Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι δυστυχώς ελάχιστα κινέζικα βγαίνουν ακόμη αλλά δεν κάνουν ζημιά. Ο Rain_ bow έχει πλέον αναλάβει την εξέλιξη της ρομ του kin. Αυτή είναι κατά τη γνώμη μου η πιο ολοκληρωμένη για το g2.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οχι δυστυχώς ελάχιστα κινέζικα βγαίνουν ακόμη αλλά δεν κάνουν ζημιά. Ο Rain_ bow έχει πλέον αναλάβει την εξέλιξη της ρομ του kin. Αυτή είναι κατά τη γνώμη μου η πιο ολοκληρωμένη για το g2.

Σ' ευχαριστώ πολύ και καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν χρειάζεται να πάς σε εργοστασιακή κκ για να βάλεις τη miui. Εγώ χρησιμοποίησα αυτές τις οδηγίες:

 

1) Boot to TWRP and full wipe (data, cache, dalvik and system)

2) Without rebooting, flash KitKat Bootstack (you can download it fromhttps://drive.google.com/file/d/0BxA...lwRU94WUk/view) AND the last TWRP (blastagator)

3) Now, still on recovery, press "Reboot" -> "Recovery" (so reboot in recovery mode)

4) Once rebooted to recovery, flash this rom and DO NOT REBOOT (IMPORTANT), so you have to uncheck the "reboot" option from the aroma installer.

5) After flashed the rom, flash KitKat bootloader (that you can find herehttp://www.dorimanx.com/LG/download....OOT-LOADER.zip)*

6) Reboot and... here we go!!

7) If you want gapps, reboot again in recovery mode and flash them.

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Eννοειται πως βοηθησες φιλε Κωστα!! Αρα απο στοκ 5.0.2 κανω τα παραπανω κατευθειαν.

Το kk bootstack δεν το βρισκει στο λινκ που εδωσες δυστυχως.

 

Ξερει κανεις πως ρουταρω τη lp και πως περναω recovery?

Edited by toubano44

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται πως βοηθησες φιλε Κωστα!! Αρα απο στοκ 5.0.2 κανω τα παραπανω κατευθειαν.

Το kk bootstack δεν το βρισκει στο λινκ που εδωσες δυστυχως.

 

Ξερει κανεις πως ρουταρω τη lp και πως περναω recovery?

http://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=16614 ρουτ με αυτό έκανα εγώ κ recovery με autorec από play store...

είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ψάχνω αυτό.

Ξέρω μόνο αυτό αλλά δεν το έχω δοκιμάσει στην NDM. Αυτό χρησιμοποιεί και η Google Edition

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/themes-apps/mod-cloudy-3-3-quick-release-unlock-t3248787

 

Βαγγελη καλημερα, ξερεις αν μπορουμε να βαλουμε το modem απο την ff stock 1.0 του Κωστη στην NDM?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη καλημερα, ξερεις αν μπορουμε να βαλουμε το modem απο την ff stock 1.0 του Κωστη στην NDM?

Ευχαριστω πολυ.

 

Δεν γνωρίζω φίλε μου, δεν έχω παίξει με τράμπες σε modem.

Υ.Γ. Το λινκ που σου έδωσα για one tap notification στην lock screen δουλεύει στην ndm αλλά αλλάζει την notification bar από άσπρη σε στοκ γκρι

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω φίλε μου, δεν έχω παίξει με τράμπες σε modem.

Υ.Γ. Το λινκ που σου έδωσα για one tap notification στην lock screen δουλεύει στην ndm αλλά αλλάζει την notification bar από άσπρη σε στοκ γκρι

 

Φιλε σε ευχαριστω πολυ, θα ρωτησω καποια στιγμη τον Κωστη. Ναι το ειδα το λινκ.!!! Το εβαλα ειναι πολυ ωραιο.!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω φίλε μου, δεν έχω παίξει με τράμπες σε modem.

Υ.Γ. Το λινκ που σου έδωσα για one tap notification στην lock screen δουλεύει στην ndm αλλά αλλάζει την notification bar από άσπρη σε στοκ γκρι

Εγω το ειχα ζητησει και σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν μου αρεσε η NDM και γυρισα στην ff 1.3.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειχα ζητησει και σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν μου αρεσε η NDM και γυρισα στην ff 1.3.

 

sorry Πάνο! εγώ την γουστάρω πολύ σαν μπαταρία και interface, εύχομαι μόνο να διορθώσουν κάτι ψιλοπράγματα πχ στο mail της lg ο κάδος και το reply είναι λευκά κουμπιά πάνω σε λευκή μπάρα!!

Link to comment
Share on other sites

sorry Πάνο! εγώ την γουστάρω πολύ σαν μπαταρία και interface, εύχομαι μόνο να διορθώσουν κάτι ψιλοπράγματα πχ στο mail της lg ο κάδος και το reply είναι λευκά κουμπιά πάνω σε λευκή μπάρα!!

Παιζω με τα dpi εγω πολυ γι'αυτο δεν μου αρεσε.Παραμορφωνε τη navigation bar και δεν μπορουσα να την φερω στα μετρα ουτε απο τα custom settings.Κι στις ρυθμισεις αλλαζε τα πληκτρα.Και κατι αλλα που δεν θυμαμαι τωρα.

Κατα τα αλλα προτιμω το UX 4.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Στην NDM 5.2 στην οθόνη κλειδώματος κάτω απ την ώρα ξέρει κανείς τι είναι το 22/2 Binh Tahn (φαντάζομαι είναι πόλη...)και αν αλλάζει;
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια γυρα σε bliss και ffv1.3 γυρισα πισω στην SRK3.0.

Κωστη πολυ ομορφη με τις V10 εφαρμογες και με την notification bar με τα 6 toggles και το βολικο κουμπι 2G/3G/4G. Επισης το dual window ειναι πολυ καλη λειτουργια.

Αλλα, η διαχειριση της RAM δεν μου αρεσε παραπανω απο την SRK3.0. Η SKR κραταει πιο πολλες εφαρμογες στο παρασκηνιο και δεν χρειαζεται να τις ξαναφορτωνει. Επισης ειναι πιο γρηγορη.

Δεν ξερω μπορει να μη μου εκατσε καλα αν και εκανα καθαρη εγκατασταση. Επισης δοκιμασα και με xceed 12a, 14 και dori 9.5.

Παντως μπραβο για την δουλεια σου και το μερακι σου. Ελπιζω η επομενη συσκευη σου να σε ικανοποιησει στο επακρο.

 

Επομενη σταση MIUI...

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

νεα ρομ με ακετες επιλογες

 

http://forum.xda-developers.com/lg-g2/development/rom-prime-revolutiong2final-t3346752

 

καποιος που ξερει σχετικα με το build prop μπορει να πει τι εχει πειραξει?η τι μπορουμε εμεις να πειραξουμε να προσθεσουμε απο την ff?μηπως βελτιωνεται κιαλλο?δεν την εχω περασει αλλα με ψηνει να την δοκιμασω

 

build.prop

Edited by kwstas193
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μια γυρα σε bliss και ffv1.3 γυρισα πισω στην SRK3.0.

Κωστη πολυ ομορφη με τις V10 εφαρμογες και με την notification bar με τα 6 toggles και το βολικο κουμπι 2G/3G/4G. Επισης το dual window ειναι πολυ καλη λειτουργια.

Αλλα, η διαχειριση της RAM δεν μου αρεσε παραπανω απο την SRK3.0. Η SKR κραταει πιο πολλες εφαρμογες στο παρασκηνιο και δεν χρειαζεται να τις ξαναφορτωνει. Επισης ειναι πιο γρηγορη.

Δεν ξερω μπορει να μη μου εκατσε καλα αν και εκανα καθαρη εγκατασταση. Επισης δοκιμασα και με xceed 12a, 14 και dori 9.5.

Παντως μπραβο για την δουλεια σου και το μερακι σου. Ελπιζω η επομενη συσκευη σου να σε ικανοποιησει στο επακρο.

 

Επομενη σταση MIUI...

 

Έχω την SRK 4.10... Δεν με ικανοποιεί πλήρως όμως... Η 3 λες να είναι καλύτερη; ξέρεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την SRK 4.10... Δεν με ικανοποιεί πλήρως όμως... Η 3 λες να είναι καλύτερη; ξέρεις κάτι;

Οχι, δεν την εχω δοκιμασει την 4.

Ειναι και το τι θελει/ψαχνει ο καθενας.

Καποιος θελει ταχυτητα, καποιος θελει αυτονομια, καποιος θελει ομορφια, καποιος θελει παραμετροποιηση, καποιος θελει πρακτικοτητα,...

Για τον δικο μου συνδιασμο προτερεοτητων με ικανοποιει πιο πολυ η SRK3.0.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν την εχω δοκιμασει την 4.

Ειναι και το τι θελει/ψαχνει ο καθενας.

Καποιος θελει ταχυτητα, καποιος θελει αυτονομια, καποιος θελει ομορφια, καποιος θελει παραμετροποιηση, καποιος θελει πρακτικοτητα,...

Για τον δικο μου συνδιασμο προτερεοτητων με ικανοποιει πιο πολυ η SRK3.0.

 

Μπαταρια και ταχυτητα & φυσικα ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ χωρις reboots, συνδιαζει η 3.0 ? με δικο της κερνελ ?

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/devdb/project/dl/?id=16614 ρουτ με αυτό έκανα εγώ κ recovery με autorec από play store...

 

Τελικα εκανα ρουτ και περασα ρεκοβερυ με το τροπο που ειπες!! Αυτη τη στιγμη εχω περασμενη την f&f v1.3

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια και ταχυτητα & φυσικα ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ χωρις reboots, συνδιαζει η 3.0 ? με δικο της κερνελ ?

Παιδιά δεν έχει σημαντικές διαφορές η 3 με την 4.10. Πέρα ίσως απo update σε Xposed το πραγματικό changelog μόνο η lg το ξέρει. Πολλοί λένε ότι είναι κυρίως για το straightfight

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρια και ταχυτητα & φυσικα ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ χωρις reboots, συνδιαζει η 3.0 ? με δικο της κερνελ ?

Βεβαιως και τα συνδιαζει.

Απο ταχυτητα, ειναι η πιο γρηγορη που εχω δοκιμασει(δεν εχω βαλει την Google ROM).

Σταθεροτητα;;; Εχω ενα reboot μεσα σε ενα εξαμηνο.

Οσο για την μπαταρια, αν παρακολουθεις το τοπικ της μπαταριας και δεις τα screenshots που ανεβασα, θα καταλαβεις...

Το ατού της για μενα ειναι, μετα την ταχυτητα, η καλη διαχειριση της μνημης. Ανοιγεις εφαρμογες και πηδας απο τη μια στην αλλη χωρις να κλεινουν και να χανεις χρονο μεχρι να ξαναφορτωσουν και να πας στο σημειο που ησουν. Δηλαδη πολυ καλο απροβληματιστο multitasking.

Την SRK3.0 την συνδιαζω με xceed 14.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ήμουνα πολύ καιρό με SRK 3 και 4 όταν βγήκε, με xceed14 και τώρα είπα να αλλάξω και να βάλω bliss ή f.f 1.3. Επειδή διαβάζω ότι η bliss έχει ακόμα θεματάκια, προτίμησα τη σίγουρη λύση της f.f. με dori kernel (σπάστηκα με τον xceed μετά από αυτό που έγινε με τον Κώστα...). Αυτό που έχω να πώ είναι ότι η ff είναι σίγουρα πιο γρήγορη από SRK και η διαχείρηση της μνήμης με dori μου φένεται επίσης καλύτερη. Είχα δοκιμάσει και τον default kernel του Κώστα, αλλά όπως είχε πει και ο ίδιος, δεν είναι καλός... Προς Θεού δεν τα λέω αυτά για να πάω κόντρα στον TUPAC_RIP, ο οποίος σίγουρα είναι πιο έμπειρος από εμένα σε αυτά, απλά καταθέτω την προσωπική μου άποψη για όποιον τον ενδιαφέρει.

Θέλω όμως να ρωτήσω και κάτι που αφορά τα στατιστικά της μπαταρίας: Τόσο στην SRKG όσο και τώρα στην ff1.3 (Ωραίο το ff btw, μου θυμίζει Final Fantasy και γουστάρω :p ) έχω θέμα με το cell standby. Ενώ είμαι σχεδόν πάντα με 2G και έχω σχεδόν πάντα full σήμα (το time without signal είναι 0) μου τρώει πάνω από 25% μπαταρία σχεδόν πάντα, με αποτέλεσμα στις δύο μέρες να έχω γύρω στις 3 ώρες οθόνη. Κάπου διάβαζα ότι είναι bug της lollipop. Εσείς έχετε τέτοιο θέμα;

Edited by chrisdela
Link to comment
Share on other sites

Ήμουνα πολύ καιρό με SRK 3 και 4 όταν βγήκε, με xceed14 και τώρα είπα να αλλάξω και να βάλω bliss ή f.f 1.3. Επειδή διαβάζω ότι η bliss έχει ακόμα θεματάκια, προτίμησα τη σίγουρη λύση της f.f. με dori kernel (σπάστηκα με τον xceed μετά από αυτό που έγινε με τον Κώστα...). Αυτό που έχω να πώ είναι ότι η ff είναι σίγουρα πιο γρήγορη από SRK και η διαχείρηση της μνήμης με dori μου φένεται επίσης καλύτερη. Είχα δοκιμάσει και τον default kernel του Κώστα, αλλά όπως είχε πει και ο ίδιος, δεν είναι καλός... Προς Θεού δεν τα λέω αυτά για να πάω κόντρα στον TUPAC_RIP, ο οποίος σίγουρα είναι πιο έμπειρος από εμένα σε αυτά, απλά καταθέτω την προσωπική μου άποψη για όποιον τον ενδιαφέρει.

Θέλω όμως να ρωτήσω και κάτι που αφορά τα στατιστικά της μπαταρίας: Τόσο στην SRKG όσο και τώρα στην ff1.3 (Ωραίο το ff btw, μου θυμίζει Final Fantasy και γουστάρω :p ) έχω θέμα με το cell standby. Ενώ είμαι σχεδόν πάντα με 2G και έχω σχεδόν πάντα full σήμα (το time without signal είναι 0) μου τρώει πάνω από 25% μπαταρία σχεδόν πάντα, με αποτέλεσμα στις δύο μέρες να έχω γύρω στις 3 ώρες οθόνη. Κάπου διάβαζα ότι είναι bug της lollipop. Εσείς έχετε τέτοιο θέμα;

 

Φίλε μου επειδή και εμένα μπαίνει για φόρτιση συνήθως κάθε 2 μέρες και βγάζω από 3,5 - 4 και κάτι ώρες οθόνη έχω και εγώ το cell standby ψηλά με time without signal 0. Με τον TUPAC που είχα αυτή την κουβέντα φανταστήκαμε ότι δεν έχω καλό σήμα. Όσο και να το έψαξα καταλήγω στο ότι είναι φυσιολογικό. Για παράδειγμα σκέψου να φορτίζαμε το τηλ. μας και το σκαλίζαμε μόνο μισή ώρα κάθε μέρα. Θα έχεις πάλι πάνω πάνω το cell standby. Όσες φορές έχω σκίσει την συσκευή και η μπαταρία βγάζει 1 μέρα και κάτι ανεβαίνει π.χ. η οθόνη και το cell standby πάει χαμηλά στην λίστα.

Σχετικά με τις ρομ μην ξεχνάτε ότι έχουμε διαφορετικά στημένες τις συσκευές μας και όπως έχω ξαναπεί μπορεί να έχουμε το ίδιο μοντέλο αλλά διαφορετικές συσκευές. Αυτό που κάθεται καλά σε μένα μπορεί σε άλλον να σέρνεται. Η srk και σε εμένα τρέχει πιο γρήγορα από την ff. H Limitless (φοβερή!) των παιδιών επίσης τρέχει πιο γρήγορα από την ff στην συσκευή μου. Αυτό δεν σημαίνει ότι η ff δεν είναι καλή. Εγώ προσωπικά χαίρομαι που έχουμε ενεργό φόρουμ και ο καθένας βρίσκει κάτι να τον καλύπτει.;)

Edited by Vag_koun
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά χαίρομαι που έχουμε ενεργό φόρουμ και ο καθένας βρίσκει κάτι να τον καλύπτει.;)

 

Μα αυτο ειναι και το ζητουμενο!

Λεφτα δεν βγαζουμε απο αυτο αλλωστε.Ο καθενας οτι τον βολευει.

Αυτο για μενα ειναι το 3ο G2 που παιρνω στα χερια μου.Μονο σε ενα μου εκατσε καλα dorimanx kernel.Ο xceed μου καθεται καλυτερα τωρα και πιο παλια εβαζα bruce(αν θυμαμαι καλα γιατι μπορει να εχω μπερδευτει και με το G3 που ειχα).

Αυτη ειναι κι η επιτυχια του G2.Developers ενεργοι που ασχολουνται ακομα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας δοκιμάσει και SRKG2 4.10 και SRKG2 3.0 μπορώ να πω με σιγουριά ότι η 3 είναι κλήσεις ανώτερη. Η 4 είχε lag, πολύ lag... Η 3 πετάει όντως, με δικό της κερνελ.... Και πολύ καλή μπαταρία θα έλεγα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!

Στην f&f v1.3 γιατι ειναι ξεθωριασμενα τα χρωματα και δεν φαίνονται οταν παιζει μουσικη;

Για τη καμερα μπορουμε να φλασαρουμε κατι για καλυτερη ποιοτητα;

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας χάσει κάποια επεισόδια, η ff ποια rom είναι??? :stupid:

 

ok μαλλον είναι η Fast&Furious. Υπάρχει κανένα link γιατί στο XDA δεν βρίσκω κάτι?

Edited by Nyo_One
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...