Jump to content

Πρόβλημα με αργή απόκριση σε laptop


KIRIS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα μια βοηθεια απο καποιον λιγο ποιο μαεστρο απο μενα

 

εχω ενα laptop vaio-vgn-nr31e/s ναι ξερω παλιο φοραω windows 7 ultimate pack 1 πριν λιγο καιρο καικε ο σκληρος τον αλλαξα

εβαλα αυτα τα windows γιατι ειχε τα σιχαμενα vista και ολα ηταν ρολοι για τουλαχιστον ενα χρονο οσκληρος μου εχει τωρα

94 gb apo ta 200 kai δεν τον φορτωνω παραπανω για να μην σερνεται.........το εργαλειο πετουσε μεχρι πριν απο 10 μερες τωρα στη εναρξη και μετα τρωει καποια κολληματακια ειδικα μετα απο ταινια και μετα απο παιχνιδι στο νετ........επειδη ξερω αρκετα απο προγραμμτα εχω κανει τα παντα για να τον χαλαρωσω και και ποια ειναι αυτα

wise care 365 γνησιο απο κει οτι σου παρεχει δηλαδη wisegamebooter wise memory optimizer και ολες τις παροχες του τις εχω κανει χρηση ακομα και το cc cleaner παντα οι ρυθμησεις μου στο μενου εναρξη και απο την εφαρμογη και απο το msconfig εχω μονο τα λειτουργικα να κανουν εκκινηση εχω κανει ανασυγκροτηση δισκου εχω κανει τα παντα και παρατηρω πως εαν δεν τα κανω με το που ανοιγει ο υπολογιστης αρχηζει και φραζει σιγα σιγα και τρωει αργοπορεια πριν φτασω στο φορματ που ξερω πως για μενα ειναι ταλαιοπορι γιατι το cd-rom ειναι νεκρο καμια αλλη λυση να του δωσω ανασα εχετε????

υποψιν πως εχω κανει χρηση ολων των ρυθμισεων χαμηλων ρυθμησεων tων windows στα οπτικα και τα υπολοιπα......λεω μηπως μηπως υπαρχει καποιο προγραμμα που τα κανει ολα και συμφερει και το ξαναδωσω την παλια του αιγλη

ευχαριστω εκ των προταιρων!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρες για ιούς; Τρέξε το Combofix και μετά πες μας. Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

για θερμοκρασιες δεν κοιταξα γιατι νομιζω πως δεν υπαρχει λογος μετα απο μια μια μικρη περιηγηση στο νετ με chrome το πρωι που ξυπναω δηλαδη χωρις να εχει δουλεψει ο υπολογιστης και να δημιουργει σκαλωματα μου φαβεται πως δεν πεζει ρολο να ανεβαζει θερμοκρασιες και με το wisegame bootloader που κανω kill τις εφαρμογες που ξεκινανε δεν ζοριζεται καθολου αλλα καθολου για να ανεβασει θερμοκρασιες........τωρα για τους ιους δεν ξερω ποια η διαφορα του combofix εχω το eset nod32 αγορασμενο και εχω κανει με αυτο πληρες τσεκαρισμα για ιους και ειναι πεντακαθαρο......

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

για θερμοκρασιες δεν κοιταξα γιατι νομιζω πως δεν υπαρχει λογος μετα απο μια μια μικρη περιηγηση στο νετ με chrome το πρωι που ξυπναω δηλαδη χωρις να εχει δουλεψει ο υπολογιστης και να δημιουργει σκαλωματα μου φαβεται πως δεν πεζει ρολο να ανεβαζει θερμοκρασιες και με το wisegame bootloader που κανω kill τις εφαρμογες που ξεκινανε δεν ζοριζεται καθολου αλλα καθολου για να ανεβασει θερμοκρασιες........τωρα για τους ιους δεν ξερω ποια η διαφορα του combofix εχω το eset nod32 αγορασμενο και εχω κανει με αυτο πληρες τσεκαρισμα για ιους και ειναι πεντακαθαρο......

 

Είσαι φωλίτσα από ιούς.:) Ακόμα και το avast καλύτερο είναι.Φιλικά ε..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Είσαι φωλίτσα από ιούς.:) Ακόμα και το avast καλύτερο είναι.Φιλικά ε..

 

ξερεις τι το εβαλα γιατι οποιο και αν ειχα στην εκκινηση ηταν βαρυ εχεις να προτεινει κατι καλυτερο και κανενα ασφαλες λινκ να το κατεβασω και σε δευτερο χρονο να το κανω pro???ελα ρε συ με σοκαρες τωρα εχω διαβασει πως ειναι απο τα καλυτερα.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

ξερεις τι το εβαλα γιατι οποιο και αν ειχα στην εκκινηση ηταν βαρυ εχεις να προτεινει κατι καλυτερο και κανενα ασφαλες λινκ να το κατεβασω και σε δευτερο χρονο να το κανω pro???ελα ρε συ με σοκαρες τωρα εχω διαβασει πως ειναι απο τα καλυτερα.....

 

Έβγαλες το eset από την εκκίνηση(δοκιμαστικά)? Όσο για επιλογή antivirus avast ή avira.Προτείνω avast γιατί είναι και ελαφρύ και αποτελεσματικό, όμως ώρες-ώρες μου τη δίνει ο κύκλος που γυρνάει συνέχεια:lol:.Επίσης αν θες βάλε και malwarebytes.

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλες το eset από την εκκίνηση(δοκιμαστικά)? Όσο για επιλογή antivirus avast ή avira.Προτείνω avast γιατί είναι και ελαφρύ και αποτελεσματικό, όμως ώρες-ώρες μου τη δίνει ο κύκλος που γυρνάει συνέχεια:lol:.Επίσης αν θες βάλε και malwarebytes.

ετρεξα τωρα το combofix αυτο να φανταστω πως εχει κανει δουλεθα απο μονο του????θα κανω μια προσπαθεια με το avast να δω εαν θα μαρεσει παντως το combofix απο τι ειδα μου διεγραψε κατι απο το eset αι εξαφανησε και την συντομευση

στην γραμμη εργαλειων δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο σε κατι!!

 

edit:

Νικολα εβαλα avast τωρα την φουλ εκδοση θα δω πως θα παει αν και τωρα μετα το combofix σαν να το βλεπω ποιο γρηγορο ελπιζω να παραμεινει παρολαυτα υπαρχει καποια εφαρμοφη που κανει ολες τις δουλειες με ενα κλικ οσον αφορα την ταχυτητα η με το wise care 365 ειναι οτι καλυτερο ευχαριστω για ολα παντως!!

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

ετρεξα τωρα το combofix αυτο να φανταστω πως εχει κανει δουλεθα απο μονο του????θα κανω μια προσπαθεια με το avast να δω εαν θα μαρεσει παντως το combofix απο τι ειδα μου διεγραψε κατι απο το eset αι εξαφανησε και την συντομευση

στην γραμμη εργαλειων δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο σε κατι!!

 

Γιαυτό που σου έσβησε την συντόμευση δεν ξέρω γιατί έγινε.Την δουλειά του την κάνει μόνο του. Μπες σε safe mode και τρέξε από εκεί το combofix.)

 

edit:

Νικολα εβαλα avast τωρα την φουλ εκδοση θα δω πως θα παει αν και τωρα μετα το combofix σαν να το βλεπω ποιο γρηγορο ελπιζω να παραμεινει παρολαυτα υπαρχει καποια εφαρμοφη που κανει ολες τις δουλειες με ενα κλικ οσον αφορα την ταχυτητα η με το wise care 365 ειναι οτι καλυτερο ευχαριστω για ολα παντως!!

 

Την trial έβαλες(για avast)? Βάλε το PC Tools Registry Mechanic καθαρίζει προβλήματα μητρώου, ιστορικά από browsers,temp files και άλλα. Άν θες το **** στείλε πμ.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

τρέξε στην εκκίνηση την εντολή msconfig...και πάνε δες τι ανοίγει όταν ξεκινάει ο υπολογιστής...ότι δεν χρειάζεται/σαι...το βγάζεις.
Link to comment
Share on other sites

τρέξε στην εκκίνηση την εντολή msconfig...και πάνε δες τι ανοίγει όταν ξεκινάει ο υπολογιστής...ότι δεν χρειάζεται/σαι...το βγάζεις.

 

το εχω κανει αυτο το γραφω και στο πρωτο μηνυμα ειναι το πρωτο που εκανα με το εκανα εγκατασταση τα καινουρια windows

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Την trial έβαλες(για avast)? Βάλε το PC Tools Registry Mechanic καθαρίζει προβλήματα μητρώου, ιστορικά από browsers,temp files και άλλα. Άν θες το **** στείλε πμ.

οχι εβαλα την κανονικη ειχες δικαιο μεχρι τωρα σε ολα μαρεσει περισσοτερο αυτο ειναι πολθ ελαφρυ αλλα νομιζς αδερφε πως με το combofix σαν να λυθηκε τοπροβλημα τοανοιξα τωρα και βλεπω και ειναι σιφουνας τωρα για το προγραμμα που λες νομιζω πως κανει την ιδια δουλεια με το wise care 365 γιατι το εχω σε pro εκδοση μαλλον ειχα ιους που το αλλο δεν τους εβρησκε σε ευχαριστω πολθτιμη η βοηθεια σου ανασανε το laptop..........και ασ το εχω σχεδον 6 χρονια ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΠΑΩ στον εβδομο και ακομα ειναι τουμπανο γιατι το προσεχω τωρα θα κανω και μια δοκιμη με το LOL το παιχνιδι να δω τι γινεται γιατι ειναι βαρυ για μενα αλλα ειδη βλεπω τεραστοια διαφορα μετα την εκκινηση ειναι σιφουνας!!!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

οχι εβαλα την κανονικη ειχες δικαιο μεχρι τωρα σε ολα μαρεσει περισσοτερο αυτο ειναι πολθ ελαφρυ αλλα νομιζς αδερφε πως με το combofix σαν να λυθηκε τοπροβλημα τοανοιξα τωρα και βλεπω και ειναι σιφουνας τωρα για το προγραμμα που λες νομιζω πως κανει την ιδια δουλεια με το wise care 365 γιατι το εχω σε pro εκδοση μαλλον ειχα ιους που το αλλο δεν τους εβρησκε σε ευχαριστω πολθτιμη η βοηθεια σου ανασανε το laptop..........και ασ το εχω σχεδον 6 χρονια ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ΠΑΩ στον εβδομο και ακομα ειναι τουμπανο γιατι το προσεχω τωρα θα κανω και μια δοκιμη με το LOL το παιχνιδι να δω τι γινεται γιατι ειναι βαρυ για μενα αλλα ειδη βλεπω τεραστοια διαφορα μετα την εκκινηση ειναι σιφουνας!!!!!!!

 

Χαίρομαι όταν λύνονται τα προβλήματα των ανθρώπων.:)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...