Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλοσηρθες στην κοινότητα φιλε. Καλά έκανες και πόσταρες εδώ και δεν άνοιξες καινούργιο.

Επίσης μη ζητάς συγνώμη για το μακροσκελές ποστ, βοηθάει να καταλάβουμε καλύτερα την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.

 

Σε ποιο ποσοστό κολλαει το lg flash tool;

Τι επιλογή διάλεξες; Ελπίζω το cse flash και όχι το normal.

Δοκίμασες να πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί power όταν σου ζητάει να βγάλεις την μπαταρία;

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα, το ποσοστό παίζει. Έχει κολλήσει και στο 25% και στο 70% (περίπου). Το cse flash διάλεξα και όχι δεν δοκίμασα να κρατήσω πατημένο το κουμπί power.

Θα το κάνω μόλις μπορέσω και θα επανέλθω.

 

Edit: Πατώντας το power παρατεταμένα κλείνει ή κάνει επανεκκίνηση, τίποτα άλλο. Και μετά την επανεκκίνηση dead το android ξανά.

Edited by Eldal
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τις συμβουλές στο site και στο xda κατάφερα και πέρασα την έκδοση lolipop στο G2 χωρίς να βγάλω την μπαταρία.

Άλλαξα όμως pc, το έκανα στο laptop και ξανακατέβασα από την αρχή εκεί όλα τα απαραίτητα αρχεία.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια (έριξα πολύ διάβασμα το τελευταίο 24ωρο).

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώντας τις συμβουλές στο site και στο xda κατάφερα και πέρασα την έκδοση lolipop στο G2 χωρίς να βγάλω την μπαταρία.

Άλλαξα όμως pc, το έκανα στο laptop και ξανακατέβασα από την αρχή εκεί όλα τα απαραίτητα αρχεία.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια (έριξα πολύ διάβασμα το τελευταίο 24ωρο).

Ωραία. Κέρδος είναι αυτό.

 

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

Έχω το D802 3 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει άπειρες rom και όλα καλά.

Αποφάσισα πριν λίγες μέρες λόγω φωτογραφικής και μόνο και αγόρασα στο Sony XZ και έδωσα στο γιο μου το G2. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών και από εκείνη την ώρα δεν μπορεί να συνδεθεί στο wifi. Δοκίμασα να το γυρίσω σε stock αλλά δεν δούλεψε. Τελικά κόλλησε και μπορώ να μπω μόν σε Team win recovery. Τι μπορώ να κάνω να ξαναλειτουργήσει σε στόκ ή σε όποια άλλη ρομ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Έχω το D802 3 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει άπειρες rom και όλα καλά.

Αποφάσισα πριν λίγες μέρες λόγω φωτογραφικής και μόνο και αγόρασα στο Sony XZ και έδωσα στο γιο μου το G2. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών και από εκείνη την ώρα δεν μπορεί να συνδεθεί στο wifi. Δοκίμασα να το γυρίσω σε stock αλλά δεν δούλεψε. Τελικά κόλλησε και μπορώ να μπω μόνο σε Team win recovery. Τι μπορώ να κάνω να ξαναλειτουργήσει σε στόκ ή σε όποια άλλη ρομ....

Συνεχίζω.

Αυτή τη στιγμή ανάβει για 1 δευτερόλεπτο το σήμα της lg και μετά σβήνει αλλά η οθόνη δείχνει σχεδόν μαύρη αλλά το τηλέφωνο λειτουργεί.

Αν το συνδέσω στον υπολογιστή φαίνεται σαν να συνδέονται περίπου δέκα σκληροί δίσκοι που ζητάνε format.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω.

Αυτή τη στιγμή ανάβει για 1 δευτερόλεπτο το σήμα της lg και μετά σβήνει αλλά η οθόνη δείχνει σχεδόν μαύρη αλλά το τηλέφωνο λειτουργεί.

Αν το συνδέσω στον υπολογιστή φαίνεται σαν να συνδέονται περίπου δέκα σκληροί δίσκοι που ζητάνε format.

Πως δοκίμασες να γυρίσεις σε stock; Έβαλες τη σωστή έκδοση και Rom με το flash tool; Πάτησες τη cse επιλογη; Δηλαδή τώρα δεν μπορεί να μπεις σε download mode, σωστά; Φίλε μπορείς να το λυσεις με αυτό: https://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=60044407 επιλέγοντας 4 και μετά 5.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά. Ο οδηγός της πρώτης σελίδας αφορά μόνο root και custom recovery σε kitkat ή αφορά και lollipop; Αν όχι, υπάρχει κάποιος οδηγός root και εγκατάστασης twrp;

 

Edit: Βρήκα αυτό το link. https://forum.xda-developers.com/lg-g2/development-d802/tools-how-to-install-twrp-bump-d80230a-t3072186

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα παιδια, εχει κανεις προβλημα με το noise cancelling, μου λενε οτι δεν με ακουνε καλα. D802 κατοχος.
Για παίξε με τις ρυθμίσεις τότε και απενεργοποίησε το.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Kαλησπερα παιδια.Μπορει να μου πει καποιος ποια ειναι η πρωτη official stock kitkat?Εκανα επαναναφορα της κοπελας μου το κινητο και μετα απο αυτο εχουν αλλαξει καποιες εφαρμογες π.χ το ξυπνητηρι το βγαζει αλλιως απο οτι πριν γινει η επαφορα.Παιζει να πηρε καποια αναβαθμιση απο μονο του?Μιλαω παντα για την Kitkat
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.Μπορει να μου πει καποιος ποια ειναι η πρωτη official stock kitkat?Εκανα επαναναφορα της κοπελας μου το κινητο και μετα απο αυτο εχουν αλλαξει καποιες εφαρμογες π.χ το ξυπνητηρι το βγαζει αλλιως απο οτι πριν γινει η επαφορα.Παιζει να πηρε καποια αναβαθμιση απο μονο του?Μιλαω παντα για την Kitkat

 

Ναι. Μπορει να κανει μονο του αναβαθμιση. Δεν σας πειραζει ομως. Αν θες να γυρισεις πισω πρεπει να βρεις και να φλασαρεις το αρχειο kdz με την ROM που θες μεσω LG flash tool.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κit kat εχει παλι παντως.Ειδα στο xda αλλα αυτες ειναι οι πρωτες kit kat η με αναβαθμισεις μαζι?

 

http://storagecow.eu/index.php?dir=Xda%2FLG+G2%2FStock%2F

Link to comment
Share on other sites

Κit kat εχει παλι παντως.Ειδα στο xda αλλα αυτες ειναι οι πρωτες kit kat η με αναβαθμισεις μαζι?

 

http://storagecow.eu/index.php?dir=Xda%2FLG+G2%2FStock%2F

Καταρχάς το λινκ δεν ανοίγει.

Γιατί θες να περάσεις πιο παλιά έκδοση; Μόνο και μόνο για τα γραφικά;

Κάνε μια αναζήτηση εδώ για τα firmware. Θέλει προσοχή όμως να περάσεις το σωστό.

https://lg-kdz-firmware.com/lg-g2-firmware/36.html

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Χαιρετώ την παρέα! ;)

Έχω το LG G2 D802 (πολύ ωραίο κινητό!), με την 5.0.2 κι έχω αρκετά λαγκαρίσματα κατά περιπτώσεις και υψηλή θερμοκρασία πίσω-πάνω.

Αρχικά σκέφτηκα να ακολουθήσω τους κλασικούς οδηγούς για πισωγύρισμα στην σταθερή 4.2.2.

Θα ήθελα, ωστόσο, τη γνώμη όσων έχουν πειραματιστεί με παλιότερες αλλά και νεότερες εκδόσεις, ώστε να έχω μια συνολική εικόνα-εκτίμηση για να επιλέξω. Τελικά σε ποια έκδοση να καταλήξω? Υπάρχουν θετικά κι αρνητικά κατά περίπτωση?

Υπάρχει κάτι σύγχρονο και αξιόπιστο, αντί την 4.2.2 ?

 

ΥΓ: Κάθε έμπειρη γνώμη θα βοηθήσει ιδιαίτερα, αφού δεν έχω ανάλογη εξοικείωση με Android εκδόσεις και απλά θέλω να βάλω μια δοκιμασμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,

έκανα εγκατάσταση τους drivers LGMobileDriver_WHQL_Ver_4.2.0 και το adb-setup-1.4.3.

Με το ADB βλέπω το κινητό κανονικά όταν είναι ανοιχτό (adb devices).

Όταν μπαίνω σε download mode (volume + και σύνδεση στο pc) δεν αναγνωρίζεται το κινητό! (fastboot devices δεν επιστρέφει τιποτα).

Το πρόγραμμα οδήγησης LGE AndroidNet USB Modem έχει αποτυχία.

Έχω δοκιμάσει σε Win10 x64, Win7 x64, Win7 x32 με καμια τύχη.

Έχει συμβεί σε άλλον αυτό; Προτείνετε κάποια λύση;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

έκανα εγκατάσταση τους drivers LGMobileDriver_WHQL_Ver_4.2.0 και το adb-setup-1.4.3.

Με το ADB βλέπω το κινητό κανονικά όταν είναι ανοιχτό (adb devices).

Όταν μπαίνω σε download mode (volume + και σύνδεση στο pc) δεν αναγνωρίζεται το κινητό! (fastboot devices δεν επιστρέφει τιποτα).

Το πρόγραμμα οδήγησης LGE AndroidNet USB Modem έχει αποτυχία.

Έχω δοκιμάσει σε Win10 x64, Win7 x64, Win7 x32 με καμια τύχη.

Έχει συμβεί σε άλλον αυτό; Προτείνετε κάποια λύση;

Ευχαριστώ

 

Παίδες βάζοντας τους drivers που έδωσε ο φίλος Minotavros κατάφερα και μπήκα σε download mode. Τωρα όμως δεν μου αναγνωρίζει το κινητό ο υπολογιστής. Μου βγάζει unknown devices cdc emc / cdc serial Και lge android phone. Έχω βάλει τους drivers αλλά συνεχίζει να μην το αναγνωρίζει. Πως θα κάνω το pc να το δει;;

 

Τελικά το κατάφερα και δούλεψε :D

Πέρασα τους drivers για το verizon και το αναγνώρισε!! Του περασα και την γαλλική που είχε βγει και όλα κομπλέ! Τώρα μένει να δω για root κτλ :)

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια :D

 

Φαίνεται να 'χω το ιδιο πρόβλημα ... δεν αναγνωρίζει τους drivers σε download mode, άλλοτε ΑΠΟΤΥΧΙΑ στο LGE AndroidNet USB Modem και άλλοτε στο CDC Serial.

 

Η εγκατάσταση των drivers του verison δεν μου έλυσαν το πρόβλημα :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας! Έχω ένα g2 ενός φίλου, όπου το είχε κάνει root και μετά από μια επανακινηση που έκανε δεν άνοιγε το τηλέφωνο. Και πρέπει αποτι κατάλαβα, να περάσω το download mode ξανά γιατί δεν υπάρχει.. Στην διαδικασία με το cmd στη 3 επιλογή μου βγάζει σφάλμα, όπως φαίνεται στην φωτογραφία.. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

9f8be5a0b7025ef0bb3fd2de958b088b.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...