Jump to content

Τα πάντα σχετικά με την Μουσική(οργανα,βιβλία κλπ)


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή δεν βρηκα κάτι παρόμοιο είπα να ανοιξω ένα θέμα για όσους ενδιαφέρονται για μουσικά όργανα η για κάποιο βιβλίο η οποιαδήποτε απορία σχετικά με την μουσική.Αν πιστεύουν οι Moderators οτι δεν έπρεπε να ανοιχτεί για οποιονδήποτε λόγο,μπορούν να το σβήσουν. :)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την μεταφορά στο σωστό μέρος... Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σε ένα πολύ ωραίο θέμα! Μόλις έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το FL Studio. Είμαι άσχετος με την μουσική απλά πειραματίζονται και παίζω. Πως - που μπορώ να βρω παραδοσιακά ελληνικά όργανα; Έχω εγκατεστημένο και το kontakt 5. Σε πρώτη φάση με ενδιαφέρουν γκάιντα και ζουρνάς.
....
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σε ένα πολύ ωραίο θέμα! Μόλις έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το FL Studio. Είμαι άσχετος με την μουσική απλά πειραματίζονται και παίζω. Πως - που μπορώ να βρω παραδοσιακά ελληνικά όργανα; Έχω εγκατεστημένο και το kontakt 5. Σε πρώτη φάση με ενδιαφέρουν γκάιντα και ζουρνάς.

 

Καλησπέρα φίλε!! :) και το Cubase είναι παρόμοιο με το FL Studio αν θες δες το και τα 2 είναι μια χαρά.Για τα όργανα εξαιρετικές επιλογές και λίγο σπάνιες.Εχω βρει 1-2 sites για να σου δωσω λινκ(δεν εχω αγορασει απο κει) αλλα δεν ξέρω μήπως θες να πας μόνος σου σε μαγαζί να δεις που είναι και το πιο λογικό.Σίγουρα θα υπάρχει κάποιο κατάστημα,ανάλογα και την πόλη που μένεις βέβαια.Καλη αρχη να εχεις φιλε :) Η ενασχόληση με την μουσική είναι αλλη φάση...εμπειρια!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε!! :) και το Cubase είναι παρόμοιο με το FL Studio αν θες δες το και τα 2 είναι μια χαρά.Για τα όργανα εξαιρετικές επιλογές και λίγο σπάνιες.Εχω βρει 1-2 sites για να σου δωσω λινκ(δεν εχω αγορασει απο κει) αλλα δεν ξέρω μήπως θες να πας μόνος σου σε μαγαζί να δεις που είναι και το πιο λογικό.Σίγουρα θα υπάρχει κάποιο κατάστημα,ανάλογα και την πόλη που μένεις βέβαια.Καλη αρχη να εχεις φιλε :) Η ενασχόληση με την μουσική είναι αλλη φάση...εμπειρια!!

 

Ευχαριστω πολυ, με ενδιαφερει να μου δωσεις link, για να παρω μια ιδεα για το τι ψαχνω, γιατι εχω την εντυπωση οτι ειδικα με τον ζουρνα θα δυσκολευτω πολυ.

....
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, με ενδιαφερει να μου δωσεις link, για να παρω μια ιδεα για το τι ψαχνω, γιατι εχω την εντυπωση οτι ειδικα με τον ζουρνα θα δυσκολευτω πολυ.

 

Για ζουρνά βρηκα αυτο....http://xilouris.gr/catalog/index.php?cPath=248_1064 όπως βλεπω είναι πολύ καλό site αν και δεν έτυχε να αγορασω απο κει.Για Γκάιντα βρηκα αυτο http://www.klarina.gr/catalog/index.php?cPath=176_201. Δεν εχει βεβαία πολλές επιλογές αλλα είναι το μόνο που βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα, θα τα κοιταξω!

Σε γκαιντα, για το FL Studio εχεις να προτεινεις τιποτα. Επισης ενας φτηνος ζουρνας, λεει τιποτα απο ποιοτητα ηχου;

Edited by fou
....
Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα, θα τα κοιταξω!

Σε γκαιντα, για το FL Studio εχεις να προτεινεις τιποτα. Επισης ενας φτηνος ζουρνας, λεει τιποτα απο ποιοτητα ηχου;

 

Το FL Studio δεν το εχω δουλεψει σχεδόν καθόλου οπότε δεν γνωριζω να σου πω.Οσο για το αν ένας φτηνός ζουρνάς λέει τίποτα η γνωμη μου είναι η εξής:Παίρνεις έναν φθηνό για να ξεκινήσεις και αν προχωράς καλά και σου αρέσει κανεις και μια πιο ακριβή επιλογή.Στο κάθε όργανο ισχύει το όσο πιο ακριβό τόσο πιο καλό,ομως καλά είναι να ξεκινήσεις με έναν φθηνό για να δεις πως θα πάει το πράγμα... :)

Link to comment
Share on other sites

Ως δια μαγειας σβηστηκε το σχολιο μου (παραθεση), αλλα σαν καλος moderetor ( :yawn: ) εχω μια καλυτερη απαντηση:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=7153

Δεν χρειαζοταν να ανοιχτει καινουριο θεμα, υπηρχε αλλο σχετικο. :p

Αλλα αν καταλαβα καλα εσεις ψαχνεστε οχι για μουσικα απλα οργανα, αλλα ιντερνετικα και μιξεις. Οποτε ακυρος και ο αρχικος τιτλος. :p

 

Οπως και να χει εγω πηγα σε ωδειο δυο χρονια κλασσικης κιθαρας, σταματησα ομως, γιατι η αγαπη μου πλεον ειναι το μπασο.

Link to comment
Share on other sites

Ως δια μαγειας σβηστηκε το σχολιο μου (παραθεση), αλλα σαν καλος moderetor ( :yawn: ) εχω μια καλυτερη απαντηση:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=7153

Δεν χρειαζοταν να ανοιχτει καινουριο θεμα, υπηρχε αλλο σχετικο. :p

Αλλα αν καταλαβα καλα εσεις ψαχνεστε οχι για μουσικα απλα οργανα, αλλα ιντερνετικα και μιξεις. Οποτε ακυρος και ο αρχικος τιτλος. :p

 

Οπως και να χει εγω πηγα σε ωδειο δυο χρονια κλασσικης κιθαρας, σταματησα ομως, γιατι η αγαπη μου πλεον ειναι το μπασο.

 

Δεν είναι μόνο τα μουσικά όργανα...ειναι πχ κάποιος που θέλει να προσπαθήσει μόνος του στο σπίτι και έχει αποριες με κάποιο βιβλίο η κάποια απορια με τα θεωρητικά μαθήματα κλπ η μια συζήτηση γενικά για το οτιδήποτε πάνω στη μουσικη.Οποτε δεν είναι άκυρος ο τίτλος γιατί δεν περιορίζεται μόνο στα μουσικά όργανα αλλα ούτε και ψάχνουμε απλα για μίξεις κλπ.

Σχετικά με το μπάσο,κανεις χρόνια?Το μπάσο λίγο που το ειχα πιάσει και επαιξα ήταν φοβερό...

Link to comment
Share on other sites

Το μπασο το λατρευω απο την εποχη που ξεκινησα να ακουω Cure (τελη των 80s). Φανταζομαι πρεπει να μαθεις πρωτα κιθαρα, και μετα να περασεις στο μπασο; Καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου.

Επισης αν ξερει καποιος σε ποια ηλικια αρχιζει η μαθηση στα παιδια. Μου ειπαν οτι σε τμημα μουσικης προπαιδειας παιρνουν απο 4 χρονων (σε δημο που ρωτησα), ισχυει; Γενικα με ενδιαφερει πολυ τι μπορω να κανω για τα παιδια μου απο οσο πιο μικρη ηλικια γινεται (ειναι 1,5 χρονων τωρα).

....
Link to comment
Share on other sites

Το μπασο το λατρευω απο την εποχη που ξεκινησα να ακουω Cure (τελη των 80s). Φανταζομαι πρεπει να μαθεις πρωτα κιθαρα, και μετα να περασεις στο μπασο; Καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου.

Επισης αν ξερει καποιος σε ποια ηλικια αρχιζει η μαθηση στα παιδια. Μου ειπαν οτι σε τμημα μουσικης προπαιδειας παιρνουν απο 4 χρονων (σε δημο που ρωτησα), ισχυει; Γενικα με ενδιαφερει πολυ τι μπορω να κανω για τα παιδια μου απο οσο πιο μικρη ηλικια γινεται (ειναι 1,5 χρονων τωρα).

Απο 4 χρονων είναι καλά για να αρχίσουν με απλα πραγματάκια..βεβαια μπορείς να πάρεις και συ στο σπίτι ένα keyboard η μια φλογερα η μια φυσαρμόνικα και να παίζεις απο λίγες νότες έτσι ώστε να ακούσουν κάτι(φυσικά και ο ζουρνάς και η γκάιντα το ίδιο κάνουν απλα πχ η φλογερα ή η φυσαρμόνικα θα είναι από τα πρώτα που θα χρησιμοποιήσουν).Αργότερα αν τους αρέσει και κάνουν ωδείο,μπορείς να πας τα παιδιά σε ένα Μουσικό σχολείο!!Εντάξει,μιλάμε για 10-11 χρόνια μετά...

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...