+ και δωστου τοποθεσία, άι σιχτίρ ρε. Εφόσον θέλω να δω μόνο εγώ την φωτογραφία την κραταω στο κινητό μου, δεν την ανεβάζω σε "ιδιωτικό" άλμπουμ στο cloud.

 

Σε μένα όταν την απενεργοποίησα, μαζί και το g+ δεν με άφηνε μετά να αλλάξω την εικόνα πάνω δεξιά για το προφίλ μου.

:D
Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση σε android l και αφου εκανα factory reset συνεχιζω οταν βαζω εναν τραγουδι για ringtone να ακουω ενα μονοτονο ηχο και οχι το τραγουδι. Αν βαλω καποιον απο τους ηχους του κινητου ολα καλα. Οτι και να κανω ομως δεν μπορω να βρω το λογο που οταν με παιρνουν τηλεφωνο δεν αναβει η οθονη για να δω ποιος με παιρνει (βασικα ουτε σε μηνυμα ουτε σε οποιαδηποτε αλλη ειδοποιηση αναβει). Επισης καταναλωνει πολυ ram (τσεκαροντας απο το clean master πριν ειχα 34% - 45% και τωρα ειμαι 50% εως 60%).Μπαταρια δεν μπορω να πω γιατι το ψαχνω ακομα.Πιο πολυ απο ολα ομως με ενοχλουν τα θεματα με το ringtone και το οτι δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν για να δω ποιος με παιρνει (στο κατα κατω ειναι τηλεφωνο πανω απο ολα).Αντιμετωπιζει καποιος αλλος αυτα τα θεματα;
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα και εγώ αλλά παρατήρησα ότι σαν ringtone το τραγούδι που είχα το είχε 2 φορές....έβαλα μετά πάλι κάποιο ringtone και μου το πήρε.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ γρηγορο update του προηγουμενου post μου. Μαλλον καποιο θεμα συμβατοτητας του flash alerts 2 (εφαρμογη η οποια διαχειρειζεται το φλαs του κινητου για να αναβoσβηνει οταν σε καλουν, σαν εκεινο του iphone) προκαλουσε το φαινομενο οταν με καλουν να μην αναβει η οθονη. Απλα να το ξερει καποιος που αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα.

 

Σορυ για το ξεχωριστο post αλλα το εκανα για να μην χαθει στη προηγουμενη αναρτηση μου

Link to comment
Share on other sites

Οποίος είναι στοκ ή και ρουτ, και θέλει ποσοστο μπαταρίας ας δοκιμασει το percent enabler απο το playstore . πλεον την εμφανίζει και με γεμάτο ποσοστό. https://play.google.com/store/apps/details?id=de.kroegerama.android4batpercent
OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

εγω ενα καταλαβα απο ολους εσας:σκαλιζεται το τηλ.και καλα κανετε αλλα μετα δεν θυμαστε τι εχετε κανει και τσουπ σας φταιει η L

OXI οτι δεν εχει θεματακια

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

εγω ενα καταλαβα απο ολους εσας:σκαλιζεται το τηλ.και καλα κανετε αλλα μετα δεν θυμαστε τι εχετε κανει και τσουπ σας φταιει η L

OXI οτι δεν εχει θεματακια

 

Δεν ειναι θεμα ''σκαλισματος''. Ειναι οτι δεν μπορεις να ξερεις οτι κατι που εκανες τοσο καιρο και ολα δουλευαν καλα τωρα σου δημιουργει προβλημα. Μιλαω για προβληματα μετα την αναβαθμιση στο android L.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θέμα είχα και εγώ αλλά παρατήρησα ότι σαν ringtone το τραγούδι που είχα το είχε 2 φορές....έβαλα μετά πάλι κάποιο ringtone και μου το πήρε.

 

Που το ειχε δυο φορες; Γιατi στις ''ρυθμισεις''- ''ηχοι και ειδοποιησεις'' στην επιλογη για τον ηχο κλησης εγω το εχω μια φορα.Αλλωστε το εκανα Factory reset και μετα τα ξαναπερασα ολα τα ringtones με air droid

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...