Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.Εχω το κινητο εδω και 1 μηνα και αντιμετωπιζω 2 προβληματακια.

1ον,Εχω προβλημα με το σημα κινητης τηλεφωνιας.Φοραω 2 καρτες ιδιας τηλεφωνικης εταιριας και σε ορισμενα σημεια δεν εχω καθουλου καλο σημα.Π.χ. στο σαλονι εχω 3/4-4/4 ενω στο δωματιο με το ζορι 1/4 εως καθολου σημα.Το εχω τεσταρει με το ιδιο κινητο φιλου και με την ιδια τηλεφωνικη εταιρια κι αυτος,στα σημεια που εγω δεν εχω σημα εχει 2/4 minimum.Μπορει να βοηθησει καποιος που του εχει τυχει?Πληροφοριακα ,το εχω δοκιμασει και με 1 SIM αλλα δεν αλλαζει τιποτα,σε περιπτωση που η κεραια ζοριζοταν να βρει σημα και για τις 2 καρτες.

2ον.Εδω και 1 εβδομαδα εχει σταματησει να κανει ηχο οταν λαμβανω μηνυμα.Αναβει η οθονη αλλα δεν βγαζει αχνα.Εχω ορισει ηχο δικο μου εκτος αυτον του κινητου.Απλα ξαφνικα σταματησε.Ο ηχος κλησεων και μηνυματων ειναι στο maximum.

 

Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος?

Σε γενικες γραμμες ειναι ευχαριστημενος απο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kαλορίζικο. Θα το ευχαριστηθείς γιατί είναι πολύ καλό.

 

Και εγώ από εκεί το παρέλαβα πριν λίγες μέρες και όντως δεν είναι Root παρ' 'ολο που τους είπα πει το κάνουν. Πήγα να φορτώσω το titanium backup γιατί το θεωρώ απαραίτητο και με έχει σώσει πολλές φορές στο άλλο κινητό, αλλά τίποτα. Το έλεγξα και με το Root Cheker και δεν είναι. Το έκανα τελικά Root μέσα σε λίγα λεπτά με το VROOT που βρήκα εδώ http://www.mgyun.com/en/getvroot και με βοήθεια τις οδηγίες του panasvo ( τον ευχαριστώ πολύ) από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=377159&page=22

 

Επίσης να πω ότι για να συνδεθεί το κινητό με τον υπολογιστή και να το αναγνωρίσει το VROOT απλά μετά το κούμπωμα του καλωδίου στον υπολογιστή επιλέγω από την οθόνη του κινητού που ανοίγει την επιλογή 4 που λέει ''σύνδεση του USB για εντοπισμό προβλημάτων''.

 

Ένα πρόβλημα που είχα ήταν ότι ενώ όλα πήγαν καλά ( Root Cheker ΟΚ, εγκατέστησα και το titanium backup) μετά την πρώτη αναβάθμιση του SuperSU αυτός έπαψε να λειτουργεί και σταμάτησε να είναι Root (δεν δούλευε και το titanium backup). Η λύση ήταν να απεγκαταστήσω το SuperSU να ξανακάνω πάλι την διαδικασία του Root μέχρι το 3 βήμα. Μετά αντί για SuperSU χρησιμοποιώ το KingUser που εγκαταστάθηκε μαζί με το Rootάρισμα. Τώρα όλα είναι ΟΚ. Πήρα και ένα πλήρες backup με το titanium backup.

 

Αυτά τα λίγα για βοήθεια σε όσους επιχειρήσουν να κάνουν το κινητό Root και δυσκολεύονται.

 

να σε ρωτησω φιλε.

και εγω το παρηγγειλα απο to2c.

δεν το ειχα ζητηση root,αλλα μεσα ειχε την εφαρμογη superuser αλλα δεν λειτουργει ( δεν ειναι ρουτ δηλαδη) και δεν μπορω να την σβησω επιπλεον.

αν το κανω root με το vroot θα μπορεσω να το σβησω το superuser και να χρησιμοποιησω κανονικα το supersu?

επισης με το titanium backup κανετε full backup εφαρμογων και ρυθμισεων ?η και της rom?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα.Εχω το κινητο εδω και 1 μηνα και αντιμετωπιζω 2 προβληματακια.

1ον,Εχω προβλημα με το σημα κινητης τηλεφωνιας.Φοραω 2 καρτες ιδιας τηλεφωνικης εταιριας και σε ορισμενα σημεια δεν εχω καθουλου καλο σημα.Π.χ. στο σαλονι εχω 3/4-4/4 ενω στο δωματιο με το ζορι 1/4 εως καθολου σημα.Το εχω τεσταρει με το ιδιο κινητο φιλου και με την ιδια τηλεφωνικη εταιρια κι αυτος,στα σημεια που εγω δεν εχω σημα εχει 2/4 minimum.Μπορει να βοηθησει καποιος που του εχει τυχει?Πληροφοριακα ,το εχω δοκιμασει και με 1 SIM αλλα δεν αλλαζει τιποτα,σε περιπτωση που η κεραια ζοριζοταν να βρει σημα και για τις 2 καρτες.

2ον.Εδω και 1 εβδομαδα εχει σταματησει να κανει ηχο οταν λαμβανω μηνυμα.Αναβει η οθονη αλλα δεν βγαζει αχνα.Εχω ορισει ηχο δικο μου εκτος αυτον του κινητου.Απλα ξαφνικα σταματησε.Ο ηχος κλησεων και μηνυματων ειναι στο maximum.

 

Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος?

Σε γενικες γραμμες ειναι ευχαριστημενος απο το κινητο

οσον αφορα το σημα σου,αν δεν εχεις θεμα οταν μιλας τοτε μην αγχωνεσαι,ας δειχνει οτι θελει.

οσον αφορα που δεν εχεις ηχητικες ειδοποιησεις,ισως εκανες απενεργοποιηση της εμφανισης ειδοποιησεων του contact manager.

ενεργοποιησε παλι της ειδοποιησεις.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το σημα σου,αν δεν εχεις θεμα οταν μιλας τοτε μην αγχωνεσαι,ας δειχνει οτι θελει.

οσον αφορα που δεν εχεις ηχητικες ειδοποιησεις,ισως εκανες απενεργοποιηση της εμφανισης ειδοποιησεων του contact manager.

ενεργοποιησε παλι της ειδοποιησεις.

 

Οκ με τον ηχο.Ειχες δικιο με το contact manager.Εχω προβλημα με την ομιλια.Μου εχει τυχει να σηκωνομαι το πρωι,να πηγαινω στο σαλονι και να μου σκανε 2-3 μηνυματα απο κλησεις επειδη δεν ειχα σημα.Και αν καταλαθος χτυπησει το τηλεφωνο και ειμαι στο δωματιο οταν το σηκωσω μπορει να ακουω αυτον που καλει αλλα εγω δεν ακουγομαι καθολου.Λετε να εχει προβλημα η κεραια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πάρει αυτό το τηλ και έκανα το update και δεν έχει ελληνικά και δουλειά κινέζικα κάποιος να με βοηθισει;;;;

 

 

Κοίτα ποιο πίσω στο νήμα. Πρέπει να ξαναφορτώσεις την rom. Έχει οδηγίες.

Edited by pdt
Link to comment
Share on other sites

Θα ξεχάσω αυτά που ξέρω...

Πώς εμφανίζονται οι επαφές με ταξινόμηση κατά επώνυμο?

Δυστυχώς τις βγάζει κατά όνομα και με εκνευρίζει.

Δεν μπορώ να βρω από τις ρυθμίσεις κάτι σχετικό.

Έχω τον αρχικό με έκδοση 2.5.253.140321 και τον dialer one.

Το έχετε καταφέρει?

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτησω φιλε.

και εγω το παρηγγειλα απο to2c.

δεν το ειχα ζητηση root,αλλα μεσα ειχε την εφαρμογη superuser αλλα δεν λειτουργει ( δεν ειναι ρουτ δηλαδη) και δεν μπορω να την σβησω επιπλεον.

αν το κανω root με το vroot θα μπορεσω να το σβησω το superuser και να χρησιμοποιησω κανονικα το supersu?

επισης με το titanium backup κανετε full backup εφαρμογων και ρυθμισεων ?η και της rom?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οσον αφορα το σημα σου,αν δεν εχεις θεμα οταν μιλας τοτε μην αγχωνεσαι,ας δειχνει οτι θελει.

οσον αφορα που δεν εχεις ηχητικες ειδοποιησεις,ισως εκανες απενεργοποιηση της εμφανισης ειδοποιησεων του contact manager.

ενεργοποιησε παλι της ειδοποιησεις.

 

Φίλε δεν πρέπει να είναι root. Κατέβασε από το play και τρέξε το Root Cheker να το ελέγξεις.

Ναι θα μπορέσεις να σβήσεις το superuser και να χρησιμοποιήσω κανονικά το supersu. Εγώ όπως έγραψα ποιο πάνω μου δούλεψε στην αρχή το supersu και απεγκατέστησα μια κινεζοεφαρμογή όπως λένε οι οδηγίες. Κάποια στιγμή όταν το ξανάτρεξα μου ζήτησε να κάνει εγκατάσταση το SU binary αλλά δεν το έβρισκε. Έχασε και το ροοτάρισμα. Το έβγαλα και κράτησα το KingUser που κάνει την ίδια δουλειά και εγκαθίσταστε με το rootάρισμα. Κάντο εσύ ακολουθώντας τις οδηγίες που είναι πολύ κατατοπιστικές και αν κάπου κολλήσεις εδώ είμαι.

 

Τώρα σχετικά με το full backup τι να σου πω. Δεν ξέρω ακριβώς. Πάντως έγινε backup όλων των εφαρμογών του χρήστη και όλων των δεδομένων του συστήματος. Αντιγράφτικαν περίπου 400+ μεγαμπάιτ στην εξωτερική μνήμη που έχω. (θέλει ρύθμιση για τον χώρο που θα το αποθηκεύσει το backup γιατί εξ ορισμού στο βάζει στην εσωτερική μνήμη και δεν ήθελα )

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα ειμαι 4.4.2 θα σας πω αυριο εντυπωσεις....

 

Καλημέρα φίλε μου,

Να ρωτήσω κάτι παρακαλώ.

Τα κάτω αφής πλήκτρα φωτίζονται; Το ρωτάω διότι ο Dalailama στο needrom γράφει ότι δεν φωτίζονται, όπως επίσης έχει και ένα θέμα με το root.

Και μια βοήθεια.

Εγώ έχω το firmware S650_s119_131014 όπως μου είχε έρθει. Άρα θα αρχίσω από το βήμα 5 και μετά αν δεν κάνω λάθος.

Δηλ. δεν έχω κάποια vibe rom. Το νέο update που βρίσκει το κινητό γράφει για κάποια vibe με version V 1.0 το οποίο δεν έχω κάνει. Σωστά;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα ειμαι 4.4.2 θα σας πω αυριο εντυπωσεις....

Καλή Μεγάλη Εβδομάδα,

δώσε μας τις εντυπώσεις σου μιας και θα ενδιαφέρουν πολλούς :D

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα το γνωρίζουν. Απλά για να το μάθουν και αυτοί που δεν ....για να βγάλουμε screenshot την οθόνη πετάμε μαζί για 2 δευτερόλεπτα τα κουμπιά Power buttons + volume Down.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου,

Να ρωτήσω κάτι παρακαλώ.

Τα κάτω αφής πλήκτρα φωτίζονται; Το ρωτάω διότι ο Dalailama στο needrom γράφει ότι δεν φωτίζονται, όπως επίσης έχει και ένα θέμα με το root.

Και μια βοήθεια.

Εγώ έχω το firmware S650_s119_131014 όπως μου είχε έρθει. Άρα θα αρχίσω από το βήμα 5 και μετά αν δεν κάνω λάθος.

Δηλ. δεν έχω κάποια vibe rom. Το νέο update που βρίσκει το κινητό γράφει για κάποια vibe με version V 1.0 το οποίο δεν έχω κάνει. Σωστά;

Ευχαριστώ.

 

Καλημερα φιλε μου,ναι τα πληκτρα δεν φωτιζονται ,με το root δεν βλεπω να να εχει κανενα προβλημα δουλευει μια χαρα αν πας με τις οδηγιες οπως ακριβως τα λεει.ξεκινας απο την s119 την v1.0 μην την πειραζεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το κανουμε 4.4.2 με τον τροπο αυτο χανονται τα παντα απο το κινητο ?

 

Ναι χανονται ολα,κρατησε back up

Link to comment
Share on other sites

εδω υπαρχουν ολες οι οδηγιες βημα βημα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=51862356

 

Το έβαλα και εγώ μερικά post πιο πάνω, αλλά αντίθετα με εσένα δεν τόλμησα να κάνω το update. Να φανταστω ότι έκανες αναβάθμιση από την 119 έκδοση και ξεκίνησες από το βήμα 5. Με ΙΜΕΙ, Gapps όλα κομπλε ; από κινεζοεφαρμογες; περιμένουμε φουλ εντυπώσεις και review, γιατί όπως καταλαβαίνεις θα ενδιαφέρει τους περισσότερους εδώ μέσα :D

 

Για τα πληκτρα φανταζομαι η ρυθμιση ( αν ειναι ιδια στην Kit Kat ) Προβολη -> Button Brightness δεν άλλαξε κάτι, ε;

Edited by Project_P
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και εγώ μερικά post πιο πάνω, αλλά αντίθετα με εσένα δεν τόλμησα να κάνω το update. Να φανταστω ότι έκανες αναβάθμιση από την 119 έκδοση και ξεκίνησες από το βήμα 5. Με ΙΜΕΙ, Gapps όλα κομπλε ; από κινεζοεφαρμογες; περιμένουμε φουλ εντυπώσεις και review, γιατί όπως καταλαβαίνεις θα ενδιαφέρει τους περισσότερους εδώ μέσα :D

 

Για τα πληκτρα φανταζομαι η ρυθμιση ( αν ειναι ιδια στην Kit Kat ) Προβολη -> Button Brightness δεν άλλαξε κάτι, ε;

Αν το μαθεις δεν εινακ τιποτα,σχεδον 5 ωρες ασχολιομουν,περασα την rom 4.4.2 πριν διαβασω στο xda και δεν δουλευε το root και καποια αλλα,μετα ειδα το xda και ξανα απο την αρχη, περασα την s123 ,μετα την s119 και ξανα τη 4.4.2 τα εχω μαθει με κλειστα τα ματια να τα φλασαρω.

Δεν εχει ρυθμιση για τα πληκτρα,τα αγγλικα μου δεν ειναι και πολυ καλα και ολα ειναι στα αγγλικα!!!!ναι απο το 5 βημα και μετα.

Link to comment
Share on other sites

@pdt ειμαι που ειμαι μπερδεμενη, με καταμπερδεψες και συ!

Για να το κανω ρουτ απλα ακολουθω αυτα που εγραψε ο panosvo και λες πως καλυτερα να μπει ο KingUser?

Φλασαρισμα δε κανω;

Επισης τα ελληνικα που εχεις εσυ ειναι ολα οκ; δεν ειναι μισα αγγλικα-μισα ελληνικα;

 

Αυριο παραλαμβανω, σημερα ηρθε η ειδοποιηση και θελω να μαι ετοιμη. Παροτι ειπα να το ρουταρουν και γω αμφιβαλλω αν το εκαναν...

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

@pdt ειμαι που ειμαι μπερδεμενη με καταμπερδεψες και συ!

Για να το κανω ρουτ απλα ακολουθω αυτα που εγραψε ο panosvo και λες πως καλυτερα να μπει ο KingUser?

Φλασαρισμα δε κανω;

Επισης τα ελληνικα που εχεις εσυ ειναι ολα οκ; δεν ειναι μισα αγγλικα-μισα ελληνικα;

 

Αυριο παραλαμβανω, σημερα ηρθε η ειδοποιηση και θελω να μαι ετοιμη. Παροτι ειπα να το ρουταρουν και γω αμφιβαλλω αν το εκαναν...

Εάν η παραγγελία είναι από To2c το root είναι γιαλαντζί :D :D

Nokia C7 / NextWay F7 / Ainol 7 Fire / Doogee DG100 / OEM W450 / ZTE V965 / Lenovo S650 / Modecom FreeTab 1001 / Jiayu G2F / Huawei MediaPad T1 / Doogee X5 Pro / Turbo-X Hive V/ Lenovo A5500 / Blackview BV2000 / Samsung Galaxy J5 2015 / Samsung J5 2016 / Samsung J7 2017 / Huawei MediaPad T3 / Samsung A7 2018 / Samsung A41
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους κατόχους της συσκευης με καρτοκινητό Q ,θα ήθελα σας παρακαλώ τις ρυθμίσεις για ίντερνετ?

Κανω αυτα που λεει η σελιδα της Q αλλα ένω κατεβαζει καποια kb δεν ανοιγει σελίδες ουτε ενημέρωση καιρου τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χανονται ολα,κρατησε back up

 

ok ευχαριστω πολυ

αλλα για να κανεις full backup πρεπει να εισαι root νομιζω

και μετα δεν ξερω αν θα δουλευουν

Τελος πανων εγω θα το αφησω οπως ειναι γιατι εχω μεσα καμια 300αρια εφαρμογες και mp3 παιχνιδια 25Gb οποτε αφου δουλευει ρολοι δεν το διακινδυνευω

Link to comment
Share on other sites

@pdt ειμαι που ειμαι μπερδεμενη, με καταμπερδεψες και συ!

Για να το κανω ρουτ απλα ακολουθω αυτα που εγραψε ο panosvo και λες πως καλυτερα να μπει ο KingUser?

Φλασαρισμα δε κανω;

Επισης τα ελληνικα που εχεις εσυ ειναι ολα οκ; δεν ειναι μισα αγγλικα-μισα ελληνικα;

 

Αυριο παραλαμβανω, σημερα ηρθε η ειδοποιηση και θελω να μαι ετοιμη. Παροτι ειπα να το ρουταρουν και γω αμφιβαλλω αν το εκαναν...

 

Καλησπέρα. Δεν είπα ότι καλύτερα είναι ο KingUser αλλά μετά την πρώτη εγκατάσταση του supersu που ήταν επιτυχής και τον χρησιμοποίησα να αντικαταστήσω την κινεζοεφαρμογή (δες οδηγίες) κάτι συνέβει και μου έλεγε κάτι για SU binary αλλά δεν το έβρισκε. Έχασε και το ροοτάρισμα. Το έβγαλα και κράτησα το KingUser που κάνει την ίδια δουλειά και εγκαθίσταστε με το VRoot. Όταν έρθει μπορώ να σου πω βήμα βήμα τι έκανα.

 

Στο τηλέφωνο όντως δεν είναι όλα Ελληνικά έχει και Αγγλικά αλλά δεν είναι δύσκολο νομίζω να τα καταλάβεις. Εδώ δεν έχω πρόβλημα εγώ που τα Αγγλικά μου είναι μέτρια......

 

Κάποια screens από αυτά που έχω γράψει παραπάνω.

 

http://s6.postimg.org/hb9tuypq9/Screenshot_2014_04_14_15_54_16.jpg

http://s6.postimg.org/937w9yxtt/Screenshot_2014_04_14_15_54_53.jpg

http://s6.postimg.org/od7rh5tc1/Screenshot_2014_04_14_15_55_40.jpg

http://s6.postimg.org/w24lsvttt/Screenshot_2014_04_14_15_56_01.jpg

http://s6.postimg.org/wsxbynw75/Screenshot_2014_04_14_15_56_15.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση προς τους κατόχους της συσκευης με καρτοκινητό Q ,θα ήθελα σας παρακαλώ τις ρυθμίσεις για ίντερνετ?

Κανω αυτα που λεει η σελιδα της Q αλλα ένω κατεβαζει καποια kb δεν ανοιγει σελίδες ουτε ενημέρωση καιρου τιποτα.

 

Αν η κάρτα είναι καινούρια πάρε πρώτα ένα τηλέφωνο και ύστερα ξαναδοκίμασε!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεχάσω αυτά που ξέρω...

Πώς εμφανίζονται οι επαφές με ταξινόμηση κατά επώνυμο?

Δυστυχώς τις βγάζει κατά όνομα και με εκνευρίζει.

Δεν μπορώ να βρω από τις ρυθμίσεις κάτι σχετικό.

Έχω τον αρχικό με έκδοση 2.5.253.140321 και τον dialer one.

Το έχετε καταφέρει?

 

Το ίδιο και μοναδικό πρόβλημα μέχρι τώρα και εγώ !!!

 

Καλημερα φιλε μου,ναι τα πληκτρα δεν φωτιζονται ,με το root δεν βλεπω να να εχει κανενα προβλημα δουλευει μια χαρα αν πας με τις οδηγιες οπως ακριβως τα λεει.ξεκινας απο την s119 την v1.0 μην την πειραζεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ναι χανονται ολα,κρατησε back up

 

Τα πλήκτρα φ ω τ ί ζ ο ν τ α ι , τουλάχιστον στο δικό μου (αγορά από Vickmall) και μάλιστα έχει και 3 ρυθμίσεις (Open - 3secs - Close) πηγαίνουμε ως εξής: Ρυθμίσεις-System-ΣΥΣΚΕΥΗ-Προβολή-DISPLAY-Button Brightnness.

Μπορείτε να δείτε τη rom που φοράει το συγκεκριμένο στο #787# έχω ανεβάσει screenshot. Το τηλ. είναι root τσεκαρίστηκε με το Root-checker δεν έχει κινεζιές και ήρθε με το SuperSU περασμένο.

Σε γενικές γραμμές είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, πάει αέρα χωρίς θέματα μέχρι στιγμής με μοναδικό πρόβλημα αυτό που αναφέρω και πιο πάνω το ότι εμφανίζονται οι επαφές με ταξινόμηση κατά όνομα και όχι το επώνυμο, μου τη δίνει λίγο αλλά ... τς...πα.

TΗΙΝΚ :!: " It's Not Illegal Yet "
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...