Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μου έβγαλε ενημέρωση για την 14.4.A.0.108 που ήδη έχω περασμένη. Έχει μέγεθος 0,2 MB. Την έχει κάνει κάποιος; Αν την κάνω θα χάσω το root;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά, αυτά τα στατιστικά πως τα βλέπετε; Περίμενα να κρατάει λίγο περισσότερο η μπαταρία

[ATTACH]47933[/ATTACH]

Οθόνη λέει 5 ώρες κ 20 λεπτά

Κ μιαμιση ώρα το gt 2

Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με δεδομένο τη χρήση των παιχνιδιών, μια χαρά είσαι...

Με τέτοια χρήση το Xperia P (βέβαια είναι και δυο γενεές πίσω) , ούτε 3 ώρες δεν θα έβγαζε...

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κανεις? Μια χαρά είσαι με τόσο παιχνίδι! Ειδικά αν ήταν μερα και ανεβαζε και φωτεινότητα η οθόνη!
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μου έβγαλε ενημέρωση για την 14.4.A.0.108 που ήδη έχω περασμένη. Έχει μέγεθος 0,2 MB. Την έχει κάνει κάποιος; Αν την κάνω θα χάσω το root;

 

Το ίδιο και εδώ.

Ποιος ξέρει τι κάνει;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές όταν ανοίγω την κάμερα για να βγάλω φωτογραφία η οθόνη είναι μαύρη.. Για να βγάλω φωτογραφία πρέπει να κάνω επανεκκίνηση. Ξέρει κάποιος τι συμβαίνει; Edited by gdonline
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, θα φανεί αργότερα πόσο κρατάει σε πραγματικές συνθήκες όταν θα σταματήσω να το λιώνω όλη μέρα :Ρ
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ, θα φανεί αργότερα πόσο κρατάει σε πραγματικές συνθήκες όταν θα σταματήσω να το λιώνω όλη μέρα :Ρ

Εγώ ακόμα το λιώνω όλη μέρα, τρεις μήνες σχεδόν μετά την αγορά. Δε μπορείς να αντισταθείς σ' αυτό το τουμπανάκι, είναι απίστευτη συσκευή. Κι αν τυχαίνει να είσαι πρωτάρης σχετικά στο Android, όπως εγώ, βλέπω να τα φτύνει η μπαταρία πολύ σύντομα! :p :lol:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πως στο καλο φοραμε το tempered glass;; :p

Με τον ίδιο τρόπο που φοράς μια κοινή μεμβράνη, μόνο που είναι πολύ πιο εύκολο. Δεν έχει οδηγίες στο πακέτο;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μου έβγαλε ενημέρωση για την 14.4.A.0.108 που ήδη έχω περασμένη. Έχει μέγεθος 0,2 MB. Την έχει κάνει κάποιος; Αν την κάνω θα χάσω το root;

 

Παιδιά αν ξέρει κάποιος για το παραπάνω ας μας απαντήσει σας παρακαλώ.

 

Ξέρει κανείς τι είδους πλαστικό είναι το πίσω κάλυμμα του κινητού; Ψάχνω να βρω μία αλοιφή η οποία να εξαλείφει τις μικρογρατσουνιές που έχουν δημιουργηθεί. Πραγματικά είναι το μόνο μείον του κινητού. Σε υποχρεώνει να το κλείσεις σε μία θήκη από την πρώτη μέρα. Να σημειώσω ότι το ακουμπάω σε λείες επιφάνειες. Θα του βάλω θήκη, απλά θέλω πρώτα να εξαλείψω τις μικρογρατσουνιές. Πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς κατόχους αν βρούμε μια αλοιφή γι'αυτό το λόγο. Όποιος μπορεί ας δώσει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ έχει εμφανίσει και σε άλλους αν δεις στο web και είναι και αυτοί ανήσυχοι σαν και σένα ... :p

Δες εδώ --> είναι από Γερμανικό φόρουμ και το λινκ είναι από την μετάφραση --> https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&js=y&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.android-hilfe.de%2Foriginal-firmwares-fuer-sony-xperia-z1-compact%2F592201-update-center-update-14-4-0-108-obwohl-bereits-installiert.html&edit-text=

Αν δείτε μάλιστα στην δεύτερη σελίδα, στην Αυστραλία έδωσαν αναβάθμιση 14.4.A.0.118 (140mb) , οπότε θα μας έρθει και μας σύντομα! Η παραπάνω αναβάθμιση που ήρθε σε σας , ίσως είναι σαν μετάβαση προς την επόμενη αναβάθμιση! Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι! Στην θέση σας θα έπαιρνα ένα τηλεφωνάκι στην Sony για διευκρίνηση!

Όσο για το πλαστικό θα σου πρότεινα να το αφήσεις ως έχει! Αυτές οι αλοιφές συνήθως τα κάνουν χειρότερα! Δεν πειράζει που έχεις 1-2 γρατζουνίτσες! Βάλε του μια θήκη, ή μεμβράνες μπρος πίσω και ΑΠΟΛΑΥΣΕ το κινητό σου χωρίς να το κοιτάς με το μικροσκόπιο! Μακάρι όλα μας τα προβλήματα να ήταν όπως αυτό ...:)

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο τρόπο που φοράς μια κοινή μεμβράνη, μόνο που είναι πολύ πιο εύκολο. Δεν έχει οδηγίες στο πακέτο;

Δεν το ανοιξα. Δεν εχω χρονο να το τοποθετησω τωρα.. Μαλλον το βραδυ..

απλα εχω διλημμα. Αφενος ειμαι αμπαλος και ποτε δεν βαζω σωστα τις μεμβρανες χωρις σκονη και φουσκαλιτσες, αφετερου εχω screen protector και σκεφτομαι να μην το βγαλω. Ετσι αν παει κατι στραβα με την τοποθετηση του γυαλιου τουλαχιστον θα εχω ενα σκριν προτεκτορ. Ενω αν το βγαλω κ χαλασω και το γιαλι θα μεινω χωρις τιποτα! Ελπιζω να μην εχει θεμα απο αποψη ευαισθησιας στο δαχτυλο..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανοιξα. Δεν εχω χρονο να το τοποθετησω τωρα.. Μαλλον το βραδυ..

απλα εχω διλημμα. Αφενος ειμαι αμπαλος και ποτε δεν βαζω σωστα τις μεμβρανες χωρις σκονη και φουσκαλιτσες, αφετερου εχω screen protector και σκεφτομαι να μην το βγαλω. Ετσι αν παει κατι στραβα με την τοποθετηση του γυαλιου τουλαχιστον θα εχω ενα σκριν προτεκτορ. Ενω αν το βγαλω κ χαλασω και το γιαλι θα μεινω χωρις τιποτα! Ελπιζω να μην εχει θεμα απο αποψη ευαισθησιας στο δαχτυλο..

 

Γι' αυτό εγώ έχω πάντα καβάντζα 1-2 απλές μεμβράνες για σίγουρα. Αν πάει κάτι στραβά με τοποθέτηση μεμβράνης ή γυαλιού, να έχω καβάντζα για να μη μείνω χωρίς προστασία. ;)

 

Πάντως τα γυάλινα protectors δεν έχουν καμία σχέση με τις απλές μεμβράνες ως προς την τοποθέτηση. Το tempered glass που έχω βάλει θέλει απλά καθάρισμα με το υγρό πανάκι και μετά με το στενγό πανάκι που έχουν στο πακέτο, και μετά ευθυγράμμιση του γυαλιού πάνω στην οθόνη και απλά ένα πάτημα στο κέντρο. Μετά εφαρμόζει σιγά-σιγά μόνο του. Αν υπάρξουν σημεία που θέλει ξανά εφαρμογή λόφω κάποιας σκόνης, αυτοκολλητάκι και βγαίνει η σκονούλα, και μετά πάλι εφαρμογή στο σημείο αυτό. Μάλιστα υπάρχουν ορισμένες οι οποίες πλένονται, χωρίς να φεύγει η κολλητική ουσία, οπότε ακόμα και χάλια να έχει γίνει από σκόνες, δεν πάνε χαμένα τα χρήματά σου. ;)

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξέρει κάποιος για το παραπάνω ας μας απαντήσει σας παρακαλώ.

 

Ξέρει κανείς τι είδους πλαστικό είναι το πίσω κάλυμμα του κινητού; Ψάχνω να βρω μία αλοιφή η οποία να εξαλείφει τις μικρογρατσουνιές που έχουν δημιουργηθεί. Πραγματικά είναι το μόνο μείον του κινητού. Σε υποχρεώνει να το κλείσεις σε μία θήκη από την πρώτη μέρα. Να σημειώσω ότι το ακουμπάω σε λείες επιφάνειες. Θα του βάλω θήκη, απλά θέλω πρώτα να εξαλείψω τις μικρογρατσουνιές. Πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς κατόχους αν βρούμε μια αλοιφή γι'αυτό το λόγο. Όποιος μπορεί ας δώσει τα φώτα του.

 

Βάλε μια μεμβράνη και καθάρισες

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό βρίσκεται λέτε στα 250 ευρώ περίπου μεταχειρισμένο;την θεωρείται νορμαλ τιμή;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό βρίσκεται λέτε στα 250 ευρώ περίπου μεταχειρισμένο;την θεωρείται νορμαλ τιμή;

 

Αν μπορείς να δώσεις περίπου ένα 60άρι παραπάνω, πάρτο καινούργιο αν θες την γνώμη μου. Είναι στα 314€ στα σκρουτζομάγαζα το πιο φτηνό, πολύ καλή τιμή κατά τη γνώμη μου.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Πάνο! Καλύτερα καινούργιο αν μιλάμε για ένα 60ρι διαφορά!

Μου ήρθε χθες αναβάθμιση συστήματος για το "Εφ. δημ. ταινιών" και είναι καταπληκτικό πρόγραμμα μιας και σου δημιουργεί μια ταινία 30 δευτερολέπτων με τις φωτογραφίες και τα βιντεάκια που έχεις ήδη στο κινητό! Το περίεργο είναι πως αν το ανοίξεις σου έχει φτιάξει ήδη μια ταινία, με τυχαία αρχεία από την συλλογή, ΑΛΛΑ δεν μπορείς να βάλεις άλλα δικά σου! Πας στα καρέ που έχει επιλέξει και σου έχει μόνο επιλογή να σβήσεις το συγκεκριμένο και όχι άλλο για να προσθέσεις!:confused: Έχει βρει άκρη κανείς??

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

παιδια πιο χρωμα αφηνει τις λιγοτερες δαχτυλιες.εγω εχω κολλημα με τα κινητα και δεν τα βαζω σε θηκη.το χει κανενας σε lime να μου πει εντυπωσεις.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια πιο χρωμα αφηνει τις λιγοτερες δαχτυλιες.εγω εχω κολλημα με τα κινητα και δεν τα βαζω σε θηκη.το χει κανενας σε lime να μου πει εντυπωσεις.

 

Το ασπρο,τσεκαρισμενο..:D

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να επιστρεψουμε και στα του κινητου, εβαλα την εφαρμογη της sony για δημιουργια βιντεο αλλα μου βγαζει την αρχικη οθονη και μενει εκει, δεν μπορω να κανω τιποτα! Επισης σκεφτομαι να το ξαναγυρισω σε στοκ γιατι καποιες φορες κολλαει η καμερα λογω του 4K mod, μεσω pc companion μπορεις να περασεις στοκ rom η θελει αλλο προγραμμα? Χρειαζεται να κανω κανα factory reset απο το κινητο ή περναω απ'ευθειας την στοκ ρομ απο το pc?

Edit

Βρηκα με τι προγραμμα περνας την ρομ και αποτι καταλαβα δεν θελει καποιο factory reset ετσι? Απλα περνας την ρομ και φευγει και το ρουτ και ολα. Δεν μπορω να βρω την ελληνικη ρομ, υπαρχει κανα λινκ?

Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να επιστρεψουμε και στα του κινητου, εβαλα την εφαρμογη της sony για δημιουργια βιντεο αλλα μου βγαζει την αρχικη οθονη και μενει εκει, δεν μπορω να κανω τιποτα! Επισης σκεφτομαι να το ξαναγυρισω σε στοκ γιατι καποιες φορες κολλαει η καμερα λογω του 4K mod, μεσω pc companion μπορεις να περασεις στοκ rom η θελει αλλο προγραμμα? Χρειαζεται να κανω κανα factory reset απο το κινητο ή περναω απ'ευθειας την στοκ ρομ απο το pc?

Edit

Βρηκα με τι προγραμμα περνας την ρομ και αποτι καταλαβα δεν θελει καποιο factory reset ετσι? Απλα περνας την ρομ και φευγει και το ρουτ και ολα. Δεν μπορω να βρω την ελληνικη ρομ, υπαρχει κανα λινκ?

Κανε καθαρη εγκατασταση μεσω SEUS.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανε καθαρη εγκατασταση μεσω SEUS.

 

Εκανα ενα search και λεει οτι απο 21 ιουλιου η υποστηριξη σταματησε και προτεινει την χρηση pc companion. Γινεται λοιπον απο το pc companion? Και για να μην περασω παλι την ευρωπαικη που εχει αλλα ελληνικη, που θα την βρω?

Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα search και λεει οτι απο 21 ιουλιου η υποστηριξη σταματησε και προτεινει την χρηση pc companion. Γινεται λοιπον απο το pc companion? Και για να μην περασω παλι την ευρωπαικη που εχει αλλα ελληνικη, που θα την βρω?

 

Αν θες να περασεις αλλη τοτε μονο με flashtool

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να επιστρεψουμε και στα του κινητου, εβαλα την εφαρμογη της sony για δημιουργια βιντεο αλλα μου βγαζει την αρχικη οθονη και μενει εκει, δεν μπορω να κανω τιποτα! .....

 

Μου ήρθε χθες αναβάθμιση συστήματος για το "Εφ. δημ. ταινιών" και είναι καταπληκτικό πρόγραμμα μιας και σου δημιουργεί μια ταινία 30 δευτερολέπτων με τις φωτογραφίες και τα βιντεάκια που έχεις ήδη στο κινητό! Το περίεργο είναι πως αν το ανοίξεις σου έχει φτιάξει ήδη μια ταινία, με τυχαία αρχεία από την συλλογή, ΑΛΛΑ δεν μπορείς να βάλεις άλλα δικά σου! Πας στα καρέ που έχει επιλέξει και σου έχει μόνο επιλογή να σβήσεις το συγκεκριμένο και όχι άλλο για να προσθέσεις!:confused: Έχει βρει άκρη κανείς??

 

Δεν ξέρω αν είδες την προηγούμενη σελίδα, αλλά μήπως εννοείς αυτό που λέω και γω? Και σε μένα όταν ανοίγω την εφαρμογή μου εμφανίζει ένα έτοιμο βίντεο και αν το κάνω διαγραφή μετά γίνεται ακριβώς αυτό που περιγράφεις! Βγάζει την αρχική οθόνη και δεν μπορείς να κάνεις βήμα!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...