Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, αν και το έψαξα πολύ, άκρη δεν εβγαλα. Ποιες είναι οι ιδανικές τιμές των τριών βασικών χρωμάτων για πιο σωστό καλιμπραρισμα της οθόνης;

 

Ευχαριστώ

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά, αν και το έψαξα πολύ, άκρη δεν εβγαλα. Ποιες είναι οι ιδανικές τιμές των τριών βασικών χρωμάτων για πιο σωστό καλιμπραρισμα της οθόνης;

 

Ευχαριστώ

Αν χρησιμοποιείς το FKU, φόρτωσε ενα-ενα τα color profiles, μέχρι να βρεις κάποιο που να σου αρέσει.

Έχει και 2-3 που διατείνονται ότι είναι τα ιδανικά, όπως το trueRGB, ή το perfect 2.2gamma

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μ εχει κλειδωσει η οθονη του nexus 5 και δεν ξερω το password.Υπαρχει τροπος να ανοιξω την οθονη χωρις να κανω reboot.Ειτε μεσω gmail ειτε καπως αλλιως.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μ εχει κλειδωσει η οθονη του nexus 5 και δεν ξερω το password.Υπαρχει τροπος να ανοιξω την οθονη χωρις να κανω reboot.Ειτε μεσω gmail ειτε καπως αλλιως.Ευχαριστω

Αν δώσεις αρκετές φορές λάθος password, ζητάει τον κωδικό του Gmail.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείς το FKU, φόρτωσε ενα-ενα τα color profiles, μέχρι να βρεις κάποιο που να σου αρέσει.

Έχει και 2-3 που διατείνονται ότι είναι τα ιδανικά, όπως το trueRGB, ή το perfect 2.2gamma

 

Έβαλα hells-core kernel και ειπα να αλλαξω χειροκινητα τις τιμες όπως εκανα με το nexus6. Απλα δεν μπορω να βρω καπου τις ιδανικες τιμες να τις βαλω χειροκινητα.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα hells-core kernel και ειπα να αλλαξω χειροκινητα τις τιμες όπως εκανα με το nexus6. Απλα δεν μπορω να βρω καπου τις ιδανικες τιμες να τις βαλω χειροκινητα.

 

Η οθονη του 5αριου δεν εχει κατι. Ειναι μια χαρα και τελεια σε σχεση με το αισχος (χρωματα) που υπαρχει στο 6αρι. :p:p

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Η οθονη του 5αριου δεν εχει κατι. Ειναι μια χαρα και τελεια σε σχεση με το αισχος (χρωματα) που υπαρχει στο 6αρι. :p:p

 

ε, ειπα μηπως υπαρχουν τιποτα ρυθμισεις να την κανω ακομα καλυτερη :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Συμφορίτες χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας. Πρώτη φορά θέλω να στήσω ένα VPN δίκτυο χρησιμοποιώντας τον σταθερό υπολογιστή μου και την ευρυζωνική σύνδεση μου από την μια πλευρά και το nexus από την άλλη. Έχω βέβαια απορίες για το πως μπορώ να στήσω αυτό το δίκτυο στον σταθερό υπολογιστή, γιατί μου ζητάει διεύθυνση ιντερνετ και δεν καταλαβαίνω ποια διεύθυνση ίντερνετ μου ζητάει, δεν έχω στατική ip αλλά δυναμική ip (μάλλον θα πρέπει να φτιάξω ένα vpn server) μετά μου ζητάει username και password και δεν ξέρω αν αυτά θα τα βάλω εγω αυθαίρετα ή είναι τα στοιχεία εισόδου μου από την vdsl σύνδεση μου. Τώρα πηγαίνω στις ρυθμίσεις του κινητού - περισσότερα - VPN και μου ζητάει να πληκτρολογήσω τον κωδικό πρόσβασης του αποθηκευτικού χώρου διαπιστευτηρίων. Ποιος είναι αυτός και που θα τον βρω ;;; Τα διαπιστευτήρια είναι στην Ασφάλεια αλλά δεν ξέρω να τα χρησιμοποιώ. Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ;;; Σε πρώτη φάση αυτό που θέλω να πετύχω με το VPN είναι να έχω πρόσβαση μέσω ελληνικής ip από το εξωτερικό σε όσες εφαρμογές ή σελίδες ζητούν ελληνική ip . Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Συμφορίτες χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας. Πρώτη φορά θέλω να στήσω ένα VPN δίκτυο χρησιμοποιώντας τον σταθερό υπολογιστή μου και την ευρυζωνική σύνδεση μου από την μια πλευρά και το nexus από την άλλη. Έχω βέβαια απορίες για το πως μπορώ να στήσω αυτό το δίκτυο στον σταθερό υπολογιστή, γιατί μου ζητάει διεύθυνση ιντερνετ και δεν καταλαβαίνω ποια διεύθυνση ίντερνετ μου ζητάει, δεν έχω στατική ip αλλά δυναμική ip (μάλλον θα πρέπει να φτιάξω ένα vpn server) μετά μου ζητάει username και password και δεν ξέρω αν αυτά θα τα βάλω εγω αυθαίρετα ή είναι τα στοιχεία εισόδου μου από την vdsl σύνδεση μου. Τώρα πηγαίνω στις ρυθμίσεις του κινητού - περισσότερα - VPN και μου ζητάει να πληκτρολογήσω τον κωδικό πρόσβασης του αποθηκευτικού χώρου διαπιστευτηρίων. Ποιος είναι αυτός και που θα τον βρω ;;; Τα διαπιστευτήρια είναι στην Ασφάλεια αλλά δεν ξέρω να τα χρησιμοποιώ. Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ;;; Σε πρώτη φάση αυτό που θέλω να πετύχω με το VPN είναι να έχω πρόσβαση μέσω ελληνικής ip από το εξωτερικό σε όσες εφαρμογές ή σελίδες ζητούν ελληνική ip .

Δοκιμασε το ssh tunnel φίλε. Θα χρειαστεις ενα linux box στο σπιτι σου. Το raspberry θα σου κανει τη δουλεια γιατι θα μπορεις να το εχεις μονιμως αναμενο χωρις να καταναλωνει πολυ ρευμα. Και θα κανεις ssh tunneling. Googlαρε το, ειναι πολυ απλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα διαβασει καπου οτι μονο για το μαυρο μοντελο ισχυει εγγυηση;

Αληθευει γιατι ενδιαφερομαι για αγορα μεταχειρισμενου.

Link to comment
Share on other sites

αναβάθμιση πριν από λίγο με κύρια στοιχεία την σταθερότητα και λύσεις σε bugs,μεγέθους 10.5mb

η έκδοση παραμένει 5.1.1

KT23
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η LMY48I είναι διόρθωση για το Stagefright. Βγήκε στα τέλη της περασμένης εβδομάδας (νομίζω την Παρασκευή).

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ενας φίλος μου έκανε την αναβάθμιση εχθές το βράδυ και ενώ απ οτι μου ειπε δούλευε κανονικά χθες, σήμερα αρχισε να κανει συνεχως επανεκινησεις ακόμα και όταν τελείωσε η βελτιστοποιηση εφαρμογών(για τρίτη φορά). Επίσης δεν με αφήνει να μπω σε recovery mode. Έχουμε καμία λυση? Edited by unfused
haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ενας φίλος μου έκανε την αναβάθμιση εχθές το βράδυ και ενώ απ οτι μου ειπε δούλευε κανονικά χθες, σήμερα αρχισε να κανει συνεχως επανεκινησεις ακόμα και όταν τελείωσε η βελτιστοποιηση εφαρμογών(για τρίτη φορά). Επίσης δεν με αφήνει να μπω σε recovery mode. Έχουμε καμία λυση?

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την αναβάθμιση..πιο πολύ μου κάνει για το γνωστό θέμα με το power button. Αν δεν είναι root κτλ να το πάει αν μπορεί προκορδια και θα του το φτιάξουν επιτοπου

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση για το stagefright οι εφαρμογές επανεκκινουν πάλι. Πάλι memory leak; Όχι παλιιιιιιιιιιι

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση για το stagefright οι εφαρμογές επανεκκινουν πάλι. Πάλι memory leak; Όχι παλιιιιιιιιιιι

 

Πάλι τα ίδια ξεκίνησαν;

Με το root τι γίνετε; Χάθηκε;

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση για το stagefright οι εφαρμογές επανεκκινουν πάλι. Πάλι memory leak; Όχι παλιιιιιιιιιιι

Security fixes για τα sms/mms είναι μόνο οι αλλαγές.

Μου φαίνεται περίεργο να έγινε μετά την αναβάθμιση.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς ποτέ περίπου κυκλοφορεί το νέο nexus5.?

Δεν υπαρχει καποια σχετικη ανακοινωση για το ποτε θα βγει αλλα πας με την λογικη, σε δυο με τρεις μηνες δλδ τελος Οκτωβριου εως αρχες Νοεμβρη.

Αλλα αν πας για το επομενο νεξους θα σου προτεινα αγορα τουλαχιστον (!!) απο ανοιξη του 2016 αφου οι πρωτες παρτιδες ειναι προβληματικες ή κατι θελουν να αλλαξουν και βγαζουνε 2η version πχ οπως εγινε με το 5αρι συν οτι θα εχει πεσει η τιμη στο επιπεδο των 300 ευρω στο Ελλαντα αν οντως εχει βγει σε τιμη σαν του 4 ή 5 (το 5αρι ξεκινησε στα 450 και εφτασε τα 300 την ανοιξη του '14) .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το νέο 5άρι θα ναι μπαμπάτσικο...

 

Απο αυτα που ακουγονται και βλεπω, το μικρο νεξους δεν μου εχει κανει κλικ. Ηθελα καλυτερο screen to body ratio και με δυο μπροστινα ηχεια δε πας πουθενα . Σαν τα moto g μοιαζει και τα moto g ειναι κατω του 70% ενω εγω ηθελα καπου στο 75-76% screen to body ratio .Ειμαι υπερ των 5-5,2 ιντσων στο μεγεθος του 5αριου αλλα αυτο μοιαζει γκουμουτσα + οτι λενε οτι θα ειναι και πιο χοντρο . :p

Ειμαι κατα των μεγαλων κινητων/οθονων και των QHD αλλα το μεγαλο νεξους μου εκανε καλυτερο κλικ ειδικα αμα φοραει kirin 950 σε σχεση με τον 620 του μικρου νεξους (απο οτι λενε). Απο την αλλη η google μη χασει , ολα μας τα εχει παρει , να μην παρει και τα δαχτυλικα μας αποτυπωματα ?!?! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που ακουγονται και βλεπω, το μικρο νεξους δεν μου εχει κανει κλικ. Ηθελα καλυτερο screen to body ratio και με δυο μπροστινα ηχεια δε πας πουθενα . Σαν τα moto g μοιαζει και τα moto g ειναι κατω του 70% ενω εγω ηθελα καπου στο 75-76% screen to body ratio .Ειμαι υπερ των 5-5,2 ιντσων στο μεγεθος του 5αριου αλλα αυτο μοιαζει γκουμουτσα + οτι λενε οτι θα ειναι και πιο χοντρο . :p

Ειμαι κατα των μεγαλων κινητων/οθονων και των QHD αλλα το μεγαλο νεξους μου εκανε καλυτερο κλικ ειδικα αμα φοραει kirin 950 σε σχεση με τον 620 του μικρου νεξους (απο οτι λενε). Απο την αλλη η google μη χασει , ολα μας τα εχει παρει , να μην παρει και τα δαχτυλικα μας αποτυπωματα ?!?! :rolleyes:

 

Το βλέπω να βγαίνει τόσο bezeless το huawei που θα κοντράρεται με το 5άρι:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να αναβάθμισει με Ρουτ ;

Γίνεται ΟΤΑ κ αν ναι χάνεται το Ρουτ;

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς να αναβάθμισει με Ρουτ ;

Γίνεται ΟΤΑ κ αν ναι χάνεται το Ρουτ;

Δεν γίνεται. Και το Root χάνεται. Θέλει κάποιες τροποποιήσεις το ζιπ για να περάσει έτσι. Υπάρχει οδηγός αλλά δεν αναβαθμισα. Είμαι εκτός PC. Από βδομάδα. Πάντως σε αντιστοιχία ισχύουν τα ίδια.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...