Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετω τη παρε και εγω !!!

Ειμαι ανεμσα σε LG L9 II , GALAXY NEXUS ( I9250 ) και Galaxy S2 !

Δεν ξερω ενω ειμουνα σιγουρος για το LG ξαφνικα αρχισαν τα αρνητικα comments και με εβαλαν σε σκεψη .... Το κινητο το θελω πιο πολυ για facebook , web surfing , καμια ταινιουλα και gaming. Οσον αφορα το gaming υπαρχει τροπος να μεταφερω τα obb files και τα data files ( ασπουμε το asphlat 8 περα απο το apk καταιβαζει και data αυτο γινεται να παει στην sd card η αναγκαστηκα στα 4 gb του κινητου ?Τωρα η φωτογραφια με ψηλοενδιαφερει ετσι για προσοπικο blogging , δηλαδη οπου παω , οτι φαω να το βγαζω μια αναμνηστικη φωτογραφια και φυσικα μιας και ειμαι στην γενια του Facebook για selfie ! Aληθεια η μπροστινη καμερα πως τα παει ? Τωρα εχω διαβασει διαφορα αρνητικα σχολια και με εχουν βαλει σε σκεψεις .... Εχω το χιλιοδουλεμενο Xperia mini και σκεφτομαι για αναβαθμιση.

Ποιο προτεινετε απο αυτα ... ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

H μπαταρια κραταει ? Η 4.4 kit kat βοηθαει η τα κανει ολα χειροτερα ! ?

 

Με λιγο gaming, αρκετο surfing ( ειτε μεσω wifi ειτε μεσω data ), καποιες κλησεις και αρκετη ενασχοληση διοτι στελνω πολλα SMS μου βγαζει 1 μερα χωρις προβλημα.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Μετα προβληματα που ανεφεραν παλια ? Ακουγεται ενα zzz οταν εισαι σε κληση , κατι με το ξυπνητηρι , Εχουν λυθει ?

Η μπροστινη παιδια καμερα τι λεει ?

Link to comment
Share on other sites

Μετα προβληματα που ανεφεραν παλια ? Ακουγεται ενα zzz οταν εισαι σε κληση , κατι με το ξυπνητηρι , Εχουν λυθει ?

Η μπροστινη παιδια καμερα τι λεει ?

 

Δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα σε συνομιλίες μου. Το built-in ξυπνητήρι είναι πράγματι προβληματικό. Βάζεις μια οποιαδήποτε

άλλη εφαρμογή για ξυπνητήρι από το playstore και το πρόβλημα λύνεται. Η μπροστινή κάμερα είναι μια χαρά για βίντεο-κλήσεις. Αν θέλεις

πολύ καλή μπροστινή κάμερα, τότε ψάχνεις σε κινητά σε λάθος εύρος τιμής (γνώμη μου βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου κάνει παράσιτα το σήμα στο ακουστικό αλλά όχι πάντα.. Αν το στείλω στο σέρβις θα φτιαχτεί ή τσάμπα ταλαιπωρία;; Ένας φίλος μου έχει το galaxy Nexus, στο μόνο σημείο που υπερτερεί είναι η κάμερα, σε όλα τα άλλα το LG είναι πολύ καλύτερο..
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω μεσα απο τη καρδια μου για της απαντησεις !!

Απλως προεκυψε οτι ενας φιλος μου πουλαει το nexus 4 του και ειπειδη ειμαστε κολλητοι μου κανει εκτωση στα ιδια λεφτα τη να κανω να για L9 II ή Nexus 4 ?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω μεσα απο τη καρδια μου για της απαντησεις !!

Απλως προεκυψε οτι ενας φιλος μου πουλαει το nexus 4 του και ειπειδη ειμαστε κολλητοι μου κανει εκτωση στα ιδια λεφτα τη να κανω να για L9 II ή Nexus 4 ?

 

Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα σ'αυτά τα δύο. Και με το Android L να ετοιμάζεται για το Nexus, η λύση είναι μία. Εκτός κι αν σε ενδιαφέρει η κάμερα που εκεί το Nexus χάνει πάρα πολύ!

Φέτα, παγωμένο πάτωμα και μπυρίτσα..Καλό καλοκαίρι! :cool:
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι κ εγω να αγορασω την συσκευη,ποιο καταστημα προτεινετε για ονλινε παραγγελια?Το planetmobile.eu ειναι καλο η θα εχω προβλημα?Ειδα παραπανω οτι καποιος πηρε απο εκει
Link to comment
Share on other sites

αγόρασε το κινητο μια φιλη και της ηρθε με την έκδοση 4.1.2, με αποτελεσμα να έχει προβλήματα πχ χανει κλήσεις,μηνυματα απ οτι μου έχει πει..Πως θα γίνει να της το αναβαθμίσω σε 4.4.2? ΟΤΑ ή μεσω PC?Θα χαθούν ολα τα δεδομένα?

 

 

PS:επίσης η μπαταρία είναι επιεικώς τραγική, θα φτιάξει?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μιλάς για άλλη συσκευή το l9 ii δε παρουσιάζει τέτοια θέματα κ η μπαταρία του είναι άριστη.

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι κ εγω να αγορασω την συσκευη,ποιο καταστημα προτεινετε για ονλινε παραγγελια?Το planetmobile.eu ειναι καλο η θα εχω προβλημα?Ειδα παραπανω οτι καποιος πηρε απο εκει

 

Πήρα εγώ από qelectronics στην κοπέλα μου προχθες και όλα πήγαν οκ οπότε στο συνιστώ.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μιλάς για άλλη συσκευή το l9 ii δε παρουσιάζει τέτοια θέματα κ η μπαταρία του είναι άριστη.

 

ακόμα κι εδώ μέσα εχει αναφερθεί οτι χάνονται μηνύματα,εσυ ισως εισαι τυχερός....Οσον αφορά την μπαταρια, ακόμα ειναι περίοδος στρωσίματος. Το θέμα μου ειναι να το κανω αναβαθμιση απο 4.1.2 σε 4.4.2, πρέπει να κατεβάσω κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή, ή γίνεται μέσω OTA?

Link to comment
Share on other sites

ακόμα κι εδώ μέσα εχει αναφερθεί οτι χάνονται μηνύματα,εσυ ισως εισαι τυχερός....Οσον αφορά την μπαταρια, ακόμα ειναι περίοδος στρωσίματος. Το θέμα μου ειναι να το κανω αναβαθμιση απο 4.1.2 σε 4.4.2, πρέπει να κατεβάσω κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή, ή γίνεται μέσω OTA?

 

αν δεν σου βρίσκει αναβάθμιση μέσα απο τις ρυθμίσεις, κατέβασε το LG PC suite στον υπολογιστή και κανε έλεγχο κι εκεί. λογικά θα αναβαθμιστεί σε κιτ κατ απο κει

Link to comment
Share on other sites

αν δεν σου βρίσκει αναβάθμιση μέσα απο τις ρυθμίσεις, κατέβασε το LG PC suite στον υπολογιστή και κανε έλεγχο κι εκεί. λογικά θα αναβαθμιστεί σε κιτ κατ απο κει

 

Ευχαριστώ φιλε. Το κυριότερο πρόβλημα (χαμένα sms) λύνεται?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τελικα πηρα το LG L9 II επειδη τα 8gb (δηλαδη 5,6 ) του nexus 4 δεν θα με αφηνανε να χαρω το κινητακι μιας και θελω gaming που πιανει πολυ χωρο. Ελπιζω να αγορασα κατι που θα πιασει τοπο για τα επομενα 2 χρονια η 2.5 ! Θα γραψω εντυπωσεις συντομα !
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φιλε. Το κυριότερο πρόβλημα (χαμένα sms) λύνεται?

 

δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό φίλε, μόλις το πήρα κι εγώ.

 

οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι θετικότατες (βέβαια το στήνω ακόμα) απλά αυτό που έχω παρατηρήσει αφου πέρασα την κιτ κατ και μπήκε το knock on/off, όταν το κλειδώνω πιάνει ακαριαία το διπλό ταπ, στο ξεκλείδωμα όμως μου βγάζει την ψυχή:O

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εδώ και 2 εβδομάδες δεν έχω χάσει ούτε ένα μήνυμα.. Το Knock onoff μην το χρησιμοποιείς, δεν δουλεύει σωστά.... :-(
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξιζει το κινητο? αυτα που χρησιμοποιω ειναι διαφορες εφαρμογες, κανενα facebook, gps , shazam, θα ειναι ενταξει η θα τρωει κολληματα? Δεν παιζω καθολου παιχνιδια. Επισης σερφαρω στο ιντερνετ με τις ωρες,παιζω κανενα live στοιχημα...Αυτο που φοβαμαι ειναι τα κολληματα λογο διπυρηνου επεξεργαστη.Τα φωτα σας παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αξιζει το κινητο? αυτα που χρησιμοποιω ειναι διαφορες εφαρμογες, κανενα facebook, gps , shazam, θα ειναι ενταξει η θα τρωει κολληματα? Δεν παιζω καθολου παιχνιδια. Επισης σερφαρω στο ιντερνετ με τις ωρες,παιζω κανενα live στοιχημα...Αυτο που φοβαμαι ειναι τα κολληματα λογο διπυρηνου επεξεργαστη.Τα φωτα σας παρακαλω

 

Μια χαρά είναι αλλά στα λεφτά του το Μoto G είναι ανώτερο...

Link to comment
Share on other sites

διπλα στο nexus 5 :)

http://s6.postimg.org/62lzvysy9/SAM_1566.jpg

 

κ αλλη μια με σκορ μου στο antutu

http://s6.postimg.org/buhipdde9/SAM_1562.jpg

Edited by ziaba

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το moto g δεν ειναι καλυτερο,,,πιο βαρυ ,μεγαλυτερο με πιο μικρη οθονη, χειροτερη καμερα

μεγαλυτερη ακτινοβολια,,νομιζω οτι το lg ειναι ανωτερο,,,τα εχω συγκρινει και απο ταχυτητα και πανε σχεδον τα ιδια

 

----- προσθήκη μηνύματος 63 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σημειωση. Δεν χανω μηνυματα και το ξυπνητηρι δουλευει κανονικα

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης το μοτοg δεν παιρνει καρτα αποθηκευσης αλλο ενα μειον

Απο φωτογραφιες επισης ειναι δραμα,,,το lg τουλαχιστον βγαζει αρκετα καλες και τραβα και καλα βιντεο

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρά είναι αλλά στα λεφτά του το Μoto G είναι ανώτερο...

Ειναι αψογο οχι μονο για τη χρηση που λες αλλα και γενικα,,παρτο με κλειστα ματια

μονο ακουστικα παρε πιο καλα μετα

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό φίλε, μόλις το πήρα κι εγώ.

 

οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι θετικότατες (βέβαια το στήνω ακόμα) απλά αυτό που έχω παρατηρήσει αφου πέρασα την κιτ κατ και μπήκε το knock on/off, όταν το κλειδώνω πιάνει ακαριαία το διπλό ταπ, στο ξεκλείδωμα όμως μου βγάζει την ψυχή:O

 

όντως έχει ένα θέμα με το ξεκλείδωμα. παρ όλα αυτά χρησιμοποιώ την εξής μέθοδο: χτυπώ δυνατά με τον δείκτη μου, την πλάτη του κινητού δύο φορές.........

 

επίσης δεν έχω καταλάβει τον λόγο που αρκετοι θάβουν το ξυπνητήρι.....το χρησιμοποιώ καθημερινά και δεν είχα ποτέ θέμα. τεσπα.....για όποιον διστάζει να το παρει, στην τιμή που είναι τώρα........ας το κάνει με κλειστά μάτια!

 

το εντυπωσιακότερο όλων είναι το μέγεθος του κινητού (αναλογικά με την 4,7 οθόνητου) όπως και η μπαταρία . επισης είχα δοκιμαστικά το sygic για μια βδομάδα και το gps κλείδωνε σε λιγα δευτερα....άλλο ένα θετικό που δεν το είχα πάρει χαμπαρι.....

Edited by arissalonika
Link to comment
Share on other sites

όντως έχει ένα θέμα με το ξεκλείδωμα. παρ όλα αυτά χρησιμοποιώ την εξής μέθοδο: χτυπώ δυνατά με τον δείκτη μου, την πλάτη του κινητού δύο φορές.........

 

επίσης δεν έχω καταλάβει τον λόγο που αρκετοι θάβουν το ξυπνητήρι.....το χρησιμοποιώ καθημερινά και δεν είχα ποτέ θέμα. τεσπα.....για όποιον διστάζει να το παρει, στην τιμή που είναι τώρα........ας το κάνει με κλειστά μάτια!

 

το εντυπωσιακότερο όλων είναι το μέγεθος του κινητού (αναλογικά με την 4,7 οθόνητου) όπως και η μπαταρία . επισης είχα δοκιμαστικά το sygic για μια βδομάδα και το gps κλείδωνε σε λιγα δευτερα....άλλο ένα θετικό που δεν το είχα πάρει χαμπαρι.....

 

όντως ισχύει οτι ''ξυπνάει'' πιο εύκολα χτυπώντας την πλάτη του, το θέμα όμως ειναι να πιάνει χτυπώντας στην οθονη για να μη το σηκώνεις κάθε τρεις και λιγο απο το τραπεζάκι ή να ψάχνεις να πετυχεις το πλαϊνό μικροσκοπικό κουμπί.

 

για το ξυπνητήρι θα συμφωνήσω απολυτά, δουλεύει μια χαρά.

μια μικρή ένσταση εχω για τη μπαταρία, μου έχασε 15% ολο το βράδυ σε ενα 8ωρο. το ειχα σε λειτουργία πτήσης με τα πάντα κλειστά. ολα τα προηγούμενα κινητά μου έχαναν 1-2% βέβαια είναι ακομη άστρωτη η μπαταρία, θα βγάλω ασφαλή συμπεράσματα μετα απο 5-6 φορτίσεις.

θα ήθελα να έχει πιο δυνατό ηχείο, το ακουστικό και το μικρόφωνο ειναι πολυ καλά και η ποιότητα κλήσης άψογη.

επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν εχει ρύθμιση για αυτόματη φωτεινότητα, την βάζω στο 0% και το βράδυ στο σκοτάδι μου φαίνεται πάλι δυνατή:O

 

συνοψίζοντας, εχω να πω πως πρόκειται για ενα πολυ αξιόλογο τηλέφωνο σε αρκετά προσιτή τιμή. φοβερή οθονη, χαμηλό βάρος, μικρές διαστάσεις και ομαλή λειτουργία χωρίς κολληματα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...