Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι μπαταρία έχει το κινητο samsung που λες ; 2000mah,3000 ;;

2550mAh Samsung s6 και 3600 ΝΟΤΕ 4

Edited by athanasiosm
λαθος αριθμος
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες,μου έκαναν δώρο το εν λόγω power bank της intenso. http://www.you.gr/telephony-networking/axesouar-gia-kinita/mobile-battery-power-bank/power-bank-slim-intenso-4000mah-white

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος με power banks,μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τις εξής ερωτήσεις:

1)Το power bank το φορτίζω με τον φορτιστή του κινητού;

2)Παρακάτω βάζω τα στοιχεία του φορτιστή μου και του power bank.Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην φόρτιση του κινητού μου ή απλά θα φορτίζει πιο γρήγορα στο power bank λόγω του output;

Στοιχεία φορτιστή και κινητού:Μπαταρία κινητού 2300 Mah,φορτιστής input:100-240 VAC~150mA 50-60Hz,output:5.0 VDC===850mA

Στοιχεία power bank:Μπαταρία 4000mah,input: 5.0V – 2.1A,output: 5.0V – 2.1A.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Xiaomi 16000 και ανεμιστηράκι και led usb της Xiaomi.

Όταν συνδέω το led, στις δύο πρώτες θέσεις φωτεινότητας, μετά από λίγα δευτερόλεπτα σβήνει.

Αυτό γίνεται λόγω μικρής κατανάλωσης; Είναι λογικό;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2550mAh Samsung s6 και 3600 ΝΟΤΕ 4

Οπότε πας τουλάχιστον για 10000mah καθως τα 10αρια με τις απωλειες βγάζουν περίπου 7500 πραγματικα.

Εγω θα πρότεινα xiaomi,tplink και Romoss απο skroutz.Φυσικα αν παραγγείλεις απ'εξω ειναι αρκετά πιο οικονομικα.

Εκεί βλεπεις και τα Anker.

Πάντως γι'αυτες τις ανάγκες μη δεις κατω απο 10.000

Αν αποφασισεις για xiaomi να είσαι βέβαιος οτι ειναι γνήσιο,παιζει πολυ μαϊμού.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες,μου έκαναν δώρο το εν λόγω power bank της intenso. http://www.you.gr/telephony-networking/axesouar-gia-kinita/mobile-battery-power-bank/power-bank-slim-intenso-4000mah-white

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος με power banks,μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τις εξής ερωτήσεις:

1)Το power bank το φορτίζω με τον φορτιστή του κινητού;

2)Παρακάτω βάζω τα στοιχεία του φορτιστή μου και του power bank.Θα έχω κάποιο πρόβλημα στην φόρτιση του κινητού μου ή απλά θα φορτίζει πιο γρήγορα στο power bank λόγω του output;

Στοιχεία φορτιστή και κινητού:Μπαταρία κινητού 2300 Mah,φορτιστής input:100-240 VAC~150mA 50-60Hz,output:5.0 VDC===850mA

Στοιχεία power bank:Μπαταρία 4000mah,input: 5.0V – 2.1A,output: 5.0V – 2.1A.

Δεν έχεις πρόβλημα.Πιο γρήγορα δε θα φορτίζει γιατί αν το κύκλωμα του κινητού είναι φτιαγμένο να παίρνει μέγιστο μέχρι 850ma τότε απο τα 2.1 του power bank θα τραβάει πάλι μέχρι 850ma.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Xiaomi 16000 και ανεμιστηράκι και led usb της Xiaomi.

Όταν συνδέω το led, στις δύο πρώτες θέσεις φωτεινότητας, μετά από λίγα δευτερόλεπτα σβήνει.

Αυτό γίνεται λόγω μικρής κατανάλωσης; Είναι λογικό;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εχω το Xiaomi 10000 και led usb της Xiaomi , σε εμένα δεν σβήνει, μήπως έχει θεμα το led?

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Xiaomi 10000 και led usb της Xiaomi , σε εμένα δεν σβήνει, μήπως έχει θεμα το led?

Ούτε στην πρώτη θέση, στο πολύ χαμηλό;

Πάντως σε δεύτερο power bank που το δοκίμασα, δεν σβήνει σε καμία από τις πέντε θέσεις.

Πάντως, τηλέφωνα κάμερες κλπ, το Xiaomi τα φορτίζει κανονικά και η διάρκεια του, φαίνεται μία χαρά.

Αν βάλω μαζί το ανεμιστηράκι και το led στην χαμηλότερη σκάλα, δεν σβήνει ποτέ.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το καλώδιο που περιέχει το συγκεκριμένο power bank είναι 1A ή 2A

 

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-4735_PB50.html

 

Και επειδή θέλω να αγοράσω ένα καλώδιο που να υποστηρίζει 2A πώς θα καταλάβω αν ένα καλώδιο είναι 1A ή 2A

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν το καλώδιο που περιέχει το συγκεκριμένο power bank είναι 1A ή 2A

 

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-4735_PB50.html

 

Και επειδή θέλω να αγοράσω ένα καλώδιο που να υποστηρίζει 2A πώς θα καταλάβω αν ένα καλώδιο είναι 1A ή 2A

Λογικά 2a είναι εφόσον το Power bank υποστηρίζει τόσο. Για καλά καλώδια 2a πας εδώ:

 

http://m.banggood.com/BlitzWolf-2_1A-Reversible-Braided-Micro-USB-Cable-Double-Sided-USB-A-Male-to-Double-Sided-Micro-1m-p-1028519.html

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.Θα ηθελα μια προταση για αγορα Powerbank απο Ελληνικο καταστημα αν εχει δοκιμασει καποιος καποιο μοντελο.Απλα θελω να κανω δυο φορτισεις σε κινητο samsung και αν μεινει μερικες μερες ανενεργο να μην χανει την ενεργεια του και ναναι ετοιμοπολεμο οταν χρειαστει και οχι ναναι αδειο.

Ευχαριστω

 

Έχω αγοράσει το συγκεκριμένο power bank εδώ και 15-20 μέρες και μέχρι στιγμής έχω μείνει ευχαριστημένος (το χρησιμοποιώ κάθε μέρα)

 

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-4735_PB50.html

 

Μου φορτίζει το Galaxy S5 που έχει μπαταρία 2800mAh 3 φορές 5%-100%

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρω είναι το ότι είναι λίγο μεγάλο και βαρύ για 10000mAh σε σχέση με τα άλλα 10000mAh

Δεν ξέρω αν το αφήσω μέρες εάν θα χάσει την ενεργεια του γιατί απλά δεν το έχω αφήσει μέρα μέχρι στιγμής που να μη το χρησιμοποιώ

Η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη (ξεκινάει από 37 ευρώ από Ελλάδα) αλλά ξέρεις τι παίρνεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λογικά 2a είναι εφόσον το Power bank υποστηρίζει τόσο. Για καλά καλώδια 2a πας εδώ:

 

http://m.banggood.com/BlitzWolf-2_1A-Reversible-Braided-Micro-USB-Cable-Double-Sided-USB-A-Male-to-Double-Sided-Micro-1m-p-1028519.html

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάποια πρόταση από Ελλάδα;

Edited by Bobe
Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει το συγκεκριμένο power bank εδώ και 15-20 μέρες και μέχρι στιγμής έχω μείνει ευχαριστημένος (το χρησιμοποιώ κάθε μέρα)

 

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-4735_PB50.html

 

Μου φορτίζει το Galaxy S5 που έχει μπαταρία 2800mAh 3 φορές 5%-100%

Το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρω είναι το ότι είναι λίγο μεγάλο και βαρύ για 10000mAh σε σχέση με τα άλλα 10000mAh

Δεν ξέρω αν το αφήσω μέρες εάν θα χάσει την ενεργεια του γιατί απλά δεν το έχω αφήσει μέρα μέχρι στιγμής που να μη το χρησιμοποιώ

Η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη (ξεκινάει από 37 ευρώ από Ελλάδα) αλλά ξέρεις τι παίρνεις

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Κάποια πρόταση από Ελλάδα;

Δεν γνωρίζω από Ελλάδα να σου πω αλλά το συγκεκριμένο είναι reversible που Ελλάδα σίγουρα δεν θα βρεις με επένδυση ανθεκτικο και καλή μάρκα σε πολύ καλή τιμή. Έχω πάρει 5 καλώδια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Από Ελλάδα σε αυτή την τιμή θα πάρεις κάτι πολύ πολύ κατώτερο.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το xaiomi 10000 βγαζω στο Note 4 με 3220mha 2 πλήρης και μια περίπου στο 50% δεν θυμάμαι ακριβώς
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το xaiomi 10000 βγαζω στο Note 4 με 3220mha 2 πλήρης και μια περίπου στο 50% δεν θυμάμαι ακριβώς

7και κάτι χιλιάδες ma είναι τα καθαρά του 10αριου.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7+ δινει το 10αρι.

Το πιθανότερο ειναι οι πλήρεις φορτίσεις που αναφερθηκαν να είναι το 15-20% & οχι απο 0, και έτσι να υπάρχει υπόλοιπο για μια μικρη 3η.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε στην πρώτη θέση, στο πολύ χαμηλό;

Πάντως σε δεύτερο power bank που το δοκίμασα, δεν σβήνει σε καμία από τις πέντε θέσεις.

Πάντως, τηλέφωνα κάμερες κλπ, το Xiaomi τα φορτίζει κανονικά και η διάρκεια του, φαίνεται μία χαρά.

Αν βάλω μαζί το ανεμιστηράκι και το led στην χαμηλότερη σκάλα, δεν σβήνει ποτέ.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τώρα το εχω στην φόρτιση, αύριο θα το ξαναδοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το εχω στην φόρτιση, αύριο θα το ξαναδοκιμάσω.

Για να δούμε, έχει διάφορα σε σένα;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω από Ελλάδα να σου πω αλλά το συγκεκριμένο είναι reversible που Ελλάδα σίγουρα δεν θα βρεις με επένδυση ανθεκτικο και καλή μάρκα σε πολύ καλή τιμή. Έχω πάρει 5 καλώδια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Από Ελλάδα σε αυτή την τιμή θα πάρεις κάτι πολύ πολύ κατώτερο.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει πολύ διαδικασία από εξωτερικό (είμαι λίγο άσχετος) για αυτό προτιμώ Ελλάδα

Τι ακριβώς είναι το "reversible" για καταλάβω?

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολύ διαδικασία από εξωτερικό (είμαι λίγο άσχετος) για αυτό προτιμώ Ελλάδα

Τι ακριβώς είναι το "reversible" για καταλάβω?

Τι πολύ διαδικασία σε 5 λεπτά κάνεις κανονικά την παραγγελία σου με χρεωστικη χωρίς να θέλει τίποτα άλλο..

Το reversible καλώδιο μπαίνει και από τις 2 μεριές όπως θες τσέκαρε το λινκ που σε έστειλα το δείχνει ακριβώς. Μακριά από Ελλάδα που είναι όλα πανάκριβα.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι πολύ διαδικασία σε 5 λεπτά κάνεις κανονικά την παραγγελία σου με χρεωστικη χωρίς να θέλει τίποτα άλλο..

Το reversible καλώδιο μπαίνει και από τις 2 μεριές όπως θες τσέκαρε το λινκ που σε έστειλα το δείχνει ακριβώς. Μακριά από Ελλάδα που είναι όλα πανάκριβα.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχεις δίκιο τελικά

το έψαξα λίγο και όντως είναι εύκολο

αλλά το συγκεκριμένο προϊόν υπάρχει μόνο σε χρυσό και ροζ χρώμα αυτή τη στιγμή και το σκέφτομαι

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Απο Ελλαδα καλώδιο, το μονο που έχω πάρει εγώ και είναι σωστό είναι απο τη smartec στο χαιδαρι (επίσημο service samsung) για note 4 και πάνω που είναι για fast charge.

Επίσης έχω άλλο ένα για G4 απο Procordia.

Γνήσια πάντα απο επίσημα service.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο τελικά

το έψαξα λίγο και όντως είναι εύκολο

αλλά το συγκεκριμένο προϊόν υπάρχει μόνο σε χρυσό και ροζ χρώμα αυτή τη στιγμή και το σκέφτομαι

Ευχαριστώ για την βοήθεια

Θα ξανά φέρουν σύντομα πιστεύω. Ροζακι μόνο για γυναίκα το χρυσό είναι όμορφο.

 

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό power bank?

 

Θα ήθελα να έχει quick charge και να έχει usb type c αν γίνεται.

Βλέπω εδώ μέσα προτείνεται το xiaomi pro 10000mah. Τα έχει και τα 2 αυτά που θέλω; Μπορεί να φορτίζει ταυτόχρονα 2 συσκευές;

 

Εγώ κοιτούσα για ravpower και anker τα παρακάτω μοντέλα

 

http://www.ravpower.com/20100mah-external-battery-charger-QC2.0-type-c.html

 

https://www.anker.com/products/A1371012

 

Απλά το ravpower έχει quickcharge αλλά δεν έχει usb type c και το anker έχει usb type c και δεν έχει quick charge. Και επίσης δε μπορώ να τα βρω πουθενά σε λογική τιμή.

Με το xiaomi πόσες φορές θα μπορώ να φορτίσω το κινητό; Έχω ένα nexus 6 και ένα nexus 5x

 

Από που να αγοράσω για να έρθει γρήγορα; Γιατί το χρειάζομαι μέχρι 10-12 σεπτεμβρίου max

 

Edit: Βλακία μου αλλά το ravpower έχει usb-c θύρα. Που να το βρω όμως; Αξίζει;

 

Edit2: Το xiaomi τη θύρα usb c μόνο για είσοδο την έχει; Δεν μπορείς να φορτίσεις κατευθείαν από κει με καλώδιο usb c κάποιο κινητό;

Edited by georkouk
Lg Optimus 2x --> Lg Optimus 4x --> Motorola Nexus 6 --> Pixel 3 XL
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε, έχει διάφορα σε σένα;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πέντε λεπτά τώρα, δεν έχει σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

Πέντε λεπτά τώρα, δεν έχει σβήσει.

Μπορεί να γίνομαι κουραστικός, αλλά είναι στην μικρότερη θέση φωτεινότητας το led;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...