Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλό απόγευμα. Ξέρει μήπως κάποιος να βοηθήσει αν γίνεται να αλλαχθεί η mac address του κινητού;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω ενα θεμα με το note 3 και ενα ασυρματο bluetooth speaker που πηρα προσφατα και θα ηθελα τη βοηθεια σας.Καταρχην το τηλ ειναι μαμα με lolipop 5.0.Μετα το update from kitcat παρατηρησα οτι δεν κλειδωνει το gps.(στο θεμα μου,εχω το jbl speaker,συνδεομαι μεσω bluetooth ολα καλα οσω παιζω μουσικη απο τη media library.Οταν ανοιγω το wi fi για να παιξω live stream or you tube εκει σαν να κανει κολαει και χανεται το wi fi.Μετα απο 1-2 λεπτα ξανασυνδεεται καο διακοπτεται παλι.Εχει κανεισ ιδεα τι μπορει να παιζει? Υ.Γ (Με τα δεδομενα ανοιχτα κανενα προβλημα παιζει απο internet κανονικα)
Link to comment
Share on other sites

Απλά τα φλασαρεις μέσω odin.

Μόνο μέσω Odin....... Από recovery δεν γίνεται;;;;; πρέπει να προσέξω κάτι;;;; και που πρέπει να βάλω τα αρχεία;; ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μέσω Odin....... Από recovery δεν γίνεται;;;;; πρέπει να προσέξω κάτι;;;; και που πρέπει να βάλω τα αρχεία;; ευχαριστώ και πάλι

 

Από recovery μπορούμε να εγκαταστήσουμε μόνο αρχεία με κατάληξη .zip

Τον bootloader τον τοποθετούμε εκεί που λέει Bootloader (BL), ανάλογα με την έκδοση του odin και το modem (baseband) εκεί που λέει Phone (CP).

Είναι σημαντικό να μπεις σε download mode χειροκίνητα (Volume Down + Home + Power) και όχι μέσα από κάποια εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Από recovery μπορούμε να εγκαταστήσουμε μόνο αρχεία με κατάληξη .zip

 

Με TWRP μπορούμε και .img

Link to comment
Share on other sites

Με TWRP μπορούμε και .img

Σωστό, απλώς είχα στο μυαλό μου τις rom και τα διάφορα mods που κυρίως φλασαρουμε και είναι ειδικου τύπου ζιπαρισμενα αρχεία. :)

Link to comment
Share on other sites

Με TWRP μπορούμε και .img

 

Και πως το κάνουμε αυτο;ποια είναι τα βηματα

Μπορω να εγκαταστήσω αρχεία tar.md5 μεσω recovery?

Edited by serkos

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα με phronesis και civz 1.1.1 το τηλεφωνο ειναι σφαιρα!

Και την μπαταρία την καταπινεί.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Και πως το κάνουμε αυτο;ποια είναι τα βηματα

Μπορω να εγκαταστήσω αρχεία tar.md5 μεσω recovery?

 

Στο TWRP όταν πατήσεις install κάτω δεξιά έχει κουμπάκι που λέει "Images..."

 

To πατάς και μπορείς να φλασάρεις αρχεία με κατάληξη .img

 

Για tar δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Από recovery μπορούμε να εγκαταστήσουμε μόνο αρχεία με κατάληξη .zip

Τον bootloader τον τοποθετούμε εκεί που λέει Bootloader (BL), ανάλογα με την έκδοση του odin και το modem (baseband) εκεί που λέει Phone (CP).

Είναι σημαντικό να μπεις σε download mode χειροκίνητα (Volume Down + Home + Power) και όχι μέσα από κάποια εφαρμογή.

Μπορώ να τα κάνω και τα δύο παραστατικα με την μια;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια. Πέρασα την 5.2 phronesis και όταν έχω screen off και δέχομαι μνμ από όλες τις εφαρμογές λέει τον αποστολέα και το κείμενο του μνμ. Παλιά μου έλεγε μόνο ότι έχω μνμ στην τάδε εφαρμογή. Πως το γυριζω
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα την aryamode 8.1 και τα κενού τα bl και cp την έχει ακούσει το wifi καιρό τώρα. Εκεί που έχει full σήμα εκεί πέφτει μετά κάνει disconnect. .. Μετά ξανά πιάνει full. Και πάω να ξανά περάσω τα bl και cp αλλά στην log list στο odin βγάζει succeed 0 failed 0.γιατι; μήπως δεν τα περνάει;

https://www.dropbox.com/s/tkc89a0c4wuvzox/IMG_20160212_003238.jpg?dl=0

Edited by Spyros86
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα την aryamode 8.1 και τα κενού τα bl και cp την έχει ακούσει το wifi καιρό τώρα. Εκεί που έχει full σήμα εκεί πέφτει μετά κάνει disconnect. .. Μετά ξανά πιάνει full. Και πάω να ξανά περάσω τα bl και cp αλλά στην log list στο odin βγάζει succeed 0 failed 0.γιατι; μήπως δεν τα περνάει;

https://www.dropbox.com/s/tkc89a0c4wuvzox/IMG_20160212_003238.jpg?dl=0

 

Δοκίμασε να κλείσεις το τηλέφωνο, να βγάλεις την μπαταρία, να την ξαναβάλεις μετά από κάποια δευτερόλεπτα, να μπεις σε download mode χειροκίνητα και όχι μέσα από κάποια εφαρμογή (αυτό είναι πολύ σημαντικό) και να κάνεις μία ακόμα φορά την διαδιακασία με το odin.

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/8gu5i5329l6urej/Screenshot_2016-02-12-01-20-03.png?dl=0

 

https://www.dropbox.com/s/bo6gp0vark72cgp/Screenshot_2016-02-12-01-20-08.png?dl=0

 

Πλεον καθε μερα χαλαρα τς 6 ωρες οθονη με phronesis 5.2 και civato 1.1.0 με μικτη χρηση 3g/wifi

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να κλείσεις το τηλέφωνο, να βγάλεις την μπαταρία, να την ξαναβάλεις μετά από κάποια δευτερόλεπτα, να μπεις σε download mode χειροκίνητα και όχι μέσα από κάποια εφαρμογή (αυτό είναι πολύ σημαντικό) και να κάνεις μία ακόμα φορά την διαδιακασία με το odin.

 

Χειροκίνητα το έκανα και τις άλλες φορές. Ξανά εραστές τους drivers από την αρχή στον υπολογιστή και έστρωσε τελικά. Αλλά το wifi τα ίδια χάλια. Και ήταν μια χαρά πριν βάλω την 8.1 :/

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα την cm13 του temasek. Η Rom είναι άψογη. Με όλες μου τις εφαρμογές εγκατεστημένες και Greenify όταν ανοίγει το τηλέφωνο έχω ελεύθερα 2.1gb Ram. Πιο γρήγορα δεν μπορεί να πάει. Αύριο θα κάνω και τις ρυθμίσεις του Kernel που έχει ο temasek. Kernel έχω τον μανισιο του temasek και η μπαταρία δείχνει πολύ καλή. Μπράβο.
Link to comment
Share on other sites

Και την μπαταρία την καταπινεί.

 

Καλημερα δεν νομιζω..με ανοιχτο wifi-3g ολη μερα και κανονικη χρηση(τηλεφωνα-μηνυματα) με βγαζει ολη μερα.Ουτε με τον idle δεν ειχα τετοια αποτελεσματα και κοιμοταν ορθιο το τηλεφωνο..

Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητα το έκανα και τις άλλες φορές. Ξανά εραστές τους drivers από την αρχή στον υπολογιστή και έστρωσε τελικά. Αλλά το wifi τα ίδια χάλια. Και ήταν μια χαρά πριν βάλω την 8.1 :/

 

Προσωπικά από τότε που βγήκε η πρώτη κινέζικη lolipop εδώ και ένα χρόνο περίπου δεν έχω αλλάξει bootloader και modem και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Μπορείς να βρεις και να δοκιμάσεις άλλα προγενέστερα ή μεταγενέστερα modem και bootloader άλλων firmware, αν υποθέσουμε ότι φταίνε αυτά για την κακή σύνδεση. Βάζοντας την 8.1 ή οποιαδήποτε άλλη rom δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάζεις και τα bootloader/modem, αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πέρασα την cm13 του temasek. Η Rom είναι άψογη. Με όλες μου τις εφαρμογές εγκατεστημένες και Greenify όταν ανοίγει το τηλέφωνο έχω ελεύθερα 2.1gb Ram. Πιο γρήγορα δεν μπορεί να πάει. Αύριο θα κάνω και τις ρυθμίσεις του Kernel που έχει ο temasek. Kernel έχω τον μανισιο του temasek και η μπαταρία δείχνει πολύ καλή. Μπράβο.

Έχει καθόλου θέματα ? Θέλω να την περάσω αλλά μέχρι τώρα διάβαζα στο xda οτι έχει θεματακια. Το gps λειτουργεί?. Αν δεν σου κάνει κόπο κάνε μου ενα review.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από τότε που βγήκε η πρώτη κινέζικη lolipop εδώ και ένα χρόνο περίπου δεν έχω αλλάξει bootloader και modem και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Μπορείς να βρεις και να δοκιμάσεις άλλα προγενέστερα ή μεταγενέστερα modem και bootloader άλλων firmware, αν υποθέσουμε ότι φταίνε αυτά για την κακή σύνδεση. Βάζοντας την 8.1 ή οποιαδήποτε άλλη rom δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάζεις και τα bootloader/modem, αν δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Βρήκα στο xda πιο πρόσφατα. Τέλη Γενάρη δηλαδή. Σαν να έστρωσε μου φαίνεται επιτέλους.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...