Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολα ειναι καθαρα θεμα χρησης.Οριστε και με καραστοκ τα παντα

[ATTACH]48048[/ATTACH][ATTACH]48048[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Guys έχει παρατηρήσει κανείς πτώση στην απόδοση της μπαταρίας με τον καιρό και την χρήση? Τον τελευταίο μήνα ακόμα και μετά από καθαρό καθαρό install επίσημου firmware και έπειτα πέρασμα custom rom kernel δεν μπορώ να πω ότι είμαι και ευχάριστημένος.Ακομα και με greenify πάγωμα σαβούρας κλπ δε γίνεται δουλειά. Με bbs και wakelock detector όλα φαίνονται οκ . Εκτός δλδ από την αυτονομία. 6 μηνών είναι η συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια Anker που είναι φτηνή και πολύ καλή και τελείωσε το πρόβλημα σου.

 

Εννοείς σε ίδια χωρητικότητα η την 6400 να σωθώ γενικά? Κάτσε να δω πρώτα αν είναι θέμα μπαταρίας και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια Anker που είναι φτηνή και πολύ καλή και τελείωσε το πρόβλημα σου.

Μετά από δοκιμές που είχα κάνει στο ΝΟΤΕ 1 είχα καταλήξει πως οι μαμά μπαταρίες είναι οι καλύτερες...

και για τον φίλο που ρωτάει από πάνω και ναι είναι φυσιολογικό μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να έχει πτώση η μπαταρία...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές που είχα κάνει στο ΝΟΤΕ 1 είχα καταλήξει πως οι μαμά μπαταρίες είναι οι καλύτερες...

και για τον φίλο που ρωτάει από πάνω και ναι είναι φυσιολογικό μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να έχει πτώση η μπαταρία...

 

Φυσιολογικό είναι αλλά σε 6 μηνών μπαταρία νομίζω δεν είναι.Τι νομίζω δλδ σίγουρο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές που είχα κάνει στο ΝΟΤΕ 1 είχα καταλήξει πως οι μαμά μπαταρίες είναι οι καλύτερες...

και για τον φίλο που ρωτάει από πάνω και ναι είναι φυσιολογικό μετά από κάποιο χρονικό διάστημα να έχει πτώση η μπαταρία...

Μετά από δοκιμή της 6 μηνών μαμά μπαταρίας με μια καινούργια Anker, η Anker κρατούσε περισσότερο. Και για αυτό αγόρασα την 6400mah στη μισή τιμή της μισής σε χωρητικότητα μαμά μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμή της 6 μηνών μαμά μπαταρίας με μια καινούργια Anker, η Anker κρατούσε περισσότερο. Και για αυτό αγόρασα την 6400mah στη μισή τιμή της μισής σε χωρητικότητα μαμά μπαταρίας.

Κανα link για την Anker 6400?

Link to comment
Share on other sites

Κανα link για την Anker 6400?

Κι εγω ειχα γλυκαθει με τη χωρητικοτητα, αλλα μολις ειδα οτι διπλασιαζει και τον ογκο εκτος απο την αυτονομια του κινητου, μου κοπηκε η ορεξη...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα γλυκαθει με τη χωρητικοτητα, αλλα μολις ειδα οτι διπλασιαζει και τον ογκο εκτος απο την αυτονομια του κινητου, μου κοπηκε η ορεξη...

Εκτός αυτού, καταργεί και οποιαδήποτε προστατευτική θήκη.

Αυξάνεται ο όγκος αυξάνει και το βάρος, με ολέθριο αποτέλεσμα σε περίπτωση πτώσης...

Η μόνες λύσεις είναι 2η μπαταρία ή powerbank.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι αλλά σε 6 μηνών μπαταρία νομίζω δεν είναι.Τι νομίζω δλδ σίγουρο είναι.

 

Το ειπες μονος σου "custom rom και kernel" .Αν δεν τη δοκιμασεις σε στοκ κατάσταση δεν μπορεις να εχεις καθαρή εικονα για το αν φταιει η μπαταρια η οι μοντες ;)

Link to comment
Share on other sites

αγορασα και 2η μπαταρια να υπαρχει παντα μια στη μπαντα φορτισμενη γιατι ποτε δε ξερεις (αν και τη μερα τη βγαζω και ειναι στο 60% ανετοτατα και με λιωσιμο στο σπιτι)

ειναι της forever και 3500 mah απο 3200 η μαμα...

κοστος 25ε και χωραει κανονικα στο καπακι χωρις καμια αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού, καταργεί και οποιαδήποτε προστατευτική θήκη.

Αυξάνεται ο όγκος αυξάνει και το βάρος, με ολέθριο αποτέλεσμα σε περίπτωση πτώσης...

Η μόνες λύσεις είναι 2η μπαταρία ή powerbank.

 

Και όμως υπάρχουν θήκες. Η καλύτερη είναι η Dilex της Seidio. Για Extended Battery. Έχει και kick stand. Έχει και απλές TPU θήκες με 3 δολάρια

Γενικά έχει να κάνει με τη χρήση που του κάνεις. Εγώ θέλω 3 μπαταρίες στην καθισιά μου για να βγάλω τη μέρα.

Με το καπάκι δεν έχω πρόβλημα. Είναι πολύ στιλάτο και ταιριάζει στο Note 3. Βέβαια του δίνει λίγο όγκο, αλλά εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου.

Με τη μεγαλύτερη μπαταρία συν τη θήκη της Seidio το τηλέφωνο φτάνει τα 300 γραμμάρια. Για εκείνους που ενδιαφέρονται να μάθουν.

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη μπαταρια που εχω βγαλει.Οι πρωτες 6 ωρες full φωτεινοτητα επειτα στο 20%.Αρκετο browsing/mx player.xnote 13+lean 3.4+greenify

Ποια μπαταρια δηλαδη;:confused:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ποια μπαταρια δηλαδη;:confused:

Εννοεί την διάρκεια που πέτυχε, με την συγκεκριμένη χρήση σε σχέση με την διαμόρφωση του software.

Αλλά για να μην ξεχνιόμαστε, τα παράπονα περί αυτονομίας αφορούν συσκευές με stock rom.

Από εκεί και πέρα, οποίος ρουτάρει και περνάει custom rom, απολαμβάνει επίδοση μπαταρίας, αλλά και αναλαμβάνει την έλλειψη εγγύησης...

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί την διάρκεια που πέτυχε, με την συγκεκριμένη χρήση σε σχέση με την διαμόρφωση του software.

Αλλά για να μην ξεχνιόμαστε, τα παράπονα περί αυτονομίας αφορούν συσκευές με stock rom.

Από εκεί και πέρα, οποίος ρουτάρει και περνάει custom rom, απολαμβάνει επίδοση μπαταρίας, αλλά και αναλαμβάνει την έλλειψη εγγύησης...

Ακριβως.Σχετικα με την εγγυηση εχω δει πολλα ρουταρισμενα samsung με knox να περνανε κανονικα στην εγγυηση.Σιγουρα δεν γινετε παντου αλλα αρκετα περνανε.Ειναι ενα ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μετά από ένα εξάμηνο σχεδόν η μπαταρία δεν κρατούσε όπως στις αρχές.

Βέβαια την είχα λιώσει, χρησιμοποιούσα το κινητό συνεχώς ενώ φορτιζε κα.

Από amazon.de πήρα άλλες δύο αυθεντικές στα 8€ έκαστος.

Συν την εξωτερική βάση φόρτισης για τις μπαταρίες.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μετά από ένα εξάμηνο σχεδόν η μπαταρία δεν κρατούσε όπως στις αρχές.

Βέβαια την είχα λιώσει, χρησιμοποιούσα το κινητό συνεχώς ενώ φορτιζε κα.

Από amazon.de πήρα άλλες δύο αυθεντικές στα 8€ έκαστος.

Συν την εξωτερική βάση φόρτισης για τις μπαταρίες.

Επειδή θέλω να τα πάρω και εγώ, αν δε σου κάνει κόπο, μπορείς να βάλεις τα λίνκς από τα συγκεκριμένα προϊόντα, στο κατάλληλο θέμα για τα αξεσουάρ;

Σε ευχαριστώ.

"Ταν ή επί τας"
Link to comment
Share on other sites

Δευτερη μπαταρια ειχα στο προ-προηγουμενο κινητο μου ενα galaxy s3 επειδη συνηθως δεν εβγαζα τη μερα (ουτε τωρα με το note τη βγάζω με τπτ με ολα στοκ που ειμαι και απλα χωρις bloatware).

 

Αλλαγη μπαταριας εκανα κατα μεσο ορο περιπου μια φορα στις 3-4 μερες. Δλδ περιπτωσεις που μου τελειωνε χωρις να εχω πολυ πρόχειρο φορτιστη η να βαριεμαι να το συνδεσω.

 

Δυστυχως ειναι λαθος η συνεχης αλλαγη μπαταριας σε συσκευες τετοιας ποιοτητας. Τα πλαστικα κλιπσακια στο πισω μερος αμφιβαλλω οτι αντεχουν πανω απο 100 βαλε βγάλε χωρις να αρχισουν να εχουν προβληματα, μποσικα, να σπανε κλπ. Μαλιστα η σαμσουνγκ δεν εκανε πλαστικα μονο τα κλιπσακια του καπακιου αλλα και του τηλεφωνου τα θηλυκά. Αν αυτα φθαρουν αντε βρες μετα καπακι να μην κουνιεται.

 

Γενικα σε κινητα πλαστικα χαμηλης ποιοτητας κατασκευης εγω δε θα ανοιγοκλεινα το καπακι σε μονιμη βαση παρα μονο τις απολυτως απαραιτητες φορες. (Αλλαγη σιμ,microsd)

Link to comment
Share on other sites

Δευτερη μπαταρια ειχα στο προ-προηγουμενο κινητο μου ενα galaxy s3 επειδη συνηθως δεν εβγαζα τη μερα (ουτε τωρα με το note τη βγάζω με τπτ με ολα στοκ που ειμαι και απλα χωρις bloatware).

 

Αλλαγη μπαταριας εκανα κατα μεσο ορο περιπου μια φορα στις 3-4 μερες. Δλδ περιπτωσεις που μου τελειωνε χωρις να εχω πολυ πρόχειρο φορτιστη η να βαριεμαι να το συνδεσω.

 

Δυστυχως ειναι λαθος η συνεχης αλλαγη μπαταριας σε συσκευες τετοιας ποιοτητας. Τα πλαστικα κλιπσακια στο πισω μερος αμφιβαλλω οτι αντεχουν πανω απο 100 βαλε βγάλε χωρις να αρχισουν να εχουν προβληματα, μποσικα, να σπανε κλπ. Μαλιστα η σαμσουνγκ δεν εκανε πλαστικα μονο τα κλιπσακια του καπακιου αλλα και του τηλεφωνου τα θηλυκά. Αν αυτα φθαρουν αντε βρες μετα καπακι να μην κουνιεται.

 

Γενικα σε κινητα πλαστικα χαμηλης ποιοτητας κατασκευης εγω δε θα ανοιγοκλεινα το καπακι σε μονιμη βαση παρα μονο τις απολυτως απαραιτητες φορες. (Αλλαγη σιμ,microsd)

Very well said στρατηγε

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...