Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως η λύση για την αποφυγή κατανάλωσης μπαταρίας είναι να κλείνετε τα δεδομένα όταν δεν τα χρειάζεστε.Εγώ τα κλείνω και η μπαταρία είναι βράχος. Πήρα και αυτή με τα 3900 mah από ebay σαν αυτή του BlueChris και είμαι κομπλέ...

3 με 4 % ανά ώρα χάνω με kernel yank555 στα 2.5 Ghz...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια χθες το βραδυ ειχα ανεβασει 2 φωτογραφιες στις οποιες φαινοταν τα στατιστικα της μπαταριας.το κινητο το ειχα αφησει να παει στο 1% και μετα το εβαλα στη φορτιση.ολο το βραδυ το ειχα και φορτιζε μεχρι τωρα ενω το ειχα κλειστο.σημερα το ανοιξα και ενω ελεγε 100% φορτιση,οταν ανοιξε ειχε 99.το εχει παθει κανεις αλλος αυτο;

 

Εγώ είχα πάθει κάτι παρόμοιο στη πρώτη φόρτιση. Μόλις αφαίρεσα το φορτιστή, μετα που έδειξε φορτισμένο 100%, έπεσε απευθείας στο 99%. Το είχα ανοιχτό όμως εγώ...

Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάθει κάτι παρόμοιο στη πρώτη φόρτιση. Μόλις αφαίρεσα το φορτιστή, μετα που έδειξε φορτισμένο 100%, έπεσε απευθείας στο 99%. Το είχα ανοιχτό όμως εγώ...

 

δεν με ανησυχει τοσο πολυ γιατι μετα το ξανα εβαλα στη φορτιση και πηγε στο 100% και μεχρι τωρα ειναι εκει.δεν εχει πεσει.το ιδιο το ειχα παθει και 2-3 φορες στο iphone 5.δηλαδη ενω μπορει να το φορτιζα ολο το βραδυ να ξυπνουσα το πρωι και να ηταν στο 99 και να μην πηγαινε στο 100.αλλα μετα το ξανα εβαζα στη φορτιση και πηγαινε στο 100 μετα απο ενα λεπτο και ολα οκ

Συνήθως λέω την αλήθεια,όταν δεν λέω ψέματα . . .:!:
Link to comment
Share on other sites

Ποιό πρόγραμμα προτείνετε για να δω ποιές εφαρμογές τρώνε μπαταρία; Ευχαριστώ

 

http:// https://play.google.com/store/apps/details?id=com.uzumapps.wakelockdetector

http:// https://play.google.com/store/apps/details?id=com.smartappers.appusage

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες περίπου από τη φόρτιση (2η μέχρι τώρα), wifi όλη την ώρα, ελάχιστο 3g, οθόνη 2 ώρες και 33 λεπτά, (κλειστoί συγχρονισμοί), 20 λεπτά φωνητικές κλήσεις, αρκετό viber, μπαταρία στο 74%. Νομίζω πάει καλά :lol:
Link to comment
Share on other sites

Χτες μου καταναλωσε πανω απο 20% στη διαρκεια της νυχτας ενω συνηθως καταναλωνε 2-3% εχοντας μονο ξυπνητηρι. Η μονη αλλαγη στο κινητο μου ηταν οτι εγκατεστησα τον es file explorer πριν πεσω για υπνο. Μαλλον φταιει αυτο ετσι ?
Link to comment
Share on other sites

Χτες μου καταναλωσε πανω απο 20% στη διαρκεια της νυχτας ενω συνηθως καταναλωνε 2-3% εχοντας μονο ξυπνητηρι. Η μονη αλλαγη στο κινητο μου ηταν οτι εγκατεστησα τον es file explorer πριν πεσω για υπνο. Μαλλον φταιει αυτο ετσι ?

 

Κατα πάσα πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω το βραδυ παλι :-) προς το παρων βγαζοντας το es file , σε κανονικη χρηση φαινεται οτι εστρωσε
Link to comment
Share on other sites

Θα το δω το βραδυ παλι :-) προς το παρων βγαζοντας το es file , σε κανονικη χρηση φαινεται οτι εστρωσε

 

Μήπως έκανες αναβάθμιση και κάποια άλλη εφαρμογή;; Δύσκολο μου φαίνεται να έχει θέμα ο es file explorer

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Χτες μου καταναλωσε πανω απο 20% στη διαρκεια της νυχτας ενω συνηθως καταναλωνε 2-3% εχοντας μονο ξυπνητηρι. Η μονη αλλαγη στο κινητο μου ηταν οτι εγκατεστησα τον es file explorer πριν πεσω για υπνο. Μαλλον φταιει αυτο ετσι ?

 

Κατα πάσα πιθανότητα.

 

Θα το δω το βραδυ παλι :-) προς το παρων βγαζοντας το es file , σε κανονικη χρηση φαινεται οτι εστρωσε

 

Μήπως έκανες αναβάθμιση και κάποια άλλη εφαρμογή;; Δύσκολο μου φαίνεται να έχει θέμα ο es file explorer

 

Μην αγχώνεστε ,καμιά φορά κολλούν διάφορα services .Μια επανεκκίνηση και καθάρισες.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε ,καμιά φορά κολλούν διάφορα services .Μια επανεκκίνηση και καθάρισες.

 

+1 Το έχω πάθει και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα, έχω το κινητό περίπου 20 μέρες, εχθές το άφησα να φορτίσει μέχρι το 100% και το έκλεισα για το βράδυ, το πρωί που το άνοιξα η μπαταρία είχε πέσει στο 98%, είναι πρόβλημα του μετρητή; χρειάζεται calibration η μπαταρία; Επίσης με ποια εφαρμογή μπορώ να καθαρίζω την μνήμη RAM από άχρηστες εφαρμογές;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα, έχω το κινητό περίπου 20 μέρες, εχθές το άφησα να φορτίσει μέχρι το 100% και το έκλεισα για το βράδυ, το πρωί που το άνοιξα η μπαταρία είχε πέσει στο 98%, είναι πρόβλημα του μετρητή; χρειάζεται calibration η μπαταρία; Επίσης με ποια εφαρμογή μπορώ να καθαρίζω την μνήμη RAM από άχρηστες εφαρμογές;
Δεν έχει κανένα θέμα η μπαταρία σου, δυστυχώς όμως για της εφαρμογές πρέπει να είσαι root, μια λύση είναι, Γενικα, διαχειριστής εφαρμογών, πατάς την εφαρμογή και δηλώνεις επιβολή πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάλι, δεν φαίνεται να πηγαίνει καλά η μπαταρία. Μέσα σε 10 ώρες το βράδυ, με κλειστές συνδέσεις δικτύων και τερματισμένες όλες τις ενεργές εφαρμογές με διαγραφή μνήμης, κατανάλωσε 9%. Χωρίς να γίνεται καμία ενέργεια, χωρίς να εκτελείται καμία διεργασία, χωρίς να ανοίξει καθόλου η οθόνη, τα πάντα σβηστά. Το έκανα για να το δοκιμάσω, γιατί δεν με έχει ικανοποιήσει μέχρι τώρα η μπαταρία. Και δυστυχώς, χωρίς root, δεν μπορείς να κάνεις πολλά.
Link to comment
Share on other sites

Staνro το δικό μου ούτε 1% δεν χάνει. Μήπως δεν έχεις καλό σήμα? Δοκίμασε το και με g2. Επίσης έχεις την τελευταία DMK2?
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάλι, δεν φαίνεται να πηγαίνει καλά η μπαταρία. Μέσα σε 10 ώρες το βράδυ, με κλειστές συνδέσεις δικτύων και τερματισμένες όλες τις ενεργές εφαρμογές με διαγραφή μνήμης, κατανάλωσε 9%. Χωρίς να γίνεται καμία ενέργεια, χωρίς να εκτελείται καμία διεργασία, χωρίς να ανοίξει καθόλου η οθόνη, τα πάντα σβηστά. Το έκανα για να το δοκιμάσω, γιατί δεν με έχει ικανοποιήσει μέχρι τώρα η μπαταρία. Και δυστυχώς, χωρίς root, δεν μπορείς να κάνεις πολλά.

Τόσα χρόνια με την σαμμυ τα ίδια και τα ίδια με την διαχείριση...

Και εγώ στοκ είμαι και είναι μέρες πάντα με την ίδια χρήση που έχει διαφορά και στην χρήση αλλά και σαν διαχείριση...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω DMK2, είναι γερμανικό και έχω MJ7 και δεν ζητάει αναβάθμιση. Το σήμα δεν δείχνει να χαροπαλεύει, αν και με την wind ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Είναι το μόνο που δεν έχω ελέγξει να αλλάξω, το έχω υπόψιν. Αλλά το άφησα επίτηδες για το δω με default ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

τωρα αρχισα να χρησιμοποιω wind. και δν μπορω να δω 3g πουθενα... ελεος..

Το έχω γράψει και πριν. Wind τραγική, vodafone παλεύεται σε κάποιες περιοχές, σε καλύτερη μοίρα η cosmote. Yποτίθεται η cosmote "τρώει" περισσότερη μπαταρία λόγω και τελικά μεγαλύτερη μπαταρία καταναλώνω με vodafone λόγω κακού σήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ χρόνους. Όλα κλειστά Εννοείτε έχω μιλήσει περίπου 3 λεπτά και τίποτα άλλο.

Σε 11ωρες και 30λεπτα έχασα μονο 3%.

Αυτό θα πει κοιτάτε.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ χρόνους. Όλα κλειστά Εννοείτε έχω μιλήσει περίπου 3 λεπτά και τίποτα άλλο.

Σε 11ωρες και 30λεπτα έχασα μονο 3%.

Αυτό θα πει κοιτάτε.

Aυτο ουτε στο σινεμα δεν το εχω δει :p ......το Gear μου κραταει 12ημερες..................κλειστο

Araditsas Power :lol:

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ χρόνους. Όλα κλειστά Εννοείτε έχω μιλήσει περίπου 3 λεπτά και τίποτα άλλο.

Σε 11ωρες και 30λεπτα έχασα μονο 3%.

Αυτό θα πει κοιτάτε.

 

Με official rom ειναι ο χρονος αυτος η custom rom και αν με ποια;

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ χρόνους. Όλα κλειστά Εννοείτε έχω μιλήσει περίπου 3 λεπτά και τίποτα άλλο.

Σε 11ωρες και 30λεπτα έχασα μονο 3%.

Αυτό θα πει κοιτάτε.

 

3% σε 13 ώρες και 49 λεπτά!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να τα έχουμε όλα κλειστά για να λέμε ότι έχουμε μπαταρία δεν αξίζει να έχουμε smartphone τέτοιων δυνατοτήτων. Εμένα βγάζει 4 με 5 ώρες αλλά με gaming, wifi μονίμως ανοιχτό και browsing, location services, google now, συγχρονισμός μόνιμος ( 4 Mail, Dropbox, drive κτλ.) και χρήση gps τακτικά. Την οθόνη εντός σπιτιού την έχω στο 20 με 30% και μόνο εκτός την ανεβάζω. Πραγματικά μου φαίνεται αρκετά καλή η μπαταρία του.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...