Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρα κατι τρεχει με το δικο μου...βεβαια δεν εχω καταφερει ακομα να το φορτισω πληρως...λες να κανω μια επαναφορα;θα βοηθησει;

 

Κοίταξε, είναι ανάλογα και τη χρήση. Πόσο έχεις τη φωτεινότητα; Αν είσαι πολύ στο ίντερνετ με 3G και αν χρησιμοποιείς GPS Η μπαταρία πέφτει πολύ γρηγορότερα (εγώ σπάνια χρησιμοποιώ). Για παράδειγμα πριν από μια βδομάδα έπαιζα για δύο ώρες συνεχόμενα Asphalt 8. Τότε η οθόνη συνολικά άντεξε για 5 ώρες αντί για 7 που μου αντέχει συνήθως.

Άφησε το 2-3 φορές με φυσιολογική χρήση να αποφορτιστει από 100% στο 2-3% για να έχεις συνολική εικόνα για τη μπαταρία σου. Κατέβασε αν θέλεις το Cpu spy για να δούμε αν ο επεξεργαστής σου δουλεύει όταν το έχεις σε αναμονή και πόσο. Αν δεις κάτι περίεργο θα αρχίσεις να υποπτεύεσαι τις εφαρμογές σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίταξε, είναι ανάλογα και τη χρήση. Πόσο έχεις τη φωτεινότητα; Αν είσαι πολύ στο ίντερνετ με 3G και αν χρησιμοποιείς GPS Η μπαταρία πέφτει πολύ γρηγορότερα (εγώ σπάνια χρησιμοποιώ). Για παράδειγμα πριν από μια βδομάδα έπαιζα για δύο ώρες συνεχόμενα Asphalt 8. Τότε η οθόνη συνολικά άντεξε για 5 ώρες αντί για 7 που μου αντέχει συνήθως.

Άφησε το 2-3 φορές με φυσιολογική χρήση να αποφορτιστει από 100% στο 2-3% για να έχεις συνολική εικόνα για τη μπαταρία σου. Κατέβασε αν θέλεις το Cpu spy για να δούμε αν ο επεξεργαστής σου δουλεύει όταν το έχεις σε αναμονή και πόσο. Αν δεις κάτι περίεργο θα αρχίσεις να υποπτεύεσαι τις εφαρμογές σου.

Οκ ευχαριστω..Μου κανει εντυπωση ομως στην χρηση μπαταριας οτι πρωτα μου βγαζει αλλα στοιχεια και τριτη την οθονη σαν με μικρο σχετικα ποσοστο

EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Σκεφτομαι και εγω με τη σειρα μου να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο. Να σας πω την αληθεια ειιμαι αναμεσα στο lg και το s2 plus και ακομα το ψαχνω....θα θελα να σας ρωτησω σχετικα με το lg μπορει να παιξει ταινιες ανετα και αγωνες live streaming ή εμφανιζει προβληματα σχετικα με την καταναλωση RAM και τη ''πτωση'' fps ? Ρωταω , επειδη ταξιδευω συχνα και θελω να βλεπω καμια ταινια , χαλαρα στο κινητο για να περναει η ωρα μου....Οσο για τα φωτιζομενα πληκτρα , υπαρχει καμια εφαρμογη που να συνεισφερει καπως στις ειδοποιεισεις και αυτα?
Link to comment
Share on other sites

OTG έχει; ξέρει κανείς; δεν το είδα πουθενά και διάβασα όλο το νήμα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας. Σκεφτομαι και εγω με τη σειρα μου να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο. Να σας πω την αληθεια ειιμαι αναμεσα στο lg και το s2 plus και ακομα το ψαχνω....θα θελα να σας ρωτησω σχετικα με το lg μπορει να παιξει ταινιες ανετα και αγωνες live streaming ή εμφανιζει προβληματα σχετικα με την καταναλωση RAM και τη ''πτωση'' fps ? Ρωταω , επειδη ταξιδευω συχνα και θελω να βλεπω καμια ταινια , χαλαρα στο κινητο για να περναει η ωρα μου....Οσο για τα φωτιζομενα πληκτρα , υπαρχει καμια εφαρμογη που να συνεισφερει καπως στις ειδοποιεισεις και αυτα?

 

Και το s2 1gb ram έχει. Από εκεί και πέρα μιλάμε για ένα ολοκαίνουργιο κινητό και για ένα αρκετά παλαιότερο με το l9 να έχει πολύ πιο πρόσφατο hardware

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω..Μου κανει εντυπωση ομως στην χρηση μπαταριας οτι πρωτα μου βγαζει αλλα στοιχεια και τριτη την οθονη σαν με μικρο σχετικα ποσοστο

 

Κι εμένα έχει μικρό ποσοστό και είναι τέταρτη σε κατανάλωση. Πρώτα είναι WiFi, ετοιμότητα κυψέλης και αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

OTG έχει; ξέρει κανείς; δεν το είδα πουθενά και διάβασα όλο το νήμα

 

Τότε κάτι σου διέφυγε:

 

Βρήκα ένα review στα τσέχικα εδώ. Επιγραμματικά αναφέρει τα εξής:

 

Θετικά:

Προσβάσιμη από το χρήστη μπαταρία,υποδοχή κάρτας μνήμης

Ασυνήθιστα υψηλά επίπεδα έντασης του ήχου στο ακουστικό

Πολύ καλή απόδοση ήχου σε ακουστικά

Εφαρμογή προστασίας ιδιωτικότητας

Συνδεσιμότητα NFC

Εξαιρετική IPS TFT HD οθόνη με υψηλή ανάλυση

Μακρά αναμονή διάρκεια ζωής της μπαταρίας

Εξαιρετικό βίντεο

Υπέρυθρες και εξαιρετική εφαρμογή για την ηλεκτρονική σπίτι

Σχετικά χαμηλό βάρος, εργονομικό σχήμα

Κομψή εμφάνιση

Εκλεπτυσμένο περιβάλλον χρήστη

 

Αρνητικά:

Θύρα microUSB δεν υποστηρίζει USB Host

Κατώτερης ποιότητας κατασκευή

Κακή κάμερα

Απουσία αισθητήρα φωτεινότητας

 

Απαντάει μια από τις απορίες μου (ύπαρξη usb host), αλλά απ'ότι βλέπω με τα σχόλιά σας η φωτογραφική κάθε άλλο παρά κακή είναι. Μπορεί να συγκρίνει βέβαια το review σε σχέση με τις high end, δεν ξέρω. Και η απουσία αισθητήρα φωτεινότητας ξεπερνιέται... Αλλά θα ήθελα και τις γνώμες των κατόχων περί της "ποιότητας κατασκευής". Η τωρινή μου συσκευή είναι HTC Nexus One, που έχει πολύ στιβαρή αίσθηση και έχει φάει πτώσεις από ατυχήματα αδιαμαρτύρητα χωρίς το παραμικρό

Link to comment
Share on other sites

Παντως ενα σπαστικο που κανει, ειναι με το ραδιόφωνο.. με το που ανοιξω παιχνιδι ή ίντερνετ το κοβει..λογο ραμ..υποθετω..

Ειναι ευκολο αραγε, μεσω ρουτ φανταζομαι, να σταματησει αυτο?

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Επιτελους το πηρα!!! Σε μαυρο,η εστω καφε σκουρο :p

Παρα πολυ ομορφο,φανταστικη οθονη, γενικα ταχυτατο ,με πολυ λιγο lag(λιγα ms δηλαδη,τιποτα παραπανω)σε ζορισμα, λιγο ανησυχητικη η διαθεσιμη ram(~175mb με internet κ fb ανοιχτο) χωρις ομως να το επηρεαζει σε σε αποδοση και λιγο απογοητευτικη η καμερα του(σε εσωτερικο χωρο με λιγο φως χωρις φλας). Κατι αλλο που παρατηρησα ηταν πως το πισω καπακι ελκυει τις επιφανειακες γρατζουνιτσες ευκολα!!

Παντως μου ανοιγει παραλληλα internet και ραδιο, σε αντιθεση με τον jstllucky.

Γενικα εχω ερωτευτει το κινητο,ειναι πολυ ομορφο και απολαυστικο!!

Με το καλο λοιπον και οι θηκες να ειμαστε κι απ'αυτη την αποψη καλυμενοι και απ'αυτο!:D

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , πηγα και εγω σημερα να το παρω απο mediamarkt Αθηνας και μου πανε εκει περα οτι το κινητο δεν υπαρχει πια και οτι σταματησε η παραγωγη του ! Μαλιστα , επειδη στην αρχη δεν πιστεψα στις ''αηδιες'' του πρωτου καταστηματος , πηγα και σε αλλα 2 καταστηματα mediamarkt και Κοτσοβολο και μου πανε και εκει περα τα ιδια...Μπας και ηταν τιποτα προβληματικες παρτιδες και το αποσυρανε??? Οι μεχρι τωρα κατοχοι του κινητου αντιμετωπιζουν τιποτα περιεργα κολληματα/προβληματα?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , πηγα και εγω σημερα να το παρω απο mediamarkt Αθηνας και μου πανε εκει περα οτι το κινητο δεν υπαρχει πια και οτι σταματησε η παραγωγη του ! Μαλιστα , επειδη στην αρχη δεν πιστεψα στις ''αηδιες'' του πρωτου καταστηματος , πηγα και σε αλλα 2 καταστηματα mediamarkt και Κοτσοβολο και μου πανε και εκει περα τα ιδια...Μπας και ηταν τιποτα προβληματικες παρτιδες και το αποσυρανε??? Οι μεχρι τωρα κατοχοι του κινητου αντιμετωπιζουν τιποτα περιεργα κολληματα/προβληματα?

 

Το μόνο περίεργο που έχει πάρει το μάτι μου στο θέμα, είναι αυτό που μου κάνει όταν μιλάω από hands free..

 

 

Βασικα απο που να το πιασω...κατ' αρχην να σου πω οτι σε ζηλευω-με την κακη εννοια :ρρ

Λοιπον, 5 του μηνα αγορασα το l9. Στις 8 πηρα τη 2η συσκευη (σε αντικατασταση) μιας και στην πρώτη και δε δουλευε το φλας.. Στο θεμα μας τωρα, με τη 2η συσκευη μου εκανε το εξης κουλο: στις μισες κλησεις (στο περιπου) που μιλαγα με hands free μετα το 48 sec σταματαγαν να με ακουνε! Σαν να ειχε κοπει η γραμμη ας πουμε..εγω παλι ακουγα κανονικα..Ξανα πισω στο service, μη σας τα πολυ-λεω, μου ειπε ο ανθρωπας κανε hard reset, κάνω, αλλά χωρις τυχη τελικα..Ξανα παλι πισω, μου δινει καινουριο hf, χωρις αποτελεσμα..Ματα ξανα παλι, μου κανει 2η αντικατασταση! Χθες εγινε αυτο..τωρα μαντεψτε ποιο προβλημα συνεχιζει να να υπαρχει μετα το 48...Οποιος το βρει κερδιζει ενα σπασμενο απ τα νευρα μου lg l9 II

 

 

Όντως Γιάννη, το καπάκι γρατζουνιέται με το βλέμα :!:

 

Με το ιντερνετ δεν κλείνει πάντα το ράδιο και αν το ξανα ανοίξω, θα παραμείνει έτσι! Αν φορτώσω clash of castles όμως...:D

 

Αυτό το κιν αν είχε 1,5g ram, για τα δικά μου γούστα θα ΄ταν 10 στα 10!

Παντασουζα
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κινητό δεν έχει κανένα πρόβλημα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την αγορά του.Πρίν είχα galaxy S το πρώτο το οποίο το πάσαρα στήν γυναίκα μου. Για το πίσω καπάκι είμαι σε αναμονή για καμιά θηκούλα σιλικόνης. Σε φούλ χρήση μου βγάζει 2 μέρες η μπαταρία, ενώ όταν δεν το χρησιμοποίησα βαριά μου έβγαλε 4 μέρες. Δεν ξέρω αν το αποσύρουν το κινητό αλλά αν το κάνουν θα είναι γιατί χάνουν λεφτά από τις ναυαρχίδες. Όποιος το θέλει και το βρείτε το προτείνω 100%.
Θωμάς
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , πηγα και εγω σημερα να το παρω απο mediamarkt Αθηνας και μου πανε εκει περα οτι το κινητο δεν υπαρχει πια και οτι σταματησε η παραγωγη του ! Μαλιστα , επειδη στην αρχη δεν πιστεψα στις ''αηδιες'' του πρωτου καταστηματος , πηγα και σε αλλα 2 καταστηματα mediamarkt και Κοτσοβολο και μου πανε και εκει περα τα ιδια...Μπας και ηταν τιποτα προβληματικες παρτιδες και το αποσυρανε??? Οι μεχρι τωρα κατοχοι του κινητου αντιμετωπιζουν τιποτα περιεργα κολληματα/προβληματα?

 

 

 

Πήγαινε κι εσύ και πάρτο από κάποιο άλλο κατάστημα (αλυσίδας ή μεμονομένο) που το έχει διαθέσιμο. Θέλω να πιστεύω ότι στα είπαν αυτά διότι προφανώς δεν έχουν διαθέσιμο στοκ. Θα στείλω πάντως ένα mail στην αντιπροσωπεία για να δούμε τι θα απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κιν αν είχε 1,5g ram, για τα δικά μου γούστα θα ΄ταν 10 στα 10!

Όντως αν είχε 1,5gb ram με διαθέσιμη έπειτα από καλό φόρτωμα έστω και τα 400-500mb θα ήταν αναπάντεχη έκπληξή στην κατηγορία αυτή.

Το bug του όταν έχεις συνδεδεμένο Bluetooth κι αν πας να ανοίξεις το remote control σού πετάει ότι πρέπει να απενεργοποιήσει ο χρήστης την συσκευή bluetooth το έχει δει κανείς?

Το λέω bug διότι σε αλλά κινητά με infrared δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε κι εσύ και πάρτο από κάποιο άλλο κατάστημα (αλυσίδας ή μεμονομένο) που το έχει διαθέσιμο. Θέλω να πιστεύω ότι στα είπαν αυτά διότι προφανώς δεν έχουν διαθέσιμο στοκ. Θα στείλω πάντως ένα mail στην αντιπροσωπεία για να δούμε τι θα απαντήσει.

 

Αν δεν σου κανει κοπο , ειδοποιησε μας σχετικα με το τι σου απαντησανε στην αντιπροσωπεια για να ξερουμε και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη πληρης αποφορτιση: 13μιση ωρες, με 4 ωρες και 15 λεπτα οθονη!

Οχι οσο καλα διαβαζα,αλλα σιγουρα πολυ καλα!! Αναμενουμε το στρωσιμο!:D

Οτι του εχω ριξει,το εχει καταπιει αμασητο. Απο angry birds μεχρι dead trigger 2 και asphalt 8,για οσους ενδιαφερονται για gaming.

Το μονο προβληματακι μου μεχρι στιγμης ειναι πως ενω εχω βαλει στο πληκτρολογιο τη λειτουργια "γραφη με ενα χερι",δε μου εμφανιζει πουθενα το βελακι για να το μεταφερω στη μια πλευρα της οθονης!

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενα μειον αυτο για τις ελατωματικες συσκευές που διάβασα! Αλλα εγώ το έχω απο τις 16 του Νοέμβρη και είμαι πολύ ευχαριστημενος! Δοκιμασα να δω αν εχω καποια απο τα ελατώματα που αναφέρεται παιδιά αλλά δεν έχει κανει το δικο μου! Ήθελα να το πουλήσω αλλα παρόλο που βρήκα μια καλή ευκαιρια στο εξωτερικο στα 370 ευρώ δε το έδωσα! Δε το έσω φορτωσει αρκετα για να δω αν έχω θεματα με τη Ram αλλα δε νομιζω και να το φορτώσω πολύ! Τα βασικά! Το μονο αρνητικο για εμενα ειναι οτι δεν κυκλοφορεί κανενα συμβατο αξεσουάρ για το κινητο μας! Απο θήκες μεχρι Screen protects! Αν ξερει καποιος κατι να το μοιραστει μαζι μας! Ευχαριστώ!

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο προβληματακι μου μεχρι στιγμης ειναι πως ενω εχω βαλει στο πληκτρολογιο τη λειτουργια "γραφη με ενα χερι",δε μου εμφανιζει πουθενα το βελακι για να το μεταφερω στη μια πλευρα της οθονης!

 

To δοκιμασα κι εγω μια φορα αυτο. Προσπαθησε να συρεις το πληκτρολογιο προς την πλευρα που σε βολευει. Ετσι το ειχα κανει αν θυμαμαι καλα... Αλλα με αρκετες προσπαθειες :p

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κανει κοπο , ειδοποιησε μας σχετικα με το τι σου απαντησανε στην αντιπροσωπεια για να ξερουμε και μεις!

 

Εννοείται ότι θα γράψω τι απάντησαν, αν και είμαι βέβαιος ότι είναι ένα από τα γνωστά παραμύθια των πωλητών/καταστημάτων.

Αν κάνεις ένα γρήγορα ψάξιμο θα διαπιστώσεις, κι εσύ, πως και οι δυο αλυσίδες που ανέφερες έχουν το συγκεκριμένο προϊόν ως διαθέσιμο.

 

 

...Το μονο αρνητικο για εμενα ειναι οτι δεν κυκλοφορεί κανενα συμβατο αξεσουάρ για το κινητο μας! Απο θήκες μεχρι Screen protects! Αν ξερει καποιος κατι να το μοιραστει μαζι μας! Ευχαριστώ!

 

Προστασία οθόνης υπάρχει. Κοίταξε στις πρώτες σελίδες του θέματος έχουν αναφερθεί.

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

To δοκιμασα κι εγω μια φορα αυτο. Προσπαθησε να συρεις το πληκτρολογιο προς την πλευρα που σε βολευει. Ετσι το ειχα κανει αν θυμαμαι καλα... Αλλα με αρκετες προσπαθειες :p

Ναι,τελικα ηθελε πολλες φορες συρσιμο,τωρα μου το βγαζει κι εμενα:D

Ευχαριστω πολυ!!

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τον Launcher του Kit Kat τον δοκιμαζω τώρα αν και δε ξερω αν μου επηρεάσει τη ραμ και έχει lag μετά! Αν ξερει καποιος να μου πει! Επισης αν εχει δοκιμασει καποιος κατι καλο σε Launcher να μας το πει!

Κι' οι πέτρες δεν την έχουνε τη τόση αμοναξιά μου,

γιατ΄είδα μια κι 'χε αγκαλιά τη ρίζα του ασφενδάμου!

 

Ψαραντώνης.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα τον Launcher του Kit Kat τον δοκιμαζω τώρα αν και δε ξερω αν μου επηρεάσει τη ραμ και έχει lag μετά! Αν ξερει καποιος να μου πει! Επισης αν εχει δοκιμασει καποιος κατι καλο σε Launcher να μας το πει!

 

Εύκολα μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σού.

Δεν είναι κάτι πού κρύβεται άλλωστε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ενδιαφερεται η κοπελα μου για ενα καλο κινητο σε σε σχετικα καλη τιμη θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι καλη αγορα,αν εχει παρουσιασει προβληματα και γενικοτερα τις επιδοσεις του... Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παντως με το root που ειδα πιο πανω δεν ειδα να απελευθερωνεται και πολυ ram και μου κανει εντυπωση ..
EVERYTHING YOU KNOW IS WRONG!
Link to comment
Share on other sites

Παντως και στο Note 3 που ειχα μου εδειχνε πολυ λιγη ram διαθεσιμη (150-200mb)...

Το θεμα ειναι να κανει σωστη διαχειριση, γιατι στα samsung το προβλημα ειναι το touchwiz.

Το πηρα κι εγω το L9 II και θα το εχω την Τριτη.

Νομιζω πως ειναι τρελο value for money!

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...