Jump to content

Ο υπολογιστης εκλεισε ξαφνικα και δεν ανοιγει.


ChrisPliakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,χθες ενω καθομουν στν υπολογιστη στο facebook ξαφνικα εκλεισε..

Πηγα να τον ανοιξω,εδεινε ρευμα το τροφοδοτικο/γυρνουσαν τα φανακια για 2-5 δευτερολεπτα και ξανακλεινε..μετα απο αρκετη ωρα προσπαθεις ανοιξε για περιπου 20 λεπτα και ξανακλεισε..Τον αφησα και σημερα το πρωι τον ξεσκονισα,και εκανα ενα μικρο cable management για να παρει αερα..Ολα συνδεδεμενα οπως θα πρεπε,παω να τον ανοιξω παλι γυρναν τα φανακια για 1-2 δευτερα και τελος..

Εβγαλα την μπαταρια της μητρικης για λιγο,την ξαναβαλα αλλα τιποτα..

Να σημειωσω πως οταν βγαζω το 24πινο καλωδιο του τροφοδοτικου και το ξαναβαζω στην μητρικη,και προσπαθω να ανοιξω το πς γυρναν τα φανακια για 1 δευτερολεπτο και τελος..αν προσπαθησω να ανοιξω το πς χωρις να βγαλω το 24πινο δν γινεται τιπτ..καθολου ρευμα..Βοηθεια παρακαλωω!!

Link to comment
Share on other sites

Για πρόβλημα με το τροφοδοτικό ακούγεται. Έχεις ups ή σταθεροποιητή τάσης;

Δοκίμασε να αλλάξεις τροφοδοτικό αν έχεις παραπανίσιο, και πες μας τί έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Για πρόβλημα με το τροφοδοτικό ακούγεται. Έχεις ups ή σταθεροποιητή τάσης;

Δοκίμασε να αλλάξεις τροφοδοτικό αν έχεις παραπανίσιο, και πες μας τί έγινε.

 

Οχι δεν εχω ουτε Ups ουτε σταθεροποιητη..

2ο τροφοδοτικο για να δοκιμασω δεν εχω δυστυχως..

Δοκιμασα αλλες μνημες,το προβλημα παραμενει..

 

 

Υ.Γ Για τροφοδοτικο εχω ενα 800αρι της corsair..Αυτο http://hexus.net/tech/reviews/psu/42425-corsair-gaming-series-gs800/ ..Το θεωρω εξαιρετικα δυσκολο να χαλασε,με τοσο καλη ποιοτητα..Ειναι μολις 2μιση χρονων..

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις ένα τροφοδοτικό και είσαι έτοιμος. Παίζοντας ανοιγοκλείνοντας το μπορεί να δημιουργήσεις στον υπολογιστή μεγαλύτερο πρόβλημα :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,χθες ενω καθομουν στν υπολογιστη στο facebook ξαφνικα εκλεισε..

Πηγα να τον ανοιξω,εδεινε ρευμα το τροφοδοτικο/γυρνουσαν τα φανακια για 2-5 δευτερολεπτα και ξανακλεινε..μετα απο αρκετη ωρα προσπαθεις ανοιξε για περιπου 20 λεπτα και ξανακλεισε..Τον αφησα και σημερα το πρωι τον ξεσκονισα,και εκανα ενα μικρο cable management για να παρει αερα..Ολα συνδεδεμενα οπως θα πρεπε,παω να τον ανοιξω παλι γυρναν τα φανακια για 1-2 δευτερα και τελος..

Εβγαλα την μπαταρια της μητρικης για λιγο,την ξαναβαλα αλλα τιποτα..

Να σημειωσω πως οταν βγαζω το 24πινο καλωδιο του τροφοδοτικου και το ξαναβαζω στην μητρικη,και προσπαθω να ανοιξω το πς γυρναν τα φανακια για 1 δευτερολεπτο και τελος..αν προσπαθησω να ανοιξω το πς χωρις να βγαλω το 24πινο δν γινεται τιπτ..καθολου ρευμα..Βοηθεια παρακαλωω!!

 

Δεν νομίζω να είναι το τροφοδοτικό:happy:

Δοκίμασε να βγάλεις εντελώς τις μνήμες, και να ξεκινήσεις το μηχάνημα...

Κάνει ένα μακρόσυρτο μπιιιιιπ;

Αν όχι είναι η μητρική, αν ναι λύνεις επεξεργαστή και κοιτάς για σκόνες σκουπιδάκια μέσα στο socket της μητρικής (έχω βρεί μέχρι και τρίχα απο μαλλιά ενδιάμεσσα σε πινάκια AMD:lol:), αν πάλι το socket είναι καθαρό, δοκίμασε με έναν άλλο σκληρό...

Και μετα εδώ είμαστε:D

ΥΣ1. συνήθως σε παλιές μητρικές ''παίζει'' corrupted BIOS!

ΥΣ2. εφόσων ''ξεσκόνισες'' δες στα σλοτς των μνημών μην έχει τίποτα σκόνες μέσα...

ΥΣ3. τσέκαρε το 4/άπινο του επεξεργαστή και το 24/πινο της μητρικής αν πατάει καλά !

Edited by samarithan
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου μάλλον φταίει, ίσως εάν μετρήσεις με ένα πολύμετρο τις τάσεις που δίνει το τροφοδοτικό στα pins της μητρικής εχεις μια καλύτερη εικόνα, αλλά το πιο απλό είναι να δοκιμάσεις ένα άλλο τροφοδοτικό όπως σου είπαν τα παιδιά. Πάντως δεν αποκλείεται να είναι και θέμα του επεξεργαστή.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...