Jump to content

Τροποποιήσεις & βελτιώσεις για το LG G2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχας σας ευχαριστω παρα πολυ ολους που σκιστηκατε στην κυριολεξια να με βοηθησετε. Το εκτιμω πολυ.

Εντελλει ετσι και για να γελασουμε λιγο, πηγα σε ενα γνωστο μου πηρα ενα otg και αφου περασα στο στικακι την cloudy ξεκινησα το flash. Ηταν πολυ αργο και μου εκανε εντυπωση και ετσι στη μεση περιπου πεταξε μηνυμα οτι λειπει ενα αρχειο. Φως φαναρι οτι δεν εγινε σωστη αντιγραφη η το στικακι εχει προβλημα. Παω σε εναν αλλο γνωστο παιρνω το δικο του στικακι κανω την ιδια διαδικασια και παλι τα ιδια. Λεω θα φταιει το αρχειο. Ξανακατεβαζω την ρομ ξαναπερναω τα ιδια. Ψαχνω στα πραγματα μου και βρισκω ενα καλωδιο otg! Βαζω το δικο μου καλωδιο με το στικακι του παιδιου, τα ιδια. Λεω με δουλευει δεν υπαρχει περιπτωση. Μου περασε απο το μυαλο να το κανω φρισμπι αλλα λεω ασε υπομονη. Εντελλει για να μην σας κουραζω, εφταιγε το καλωδιο του παιδιου, και το στικακι του αλλου. Με δικο μου otg + stick περαστηκε η cloudy σε χρονο 0. :lol::lol: Ειναι αμα σε θελει....!

Το παθημα εγινε μαθημα.

 

Οσο για την καμερα. Εντελλει δειχνει να επηρρεαζει την καμερα του cloudy αμα φλασαρεις την xcam. Συμπεριφερεται πολυ καλα απο μονη της, και εναλλασει σε χαμηλο φωτισμο κατι αναμεσα σε auto-aiauto και night mode.

Ακομα ειμαι σε δοκιμες αλλα σας παραθετω τα + και τα -. (επομενη φαση ειναι να περασω ΜΟΝΟ το apk xcam να δω τι θα γινει χωρις να φλασαρω τα binaries και advanced drivers).

 

cloudy g3 stock cam.

+ γρηγορο shutter ακομα και σε χαμηλο φωτισμο

+ γρηγορες εναλλαγες μεταξυ διαφορων συνθηκων αντι του auto-aiauto-night αυτοματα απο μονο του

+ απλη καμερα χωρις πολλα modes να σε μπερδευουν. Ανοιγεις βαρας τελος.

+ 99 burst shots εναντι των 20 που ριχνει η xcam.

 

- το video recording δεν υποστηριζει flash κατα την διαρκεια του video (εννοω να το ανοιγεις και να το κλεινεις. Θα πρεπει απο την αρχη να εχεις επιλεξει τι θες.)

- το video kbps στα 60 fps ειναι στα 20000-21000 εναντι των 31000 της xcam χωρις να εχει καποια εμφανη διαφορα στην ποιοτητα. Το θετικο εδω ειναι μικροτερα αρχεια σε μεγεθος.

- Το hdr δεν ειναι ξεχωριστο mode αλλα θα πρεπει να το ανοιγεις καθε φορα απο τις ρυθμισεις και αντιστοιχα να το κλεινεις.

- Το night mode της xcam αποδιδει πολυ καλα ισως λιγο καλυτερα απο την stock cloudy

- H xcam εχει τα settings (application playstore) Που ρυθμιζοντας λιγο το constrast και το sharpness Πετυχαινεις λιγο καλυτερο αποτελεσμα.

- Η xcam εχει καποια modes που μπορει να μην τα χρησιμοποιει κανεις συχνα αλλα υπαρχουν.

Γενικοτερα οι διαφορες ειναι μικρες. Aν βρω κατι παραπανω σας ενημερωνω απλα θελω να δω αν περασω μονο τo apk τι θα συμβει. Οκ θα εχω 2 καμερες αλλα θα εχουν διαφορα?

 

Τέλος καλό... όλα καλά..!!! εγώ έχω και της 2 (με apk) με ίδια αποτελέσματα, με την διάφορα στην G2 settings application playstore που βοηθάν σε κάποιες περιπτώσεις....;)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακριβως. Τα settings βοηθανε λιγο με το sharpness αλλα κυριως με την συμπιεση. Παρατηρησε το εξης, μολις βαλεις τα settings στο quality δεν ειναι στο 100 αλλα στο 96. Αν το βαλεις 100 εχεις μικροτερη συμπιεση αρα και καλυτερη ποιοτητα. Πολυ μικρη διαφορα αλλα υπαρχει. Συνεχιζω τις δοκιμες αλλα το night mode της xcam δεν το πιανει με τιποτα η stock cloudy.

Π.χ.

Night mode Quality 100 Xcam file size 3.26mb

https://www.dropbox.com/s/iwib49azyxkybbp/20141013_001900_Night%5B1%5D.jpg?dl=0

 

Cloudy stock g3 camera file size 2.48mb

https://www.dropbox.com/s/kiq15d293g9chn8/20141013_001913%5B1%5D.jpg?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Τα settings βοηθανε λιγο με το sharpness αλλα κυριως με την συμπιεση. Παρατηρησε το εξης, μολις βαλεις τα settings στο quality δεν ειναι στο 100 αλλα στο 96. Αν το βαλεις 100 εχεις μικροτερη συμπιεση αρα και καλυτερη ποιοτητα. Πολυ μικρη διαφορα αλλα υπαρχει. Συνεχιζω τις δοκιμες αλλα το night mode της xcam δεν το πιανει με τιποτα η stock cloudy.

Π.χ.

Night mode Quality 100 Xcam file size 3.26mb

https://www.dropbox.com/s/iwib49azyxkybbp/20141013_001900_Night%5B1%5D.jpg?dl=0

 

Cloudy stock g3 camera file size 2.48mb

https://www.dropbox.com/s/kiq15d293g9chn8/20141013_001913%5B1%5D.jpg?dl=0

Συμφωνώ για τη διαφορά στην ποιότητα αλλά δοκίμασε τις κάμερες σε πρόσωπα με χαμηλό φωτισμό,η g3 κάμερα είναι καλύτερη,η xcam αλλοιώνει λίγο τα πρόσωπα όπως και η κάμερα του s4.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος dorimanx είμαι με την beta dorimanx 8.2.14 περιμένοντας την 8.3 έκδοση και η μπαταρία βράχος και λέει ο dev ότι 8.3 θα είναι πιο βράχος ερε γλέντια

Τι να πω ρε Βαγγελη, εμενα οι dorimanx δε μου καθονται καθολου καλα!!

Εχω δοκιμασει τους τελευταιους μηνες διαφορες εκδοσεις αυτου του kernel αλλα τους αλλαζω αρρον αρρον σε λιγες μερες :p

Εβαλα και την 8.0.1 μολις βγηκε, δοκιμασα και τις ρυθμισεις που ειχες αναρτησει καποια στιγμη, αλλα δεν........

εκτος του οτι ειχα κατι περιεργα freezaρισματα ωρες ωρες, η μπαταρια μου τελειωνε πιο "σβελτα"! Στο μονο που ειδα διαφορα ηταν οι θερμοκρασιες, εστρωσαν λιγο, παλιοτερα "εψηνες" ομελετα :lol:

Ξαναβαλα bruce και εστρωσε το κινητο μου.

Τωρα με "μπριζωνεις" παλι...... θα παρακολουθω τις εξελιξεις..

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος dorimanx είμαι με την beta dorimanx 8.2.14 περιμένοντας την 8.3 έκδοση και η μπαταρία βράχος και λέει ο dev ότι 8.3 θα είναι πιο βράχος ερε γλέντια

 

τι ρυθμισεις εχεις κανει φιλε στον dorimanx γιατι με ενδιαφερει;

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλος dorimanx είμαι με την beta dorimanx 8.2.14 περιμένοντας την 8.3 έκδοση και η μπαταρία βράχος και λέει ο dev ότι 8.3 θα είναι πιο βράχος ερε γλέντια

 

τι ρυθμισεις εχεις κανει φιλε στον dorimanx γιατι με ενδιαφερει;

 

Τι να πω ρε Βαγγελη, εμενα οι dorimanx δε μου καθονται καθολου καλα!!

Εχω δοκιμασει τους τελευταιους μηνες διαφορες εκδοσεις αυτου του kernel αλλα τους αλλαζω αρρον αρρον σε λιγες μερες :p

Εβαλα και την 8.0.1 μολις βγηκε, δοκιμασα και τις ρυθμισεις που ειχες αναρτησει καποια στιγμη, αλλα δεν........

εκτος του οτι ειχα κατι περιεργα freezaρισματα ωρες ωρες, η μπαταρια μου τελειωνε πιο "σβελτα"! Στο μονο που ειδα διαφορα ηταν οι θερμοκρασιες, εστρωσαν λιγο, παλιοτερα "εψηνες" ομελετα :lol:

Ξαναβαλα bruce και εστρωσε το κινητο μου.

Τωρα με "μπριζωνεις" παλι...... θα παρακολουθω τις εξελιξεις..

 

Πάει να μας μπριζώσει πάλη ο Ευάγγελος (vag74)

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάει να μας μπριζώσει πάλη ο Ευάγγελος (vag74)

 

Γενικά όποτε μπαίνω να διαβάσω αυτό το θέμα μπριζόνομαι και εγώ που δεν έχω πειράξει καθόλου το κινητό... Αλλά θέλω όταν το πειράξω να το πειράξω μια και καλή να βάλω έναν συνδυασμό που να τα σπάειιιιιιιιι να μην αλλάζω συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε Βαγγελη, εμενα οι dorimanx δε μου καθονται καθολου καλα!!

Εχω δοκιμασει τους τελευταιους μηνες διαφορες εκδοσεις αυτου του kernel αλλα τους αλλαζω αρρον αρρον σε λιγες μερες :p

Εβαλα και την 8.0.1 μολις βγηκε, δοκιμασα και τις ρυθμισεις που ειχες αναρτησει καποια στιγμη, αλλα δεν........

εκτος του οτι ειχα κατι περιεργα freezaρισματα ωρες ωρες, η μπαταρια μου τελειωνε πιο "σβελτα"! Στο μονο που ειδα διαφορα ηταν οι θερμοκρασιες, εστρωσαν λιγο, παλιοτερα "εψηνες" ομελετα :lol:

Ξαναβαλα bruce και εστρωσε το κινητο μου.

Τωρα με "μπριζωνεις" παλι...... θα παρακολουθω τις εξελιξεις..

Ο 8.0.1 ναι δεν ήταν τόσο καλός αλλά άμα διαβάσεις πόσο πολύ ασχολείται ο dev και πως ανταποκρίνεται σε καθε πρόβλημα ακόμα και μικρό στο xda υα αλλάξεις γνώμη,καλύτερα dorimanx που ασχολείται παρά bruce που τα έχει παρατήσει και ίσως να έχει άλλο τηλ.Άσε που μία ώρα οθόνη στο 96% με 3 ώρες αναμονή και στο 70% auto την φωτεινότητα δεν ειχα ποτέ με bruce και πίστεψε με τον δούλευα καιρό:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Κατα λαθος κατι εσβησα στην camera της rom CloudyG3 2.0 Υπαρχει το αρχειο σε apk; Πως θα την ξαναβαλω τωρα η πρεπει να ξαναφλασαρω απο την αρχη την rom; Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με 8.0.1 μια χαρα ικανοποιημενος ειμαι.Θα περιμενω βεβαια την 8.3 αλλα μεχρι τοτε δεν βαζω καποια beta.Αλλωστε δεν εχω παραπονο.

 

Ακυρο μολις ειδα οτι βγηκε η 8.3 οποτε φλασαρω και σας λεω.

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα τον dorimanx 8.3 ρυθμίσεις

Cpu governor 0,1,2,3+alucard

Hot plug+alucard

Touch boost+1574400

Max screen off cpu frequency+1267200

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα τον dorimanx 8.3 ρυθμίσεις

Cpu governor 0,1,2,3+alucard

Hot plug+alucard

Touch boost+1574400

Max screen off cpu frequency+1267200

 

Ωραιος ο Βαγγος!!

Τα i/o scheduler δεν τα βαζουμε fiops;

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα τον dorimanx 8.3 ρυθμίσεις

Cpu governor 0,1,2,3+alucard

Hot plug+alucard

Touch boost+1574400

Max screen off cpu frequency+1267200

Kαλημερα φιλε.Τα δυο τελευταια που βρισκονται;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα φιλε.Τα δυο τελευταια που βρισκονται;

[ATTACH]51005[/ATTACH][ATTACH]51006[/ATTACH]

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα τον dorimanx 8.3 ρυθμίσεις

Cpu governor 0,1,2,3+alucard

Hot plug+alucard

Touch boost+1574400

Max screen off cpu frequency+1267200

Βαγγέλη εγώ άλλαξα και αυτά για να δω πως θα Πάει

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη εγώ άλλαξα και αυτά για να δω πως θα Πάει

Σε ευχαριστω.Το δευτερο ειναι διπλα ετσι;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη εγώ άλλαξα και αυτά για να δω πως θα Πάει

Ok δοκίμασε και πες αποτελέσματα.:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραιος ο Βαγγος!!

Τα i/o scheduler δεν τα βαζουμε fiops;

Όχι φίλε τα άφησα row:)

Link to comment
Share on other sites

2 βδομάδες με την cloudy g3, αρχικά με bruce την πρώτη εβδομάδα και δεν μου άρεσε η αυτονομία της σε σχέση με όσα ακούγονται, με dorimanx 8.01 είδα καλύτερη αυτονομία την δεύτερη εβδομάδα, τώρα με την 8.3 ελπίζω να τα σπάσει κατά πως λέει ο vag..
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα της καμερας εχω να σας πω τα εξης νεα (εγω το βιολι μου) :lol:

Η καμερα που μου ειχε δωσει ο titarasaudi ειναι διαφορετικη απο αυτη που δινει ο xdabbed. Γιαυτο και δουλευε και η g3 camera και η lg. Ομως ειχα προβληματακια και κολλουσε καμια φορα + οτι δεν υπηρχε διαφορα.

Οποτε χτες μετα το θεμα που ειχα αφου τα ξαναπερασα απο την αρχη, το δοκιμασα διαφορετικα.

Φλασαρα τα libraries του xdabbed v 1.0.1. και μετα εκανα εγκατασταση το apk (xcam 5.1.2. advanced).http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54549364&postcount=3

Επειτα η καμερα του g3 σταματησε να λειτουργει. Αρα αυτο σημαινει οτι ΔΕΝ χρησιμοποιει τα ιδια η αλλη εκδοση η καποιο conflict γινεται.

Κανω reset και τα δοκιμαζω απο την αρχη. Μολις φλασαρω τους drivers+libraries εξακολουθει να μην ανοιγει η καμερα του g3.

Η καμερα φυσικα xcam δουλευει αψογα χωρις κανενα προβλημα. Μετα απο μερικες δοκιμες σε καλο φως και χαμηλο η xcam δειχνει καλυτερα αποτελεσματα με περισσοτερη λεπτομερεια και καλυτερα χρωματα. Επισης τα xcam settings εφαρμοζονται ΜΟΝΟ στο auto mode σε κανενα αλλο. Με λιγο sharpness παραπανω και την ποιοτητα στο 100% πιστευω οτι εκμεταλευεται την καμερα πληρως. Ακομα δεν εχω καταληξει σε καποια απλα μοιραζομαι μαζι σας τα αποτελεσματα που βλεπω.

Βαγγελη δοκιμασε την οποτε θες αλλα με σωστη εγκατασταση και πεσμου αν εχεις αλλοιωσεις γιατι σε μενα δεν εχει στα προσωπα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Καλή εβδομάδα.

Γιώργο...χαρά στο κουράγιο σου!:)

Δοκίμασα να περάσω τον καινούργιο dorimanx 8.3 αλλά βγάζει error στην εγκατάσταση. Του το γράψαμε στο xda να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Καλή εβδομάδα.

Γιώργο...χαρά στο κουράγιο σου!:)

Δοκίμασα να περάσω τον καινούργιο dorimanx 8.3 αλλά βγάζει error στην εγκατάσταση. Του το γράψαμε στο xda να δούμε τι θα γίνει.

 

μέσω του dorimanx ota μια χαρά εγκαταστάθηκε

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά υπάρχει κάποιος που μπορει να μου εξηγήσει πως κάνουμε root & περνάμε την Cloudy G3 ? Επίσης ποιος kernel είναι ο καλύτερος και συμβατός με αυτή την rom ?

 

(Υπάρχει τρόπος να τα βάλουμε Custom Rom, Custom Recovery, Root, Kernel χωρις να χάσουμε εγγύηση ? Κάτι για τσιπάκια που βραχυκυκλώνουν άκουσα... αυτό φοβάμαι περισσότερο, φυσικά στην περίπτωση που χρειαστεί service θεος φυλάξει θα του περάσω official rom, boot, recovery etc.)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Καλή εβδομάδα.

Γιώργο...χαρά στο κουράγιο σου!:)

Δοκίμασα να περάσω τον καινούργιο dorimanx 8.3 αλλά βγάζει error στην εγκατάσταση. Του το γράψαμε στο xda να δούμε τι θα γίνει.

 

μέσω του dorimanx ota μια χαρά εγκαταστάθηκε

 

Εμένα ούτε από recovery ούτε από OTA μπαίνει. Βγάζει το ίδιο error!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης δειχνει φανταστικος ο dori 8.3 απο αυτονομια και ταχυτητα με τις ρυθμισεις που προτεινε ο Βαγγελαρος.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...