Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προτεινω να ξηλωσεις ολα τα προγραμματα που αφορουν την LG.

Κανε ενα restart στο PC, περνα τα ολα απο την αρχη και ξανα restart. Επαληθευεις οτι το UAC ειναι απενεργοποιημενο και ξεκινας τον 1ο οδηγο πιστά.

 

Εγω ετσι τα ειχα καταφερει. Καπου στο xda ειχα δει οτι αν ξεκινησεις τη μεθοδο και δεν ολοκληρωθει, καλο ειναι να επαναφερεις τα παντα, restart και παλι απ την αρχη.

 

Εγω χρησιμοποιησα αυτο τον οδηγο.

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476

 

Αν παρατηρησεις στο τελος των οδηγιων, στο γκρι κουτι, εχει ενα rar αρχειο. Αυτο βαλε ως automated script.

 

Edit. Μόλις επιλέξεις το αυτόματο script ανοιγει παράθυρο με οδηγίες. Να ενέργοποιησεις το Windows Enabler κλπ. Αν δε γινει αυτο, προκοπη δε θα δεις.

 

Επειδη δεν ειμαι τοσοο προχωρημενος...τι εννοεις automated script;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα....και με τις δυο μεθοδους τιποτα..εκανα και αυτο που λεει ο CKB αλλα παλι τα ιδια.

Παιδια βοηθεια παρακαλω....εχω μείνει χωρις κινητο.

 

Λοιπον επειδη μαλλον τωρα 3 μερες οτι και να κανω ανοιγει το LGtool και δεν μαφηνει, ουτε με την 1 ουτε 2 μεθοδο και επειδη μαλλον κανω βλακειες....ξερει να μου πει καποιος σιγουρα αν μπορω.Το κινητο ειναι Αμερικανικο της SPRINT 32gb και προσπαθω να βαλω το Γερμανικο λογισμικο.Μηπως δεν γινετε κ τσαμπα ταλαιπωρουμε κ πριζω κ εσας;

Edited by palavas1986
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και Καλώς σας βρήκα!πέρασα πριν από δύο μέρες από note 2 σε g2!είναι ελληνικό με την τελευταία Rom 4.4.2!έκανα ρουτ με το towelroot v2 Και πέρασα μετά το supersu!Η ερώτηση μου είναι μπορώ να βάλω recovery μεσω του οδηγού για την 4.2.2 ώστε να εγκαταστήσω μετά τη sotmax v9+?Επίσης αν δεν θέλω το ρουτ στο μέλλον μπορώ πάλι να χρησιμοποιήσω τον οδηγό για 4.2.2?Και κάτι τελευταίο αν δεν γίνομαι κουραστικός είναι ότι τώρα που είμαι ρουτ. μπορώ να χρησιμοποιήσω τα lg g2 tweaks μέσω xposed Και την κάμερα 3.1 του xdabbed της οποίας έχω κατεβάσει το apk Αφού δεν έχω custom recovery ακόμα????ευχαριστώ προκαταβολικα για τις απαντήσεις σας
Link to comment
Share on other sites

Κάτι κανείς λάθος στην διαδικασία....

 

Καταφερα και περασα αυτο το βημα σβηνοντας τα ολα και παλι απο την αρχη.Παρολα αυτα στο βημα μετα το παραθυρο που γραφει korea και κατα την τριτη επιλογη που πρεπει να ξεκινησει η εγκατασταση στο κινητο μου βγαζει καποιο σφαλμα κ σταματαει.Φταιει το οτι ειναι Αμερικανικο το κινητο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος αλλά το ξεκλείδωσα εχθές φίλε. Αφίσα το βίντεο που ακλουθούσα πιστά και τα διέγραψα όλα από τα νεύρα μου και την πήρε μια χαρά την sim +++ ότι αφαιρέθηκαν και τα λογότυπα της εταιρίας

 

Φιλε...μπορεις να μου πεις σε παρακαλω τι ακριβως εκανες γιατι εχω κ εγω το ιδιο μοντελο με εσενα αλλα δεν μπορω με τιποτα να το ξεκλειδωσω.

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα και περασα αυτο το βημα σβηνοντας τα ολα και παλι απο την αρχη.Παρολα αυτα στο βημα μετα το παραθυρο που γραφει korea και κατα την τριτη επιλογη που πρεπει να ξεκινησει η εγκατασταση στο κινητο μου βγαζει καποιο σφαλμα κ σταματαει.Φταιει το οτι ειναι Αμερικανικο το κινητο;

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το προβλημα δεν ειναι το " Αμερικανικο κινητο " ... Φιλε μου επειδη σε βλεπω και παιδεύεσαι αν θες στειλε μου ενα pm αν εχεις εγκατεστημενο το team viewer ( id και password) να μπω να το τσακαρω... Οπως ειπα και πριν αν θες ....:)

Never give up
Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το προβλημα δεν ειναι το " Αμερικανικο κινητο " ... Φιλε μου επειδη σε βλεπω και παιδεύεσαι αν θες στειλε μου ενα pm αν εχεις εγκατεστημενο το team viewer ( id και password) να μπω να το τσακαρω... Οπως ειπα και πριν αν θες ....:)

 

Δεν το εχω το team viewer.Θα μπω να το εγκαταστησω και θα σου στειλω pm.Χιλια ευχαριστω εκ των προτέρων. Υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το προβλημα δεν ειναι το " Αμερικανικο κινητο " ... Φιλε μου επειδη σε βλεπω και παιδεύεσαι αν θες στειλε μου ενα pm αν εχεις εγκατεστημενο το team viewer ( id και password) να μπω να το τσακαρω... Οπως ειπα και πριν αν θες ....:)

 

Σου εστειλα pm

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά SOS

Είμαι 2 ημέρες με νεκρό κινητό (brick) .

Αφού προσπάθησα να βάλω (και έβαλα) custom Pardus HD & CloudyPro II , κάνοντας όλα τα wipe, είμαι χωρίς IMEI, χωρίς σήμα κτλ.

Είχα κάνει imei backup αλλα δεν μπορώ να το επαναφέρω, κολλάει συνέχεια.

Προσπαθώ να βάλω την stock και στον LG flasher σταματάει στην τρίτη απο τις 4 φάσεις με error και reply....

Το πάω για service? Έχει κάποιος κάποια (κάποτε) zip στοκ να μπορώ να φλασάρω;

 

δοκιμασε τον οδηγο στο βιντεο για εμενα δουλεψε απλα θα ειναι 4.2.2 και δεν παει σε 4.4.2 update μπορεις ομως κανονικα να κανεις ροοτ, να βαλεις recovery και να περασεις οποια ρομ θελεις

LG G2 crDroid 7.1+Lambda Kernel:kill: **S4 MINI CM12.1**

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παθαίνει κάτι περίεργα το τηλέφωνο το δικό μου αρκετά συχνά. Η οθόνη πχ εκεί που λειτουργεί κανονικά ξαφνικά η αφή δεν λειτουργεί και αν λειτουργεί αντιδρά μετά από 5-6 δευτερόλεπτα. Κλειδωνω- ξεκλειδωνω και φτιάχνει. Το κάνει κάθε μέρα αυτό. Δεύτερον, αφήνω το τηλέφωνο μόνιμα αναμμένο. Μετά από 6-7 μέρες λαγκαρει και αρχίζει δεν πιάνει ίντερνετ του παροχου. Δεν πιάνει σήμα, κάνει κάτι περίεργα με το φόντο και όλο τέτοια. Μετά από επανεκκίνηση φτιάχνουν όλα μέχρι να περασουν οι μέρες πάλι. Όλα αυτά μου φαίνονται software προβλήματα. Τα αντιμετωπίζει κανένας άλλος? Υπάρχει κάποια λύση?
Link to comment
Share on other sites

Έχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα με την προσθήκη της επιπλέον γραμμής για την εξαφάνιση της navbar? Ούτε με solid, ούτε με ES, ούτε με Root Explorer μπορώ να κάνω edit το αρχείο καθώς ενώ το διαβάζει ολόκληρο όταν επιλέγω edit τότε δεν μπορεί να το εμφανίσει όλο γιατί είναι παραπάνω γραμμές από όσες μπορεί να ανοίξει ο editor της κάθε εφαρμογής.

Σκεφτόμουν μήπως το άνοιγα με Notepad++ στο PC και να έβαζα την επιπλέον εντολή και να έκανα αντικατάσταση αλλά μην κάνω καμία πατάτα.

 

Μόλις το πήρα το κινητό, έκανα root/jailbreak με το iroot, εγκατέστησα SuperSU, είδα με rootchecker ότι έχω δικαιώματα καθώς τρέχω ήδη LMT και Greenify που θέλουν άδεια.

Κάποια λύση να διώξω τα soft keys τελείως?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Νομίζω ότι το μπρίκαρα!

 

Ήμουν στοκ 4.4.2 και το έκανα ροοτ το κινητό.

 

Στη συνέχεια από έναν οδηγό στο φόρουμ εδώ μέσα, κατέβασα το Smaller Navbar στον υπολογιστή μου(Έγραφε ότι είναι για 4.2.2 Based, αλλά δυστηχώς υπέθεσα ότι δεν θα έχω πρόβλημα στην 4.4.2) και αντέγραψα το αρχειάκι (framework-res.apk) το οποίο με έναν file explorer το έκανα αντιγραφή και επικόλληση(αντικατάσταση), στο system Framework του κινητού.

Υπάρχει τρόπος επαναφοράς της συσκευής?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Νομίζω ότι το μπρίκαρα!

 

Ήμουν στοκ 4.4.2 και το έκανα ροοτ το κινητό.

 

Στη συνέχεια από έναν οδηγό στο φόρουμ εδώ μέσα, κατέβασα το Smaller Navbar στον υπολογιστή μου(Έγραφε ότι είναι για 4.2.2 Based, αλλά δυστηχώς υπέθεσα ότι δεν θα έχω πρόβλημα στην 4.4.2) και αντέγραψα το αρχειάκι (framework-res.apk) το οποίο με έναν file explorer το έκανα αντιγραφή και επικόλληση(αντικατάσταση), στο system Framework του κινητού.

Υπάρχει τρόπος επαναφοράς της συσκευής?

Κριμα! Ρωτα πρωτα μωρε....

Μη φοβασαι, δεν το μπρικαρες. Κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κριμα! Ρωτα πρωτα μωρε....

Μη φοβασαι, δεν το μπρικαρες. Κανε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

 

Με factory reset δεν νομίζω ότι γίνεται δουλειά. Αλλάζει δηλαδή αυτή η διαδικασία πάλι το μονταρισμένο apk? Μακάρι αλλά δεν ήξερα ότι συμβαίνει αυτό.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Νομίζω ότι το μπρίκαρα!

 

Ήμουν στοκ 4.4.2 και το έκανα ροοτ το κινητό.

 

Στη συνέχεια από έναν οδηγό στο φόρουμ εδώ μέσα, κατέβασα το Smaller Navbar στον υπολογιστή μου(Έγραφε ότι είναι για 4.2.2 Based, αλλά δυστηχώς υπέθεσα ότι δεν θα έχω πρόβλημα στην 4.4.2) και αντέγραψα το αρχειάκι (framework-res.apk) το οποίο με έναν file explorer το έκανα αντιγραφή και επικόλληση(αντικατάσταση), στο system Framework του κινητού.

Υπάρχει τρόπος επαναφοράς της συσκευής?

Μακαρι να κανω λαθος..... αλλα δεν ξερω αν εχεις αλλη επιλογη απ' το να φλασαρεις απ' την αρχη μια official rom!! Οντως το αρχειο αυτο ειναι μονο για 4.2.2. Οταν το επαναφερεις και το ξαναρουταρεις μπορεις να κανεις αυτο που ηθελες με xposed framework.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να κανω λαθος..... αλλα δεν ξερω αν εχεις αλλη επιλογη απ' το να φλασαρεις απ' την αρχη μια official rom!! Οντως το αρχειο αυτο ειναι μονο για 4.2.2. Οταν το επαναφερεις και το ξαναρουταρεις μπορεις να κανεις αυτο που ηθελες με xposed framework.

Καλημέρα.

Για το φίλο που γράφει για επαναφορά, δυστηχώς η επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων δεν προχωράει...

 

Μόνο σε Download mode ό,τι μπορέσει να γίνει.

Βρήκα έναν οδηγό αλλά γράφει ότι είναι για Lg g2 sprint(ls 980).

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2656275

 

Τί είναι αυτό? Άλλη έκδοση του G2 ή μπορεί να μου κάνει δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να κανω λαθος..... αλλα δεν ξερω αν εχεις αλλη επιλογη απ' το να φλασαρεις απ' την αρχη μια official rom!! Οντως το αρχειο αυτο ειναι μονο για 4.2.2. Οταν το επαναφερεις και το ξαναρουταρεις μπορεις να κανεις αυτο που ηθελες με xposed framework.

 

Εγώ που θέλω να την αφαιρέσω τελείως και ο τρόπος με το build.prop δεν γίνεται όπως έγραψα μερικά ποστο παραπάνω, πρέπει υποχρεωτικά να καταφύγω σε λύση xposed? Ποτέ μου δεν το είχα σε μεγάλη εκτίμηση + ότι στο S4 με Google edition rom είχε θέμα και κατανάλωνε πολύ την μπαταρία.

 

Καλημέρα.

Για το φίλο που γράφει για επαναφορά, δυστηχώς η επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων δεν προχωράει...

 

Μόνο σε Download mode ό,τι μπορέσει να γίνει.

Βρήκα έναν οδηγό αλλά γράφει ότι είναι για Lg g2 sprint(ls 980).

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2656275

 

Τί είναι αυτό? Άλλη έκδοση του G2 ή μπορεί να μου κάνει δουλειά?

 

Για δες αυτόν εδώ.. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476

 

Στην αρχική αυτού του θέματος πάντως νομίζω έχει οδηγό να γυρίσεις σε στοκ.

 

Sprint, verizon, At&t είναι τα κλειδωμένα των αμερικάνικων παρόχων. Εσύ θες για ευρωπαϊκό D802 λογικά

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γαμώτο...

 

https://www.youtube.com/watch?v=z6SGWR0hGg4

 

Ακολούθησα έναν οδηγό εδώ από το γιουτιούμπ.

Στα 7 λεπτά εκεί που του βγάζει αναδυόμενο παράθυρο και διαλέγει ρεπαμπλι οφ κορεα και αγγλικα, εμένα δεν μου βγαίνει αναδυόμενο παράθυρο.

 

Πάω μόνος μου στο σετινγκ και βάζω ρεπαμπλικ κορεας και αγγλικα, αλλά μετά δεν μου ξεκινάει εγκατάσταση.

Μόνο μου γράφει ότι έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού...

 

Θα δοκιμάσω και το δικό σου Djkostas20 ,τώρα

Edited by Mihalisgggg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Για το φίλο που γράφει για επαναφορά, δυστηχώς η επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων δεν προχωράει...

 

Μόνο σε Download mode ό,τι μπορέσει να γίνει.

Βρήκα έναν οδηγό αλλά γράφει ότι είναι για Lg g2 sprint(ls 980).

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2656275

 

Τί είναι αυτό? Άλλη έκδοση του G2 ή μπορεί να μου κάνει δουλειά?

Λογικα σε download mode θα πρεπει μπαινει... αρα μπορεις να δοκιμασεις και τον οδηγο της 1ης σελιδος το topic αυτου, πως δηλαδη γυριζουμε σε stock... η αληθεια ειναι ειναι ομως πως δεν "χρειαστηκε" να το δοκιμασω ακομη. Με Jelly Bean παλαιοτερα η διαδικασια ηταν λιγο διαφορετικη (οπου του ειχα αλλαξει τα φωτα)!!Εγω παντως εχω το xposed σχεδον απ' την πρωτη μερα που το ρουταρα (σχεδον 7 μηνες πριν) και δεν εχω διαπιστωσει ιδιαιτερη καταναλωση μπαταριας. Με Jelly Bean εφτανα και 8 ωρες οθονη αλλα και με Kit Kat εχω περασει και τις 7! Με xposed, G2 Tweaks Box, App settings και KK Gravity Box μπορεις να παραμετροποιησεις παρα πολυ το κινητο σου (συμπεριλαμβανομενης εννοειται και της Nav Bar).

Link to comment
Share on other sites

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι :lol::lol::lol::D:D:D:D:D

 

Να'στε καλά παιδιά.

Με έβαλε στο φλασάρισμα με τον οδηγό της πρώτης σελίδας.

Δεν έχω λόγια, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το ενδιαφέρον.

 

Και φλάσαρα την 4.2.2b στην οποία είμαι ικανοποιημένος.

 

Εγώ το έκανα ρουτ γιατί δεν ήξερα πώς να γυρίσω στην 4.2.2Β ώστε να δουλεύει ωραία όπως πριν το σκάιπ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα σε download mode θα πρεπει μπαινει... αρα μπορεις να δοκιμασεις και τον οδηγο της 1ης σελιδος το topic αυτου, πως δηλαδη γυριζουμε σε stock... η αληθεια ειναι ειναι ομως πως δεν "χρειαστηκε" να το δοκιμασω ακομη. Με Jelly Bean παλαιοτερα η διαδικασια ηταν λιγο διαφορετικη (οπου του ειχα αλλαξει τα φωτα)!!Εγω παντως εχω το xposed σχεδον απ' την πρωτη μερα που το ρουταρα (σχεδον 7 μηνες πριν) και δεν εχω διαπιστωσει ιδιαιτερη καταναλωση μπαταριας. Με Jelly Bean εφτανα και 8 ωρες οθονη αλλα και με Kit Kat εχω περασει και τις 7! Με xposed, G2 Tweaks Box, App settings και KK Gravity Box μπορεις να παραμετροποιησεις παρα πολυ το κινητο σου (συμπεριλαμβανομενης εννοειται και της Nav Bar).

 

Thanks... Θα το δοκιμάσω από αύριο! Εμένα η αφαίρεση της navbar με νοιάζει πιο πολύ...

 

Gravity box δεν είναι μόνο για aosp?

 

EDIT:: Ρε παιδιά επειδή θέλω να βάλω firmware στοκ για να γίνω unroot και να περάσω στην 20d. Δεν μου λειτουργεί κανένας τρόπος καθώς όλα βγάζουν error στο unzipping του kdz από το r&d.

Ξέρει κανείς κάποιον τρόπο προχωρήσω?

Επίσης δεν αναφερει πουθενά ποτέ κουμπωνω το κινητό πάνω καθώς και σε τι mode. Πρέπει πριν τρέξω το uptestex.exe να έχω μπει σε download mode και συνδεδεμένος στο pc?

Επίσης όταν ανοίγει το R&D έχει τύπο CDMA ενώ στον οδηγό για unroot έχει 3GQCT. Όμως στον οδηγό για πέρασμα στοκ λογισμικού δεν λέει να αλλάξουμε κάτι.

Μπορούμε να περάσουμε μόνο 4.2.2? Ή αν βάλω και 4.4.2 είναι μια χαρά?

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έχει εγκαταστήσει κανείς άλλος την Optimus G3 Rom; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2788077. Εγώ την έβαλα πριν λίγο. Εξαιρετική εμφάνιση, καλύτερη εφαρμογή κάμερας, αλλά βλέπω lag σε παιχνίδια που δεν έβλεπα με τη stock kitkat rom. Ιδέα μου ή ισχύει;
Motorola C118 → Samsung M3510 Beat b → Samsung Galaxy mini 2 → LG G2 → Samsung Galaxy S7 → Google Pixel XL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα εχω ενα lg g2 32gb,οταν το πηρα φορουσε την 4.2.2 το εκανα root και περασα ενα αρχειο στο συστημα που δυναμωνε την μουσικη απο το ηχειο-ακουστικα κατα παρα πολυ...μολις το αναβαθμησα στην 4.4.2 οπως και ηταν λογικο χαθηκε και επανηλθε στα κανονικα του επιπεδα ο ηχος...στην 4.4.2 τι θα μπορουσα να κανω για να ξαναπαιξει το ιδιο?
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με επίσημη 4.4.2 KITKAT το κινητό μου είναι D802 για ταιβανέζικη αγορα

 

Το root εγινε μια χαρα.

Μετά πήγα με το flashify (Δεν θυμάμαι ακριβώς το ονομα) που το κατεβάζεις απο το playstore και υπόσχεται εύκολη εγκατασταση recovery και roms. κανει reboot και δεν έγινε τιποτα! το αρχείο TWRP που του έδσα για εγκατασταση, ήταν το openrecovery-twrp-2.7.1.0-d802.img

 

Μετά βρήκα απο το XDA ένα πρόγραμμα εκτός playstore που υπόσχεται και αυτό τα ίδια πράματα, Autorec λέγεται.... ε μετά την υποτιθέμενη εγκατάσταση του TWRP καπουτ!

 

απο ότι καταλαβαίνω πρέπει να κανώ push το TWRP με adb και ΑΑΑΝ γινει αυτό να περάσω μια ρομ της αρεσκίας μου.

Ισχύει; ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

 

Βέβαια το "push το TWRP με adb" μια κουβέντα είναι.... δεν έχω κάνει ποτέ αυτό , και λίγο που ψάζτικα δοκίμαζα ένα σωρό λύσεις και τρόπους και τίποτα δεν δούλευε!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...