Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα κατι τρέχει.

Αυτήν την στιγμή ειμαι με 73% μπαταρία 6.30 ώρες αναμονή κ 1.30 οθόνη και αυτά με ψόφια χρήση κ φωτεινότητα στο auto .

Με MJ3 είστε να υποθέσω ?

 

Παρόμοια κατανάλωση έχω εγω με το S4 αυτή την στιγμή και μάλιστα χωρίς καθόλου wifi σύνδεση.

Σίγουρα κάπου έχεις πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια κατανάλωση έχω εγω με το S4 αυτή την στιγμή και μάλιστα χωρίς καθόλου wifi σύνδεση.

Σίγουρα κάπου έχεις πρόβλημα.

 

5ω, 29 λ 47δ και μπαταρία στο 95%...μίλησα 3 φορές από το πρωί αλλά το bluettoth συνδεδεμένο με το καλημέρα σας...

 

μήπως καμιά εφαρμογή τρέχει πίσω και σου τρώει; ίσως ένα hard reset να βοηθούσε...

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

5ω, 29 λ 47δ και μπαταρία στο 95%...μίλησα 3 φορές από το πρωί αλλά το bluettoth συνδεδεμένο με το καλημέρα σας...

 

μήπως καμιά εφαρμογή τρέχει πίσω και σου τρώει; ίσως ένα hard reset να βοηθούσε...

 

Πόση ώρα οθόνη πιάνετε? Εγώ πάνω απο 4 ώρες δεν έχω δει ποτέ!

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Betterbattery stats παιδιά βάλτε και ας μην είστε root κάποια πράγματα του τι λειώνει την μπαταρία θα τα δείτε

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά εγώ είμαι πολλή ευχαριστημενη με την μπαταρια.Συγχρονισμους χειροκινητα,λειτουργία πτήσης το βράδυ και wifi συνεχεια
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Κατι συμβαινει με τους μισους που δεν συμβαινει με τους αλλους μισους.

Δεν γινεται ενας να εχει 4 ωρες και αλλος 8 ωρες οθονη... Ακομα και διαφορετικη χρηση να κανετε δεν δικαιολογειται.

betterbatterystats και δειτε τι επιβαρυνει την μπαταρια..

Ελπιζω να μην εχετε βαλει το μαμα widget καιρου να ανιχνευει την τοποθεσια σας ανα μια ωρα μεσω δικτυου και να κανει ενημερωση...

Link to comment
Share on other sites

Κατι συμβαινει με τους μισους που δεν συμβαινει με τους αλλους μισους.

Δεν γινεται ενας να εχει 4 ωρες και αλλος 8 ωρες οθονη... Ακομα και διαφορετικη χρηση να κανετε δεν δικαιολογειται.

betterbatterystats και δειτε τι επιβαρυνει την μπαταρια..

Ελπιζω να μην εχετε βαλει το μαμα widget καιρου να ανιχνευει την τοποθεσια σας ανα μια ωρα μεσω δικτυου και να κανει ενημερωση...

Το'χω βάλει αυτό, καταναλώνει τόσο πολύ μπαταρία;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το'χω βάλει αυτό, καταναλώνει τόσο πολύ μπαταρία;

 

Αν βαλεις το betterbatterystats και δεις το networklocator(η καπως ετσι τελος παντων) να ειναι ψηλα τοτε κατα 99% ειναι το widget καιρου. Κολλαει καποιες φορες και κραταει συνεχως awake τη συσκευη μεχρι να βρει την τοποθεσια. Στο s4 ετσι γινεται και δεν νομιζω το note να ειναι εξαιρεση. Υπαρχουν και αλλα πραγματα που μπορει να τρωνε μπαταρια αλλα δεν μπορω να τα γραψω τωρα γιατι στελνω απ το κινητο. Αλλα τσεκαρετε πρωτα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το νότε 3 και ήθελα να ρωτήσω πως πρέπει να φορτίζω την μπαταρία. Η πρώτη φόρτιση πόση ώρα?και στις επόμενες πρέπει να αδειάζει η μπαταρία και μετά να την φορτίζω η οπότε ναναι?
Link to comment
Share on other sites

http://img.tapatalk.com/d/13/10/26/y8apydam.jpg

 

Απο τη στιγμή που έσβησα το auto sync απο τους λογαριασμούς google Samsung κλπ είδα τεράστια διαφορά στη διάρκεια της μπαταρίας. Ιδίως κατά τη διάρκεια της νύχτας.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα το νότε 3 και ήθελα να ρωτήσω πως πρέπει να φορτίζω την μπαταρία. Η πρώτη φόρτιση πόση ώρα?και στις επόμενες πρέπει να αδειάζει η μπαταρία και μετά να την φορτίζω η οπότε ναναι?

 

Με ότι μπαταρία εχει μέσα το χρησιμοποιείς μέχρι να παει 15/100. Μετά το φορτίζεις και το χρησιμοποιείς ομοίως . Το κανείς 4 φορές . Μετά το φορτίζεις οπότε θες και με όση μπαταρία εχει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή έχω πάρει την αγγλική συσκευή, έχω και αγγλικό φορτιστή. Αγόρασα λοιπόν μετατροπέα αγγλικού σε "ελληνικό" και φορτίζει πάντα με 1mA στα 3.9V. Από όσο έχω καταλάβει κανονικά θα έπρεπε να φορτίζει με 2 mA... Δεν έχω πρόβλημα με τη μπαταρία.Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τους χρόνους μου. Υπάρχει περίπτωση να τη χαλάσω φορτίζοντας την με 1 mA ; Ευχαριστώ!
To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Επειδή έχω πάρει την αγγλική συσκευή, έχω και αγγλικό φορτιστή. Αγόρασα λοιπόν μετατροπέα αγγλικού σε "ελληνικό" και φορτίζει πάντα με 1mA στα 3.9V. Από όσο έχω καταλάβει κανονικά θα έπρεπε να φορτίζει με 2 mA... Δεν έχω πρόβλημα με τη μπαταρία.Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τους χρόνους μου. Υπάρχει περίπτωση να τη χαλάσω φορτίζοντας την με 1 mA ; Ευχαριστώ!

 

και εγω εχω μετατροπεα σε καποιες συσκευες. δεν αλλαζει ομως το ποσο ρευμα δινει ο φορτιστης . απλα ο μετατροπεας κανει τα αγλλικα βυσματα να μπουν σε ελληνικη πριζα.

παντως αν δινει 1mah θα κανει πιο πολυ να φορτισει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με Αγγλική συσκευή και μετατροπέα είμαι, αλλά ο δεύτερος ουδεμία σχέση έχει με το Output για να το αλλάζει.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω μετατροπεα σε καποιες συσκευες. δεν αλλαζει ομως το ποσο ρευμα δινει ο φορτιστης . απλα ο μετατροπεας κανει τα αγλλικα βυσματα να μπουν σε ελληνικη πριζα.

παντως αν δινει 1mah θα κανει πιο πολυ να φορτισει.

 

 

 

 

 

 

Κι εγώ με Αγγλική συσκευή και μετατροπέα είμαι, αλλά ο δεύτερος ουδεμία σχέση έχει με το Output για να το αλλάζει.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Οποτε απλά θα φορτίζει αργά. Γιατί όμως δεν πιάνω τα 2 mAτοτε;

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικες μου φαινονται οι ωρες σας γενικα με την χρηση που του κανετε.

 

Εγω βγαζω ~48ωρες με 1 φορτιση και περιπου 4-5 ωρες οθονη με:

 

Samsung (Apps, S Note, κτλ) + Google sync (GMail, Google+, Επαφες, κτλ) μονιμως ανοιχτο

WiFi μονιμως ανοιχτο

Δεδομένα μονιμως ανοιχτα (3G/4G)

To widget του καιρου να ανανεωνει καθε 1 ωρα

Το GPS μονιμως ανοιχτο

Περιπου 50' με 1ω30λ ομιλια την ημερα

Viber που κραταει το WiFi ανοιχτο συνεχεια για να ενημερωνεται

Dropbox

Google+ Photo Sync

Φωτεινοτητα στο αυτοματο +5

Αυτοματο ελεγχο ενημερωσεων (Google Play, Samsung Apps, Firmware)

 

 

Τα μονα που εχω κλειστα ειναι το Sync Picasa, Sync Drive

 

Αν ειναι να εχουμε ενα τετοιο κινητο για να κλεινουμε το WiFi, να κλεινουμε το sync, να κλεινουμε τα δεδομενα, να κλεινουμε το ενα, να κλεινουμε το αλλο για να βγαλουμε 1-2 ωρες χρησης παραπανω δεν αξιζει να το εχουμε καν! 2 μερες εξ αλλου δεν ειναι και λιγο! Και καθε μερα να το φορτιζεις δεν τρεχει και τιποτα! (βλεπε iPhone :P) Μετα απο ενα χρονο χρησης του Note 2 με φοτιση καθε μερα, η μπαταρια μια χαρα ηταν! Δεν μου χρειαστηκε ποτε να την φορτισω πιο νωρις απ οτι την φορτιζα την πρωτη εβδομαδα που πηρα το κινητο!

Edited by Shadowjump

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

2Α θέλεις να πεις, τα οποία αντιστοιχούν σε 2000mA!

 

Το έγραψα έτσι, γιατί έτσι το έβγαζε στο προγραμματάκι Battery που χρησιμοποιώ...Ευχαριστώ για τη διόρθωση αλλά απάντηση για το ερώτημα " γιατί δε δείχνει να φορτίζει έστω με 2 Α ;" έχεις; Των υπολοίπων με πόσα Α ή mA φορτίζει;

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

Πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς; κατέβασε το galaxy charging Lite που σίγουρα λέει αλήθεια, κανονικά με κλειστή οθόνη πρέπει να δίνει 1.8Α και καπάκι να πηγαίνει όσο το κοιτάς στα 1.2Α γιατί τρώει το κινητό ρεύμα, προλαβαίνεις πάντως να δεις το 1.8Α μόλις ανάβεις την οθόνη

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Πιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς; κατέβασε το galaxy charging Lite που σίγουρα λέει αλήθεια, κανονικά με κλειστή οθόνη πρέπει να δίνει 1.8Α και καπάκι να πηγαίνει όσο το κοιτάς στα 1.2Α γιατί τρώει το κινητό ρεύμα, προλαβαίνεις πάντως να δεις το 1.8Α μόλις ανάβεις την οθόνη

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το κατέβασα και το δοκίμασα μόλις τώρα. Και μάλιστα επειδή είμαι στο γραφείο το δοκίμασα με usb άσχετης φίρμας και πριζάκι από iphone...Έδειξε όπως είπες 1800 ή αλλιώς 1.8 Α οπότε όλα οκ. Μάλλον το προγραμματάκι που είχα έδειχνε ότι ναναι...Και πάλι ευχαριστώ.

To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα. Έχω ένα πρόβλημα με την μπαταρία. Δε μου ανεβαίνει πάνω από 99%.Πολλές φορές ούτε καν πάνω από 98% στη φόρτιση. Συμβαίνει και σε σας;Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;Στο note 2 πάντα έφτανε στο 100%.Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε βοήθεια.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω ένα πρόβλημα με την μπαταρία. Δε μου ανεβαίνει πάνω από 99%.Πολλές φορές ούτε καν πάνω από 98% στη φόρτιση. Συμβαίνει και σε σας;Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό;Στο note 2 πάντα έφτανε στο 100%.Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Άφησε τη μπαταρία να εκφορτιστεί τελείως (να σβήσει μόνη της η συσκευή από άδεια μπαταρία) και μετά άστο στη φόρτιση όλη τη νύχτα. Με τον τρόπο αυτό είναι σαν να κάνεις reset στο τσιπάκι που έχει μέσα της η μπαταρία και ίσως έτσι διορθωθεί.

Edited by m7ixalis

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Άφησε τη μπαταρία να εκφορτιστεί τελείως (να σβήσει μόνη της η συσκευή από άδεια μπαταρία) και μετά άστο στη φόρτιση όλη τη νύχτα. Με τον τρόπο αυτό είναι σαν να κάνεις reset στο τσιπάκι που έχει μέσα της η μπαταρία και ίσως έτσι διορθωθεί.

 

 

Σου προτείνω να αναθεωρήσεις. Το να έχεις τις επαφές σου στο Gmail σου δίνει τεράστια ευκολία που θα την εκτιμήσεις μόνο όταν το κάνεις. Κι εγώ ήμουν διστακτικός αλλά πλέον δεν το αλλάζω. Κι αν μάθει η Google τις επαφές σου τι έγινε; Δεν νομίζω να τους νοιάζει ποιος είμαι εγώ κι εσύ...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω. Μπορώ να το κάνω αυτό φορτιζοντας τη μπαταρία σε φορτιστη ή πρέπει μόνο να τη φορτησω στο τηλέφωνο;

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το δοκιμάσω. Μπορώ να το κάνω αυτό φορτιζοντας τη μπαταρία σε φορτιστη ή πρέπει μόνο να τη φορτησω στο τηλέφωνο;

 

Δεν εχει σημασια.Σου κανει κανενα αλλο κουλο η μπαταρια;Δηλαδη πεφτει γρηγορα χωρις λογο;Σκεφτομαι τη περιπτωση ελλατωματικης μπαταριας

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...