Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οποιος περασε ομως αναβαθμιση, απο 4.4.4 σε 5.1.1, εχασε το root.

Αναμενομενο; Ναι απο την μια. Απο την αλλη ομως, ποιος να το λεγε, οτι θα εμενε η 5.1.1 χωρις root.

 

karib το εχεις πει καμια 50αρια φορες, ελεος.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

karib το εχεις πει καμια 50αρια φορες, ελεος.

 

Ειναι σαν να αγορασα mercedes, και να μην εχω service.

Στα κρυα του λουτρου.

:(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να αγορασα mercedes, και να μην εχω service.

Στα κρυα του λουτρου.

:(

 

δε νομιζω οτι σου εταξε κανεις οτι θα εχεις root με την αγορα κινητου...επισης το κινητο ειναι 2 ετων σχεδον, σου ελεγα τοτε, παρε Ζ3c δε με ακουγες.

Οπως και να εχει νομιζω οτι ρουτ αν θες υπαρχει απλα δεν ξερω τη διαδικασια. Δεν ειναι οτι δεν υπαρχει καθολου. Υπαρχουν prerooted Κτλ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να αγορασα mercedes, και να μην εχω service.

Στα κρυα του λουτρου.

:(

Ρε καριμπ θα μας τρελανεις τελειως εδω μεσα. Προχθες δεν ρωταγες για την prerooted και σου ειπαμε οτι ειναι η στοκ ρομ ετοιμη και ρουταρισμενη??? Γιατι δεν βαζεις αυτην δηλαδη τι περιμενεις? Να βγει thread στο xda "How to root 5.1.1 if you are Mr Karib" ??

Link to comment
Share on other sites

Guys, ηρεμία. Μην τρελαίνεστε πρωί πρωί. Αν για κάποιο λόγο εκνευρίζεστε με κάποιον χρήστη υπάρχει, πάντα, η επιλογή για αγνόηση ώστε να μην διαβάζετε τι ποστάρει.

 

Από κει και πέρα, karib, τα παιδιά έχουν δίκιο. Δεν χρειάζεται να παραπονιέσαι συνέχεια για το root, έχει κουράασει. Μπορείς να ενημερώνεσαι για το root στους xda.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ρε καριμπ θα μας τρελανεις τελειως εδω μεσα. Προχθες δεν ρωταγες για την prerooted και σου ειπαμε οτι ειναι η στοκ ρομ ετοιμη και ρουταρισμενη??? Γιατι δεν βαζεις αυτην δηλαδη τι περιμενεις? Να βγει thread στο xda "How to root 5.1.1 if you are Mr Karib" ??

 

Πως να την βαλω την prerooted? Δεν εχω cwm ουτε ξεκλειδωτους bootloaders κλπ.

Θα θελα απλα να τρεξω ενα προγραμματακι στο κινητο και να μου το ξεκλειδωσει.

Link to comment
Share on other sites

Πως να την βαλω την prerooted? Δεν εχω cwm ουτε ξεκλειδωτους bootloaders κλπ.

Θα θελα απλα να τρεξω ενα προγραμματακι στο κινητο και να μου το ξεκλειδωσει.

Και αυτο το εχουμε πει, μεσω recovery την περνας, ουτε ξεκλειδωμενος bootloader ουτε τιποτα, φλασαρε την κιτκατ παλι ρουταρε την οπως την ειχες πριν και βαλε recovery που υποθετω ειχες πριν, απο κει κανεις wipe ολα και factory reset και φλασαρεις το zip της prerooted. Αλλιως περιμενε να βγει αυτο το προγραμματακι που λες, απτην στιγμη που υπαρχει τροπος για ρουτ μην το παιζεις αγανακτισμενος, εσυ επιλεγεις να μην το ρουταρεις. Αυτα, εγω δεν ασχολουμαι αλλο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πως να την βαλω την prerooted? Δεν εχω cwm ουτε ξεκλειδωτους bootloaders κλπ.

Θα θελα απλα να τρεξω ενα προγραμματακι στο κινητο και να μου το ξεκλειδωσει.

 

Εσυ παραπονιεσαι οτι δεν υπαρχει ρουτ.. Τωρα μας λες οτι θες ρουτ με ενα κλικ. ΚαριΒ και εγω θελω τσαμπα εφαρμογες αλλα δεν γινεται. Ειτε μπες στη διαδικασια να βολευτεις με ο,τι υπαρχει ή παρε nexus. Με το να το πεις αλλες 50 φορες, δε θα σε ακουσουν στο xda.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα πολυ ευκολο το να φλασαρεις με flashtool την 5.0.2 να την κανεις root και recovery και να φλασαρεις την stock prerooted 5.1.1 απο το να αγχωνεσαι.αν και θα ελεγα σε πρωτο σταδιο να βαλεις 5.0.2 για να εισαι ετοιμος,να την κανεις ρουτ που ειναι γελοιο και recovery επισης γελοιο (με ενα κουμπι) και να περιμενεις την επομενη prerooted που θα βγει σε λιγες μερες προφανως. (λογω του update που περιμενουμε).
Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα πολυ ευκολο το να φλασαρεις με flashtool την 5.0.2 να την κανεις root και recovery και να φλασαρεις την stock prerooted 5.1.1 απο το να αγχωνεσαι.αν και θα ελεγα σε πρωτο σταδιο να βαλεις 5.0.2 για να εισαι ετοιμος,να την κανεις ρουτ που ειναι γελοιο και recovery επισης γελοιο (με ενα κουμπι) και να περιμενεις την επομενη prerooted που θα βγει σε λιγες μερες προφανως. (λογω του update που περιμενουμε).

 

Πως φλασαρω με flashtool την 5.0.2? Τι κατεβαζω, τι κανω; Και με τι ρουταρω στην συγκεκριμενη;

Μετα αμα ρουταριστει η 5.0.2, νομιζω μπορει να περαστει το update της 5.1.1 (official) και να διατηρηθει το root. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μην αγχωνεστε. οοοοτι και να κανετε λαθος το κινητο επανερχεται.στην αρχη του ποστ εχει κατι οδηγους. ριξτε μια ματια ειναι ευκολα.

Αν θελετε περιμενετε μεχρι να βγει σε λιγες μερες η επομενη αναβαθμιση για να μην ξαναφλασαρετε.

οποιος εχει ορεξη:

1)περναμε μεσω flashtool την 5.0.2 ftf

2)την ρουταρουμε και την βαζουμε recovery.

3)κατεβαζουμε την prerooted 5.1.1 DE και τη φλασαρουμε απ τη recovery.

εδω ειναι το λινκ για ρουτ και ρικοβερι της 5.0.2.για flashtool κλπ βρειτε τα λινκ στην αρχη.

http://techchomps.com/root-14-5-a-0-242-android-5-0-lollipop-on-sony-xperia-z1-compact/

Link to comment
Share on other sites

Πως να την βαλω την prerooted? Δεν εχω cwm ουτε ξεκλειδωτους bootloaders κλπ.

Θα θελα απλα να τρεξω ενα προγραμματακι στο κινητο και να μου το ξεκλειδωσει.

 

Και αυτο το εχουμε πει, μεσω recovery την περνας, ουτε ξεκλειδωμενος bootloader ουτε τιποτα, φλασαρε την κιτκατ παλι ρουταρε την οπως την ειχες πριν και βαλε recovery που υποθετω ειχες πριν, απο κει κανεις wipe ολα και factory reset και φλασαρεις το zip της prerooted. Αλλιως περιμενε να βγει αυτο το προγραμματακι που λες, απτην στιγμη που υπαρχει τροπος για ρουτ μην το παιζεις αγανακτισμενος, εσυ επιλεγεις να μην το ρουταρεις. Αυτα, εγω δεν ασχολουμαι αλλο :cool:

 

Εσυ παραπονιεσαι οτι δεν υπαρχει ρουτ.. Τωρα μας λες οτι θες ρουτ με ενα κλικ. ΚαριΒ και εγω θελω τσαμπα εφαρμογες αλλα δεν γινεται. Ειτε μπες στη διαδικασια να βολευτεις με ο,τι υπαρχει ή παρε nexus. Με το να το πεις αλλες 50 φορες, δε θα σε ακουσουν στο xda.

 

Να υπενθυμίσω ότι υπήρξε παρέμβαση από mod για το συγκεκριμένο θέμα η οποία όχι μόνο δεν λαμβάνεται υπόψη αλλά συνεχίζετε στο ίδιο μοτίβο.

Θερμή παράκληση να μην συνεχιστεί περαιτέρω. Ευχαριστώ. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παίζει κάνα καλό custom ROM που να μπορώ να φλασάρω άμεσα μέσω recovery για κλειδωμένο bootloader δηλαδή;

Έχει αλλα πρεπει να δεις στις οδηγιες ΑΥΣΤΗΡΑ να ειναι stockbazed.Δε θα σου πω περαιτερω γιατι αν κανεις κατι λαθος θα το μπρικαρεις.εγω σ προτεινω τη στοκ perooted φλασαρισμα με format system και ΠΡΩΤΟΥ κανει επανεκινηση το κινητο συνεχίζεις και φλασαρεις τη dual recovery για να μη ξαναχαθει απο μονη της και το bloatware removal zip.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογω του οτι πολλοι λενε οτι η kitkat ειχε καλυτερη μπαταρια,ηχο,και καμερα στο αυτοματο..λεω να δοκιμασω μια.Κανεις να προτεινει κατι καλο;Επισης ειναι αληθεια οτι η καμερα κολλαει μερικες φορες;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογω του οτι πολλοι λενε οτι η kitkat ειχε καλυτερη μπαταρια,ηχο,και καμερα στο αυτοματο..λεω να δοκιμασω μια.Κανεις να προτεινει κατι καλο;Επισης ειναι αληθεια οτι η καμερα κολλαει μερικες φορες;

Προχθες εγω ξαναγυρισα τελικα στο backup που ειχα τον σεπτεμβρη πριν παω στην lollipop γιατι ειχε παραγινει το θεμα με την μπαταρια. Ολα καλα βγαζω ανετα μια μερα και παραπανω πλεον 5 ωρες οθονη και 0% απωλεια ολο το βραδυ με σταμινα και λειτουργεια πτησης. Φλασαρε την στοκ κιτκατ και πολυ απλα απτο pc μπορεις να την ρουταρεις και να βαλεις dual recovery. Πολυ καλυτερη της lollipop στο δικο μου κινητο τουλαχιστον. Η καμερα αποτι θυμαμαι δεν κολλαγε μετα την τελευταια αναβαθμιση, απο αποψη ποιοτητας νομιζω ειναι το ιδιο το μονο πλεονεκτημα στην λολιποπ ειναι οτι μπορεις να βαλεις την camera zadas και να εχεις καποιες manual ρυθμισεις

Edited by kotsosbb
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογω του οτι πολλοι λενε οτι η kitkat ειχε καλυτερη μπαταρια,ηχο,και καμερα στο αυτοματο..λεω να δοκιμασω μια.Κανεις να προτεινει κατι καλο;Επισης ειναι αληθεια οτι η καμερα κολλαει μερικες φορες;

 

νομιζω μονο η μπαταρια ειναι καλυτερη σε ΚΚ, τα αλλα δεν ξερω αν ισχυουν. Απο εκει και περα, την εβαλες με καθαρη εγκατασταση ή απο πανω?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μονο μια φορα ειχα βαλει kitkat αλλα για καμια ωρα δεν ξερω κατι με χαλουσε στο system UI. καθαρη ειχα κανει ολα καλα.απλως ελεγα να δοκιμασω και μια kk μονο για το θεμα το auto της καμερας το βραδυ.αλλα δεν ξερω αν οντως με KK ηταν καλυτερη η ποιοτητα στις βραδινες..
Link to comment
Share on other sites

μονο μια φορα ειχα βαλει kitkat αλλα για καμια ωρα δεν ξερω κατι με χαλουσε στο system UI. καθαρη ειχα κανει ολα καλα.απλως ελεγα να δοκιμασω και μια kk μονο για το θεμα το auto της καμερας το βραδυ.αλλα δεν ξερω αν οντως με KK ηταν καλυτερη η ποιοτητα στις βραδινες..

 

Στα Ζ3 ειδαμε βελτιωση με 5 και με 5.1.1 πολυ μεγαλη βελτιωση, δε νομιζω οτι ισχυει το αναποδο στα Ζ1 κτλ. Απλα περιμενε να βγει το update που περιμενουμε για τα Ζ1 και κανε τοτε μια καθαρη επανεγκατασταση.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Lollipop 5.11 σύμφωνα με το Gsam:

Average battery life: 1d 1h (6h48' active)

Average screen time: 5h 27' ( 5h55' max)

Οι μέσες τιμές αφορούν το διάστημα που βγήκε το επίσημο Lollipop ROM.

Δυστυχώς screenshot δεν με αφήνει να ανεβάσω το Tapatalk εδώ. Έχει πολύ μικρό όριο μεγέθους το φόρουμ.

Έχω root και όπως βλέπετε από το Screen ON time, το χρησιμοποιώ το κινητό, δεν το έχω σε αναμονή...

Ν.

Link to comment
Share on other sites

καλα η μπαταρια ετσι και αλλιως ειναι καλη. τωρα ± 5-10% δεν ττελαινομαι εξαλου ολοι μας το φορτιζουμε καθε βραδυ.τουλαχιστον να μας ελεγε αυτη η ρημαδα η sony τις αλλαγες που περιμενουμε!
Link to comment
Share on other sites

καλα η μπαταρια ετσι και αλλιως ειναι καλη. τωρα ± 5-10% δεν ττελαινομαι εξαλου ολοι μας το φορτιζουμε καθε βραδυ.τουλαχιστον να μας ελεγε αυτη η ρημαδα η sony τις αλλαγες που περιμενουμε!

 

για μενα αν δουλευει σωστα η 5.1.1 μην γυρνας σε ΚΚ. μονο ενα πλεονεκτημα ειχε, την μπαταρια που η 5.1.1 πλησιασε πολυ (η 5.0.2 ηταν χαλια στα Ζ3 τουλαχιστον ως προς αυτο). Οποτε μεινε up to date.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Με την 5.1.1 στο z3c ειμαι αυτη τη στιγμη στις 4μερες με 4:30 ωρες οθονη και 1:40 ομιλια,αυτο εχει εχει ξεπερασει καθε προσδοκια.Και ειμαι στο 19τηςεκατο ακομη.
Link to comment
Share on other sites

Με την 5.1.1 στο z3c ειμαι αυτη τη στιγμη στις 4μερες με 4:30 ωρες οθονη και 1:40 ομιλια,αυτο εχει εχει ξεπερασει καθε προσδοκια.Και ειμαι στο 19τηςεκατο ακομη.

 

με χτυπας εκει που ποναω αυτη τη στιγμη.....

Οντως η τελευταια 5.1.1 αριστευσε. Εφτασε επιπεδα ΚΚ το κινητο και αν το στησεις σωστα οι 2 ημερες ειναι για πλακα. Απο εκει και περα πας. Το εχω δωσει στη μανα μου εδω και μια εβδομαδα και το φορτισε μια φορα πριν 3 ημερες, και ειναι στο 55%!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως παει σφαιρα και μπαταρία καλη!αντε να δουμε τωρα την καινουρια αναβαθμιση πιστευω να εχει αρκετες βελτιωσεις γιατι αλλαζει και το προτελευταιο ψηφιο απο 0 σε 1.ειπε και ο zezadas οτι μαλλον θα βγαλει και v5 camera οποτε ολα κομπλε!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...