Jump to content

Αντικολλητικά σκεύη


Hlias19
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλοι θα θυμάστε πριν καμιά δεκαετία τον πυρετό με τα αντικολλητικά τηγάνια. Κατηγορίες ότι το τεφλόν είναι καρκινογόνο και μπλα μπλα μπλα. Πλέον το θέμα έχει κοπάσει και η συντριπτική πλειοψηφία των σκευών μαγειρικής είναι πλέον αντικολλητικά. Τότε βέβαια πολλοί δώσανε πόδι στα τεφλόν.

 

Σε έρευνες διάβασα ότι το τεφλόν είναι επικίνδυνο σε θερμοκρασίες από 400 βαθμούς και πάνω. Ενώ ασφαλώς πωλούνται παντού και έρευνες έχουν αποφανθεί ότι είναι ασφαλή για την υγεία. Αλλά άλλες έρευνες ισχυρίζονται ότι κατά το μαγείρεμα παράγονται 15 καρκινογόνες ουσίες.

 

Τελικά που κατέληξε το θέμα; Εσείς τι νομίζετε;

 

Αφορμή κάτι κατσαρολικά που πήρα και κάτι άρθρα που έπεσα τυχαία.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι θα θυμάστε πριν καμιά δεκαετία τον πυρετό με τα αντικολλητικά τηγάνια. Κατηγορίες ότι το τεφλόν είναι καρκινογόνο και μπλα μπλα μπλα. Πλέον το θέμα έχει κοπάσει και η συντριπτική πλειοψηφία των σκευών μαγειρικής είναι πλέον αντικολλητικά. Τότε βέβαια πολλοί δώσανε πόδι στα τεφλόν.

 

Σε έρευνες διάβασα ότι το τεφλόν είναι επικίνδυνο σε θερμοκρασίες από 400 βαθμούς και πάνω. Ενώ ασφαλώς πωλούνται παντού και έρευνες έχουν αποφανθεί ότι είναι ασφαλή για την υγεία. Αλλά άλλες έρευνες ισχυρίζονται ότι κατά το μαγείρεμα παράγονται 15 καρκινογόνες ουσίες.

 

Τελικά που κατέληξε το θέμα; Εσείς τι νομίζετε;

 

Αφορμή κάτι κατσαρολικά που πήρα και κάτι άρθρα που έπεσα τυχαία.

 

Αντικολλητικά τηγάνια δεν είναι τα tefal?? Δεν νομίζω να πουλάνε στα κουτουρού...

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Σε έρευνες διάβασα ότι το τεφλόν είναι επικίνδυνο σε θερμοκρασίες από 400 βαθμούς και πάνω. Ενώ ασφαλώς πωλούνται παντού και έρευνες έχουν αποφανθεί ότι είναι ασφαλή για την υγεία. Αλλά άλλες έρευνες ισχυρίζονται ότι κατά το μαγείρεμα παράγονται 15 καρκινογόνες ουσίες.

 

Γι'αυτό ρωτάω για την tefal όπου πουλάει αντικολητικά σκεύη.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι και για τις υπόλοιπες όλες οι εταιρείες πλέον κυρίως αντικολλητικά βγάζουν αλλά το θέμα δεν έχει ξακαθαρίσει μάλλον μιας και λίγες χώρες έχουν θεσπίσει μέτρα, η Γερμανία νομίζω σίγουρα.
Link to comment
Share on other sites

Η επιστρωση τεφλον νομιζω ειναι επικυνδινη μονο οταν καιρο αρχισει να ξεκολλαει απο το σκευος.Τοτε μπορει να μεταφερονται καρκινογονες ουσιες στο φαγητο.Εκτος απο το τεφλον ομως υπαρχουν και νεες πιο ασφαλεις τεχνολογιες αντικολλητικων σκευων π.χ. κεραμικα τηγανια.
Link to comment
Share on other sites

Λένε ότι όταν ξεκολάει τα πράγματα χειροτερεύουν πάντως ακόμα και ιατρικά χρησιμοποιείται το τεφλόν για κατασκευή βηματοδοτών και άλλων εξαρτημάτων. Παίζει να είναι και ράδιο αρβύλα από τις διάφορες οργανώσεις ή και ανταγωνιστικές εταιρείες μιας και έκανε μπαμ σαν προϊόν όταν βγήκε.
Link to comment
Share on other sites

οπυ υπαρχει καπνος............τα ιδια δεν ισχυουν και για το φθοριο?αποβλητο επεξεργασιας μεταλλων και μας το πασαρουν στις οδοντοκρεμες.........

αν απο αυτα που θα μαγειρευεις στα σκευη ,θα τρως εσυ και η οικογενεια σου,παρε ανοξειδωτα και απολαυσε το φαγητο σου,οσο χαλια και να βγει απο το κολλημα στο σκευος.αν ειναι για να ταισεις αλλους,που θα θελουν και εμφανιση σε αυτο που θα το κανουν σκατο,παρε οτι σε βολευει,τεφαλ,αλουμινια και οτι βρεις..........

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως το τεφλον δεν πολυκυκλοφορει σε τηγάνι.

Τουλαχιστον σημερα στην αγορα, εχει περισσοτερα κεραμικα(και το λεω γιατι εχτες αγορασα τηγάνια και πηγα σε μαγαζιά) και ενα αλλο υλικο-τεφλον δεν ειναι- σαν αυτο της κατσαρολας, ανοιξειδωτο.

Για τις οδοντοκρεμες και το φθοριο δε θα σχολιασω αφενος γιατι ειναι οφ τοπικ και αφετερου γτ η καραμελα με το φθοριο και το δηλητηριο, κουρασε

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Όλοι θα θυμάστε πριν καμιά δεκαετία τον πυρετό με τα αντικολλητικά τηγάνια. Κατηγορίες ότι το τεφλόν είναι καρκινογόνο και μπλα μπλα μπλα. Πλέον το θέμα έχει κοπάσει και η συντριπτική πλειοψηφία των σκευών μαγειρικής είναι πλέον αντικολλητικά. Τότε βέβαια πολλοί δώσανε πόδι στα τεφλόν.

 

Σε έρευνες διάβασα ότι το τεφλόν είναι επικίνδυνο σε θερμοκρασίες από 400 βαθμούς και πάνω. Ενώ ασφαλώς πωλούνται παντού και έρευνες έχουν αποφανθεί ότι είναι ασφαλή για την υγεία. Αλλά άλλες έρευνες ισχυρίζονται ότι κατά το μαγείρεμα παράγονται 15 καρκινογόνες ουσίες.

 

Τελικά που κατέληξε το θέμα; Εσείς τι νομίζετε;

 

Αφορμή κάτι κατσαρολικά που πήρα και κάτι άρθρα που έπεσα τυχαία.

Aγοράσατε sillit να υποθέσω:lol:

 

Το πρόβλημα του τεφλόν δεν είναι όταν φτάνει τους βαθμούς αυτούς γενικά...Είναι όταν το σκεύος το καθαρίζουμε με την "άγρια" πλευρά και το φθείρουμε. Τότε σε συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία και το φαγητό γίνεται αυτό το τοξικό/καρκινογόνο....Το πρόβλημα ξεκινάει από το καθάρισμα του σκεύους.

 

Πάντως τώρα με τα κεραμικά αυτό το αποφεύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι πλέον υπάρχουν και πιο εξελιγμένες επιλογές. Πάντως και ένα fishler τηγάνι που θυμάμαι ανοξείδωτο, κυματιστό μέσα ήταν πολύ καλό, ούτε κολλούσαν τα φαγητά, ούτε διαφορά είχε στις θερμοκρασίες.

 

Βέβαια για τέτοια τηγάνια σκας λεφτά εγώ μιλάω για πιο οικονομικές επιλογές. Στάνταρ πρόκειται για τεφλόν αφού το γράφουν και επάνω, δεν είναι sillit, ή ίσως και να 'ναι, ουσιαστικά είναι no brand, αυτά τα careffour home.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

αγόρασα πριν λίγες μέρες δυο σετ κατσαρόλες+τηγάνι απο τα vicko που τα είχε και σε προσφορά, ενα για μενα και ενα για την μητέρα μου.

Και στο κατάστημα ρώτησα, και στη συσκευασία ανέτρεξα και μου είπαν/και έγραφε αντίστοιχα πως είναι κατάλληλα για κεραμική εστία.

Προχτές χρησιμοποίησα την μια κατσαρόλα για πρώτη φορά στη νέα κεραμική μου κουζίνα.

Πρώτη φορά και για την κατσαρόλα και για την κουζίνα μου,ποδαρικό!

Ε το προξενιό δεν πέτυχε.

Η εστία έχει πλεον 3 γρατζουνιές επάνω.

Ευτυχώς το πήρα είδηση κατά την διάρκεια του μαγειρέματος,και συνέχισα το μαγείρεμα σε αλλη κατσαρόλα.

Πήρα στο κατάστημα τηλέφωνο και ρωτησα για αρχη αν ειναι καταλληλες για κεραμική.Ο υπαλληλος με διαβεβαίωσε πως δεν θα έχω κανενα θέμα, ειναι πολύ καλές κατσαρόλες σε εξαιρετικη τιμη, μπλα μπλα μπλα.

Του ειπα πως αγορασα 2 σετ την περασμένη παρασκευη και πως χρησιμοποίησα τη μια κατσαρολα στην ολοκαίνουργια κουζινα μου, την οποια μου γρατζουνισε.

Η απαντηση του???

Φερτε πίσω το αθικτο σετ.

Τι να πρωτοσχολιασω???

Οτι δεν ειπε κατι?οτι δεν δεχεται πισω το ακαταλληλο προιον αλλα μονο το αλλο που δεν εχει ανοιχτει ακομα?

οτι δεν θα μου επιστρεψει τα χρηματα μου αλλα θα μου πει "διαλεξτε κατι αλλο απο το μαγαζι"?

τι μπορω να κανω?Γιατι το κοστος των κατσαρολικων μπορει να ειναι μικρο και να μη με απασχολει, η κουζινα ομως??

Να διεκδικησω χρηματα για τη ζημια φανταζει απίθανο, καθώς μπορουννα πουν πως την χειριστηκα λαθος(που τι λαθος μπορει να κανει κανεις βαζοντας να βρασει νερό για μακαρόνια?)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Φίλε FREAK_OF_NATURE, η γνώμη μου είναι πως σε όλα τα πράγματα "Ό,τι πληρώνεις παίρνεις" και αυτό ακολουθώ! Δες το σε εργαλεία, τηλέφωνα, κλιματιστικά, παντός είδους μηχανές, ρούχα κτλ κτλ..... αν εξαιρέσεις την αξία του σήματος μιας επώνυμης μάρκας, που ανεβάζει την τιμή του προϊόντος σε λογικό βαθμό (υπεραξία), τότε η τιμή του προϊόντος μεταφράζει σε πολύ μεγάλο βαθμό την ποιότητά του! Κανόνας!

Τώρα από τα κινέζικα βικο τί περίμενες; Ποιότητα ή αντοχή στον χρόνο; Όταν π.χ. η ονομαστική αξία(τιμή) του σετ που πήρες είναι π.χ. 20ευρώ, τότε λογικά δηλαδή ο έμπορος το αγόρασε 10ευρώ και ο εισαγωγέας 5ευρώ μη σου πω και παρακάτω, οπότε στο (κινέζικο) εργοστάσιο στοίχισε 2,5ευρώ το πολύ! Άρα τί ακριβώς περιμένεις από μια κατσαρόλα των 2,5ευρώ αξίας υλικών;

Σκέψου το καλύτερα.....

Υ.Γ. Το φθηνό το πληρώνεις ακριβά! (άλλος κανόνας)

Link to comment
Share on other sites

δε διαφωνώ.

Η αλήθεια είναι πως δε γνωριζα πως τα βικο ειναι κινέζικα, για την ακριβεια δεν με ενδιέφερε να το ψαξω ποτέ.

Τις κατσαρόλες αυτές δεν τις πήρα επειδή ηταν οικονομικές αλλά επειδή μια ασθενής μου ,μου τις είχε εξυμνήσει και αποφάσισα να τις δώσω κι εγώ μια ευκαιρία.

Προφανώς η συγκεκριμένη δεν είχε κεραμική κουζίνα, οπότε για μια κλασική ή υγραερίου σίγουρα θα είναι καλύτερες.Στα θετικά οτι καθαρίζουν πολύ εύκολα πάντως.

όπως και ναέχει τις πήγα πίσω(τις άθικτες).Λεφτά δε μου έδωσε πίσω.

Εβαλα ακόμα λίγα χρήματα και πηρα κάτι άλλο, κατσαρόλα απο εκεί μέσα ποτέ ξανά.Για την ακρίβεια ποτέ ξανα απο τα βίκο. :/

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να υπερασπιστώ κανέναν,πόσο δε μάλλον τα όποια βικο,το ό,τι πληρώνεις παίρνεις έχει ισχύ σε πολύ λιγότερες περιπτώσεις από όσες ενδεχομένως φαντάζεται κάποιος,ειδικά τη σημερινή εποχή.

Όπως επίσης αυτό περί κόστους υλικών κλπ κλπ είναι ένας μύθος μιας και πάντα η χονδρική έχει πάντα εξευτελιστικές τιμές.

 

Αυτό το οποίο πληρώνουμε ως επί το πλείστον είναι το brandname που φέρει το αντικείμενο και το "μύθος" το συνοδεύει.

κατά τα λοιπά μόνο ότι λυπάμαι για την κουζίνα σου έχω να πω,ειδικά όταν πρόκειται για κάτι καινούριο πονάει και περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς.τις κατσαρόλες και να τις πετούσα δεν με ενοιαζε.Αλλά σε ολοκαίνουρια κουζίνα που μαγειρεύεις πρώτη φορά, είναι κάπως.

ακόμα και να είχα την κουζίνα χρόνια, δε θα με πείραζε, ήταν που την εγκαινίασα έτσι :(

 

για το "οτι δίνεις παίρνεις" δεν σχολίασα τίποτα γιατί δεν συμφωνώ πως είναι κανόνας.όταν κάτι είναι ακριβό δεν είναι απαραιτήτως και καλό,όταν κάτι είναι φτηνό(σχετικά) δεν σημαίνει πως θα είναι μάπα.

ειδικά με προιόντα που δεν βρίσκεις σε μαγαζιά τύπου οτι πάρεις ένα ευρώ.

άλλο παράδειγμα: αγόρασα εγώ μαχαίρια με κεραμική επίστρωση.Τα χρυσοπλήρωσα.Καμία σχέση στην τιμή με τα σετ που κυκλοφορούν στα σουπερ μάρκετ με 15-20 ευρώ.δεν έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένη.

Αγόρασε και η μαμά μου απο τα τζάμπο.3-4 ευρώ το μαχαίρι νομίζω και είναι πολύ ευχαριστημένη.

Φυσικά κάποιος μπορεί να βγει και να πεί πως αγόρασε κάτι 10 ευρώ και χάλασε στη βδομάδα και όταν αγόρασε το ίδιο με 50 του φτούρησε.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είπα για εσένα αυτό σχετικα με την σχέση ποιότητας/τιμής.

Απλά πλέον όλα έχουν να κάνουν με το πώς πλασάρεται το κάθε τι αλλά και το κατα πόσο έντιμος και ηθικός είναι ο κάθε πωλητής και η κάθε εταιρεία.Είτε μιλάμε για σουβλατζίδικο είτε μιλάμε για αυτοκίνητα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπέρα παιδιά . Θέλω τη βοήθεια σας. Ψάχνω να βρωαυθεντικό τηγάνι wok είτε από Κίνα είτε από Ταϊλάνδη. Ξέρετε που μπορώ να βρω στην Αθήνα η αλλού? ?. Σας ευχαριστώ πολύ περιμένω απάντηση σας
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...