Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μολις χθες παρελαβα το κινητο απο την γυναικα μου αφου πηρα γι'αυτην ενα Redmi Note..

Παρακολουθω το θεμα εδω και αρκετο καιρο ωστοσο δεν εχω καταλληξει σε ασφαλη συμπερασμα..

Τελικα να κανω αναβαθμιση στην επισημη 4.4 ή οχι? Γιατι διαβαζα κατα καιρους απο καποια μελη οτι διαμαρτυροντουσαν για ψιλοκολληματα και lags με την αναβαθμιση, ενω καποιοι αλλοι εγραφαν τα καλυτερα..

Να σημειωσω οτι τωρα με την 4.1 που εχει πανω το κινητο παει μια χαρα γι'αυτο και δεν ειχα κανει την αναβαθμιση οσο το ειχε η γυναικα μου (που δεν την πολυενδιαφερουν αναβαθμισεις και τετοια πραγματα..)

Αν σου πηγαινει καλα αστο ετσι φιλε μου θα ελεγα.Εχεις και υποστιριξη full flash player.Αν και με την 4.4.2 εχει flash αλλα λιγες επιλογες.Η με τον puffin browser η με dolphin browser σε συνδιασμο με εναν τροποποιημενο flash player απο τους xda.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε cm11 προτεινω να ριξετε ενα "καθαρισμα" στο build.prop. Εχει καποιες διπλες εγγραφες μεσα για το dalvik με διαφορετικες τιμες στο καθενα και καπου στην αρχη μια τριτη (dalvik.vm.heapsize=36m).

Επισης υπαρχουν καποιες απο την στοκ ρομ που δε χρειαζονται (πχ για τα default ringtones της LG που δεν υπαρχουν στη ρομ)

 

Με προσοχη και μπακαπ παντα, γιατι αν κατι παει στραβα μπορει να μην εκκινει η συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το quickpic για να βλεπω τις φωτος μου γιατι ειναι πιο γρηγορο, αλλα οταν σβηνω φωτος της SD καρτας, ξαναεμφανιζονται με το που μπω παλι. Επισης οταν προσπαθησα να περασω απ το pc στην sd μεσω airdroid δεν μ αφηνε. Σαν να ναι κλειδωμενη η sd. Ξερει κανεις τιποτα πανω σ αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει το quickpic για να βλεπω τις φωτος μου γιατι ειναι πιο γρηγορο, αλλα οταν σβηνω φωτος της SD καρτας, ξαναεμφανιζονται με το που μπω παλι. Επισης οταν προσπαθησα να περασω απ το pc στην sd μεσω airdroid δεν μ αφηνε. Σαν να ναι κλειδωμενη η sd. Ξερει κανεις τιποτα πανω σ αυτο;

 

το kitkat δεν επιτρεπει σε εφαρμογες που δεν ειναι του συστηματος να γραφουν ή να σβηνουν αρχεια απο την sd. Δοκιμασε να τις σβησεις με την προεγκετεστημενη εφαρμογη για τις φωτογραφιες. Για μεταφορα αρχειων μεσω wifi νομιζω εχει επισης καποια εφαρμογη το κινητο

Link to comment
Share on other sites

το kitkat δεν επιτρεπει σε εφαρμογες που δεν ειναι του συστηματος να γραφουν ή να σβηνουν αρχεια απο την sd. Δοκιμασε να τις σβησεις με την προεγκετεστημενη εφαρμογη για τις φωτογραφιες. Για μεταφορα αρχειων μεσω wifi νομιζω εχει επισης καποια εφαρμογη το κινητο

Εγκατεστησε μεσω του xposed installer το module kitkat sd card read full και ολα θα σβηνονται κομπλε και με το quickpic! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους στο μπλογκ.Μόλις αγόρασα την συσκευή και την αναβάθμισα σε 4.4.Μπόρει κάποιος να μου πεί πως ενεργοποιώ το knock on.Νομίζω πως το ενεργοποίησα και δουλεύει εντάξει στη απενεργοποιήση της οθόνης αλλά όχι στη ενεργοποίησή.Τι να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους στο μπλογκ.Μόλις αγόρασα την συσκευή και την αναβάθμισα σε 4.4.Μπόρει κάποιος να μου πεί πως ενεργοποιώ το knock on.Νομίζω πως το ενεργοποίησα και δουλεύει εντάξει στη απενεργοποιήση της οθόνης αλλά όχι στη ενεργοποίησή.Τι να κάνω?

ρυθμισεις-προβολη-ενεργ. οθονης.Αλλα να ξες δεν θα πιανει παντα κολλαει.Και πολλες φορες ενεργοποιειται απο μονο του οταν το κινητο κουνιεται.

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη η 4.4 εχει πολλα lag κ ειναι πιο αργη γινεται να κανουμε κτ να φτιαξει καπως η κατασταση :p
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Πριν 6 μέρες αγόρασα απο kaizershop το συγκεκριμένο smartphone. Όλα μια χαρα ως τώρα, αλλα σήμερα το πρωί βλέπω ότι η συσκευή έχει εμφανίσει το εξης προβλημα: Δείχνει ότι έχω συνδεδεμένα ακουστικά πάνω και από ήχο τίποτα! Δοκίμασα να βάλω-βγάλω τα original ακουστικά της συσκευής, έκανα επανεκκίνηση αλλα το πρόβλημα επιμένει... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή πάω αναγκαστικά για DOA? Κάποιος άλλος να αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη η 4.4 εχει πολλα lag κ ειναι πιο αργη γινεται να κανουμε κτ να φτιαξει καπως η κατασταση :p

αλλαξε launcher.εγω δοκιμασα τον νοβα .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Πριν 6 μέρες αγόρασα απο kaizershop το συγκεκριμένο smartphone. Όλα μια χαρα ως τώρα, αλλα σήμερα το πρωί βλέπω ότι η συσκευή έχει εμφανίσει το εξης προβλημα: Δείχνει ότι έχω συνδεδεμένα ακουστικά πάνω και από ήχο τίποτα! Δοκίμασα να βάλω-βγάλω τα original ακουστικά της συσκευής, έκανα επανεκκίνηση αλλα το πρόβλημα επιμένει... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή πάω αναγκαστικά για DOA? Κάποιος άλλος να αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Πριν 6 μέρες αγόρασα απο kaizershop το συγκεκριμένο smartphone. Όλα μια χαρα ως τώρα, αλλα σήμερα το πρωί βλέπω ότι η συσκευή έχει εμφανίσει το εξης προβλημα: Δείχνει ότι έχω συνδεδεμένα ακουστικά πάνω και από ήχο τίποτα! Δοκίμασα να βάλω-βγάλω τα original ακουστικά της συσκευής, έκανα επανεκκίνηση αλλα το πρόβλημα επιμένει... Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ή πάω αναγκαστικά για DOA? Κάποιος άλλος να αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα;

 

Δεν νομιζω να εει γινει σε καποιον μεχρι τρ.....κανε hard reset κ δες αμα γινει

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη η 4.4 εχει πολλα lag κ ειναι πιο αργη γινεται να κανουμε κτ να φτιαξει καπως η κατασταση :p

ισως αν στελναμε ολοι μαζι ενα μηνυμα στην lg και τους λεγαμε τα προβληματα μας με την 4.4 ισως γινοταν κατι

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ηταν πολυ σφαιρτατο με την κκ. Δοκιμαστε να το ρουταρετε και να περασετε slim mod απο το xda καταργει ολη τ σαβουρα απο μεσα.

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ηταν πολυ σφαιρτατο με την κκ. Δοκιμαστε να το ρουταρετε και να περασετε slim mod απο το xda καταργει ολη τ σαβουρα απο μεσα.

 

στειλε link να τ κατεβασω αν μπορεις

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες μερες με το κινητο, δεν εχω να πω (* σχεδον) τιποτα αρνητικο. Το κινητο παει σφαιρα, δεν κολλαει πουθενα, ολα λειτουργουν σωστα και η μπαταρια ειναι θηριο.. Ετσι αφου λειτουργει απροβληματιστα και χωρις παιδικες ασθενειες, δεν ρισκαρω να παω σε αναβαθμιση 4.4 και μενω με την μαμα ρομ.. Αν εχω μαθει κατι στα 25 χρονια που ασχολουμαι με pc και λειτουργικα ειναι οτι εαν κατι δουλευει ρολοι, τοτε μην το πειραζεις καθολου..

 

* Η μονη μου ενσταση ειναι η ελλειψη led notification, εβαλα βεβαια την εφαρμογη no led που προτεινετε εδω, αλλα θεωρω οτι τετοιου τυπου λυσεις ειναι ημιμετρα..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

στειλε link να τ κατεβασω αν μπορεις

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2728320

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου ηταν πολυ σφαιρτατο με την κκ. Δοκιμαστε να το ρουταρετε και να περασετε slim mod απο το xda καταργει ολη τ σαβουρα απο μεσα.

 

Παιδια επειδη η 4.4 εχει πολλα lag κ ειναι πιο αργη γινεται να κανουμε κτ να φτιαξει καπως η κατασταση :p

 

Εγώ έκανα ένα factory reset μετά την αναβάθμιση σε 4.4 και δουλεύει ρολόι. Αυτό που έκανε τεράστια διαφορά στην ήδη πολύ καλή απόκριση ήταν ο επίσημος launcher τής Google. Μιλάω για συσκευή χωρίς root, τα πάντα εργοστασιακά, και να τρέχουν από πίσω όλη την ώρα whatsapp, viber, mails, messengers κτλ... Η κατάργηση του SMS client με αυτόν της Google (Hangouts) έκανε επίσης διαφορά, όπως και η αντικατάσταση τού Dialer με μια δωρεάν εφαρμογή του Play Store (exDialer).

 

Συνταγη:

 

1) Αναβάθμιση σε επίσημη 4.4 χωρίς microSD card μέσα.

 

2) Βάζουμε microSD και κάνουμε factory reset επιλέγοντας να γίνει format και στην microSD.

 

3) Περνάμε τον επίσημο Google Now Launcher, και θέτουμε το Hangouts ως προεπιλεγμένο app για sms.

 

4) Προαιρετικά αντικαθιστούμε τον Dialer με exDialer και τον Android Browser με CM Browser (δωρεάν από Play Store).

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο συσκευές αγορασμενες ταυτόχρονα. Έκανα και στις δύο αναβάθμιση με hard reset. Στη μία έκανα downgrade και root και πέρασα kitkat στην άλλη (του άντρα μου )δεν έχω κάνει τίποτα. Και οι δύο χάνουμε μηνύματα (έβαλα textra και λύθηκε ) αυτό που με εκνευρίζει όμως πολύ είναι που κάθε τρεις και λίγο όταν παίρνω τηλέφωνο εγώ δεν ακούω απολύτως τίποτα και ο άλλος ακούει κανονικά. Μόνο με επανεκκίνηση στρώνει. Το τι έχω ακούσει από τον άντρα μου που του το έκανα δώρο δεν λέγεται...... Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα hard reset και τ κινητο ανοιγει να κανει τις πρωτες ρυ8μισεισ και μενει εκει.....δεν ανοιγει και ξανα ζηταει παλι λογαριασμο google παταω εγω σωστο αλλα μετα τπτ μενει εκει....εκανα 50 φορεσ hard reset αλλα τπτ.....πηγα να τ κανω με kzd να περασω rom αλλα δεν διαβαζει το κινητο....τι να κανω??? να τ πεταξω?? :P
Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο συσκευές αγορασμενες ταυτόχρονα. Έκανα και στις δύο αναβάθμιση με hard reset. Στη μία έκανα downgrade και root και πέρασα kitkat στην άλλη (του άντρα μου )δεν έχω κάνει τίποτα. Και οι δύο χάνουμε μηνύματα (έβαλα textra και λύθηκε ) αυτό που με εκνευρίζει όμως πολύ είναι που κάθε τρεις και λίγο όταν παίρνω τηλέφωνο εγώ δεν ακούω απολύτως τίποτα και ο άλλος ακούει κανονικά. Μόνο με επανεκκίνηση στρώνει. Το τι έχω ακούσει από τον άντρα μου που του το έκανα δώρο δεν λέγεται......

Δεν παιζει ρολο το 3g ουτε το 2g.Και μενα το εκανε.θελει hard reset,εγκατασταση rom και στο καπακι με το που ανοιξει ΞΑΝΑ hard reset.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο το 3g ουτε το 2g.Και μενα το εκανε.θελει hard reset,εγκατασταση rom και στο καπακι με το που ανοιξει ΞΑΝΑ hard reset.

 

Ποια rom εγκατάσταση; του άντρα δεν έχει πειραχτεί καθόλου.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...