Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το bloatware της lg πως μπορουμε να το βγαλουμε?(4.4)

 

Αν δεν κανω λαθος μονο με root το οποιο για να το κανεις ειναι μια διαδικασια αν εχεις παει ηδη σε 4.4 αναβαθμιση χωρις cwm. Υπαρχει οδηγος στο 1ο post σε link. Αυτο εχω κανει εγω παντως. Αν αποφασισεις να ακολουθησεις τον οδηγο ενημερωσε με αν γινεται πριν το κανεις με pm να σου δωσω μια συμβουλη και να μαθω πως τα πηγες ( εγω εχω γραψει τον οδηγο για αυτο στο λεω, μην παρεξηγηθω ως ο περιεργος του forum :p ).

 

Αν υπαρχει και αλλος τροπος να φυγει αυτο το bloatware δεν γνωριζω οποτε αν ξερει καποιος αλλος ας το αναφερει.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάντως ως μια σημείωση στο θέμα του Bloatware, η LG σε αντίθεση με το Samsung της κοπέλας μου, εκτός του ότι έχει πολύ λιγότερες εφαρογές, έχει και πολύ πιο χρήσιμες εφαρμογές... Οπότε πριν τις πετάξεις, ρίξε μια ματιά τι κάνουν... :) π.χ. το Quick Translator και το Onscreen Phone, τα βρίσκω αρκετά χρήσιμα!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φαίνεται η ζελατίνα. Έχει πολύ καλή αίσθηση η αφή και, αν προσέξεις λίγο στην τοποθέτηση, δεν φαίνεται καθόλου. Οι δαχτυλιές βέβαια φαίνονται κανονικά. Νομίζω ότι είναι must μια τέτοια ζελατίνα για το κινητό, ανεξάρτητα από αν έχει Gorilla glass ή όχι.

thanks. άφησε φυσαλλίδες ή μπήκε εύκολα? ρωτώ επειδή η εμπειρία μου από ζελατίνες στο παρελθόν δεν ήταν καλή:worry:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση βρε παιδιά με τα LG..

Ειδα σε προσπέκτους από το πλαίσιο,, το LG L90..

Ποιο είναι αυτό εδώ μέσα,,δε το έχει πάρει κανείς ?

Παρατηρώ ότι έχει τα ίδια χαρακτηριστικα με το Μ2 της σονη.

Αλλά το LG είναι πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον dimxr και να προσθέσω ότι αν κάποιος τις διαγράψει και θέλει κάποια πίσω μέσω του κεντρου ενημέρωσης μπορεις να κατεβάσεις τις εφαρμογές της LG που ήρθαν μαζί με το κινητό.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα μια ακρη με την Μνημη και ποσο usage κ.τ.λ... Μετα απο μηνες ψαξιμο, απο τοτε δηλαδη που πειρα το κινητο μεχρι εχθες που βρηκα ενα προγραμμα ειχα μεγαλο θεμα με την μνημη οπως ολοι πιστευω... Το προγραμμα λέγεται Smart Booster Pro και κανει απιθανη δουλεια... στο Playstore κανει 2.09 ευρω (τωρα οι ψαγμενοι ισως και να καταλαβαν οτι ποτε δεν τα εδωσα ;) )

θελει λιγο ψαξιμο στις ρυθμισεις για αρχη αλλα μολις στηθεί σωστα θα καταλαβετε την διαφορα!!! ειμαι με 400 - 430 usage μετα απο καθε clean... δοκιμαστε το και πειτε και γνωμες δεν θα χασετε !!!βαζω υπογραφη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση βρε παιδιά με τα LG..

Ειδα σε προσπέκτους από το πλαίσιο,, το LG L90..

Ποιο είναι αυτό εδώ μέσα,,δε το έχει πάρει κανείς ?

Παρατηρώ ότι έχει τα ίδια χαρακτηριστικα με το Μ2 της σονη.

Αλλά το LG είναι πιο οικονομικό.

Εδώ θα βρεις πληροφορίες για το L90 http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=389802

 

Είναι o αντικαταστάτης του L9 II ,θεωρητικά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχασα και άλλο sms... Είδα ειδοποίηση από το noled αλλά το μήνυμα δεν ήρθε ποτέ. Νόμιζα ότι έκανε λάθος το noled αλλά..... Και όχι τίποτα άλλο είχα ξαναδεί ειδοποίηση αλλά δεν έδωσα σημασία.

Υπάρχει περίπτωσή με άλλη εφαρμογή να μην χάνονται?

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα στο ξαφνικό έκανε επανεκκίνηση και μετά χάθηκαν οι μισές εφαρμογές και δεν διαβάζει την κάρτα μνήμης με τίποτα. Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα στο ξαφνικό έκανε επανεκκίνηση και μετά χάθηκαν οι μισές εφαρμογές και δεν διαβάζει την κάρτα μνήμης με τίποτα. Καμία ιδέα;

 

δοκιμασε να βγαλεις την μπαταρια για δεκα λεπτα και μετα δες αν δουλευει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο ερωτήσεις να κάνω:

1) Πώς τα πάει από ram; Πόση είναι διαθέσιμη και πόση μένει ελεύθερη αν αφαιρέσουμε την χρησιμοποιούμενη;

 

2) Έχει miracast(ή κάποιον άλλον τρόπο κατοπτρισμού οθόνης);;;; Κατά την γνώμη μου αυτό είναι από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά και δεν ακούω κανέναν να το αναφέρει, ασχολούνται μόνον με κάτι χαζομάρες του τύπου ''τρίζει το καπάκι, όχι δεν τρίζει το καπάκι'' ''γυαλίζει το τζάμι, όχι δεν γυαλίζει το τζάμι'' ''έχει ένταση το ηχείο η δεν έχει'' κλπ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά εμένα στο ξαφνικό έκανε επανεκκίνηση και μετά χάθηκαν οι μισές εφαρμογές και δεν διαβάζει την κάρτα μνήμης με τίποτα. Καμία ιδέα;

Πιθανόν θέλει φορμάτ η κάρτα σου (microsd). Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, απλά ταλαιπωρία γιατί αν δεν καταφέρεις με κάποιον τρόπο να σώσεις τα δεδομένα από μέσα, πρέπει να τα ξαναπεράσεις όλα από την αρχή (εφαρμογές και αρχεία και όλα).

 

Δεν έχει να κάνει με το τηλέφωνο αλλά με την κάρτα μνήμης. Μου έχει συμβεί και εμένα σε διάφορα τηλέφωνα. Γενικά οι κάρτες μνήμης δεν είναι τόσο αξιόπιστες ως μέσα καταγραφής δεδομένων, ειδικά αμά την χρησιμοποιείς συνέχεια, διότι υπάρχει πεπερασμένος αριθμός φορών που μπορείς να κάνεις ''σβήσε-γράψε'' και μετά από αυτόν τον αριθμό (ας πούμε 500 φορές πχ) θα σου κρασάρει και θα θέλει φορμάτ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο ερωτήσεις να κάνω:

1) Πώς τα πάει από ram; Πόση είναι διαθέσιμη και πόση μένει ελεύθερη αν αφαιρέσουμε την χρησιμοποιούμενη;

 

2) Έχει miracast(ή κάποιον άλλον τρόπο κατοπτρισμού οθόνης);;;; Κατά την γνώμη μου αυτό είναι από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά και δεν ακούω κανέναν να το αναφέρει, ασχολούνται μόνον με κάτι χαζομάρες του τύπου ''τρίζει το καπάκι, όχι δεν τρίζει το καπάκι'' ''γυαλίζει το τζάμι, όχι δεν γυαλίζει το τζάμι'' ''έχει ένταση το ηχείο η δεν έχει'' κλπ.

 

Με την μνημη δεν τα παει ασχημα αν και φενεται να γεμιζει δεν κολαει ομως.

Miracast δεν εχει γιατι το εχω δοκιμασει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μετα την αναβαθμηση σε 4.4 παρατηρησα οτι απενεργοποιειται μονο του το bluetooth οταν κλεισεις το handsfree.εχω το sony sbh50.

:cool:
Link to comment
Share on other sites

2) Έχει miracast(ή κάποιον άλλον τρόπο κατοπτρισμού οθόνης);;;; Κατά την γνώμη μου αυτό είναι από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά και δεν ακούω κανέναν να το αναφέρει, ασχολούνται μόνον με κάτι χαζομάρες του τύπου ''τρίζει το καπάκι, όχι δεν τρίζει το καπάκι'' ''γυαλίζει το τζάμι, όχι δεν γυαλίζει το τζάμι'' ''έχει ένταση το ηχείο η δεν έχει''

 

 

εχει Wi-Fi direct.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι είναι αυτά που λένε με τα χαμένα μηνύματα? Και πως καταλαμβαίνεις αν έχασες μήνυμα? Υπάρχει και στην σελίδα 112 κάποιος που λέει ότι χάνει μηνύματα, γι' αυτό και το πήρε πίσω. Ισχύουν όλα αυτά?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι είναι αυτά που λένε με τα χαμένα μηνύματα? Και πως καταλαμβαίνεις αν έχασες μήνυμα? Υπάρχει και στην σελίδα 112 κάποιος που λέει ότι χάνει μηνύματα, γι' αυτό και το πήρε πίσω. Ισχύουν όλα αυτά?

 

Και εγώ δεν το πίστευα αλλά μου είπαν μια φορά ότι μου έστειλαν και πήραν και αναφορά ότι το έλαβα αλλά εγώ δεν είχα πάρει τίποτα. Προχθές περίμενα απάντηση για μια δουλειά και ενώ άναψε η οθόνη με το noled το μήνυμα δεν φάνηκε πουθενά. Την επόμενη μίλησα με τον αποστολέα που το επιβεβαίωσε. Και είχα ξαναδεί την ειδοποίηση του noled αλλά δεν έδωσα σημασία........ Έβαλα το textra να δω...

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα και γω στο συγκεκριμενο κινητό. θεωρώ ότι είναι vfm. 5 μερες μαζί του και είμαι πολυ ικανοποιημένος. αρκετα καλη φωτογραφία, κομψό, εντυπωσιακή οθόνη, πολυ καλη αυτονομία η μπαταρία, κινείται απροβλημάτιστα χωρίς κολλήματα, με το wifi κανένα πρόβλημα, πέρασα και την κιτ κατ.......δεν παρατήρησα πρόβλημα με το κουμπωμα στο πίσω καπάκι.......μπράβο στην lg πραγματικά! δεν την είχα και πολύ σ εκτιμηση αλλα πλέον είμαι ενθουσιασμένος.

καποιες παρατηρήσεις: όταν είμαι στο κεντρικό μενού η οθόνη πανω λίγο σκουραίνει.....+ ότι πρέπει να ψάξω κανα καινούριο πρόγραμμα για navigation. στο προηγούμενο κνητό είχα περάσει το navigon (ηταν ρουταρισμένο το κινητό).......+ ότι δεν έχουμε και πολλές επιλογές για θήκη.......

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασε μια φίλη...Μόνο μια ερωτηση.Έχει πάνω περασμένη ζελατίνα απο το εργοστάσιο?

 

Δεν εχει περασμενη.

Link to comment
Share on other sites

 

2) Έχει miracast(ή κάποιον άλλον τρόπο κατοπτρισμού οθόνης);;;; Κατά την γνώμη μου αυτό είναι από τα πιο σημαντικά χαρακτηριστικά και δεν ακούω κανέναν να το αναφέρει, ασχολούνται μόνον με κάτι χαζομάρες του τύπου ''τρίζει το καπάκι, όχι δεν τρίζει το καπάκι'' ''γυαλίζει το τζάμι, όχι δεν γυαλίζει το τζάμι'' ''έχει ένταση το ηχείο η δεν έχει'' κλπ...

 

 

Μπορεις φιλε να κατονομασεις ποιες συσκευες κινητης τηλεφωνιας διαθετουν σημερα miracast και πιο ειναι το κοστος τους και πως θα ηταν χρησιμες στο μεσο χρηστη που νομιζω οτι θα επρεπε να διαθετει αντιστοιχα και αλλες συσκευες (πχ laptop, tv κλπ) που να διαθετουν επισης miracast ωστε να εχει τα σχετικα ωφελη αυτης της τεχνολογιας?

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις φιλε να κατονομασεις ποιες συσκευες κινητης τηλεφωνιας διαθετουν σημερα miracast και πιο ειναι το κοστος τους και πως θα ηταν χρησιμες στο μεσο χρηστη που νομιζω οτι θα επρεπε να διαθετει αντιστοιχα και αλλες συσκευες (πχ laptop, tv κλπ) που να διαθετουν επισης miracast ωστε να εχει τα σχετικα ωφελη αυτης της τεχνολογιας?

 

Αφου δεν εχει miracast ειναι χαλι.χρησιμοτατη τεχνολογια ακομα και αν δεν ακουγεται το ηχειο σε ενα κινητο χωρις miracast που πας.........

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν εχει miracast ειναι χαλι.χρησιμοτατη τεχνολογια ακομα και αν δεν ακουγεται το ηχειο σε ενα κινητο χωρις miracast που πας.........

 

Σε προηγουμενο ποστ σου απαντησα ότι υποστηριζει Wi-Fi direct.Στην τηλεοραση μου κανω mirroring κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως , το τρολαρισμα που έχω κάνει σε φίλους, γνωστούς, καφετέριες, που μέσω υπέρυθρες, αλλάζεις κανάλια, στην τηλεόραση, έβγαλε το κόστος του με το παραπάνω :lol:
Siemens c10, c25, m35i, mc60, Sony ericsson w810i, LG 505 gt, Samsung Nexus S (Stock 4.1.2), Asus Nexus 7 (4.4.4 Stock root), LG Optimus L9 II D605 (4.1.2 Stock), Sony Xperia E4g (4.4.4 Stock), Lenovo A7010 (5.1 Stock).
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν το πίστευα αλλά μου είπαν μια φορά ότι μου έστειλαν και πήραν και αναφορά ότι το έλαβα αλλά εγώ δεν είχα πάρει τίποτα. Προχθές περίμενα απάντηση για μια δουλειά και ενώ άναψε η οθόνη με το noled το μήνυμα δεν φάνηκε πουθενά. Την επόμενη μίλησα με τον αποστολέα που το επιβεβαίωσε. Και είχα ξαναδεί την ειδοποίηση του noled αλλά δεν έδωσα σημασία........ Έβαλα το textra να δω...

 

Η τυχαία μη λήψη μηνυμάτων συμβαίνει μόνο σε όσους έχετε το πρόγραμμα "NoLed"?

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο τον Ιανουαριο που το εχω δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα με χαμενο μηνυμα και στελνω αρκετα μηνυματα καθε μερα. Ουτε με την stock εφαρμογη που χρησιμοποιουσα για καποιο καιρο ειχα προβλημα, ουτε με το chomp μετεπειτα ουτε με το textra τωρα. Και δεν εχω το NoLed. Οποτε αν οσοι εχετε αντιμετωπισει προβλημα το εχετε εγκατεστημενο, ισως ειναι ενα ενδεχομενο αυτο.

Αριθμομηχανή Δωρεάν, Γρήγορη χρησιμοποιώντας πολύ λίγη μνήμη και ΧΩΡΙΣ διαφημισεις.

 

e22dc34ff3.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...