Jump to content

lan doesnt have a valid ip configuration


fifini
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, καθε φορα που ανοιγω τον η/υ μου βγαζει το μηνυμα οτι η "lan doesn't have a valid ip configuration" και δεν μπαινει στο ιντερνετ. Πρεπει να πατησω δεκα φορες επιδιορθωση μπας και κανει ρεσετ και φτιαξει...Καμια λυση; Win 7 x64
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, καθε φορα που ανοιγω τον η/υ μου βγαζει το μηνυμα οτι η "lan doesn't have a valid ip configuration" και δεν μπαινει στο ιντερνετ. Πρεπει να πατησω δεκα φορες επιδιορθωση μπας και κανει ρεσετ και φτιαξει...Καμια λυση; Win 7 x64

 

Έχεις κάνει επανεκκίνηση το router σου;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, καθε φορα που ανοιγω τον η/υ μου βγαζει το μηνυμα οτι η "lan doesn't have a valid ip configuration" και δεν μπαινει στο ιντερνετ. Πρεπει να πατησω δεκα φορες επιδιορθωση μπας και κανει ρεσετ και φτιαξει...Καμια λυση; Win 7 x64

 

Ισως εαν μας έλεγες το μοντέλο του ρούτερ σου μας βοηθούσες. Ρεσετ δεν κάνει με την επιδιόρθωση της τοπικής σύνδεσης από τον υπολογιστη αλλά από την κονσόλα του ρούτερ. Δοκίμασε κάτι απλό. Εαν έχεις ασύρματο ενεργοποιημένο, κλείστο και μπες. Εαν το πρόβλημα δεν υπάρχει πλέον τότε κάποια συσκευή μοιράζετε την ιρ που του δίνει το ρούτερ. Ψάξε για την επιλογή Lease time και βάλτου όσο πιο μικρή τιμή γίνεται π.χ. 1 μέρα. Δες σε όλες τις συσκευές σου, αφού βεβαιωθείς ότι το dhcp είναι ανοικτό τι ιρ παίρνουν. Επίσης δοκίμασε εαν όλα αυτά δεν κάνουν κάτι, να κάνεις επανεκκίνηση του ρούτερ σου από το κουμπάκι, πράγμα το οποίο δεν πρέπει να γίνεται συνέχεια γιατί μπορεί να κρασάρει. Τέλος δοκίμασε, εάν ούτε αυτό δουλέψει να κάνεις ρεσετ το ρούτερ σου με μια οδοντογλυφίδα από πίσω, κάτω, πάνω , αναλόγως που είναι η υποδοχή. Προσοχή έτσι θα χάσεις usernem internet, wan password kltp. Εκτός και αν έχεις ΗΟΛ και το όνμα και ο κωδικός τα παίρνει αυτόματα. Στην τελική στείλτο πίσω στην εταιρεία και πάρε άλλο ! :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις ιδιότητες της σύνδεσης και επέλεξε automatic ip, ώστε να διαλέξει μόνο του την κατάλληλη ip.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...