Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις μου απάντησαν ότι έγινε δεκτή η πρότασή μου και ότι θα αποσταλεί αύριο και όλας...Άντε να δούμε :)
Link to comment
Share on other sites

Ενα xiaomi power bank 10000 mah ενος χρόνου περίπου μετα απο φορτιση κινητου, οταν το εβαλα να φορτίσει το ιδιο δεν αναβαν τα λεντακια. Ουτε με το πατημα του κουμπιου. Το αφησα μερικη ωρα να φορτισει μπας και ειχε ξεφορτιστει τελείως και κολλησε αλλα δεν έκανε τίποτα και ζεσταινοταν αρκετά. Καμια ιδεα; Τα εφτυσε;

 

Υγ: δεν εχει πολλη χρηση πάντως, μαξ 20φορες να χρησιμοποιηθηκε σε ενα χρονο

 

Δοκίμασε να το φορτίσεις για παραπάνω ώρα, π.χ. 1-2 ώρες (με παρακολούθηση όμως, εφόσον λες ότι ζεσταίνονταν, μη γίνει και κανένα μπαμ). Αν όντως συνεχίσει να ζεσταίνεται και να μη φορτίζει, κατά 99% χάλασαν οι μπαταρίες του.

 

Θεωρώ πάντως ότι είναι η συνηθισμένη συμπεριφορά "ξεχασμένων" μπαταριών. Τέτοιες συσκευές, όπως και τα κινητά, χρειάζονται φόρτιση-αποφόρτιση τουλάχιστο μια φορά το μήνα, για να μην πεθάνουν εντελώς οι μπαταρίες τους.

 

Επανέρχομαι. Το έβαλα να φορτίσει με βγαίνει ένας θόρυβος σαν σφύριγμα από το power bank. Τα ledaκια δεν ανάβουν. Το power bank έβγαζε ένα συνεχές σφύριγμα υψηλής συχνότητας. Επίσης στο 10λεπτο ζεστάθηκε αρκετά στο πανω μέρος εκεί που μπαίνουν τα usb. Ο φορτιστής δεν ήταν κανένας πολύ δυνατός, στα 1,2 amper ήταν και ζεστάθηκε και αυτός.

Παίζει να χάλασε κάποια σύνδεση;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι χάλασε, δεν είναι να το σκαλιζεις. Εγώ απλά θα το ξεκοιλιαζα να πάρω τις μπαταρίες του και να τις δοκιμάσω σε φακούς και ηλ. τσιγάρα και αν δουλεύουν έχει καλώς.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι χάλασε, δεν είναι να το σκαλιζεις. Εγώ απλά θα το ξεκοιλιαζα να πάρω τις μπαταρίες του και να τις δοκιμάσω σε φακούς και ηλ. τσιγάρα και αν δουλεύουν έχει καλώς.

 

Κι εγώ έτσι πιστεύω ότι χάλασε κάτι στο τσιπάκι και όχι στις μπαταρίες. Και έγινε τελείως ξαφνικά μετά από φόρτισμα κινητού και το power bank δεν είχε πολλή χρήση γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει απάντηση ακόμη...

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Περίεργο εμένα μου απάντησαν και το έστειλαν την επόμενη μέρα.

Δημιούργησε ένα καινούριο ticket και κραξτους γιατί αργούν να σου το στείλουν και ότι είσαι απογοητευμένος από το κατάστημα και ότι αν δεν το στείλουν σε 48 Ώρες θα ανοίξεις case στο PayPal και τέτοια......Στρίμωξε τους γιατί αυτοι θα το καθυστερήσουν όσο μπορούν έτσι και αλλιώς τα λεφτά τα πήραν.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις άλλαξε το status της παραγγελίας σε packed. Για να δούμε...

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο να παρεις απαντηση αυτες τις μερες λογω της γιορτης που εχουν 1- με 5 Οκτωβρη.

Αφου δεχθηκαν την αλλαγη τροπου μεταφορας & εγινε packed η παραγγελια δεν εχεις λογο να ανησυχεις ιδιαιτερα.

Θα παρεις και απαντηση προς το Σκ

Xiaomi RedMi Note 2

Deus Ex Machina

Link to comment
Share on other sites

Κόσμε καλημέρα, έχει πάρει κανείς το xiaomi v2 απο Ελλάδα και να στηρίζει Huawei fcp;

Αυτό απο banggood έχει fcp ;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Στα power banks ποια η διαφορά μεταξύ mah και ma ?

Εχω ενα ups mini που δεν το βάζω προς το παρόν στο ρουτερ, και λέω να το έχω σαν power bank για το κινητο. Αλλά κοιτάω την χωρητικοτητα του και βλέπω να λέει 1000ma αντί για mah!!

 

Επίσης έχω κ ένα power bank puro με χωρητικότητα 1200mah και βλέποντας το ένα με ma και το άλλο με mah..... Λέω τι γίνεται;!

 

Λογικά το ups με το ma είναι πολύ μικρότερο από το puro power bank με το mah?

Παραθέτω και τις φωτογραφίες τους 1c3cfe71cf6b5622102cf25c1620c549.jpge2c53047318a582d328fa95f3b3c4fd1.jpg

Link to comment
Share on other sites

2200 mAh *4 είναι το conceptum.

Ανάλογος την επιλογή εξόδου που θα έχεις, θα έχεις και την κατάλληλη τροφοδοσία σε ώρες. Πχ ξέρω πώς στα 5v δίνει ρεύμα για 8 ώρες.

 

Ουσιαστικά είναι κάπου στα 7.500 mAh συνολικά...

 

Δοκίμασε να δεις πόσες φορτίσεις σου βγάζει.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

2200 mAh *4 είναι το conceptum.

Ανάλογος την επιλογή εξόδου που θα έχεις, θα έχεις και την κατάλληλη τροφοδοσία σε ώρες. Πχ ξέρω πώς στα 5v δίνει ρεύμα για 8 ώρες.

 

Ουσιαστικά είναι κάπου στα 7.500 mAh συνολικά...

 

Δοκίμασε να δεις πόσες φορτίσεις σου βγάζει.

Αν το βάλω στα 5ν δεν θα αργεί πολύ περισσότερο να φορτίσει το κινητό απ ότι αν το βάλω στα 12ν; Δεν θέλει να το έχω λίγο παραπάνω;

 

Θυμάμαι πριν ένα μήνα που δοκίμασα να φορτίσω το κινητό, 10 λεπτά μετά την σύνδεση στο ups μου έβγαλε κόκκινο λαμπάκι! Ότι τελείωσε η μπαταρία του. Το είχα στα 12ν.

 

 

δικαιολογείται; Δεν ξέρω...

Λες να μπερδεύτηκα εγώ; Πάνω δεξιά γράφει 1000ma 21808fe013a513536173a30b1004ee05.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπα, μη μπερδεύεσαι...

Αυτό είναι το output, δλδ έχει έξοδο 1Α

 

Το 1Α (αμπερ) είναι 1000mA

 

Επίσης το μέγιστο output για κινητά που δίνει είναι τα 5v δεν μπορεί να δώσει παραπάνω, οι επιλογές για 12V πχ είναι μόνο για να τροφοδοτεί όχι να φορτίζει.

Η για να το πω καλύτερα, τα 12v τα βγάζει απο πίσω οχι απ τη usb.

Αν δεις λέει usb output 5v

 

Τώρα αν έχει έχεις καλώδιο απο dc σε micro USB μπορείς να εκμεταλλευτείς τα 12v

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Όπα, μη μπερδεύεσαι...

Αυτό είναι το output, δλδ έχει έξοδο 1Α

 

Το 1Α (αμπερ) είναι 1000mA

 

Επίσης το μέγιστο output για κινητά που δίνει είναι τα 5v δεν μπορεί να δώσει παραπάνω, οι επιλογές για 12V πχ είναι μόνο για να τροφοδοτεί όχι να φορτίζει.

Η για να το πω καλύτερα, τα 12v τα βγάζει απο πίσω οχι απ τη usb.

Αν δεις λέει usb output 5v

 

Τώρα αν έχει έχεις καλώδιο απο dc σε micro USB μπορείς να εκμεταλλευτείς τα 12v

 

Αααα οκ... Εγώ τα μπέρδεψα τότε!

Το μονο καλώδιο που έχω είναι αυτό του φορτιστή του κινητού που είναι για γρήγορη φόρτιση.

 

Όμως ενώ συνδέω το κινητό στο ups, (το έχω εκτός ρεύματος εννοείται) μετά από 10 λεπτά ανάβει κόκκινο λαμπάκι το ups ότι τελείωσε η μπαταρία του! Ενώ το έχω φουλ φορτισμένο!! Γιατί συμβαίνει αυτό; Το κινητό δεν τραβάει τόσο πολύ και τόσο γρήγορα για να πεις ότι το ξεφορτισε μέσα σε 10 λεπτά. Από πίσω το έχω στην επιλογή 12v.

 

 

το κινητό μου έχει χωρητικότητα μπαταρίας 2900mah οπότε το θεωρώ παράλογο να ανάβει κόκκινο λαμπάκι το ups μέσα σε 10 λεπτά.

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, τα νεα σου.

Εδω φορουμ, τα ξερεις, συζητανε για κατι μπαταριες, μη δινεις σημασια...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αααα οκ... Εγώ τα μπέρδεψα τότε!

Το μονο καλώδιο που έχω είναι αυτό του φορτιστή του κινητού που είναι για γρήγορη φόρτιση.

 

Όμως ενώ συνδέω το κινητό στο ups, (το έχω εκτός ρεύματος εννοείται) μετά από 10 λεπτά ανάβει κόκκινο λαμπάκι το ups ότι τελείωσε η μπαταρία του! Ενώ το έχω φουλ φορτισμένο!! Γιατί συμβαίνει αυτό; Το κινητό δεν τραβάει τόσο πολύ και τόσο γρήγορα για να πεις ότι το ξεφορτισε μέσα σε 10 λεπτά. Από πίσω το έχω στην επιλογή 12v.

 

 

το κινητό μου έχει χωρητικότητα μπαταρίας 2900mah οπότε το θεωρώ παράλογο να ανάβει κόκκινο λαμπάκι το ups μέσα σε 10 λεπτά.

 

Μήπως έχει παραδώσει πνεύμα;

Δοκίμασες να έχεις συνδεδεμένο το μόντεμ να δεις πόσο θα κρατήσει;

Αν το ups το είχες μόνιμα στο ρεύμα για κάνα χρόνο οι μπαταρίες έχουν παραδώσει πνεύμα.

Τσέκαρε τους χρόνους λειτουργίας που θα δώσει στο μόντεμ.

 

Καλημερα, τα νεα σου.

Εδω φορουμ, τα ξερεις, συζητανε για κατι μπαταριες, μη δινεις σημασια...

 

Και μεις Καλά ρε φιλαράκι.

Εδώ ναι μιλάμε για μπαταρίες, φέρε τα κουβαδακια να κάνουμε όλοι μαζί παρέα! :p

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει παραδώσει πνεύμα;

Δοκίμασες να έχεις συνδεδεμένο το μόντεμ να δεις πόσο θα κρατήσει;

Αν το ups το είχες μόνιμα στο ρεύμα για κάνα χρόνο οι μπαταρίες έχουν παραδώσει πνεύμα.

Τσέκαρε τους χρόνους λειτουργίας που θα δώσει στο μόντεμ.

 

 

 

Και μεις Καλά ρε φιλαράκι.

Εδώ ναι μιλάμε για μπαταρίες, φέρε τα κουβαδακια να κάνουμε όλοι μαζί παρέα! :p

 

Το έχω ένα χρόνο αλλά το είχα χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά για 10 λεπτά μόνο. Είναι εντελώς αχρησιμοποιητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα, τα νεα σου.

Εδω φορουμ, τα ξερεις, συζητανε για κατι μπαταριες, μη δινεις σημασια...

Πες μας τα δικά σου νέα!!! :p

Και τα mini ups θεωρούνται power banks!! Για σύνδεση με το κινητό μου ρωτάω δεν ρωτάω για το ρουτερ! Μη δίνεις σημασία....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, σβήσανε το μήνυμα του άλλου και όχι το δικό μου; καλή κίνηση

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ένα χρόνο αλλά το είχα χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά για 10 λεπτά μόνο. Είναι εντελώς αχρησιμοποιητο.

 

Τι να σου πω;

Δεν έχω ιδέα γιατί σου ξεφορτιζει τόσο γρήγορα.

 

Κάνε αυτό που σου είπα, Σύνδεσε το μόντεμ και δες πόση ώρα θα κρατήσει.

Αν δουλέψει κάνα 6ωρο είναι αλλού το θέμα.

Αν ξεφουσκωσει στο 10 λεπτο είναι για πέταμα. (Μπορείς να του αλλάξεις μπαταρίες αν είναι για πέταμα)

 

Καλά, σβήσανε το μήνυμα του άλλου και όχι το δικό μου; καλή κίνηση

 

Σε κάνουν famous...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από gearbest το Xiaomi Power Bank 2 το είχε προσφορά πριν μέρες στα 15 ευρώ :D

Η αποστολή έγινε με απλό ταχυδρομείο Belgium Post παρέλαβα σε 16 μέρες.

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

 

image.jpg

Quick Charge 3.0

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή. Δεν είπες τίποτα εδώ.

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειπώθηκε... Μάλιστα κάποιοι είχαν και πρόβλημα με την αποστολή

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή. Δεν είπες τίποτα εδώ.

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το είχα αναφέρει φίλε μου σελίδα 200 (15 Σεπ. 2017) πόστ #2993

 

Μόλις παρήγγειλα αυτό το Power Bank απο το gearbest με κουπονάκι gbevannnn29 από 32,32€ πήγε στα 15€ :):)

Τρόπος αποστολής Greece Via Unregistered Air Mail και τα στέλνει μέσο Belgianpost.

Η προσφορά τρέχει για 3 μέρες ακόμα για όσους θέλουν...

 

20000mAh Xiaomi Power Bank 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...