Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω κάνει καμία ρύθμιση αλλά δεν έχω και πάνω από 4 ώρες οθόνη δυστυχώς με όλες τις τελευταίες ρομ δεν έχω καλή μπαταρία όπως είχα φτάσει να έχω και 8 ώρες οθόνη φοβερές μέρες.

 

Ο απίστευτος δημιουργός της omega με το όνομα indie λέγετε Γιάννης Θεοδώρου έχει τύχει να τον γνωρίσω προσωπικά είναι από την Ρόδο

Εδώ είναι η κεντρική σελίδα .

http://omegadroid.co/

 

Ενταξ δεν κάνω διαφήμιση αλλά σαν Έλληνας που είναι αξίζει να τον ξέρουμε όλοι.

Εγώ πάντως βάζω κάθε νέα του ρομ γιατί μου την στέλνει 3_ 4 μέρες πριν την βγάλει στο xda για να δω τυχόν bag.

Είναι πάντα χωρίς πολλά έξτρα και πειράζει ότι χρειάζεται για ταχύτητα και μπαταρία ότι έξτρα θες και αν θες πρέπει να τα βάλεις εσύ.

καιρο εχει να βγαλει παντος η ομεγα ρομ..παιδια πιο ειναι πιο καινουριο firmaware?ayto? N9005XXUGBOI3 η αυτο?N9005XXUGPOF3.η τελευταια με το πιο καινουριο γραμμα παντως εχει βγει εδω και 2 μηνες.οποιος ξερει ας απαντησει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλιστα! Στο site δε φαίνεται πουθενά το ελληνικό στοιχείο, γιατί θύμαμαι από παλιά ότι δεν είχα δει κάτι εκεί... Ο ίδιος μάλλον δε θέλει να φαίνεται. Μήπως να του πεις να βάλει μια πινελιά? Τι να πω... Περίεργη φάση! Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

καιρο εχει να βγαλει παντος η ομεγα ρομ..παιδια πιο ειναι πιο καινουριο firmaware?ayto? N9005XXUGBOI3 η αυτο?N9005XXUGPOF3.η τελευταια με το πιο καινουριο γραμμα παντως εχει βγει εδω και 2 μηνες.οποιος ξερει ας απαντησει...

 

Το ψάχνει αρκετά ο dev της omega. Συνήθως δίνει update στις rom του, όταν κρίνει ότι περιέχονται σε αυτά σημαντικές αλλαγές. Έτσι έχω καταλάβει. Ανέκαθεν η omega θεωρούνταν από τις πιο σταθερές, με τα λιγότερα, τα απαραίτητα πειράγματα.

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνει αρκετά ο dev της omega. Συνήθως δίνει update στις rom του, όταν κρίνει ότι περιέχονται σε αυτά σημαντικές αλλαγές. Έτσι έχω καταλάβει. Ανέκαθεν η omega θεωρούνταν από τις πιο σταθερές, με τα λιγότερα, τα απαραίτητα πειράγματα.

για τα firmware δεν ξερεις να μου πεις φιλε?καποιος που ξερει βρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

για τα firmware δεν ξερεις να μου πεις φιλε?καποιος που ξερει βρε παιδια?

 

Το OI3 αλλά έχει θέμα με τις πρόσφατες εφαρμογές για αυτό δεν το βάζουν οι dev.

Link to comment
Share on other sites

για τα firmware δεν ξερεις να μου πεις φιλε?καποιος που ξερει βρε παιδια?

 

Δεν τα πολύ παρακολουθώ αυτά... Όταν πρόκειται για αναγνωρισμένους developers όπως των 3-4 rom που συζητάμε εδώ, προσωπικά τους εμπιστεύομαι και δεν ψάχνω και πολύ το base της rom που δίνουν.

Απλά αν δε σου αρέσει να πειραματίζεσαι και να στήνεις - ξεστήνεις το κινητό συχνά, καλό είναι να αφήνεις να περνά ένα εύλογο διάστημα να δοκιμάζεται η rom να διαβάζεις εντυπώσεις - bugs στο xda και μετά αποφασίζεις.

Από εδώ μπορείς να ελέγχεις πιο είναι πιο πρόσφατο και για πια χώρα έχει βγει το κάθε firmware...

Δε σημαίνει απαραίτητα ότι όσο πιο καινούργιο είναι και πιο "καλό". Έτσι έχω καταλάβει. Ας διαφωτίσουν περισσότερο οι πιο γνώστες επί του αντικειμένου.

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα πολύ παρακολουθώ αυτά... Όταν πρόκειται για αναγνωρισμένους developers όπως των 3-4 rom που συζητάμε εδώ, προσωπικά τους εμπιστεύομαι και δεν ψάχνω και πολύ το base της rom που δίνουν.

Απλά αν δε σου αρέσει να πειραματίζεσαι και να στήνεις - ξεστήνεις το κινητό συχνά, καλό είναι να αφήνεις να περνά ένα εύλογο διάστημα να δοκιμάζεται η rom να διαβάζεις εντυπώσεις - bugs στο xda και μετά αποφασίζεις.

Από εδώ μπορείς να ελέγχεις πιο είναι πιο πρόσφατο και για πια χώρα έχει βγει το κάθε firmware...

Δε σημαίνει απαραίτητα ότι όσο πιο καινούργιο είναι και πιο "καλό". Έτσι έχω καταλάβει. Ας διαφωτίσουν περισσότερο οι πιο γνώστες επί του αντικειμένου.

 

θα εχει και βελτιωσεις ομως δεν μπορει..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Μετά από πολύ καιρό Stock 4.4.2 Είπα να πάω Lolipop και να δω λίγο και Custom Roms. Έλεγα να δοκιμάσω να βάλω AryaMod. Προς το παρών έχω βάλει το Custom Recovery TWRP. Έχω 0x0 knox. Μήπως θα μπορούσε να μου πεις κάποιος τα βήματα ώστε να πάω lolipop χωρίς να τριπάρει ο knox και να μέινει το root που έχω αυτή την στιγμή? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

DarkLord N5

Πρώτη μέρα σήμερα με την Ν5 και είναι σαν να άλλαξα συσκευή.

Η κάμερα που δεν δουλεύει δεν με ενδιαφέρει θα την φτιάξουν.

Δείτε το βίντεο και θα καταλάβετε .

 

https://www.dropbox.com/s/fpg8g4nt2gesrd0/2015_09_22_20_11_16.mp4?dl=0

 

Δεν έχει icon για να πηγαίνεις στο app drawer ή το έβγαλες εσυ;

Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Στο site δε φαίνεται πουθενά το ελληνικό στοιχείο, γιατί θύμαμαι από παλιά ότι δεν είχα δει κάτι εκεί... Ο ίδιος μάλλον δε θέλει να φαίνεται. Μήπως να του πεις να βάλει μια πινελιά? Τι να πω... Περίεργη φάση!

Καλά μη φανταστείς ότι τα λέμε κιόλας χαχαχα απλά έτυχε να τον γνωρίσω καθαρά από τύχη.

 

Ήταν γνωστός ο indie στο xda έχει προσφέρει αρκετά ήταν και εδώ στο φόρουμ στο note1 θυμάμαι. δεν ξέρω γιατί χάθηκε αλλά ίσως να είναι με άλλο name.

Όντος αν δεν υπάρχει ουσιαστικος λόγος δεν κάνει απντειτ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει icon για να πηγαίνεις στο app drawer ή το έβγαλες εσυ;
Έχει, αλλά μου άρεσε έτσι https://www.dropbox.com/s/9ugii1efp6egho4/tempFileForShare_2015-09-26-17-20-39.jpg?dl=0

Σήμερα έβαλα αυτό το zip http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/rom-darklord-s6-port-alpha-t3083087/page952 που αλλάζει σε 0.25 το scale animation και η ρομ πετάει, βασικά δεν είναι μόνο στο μάτι αλλά σίγουρα έγινε πιο γρήγορη.

Τα καλά νέα είναι ότι πολύ σύντομα θα φτιάξουν την κάμερα και μετά παίδες θα μιλάμε για την απόλυτη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ρωταω για λογαριασμο ξαδερφου που εχει το συγκεκριμενο κινητο το πηρε απο καναδα και δεν εχει ελληνικα πως μπορουμε να του περασουμε?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ρωταω για λογαριασμο ξαδερφου που εχει το συγκεκριμενο κινητο το πηρε απο καναδα και δεν εχει ελληνικα πως μπορουμε να του περασουμε?

 

Δουλεύει καλά γενικά στα δίκτυα εδώ?

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι φρόνιμο να περάσεις ρομ του Ν9005(ευρωπαική αγορά με ελληνικά στο setup) σε Ν900... Εκτός αν περάσετε custom rom. Περίμενε μήπως κάποιος σου πει σίγουρα ;)

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια βοήθεια. Εχω την τελευταία Audax και όταν άλλαξα το dpi στα 390 η κάμερα καταλαμβάνει πλέον ι τα 2/3 της οθόνης και οταν πατας τα κουμπιά δεν είναι στην σωστή θέση. Δηλ. πρέπει να τα πατήσεις λίγο αριστερά στο πλαι πχ του κουμιου για να το επιλέξεις. Αυτό μου το έκανε και σε άλλη ROM (δεν θυμάμαι σε ποιά). χει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή ξέρει πως διορθώνεται (στην camera FX ή σε όποια άλλη κατεβάσω δεν υπάρχει πρόβλημα. Μονο στην στοκ μου το κανει αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια βοήθεια. Εχω την τελευταία Audax και όταν άλλαξα το dpi στα 390 η κάμερα καταλαμβάνει πλέον ι τα 2/3 της οθόνης και οταν πατας τα κουμπιά δεν είναι στην σωστή θέση. Δηλ. πρέπει να τα πατήσεις λίγο αριστερά στο πλαι πχ του κουμιου για να το επιλέξεις. Αυτό μου το έκανε και σε άλλη ROM (δεν θυμάμαι σε ποιά). χει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή ξέρει πως διορθώνεται (στην camera FX ή σε όποια άλλη κατεβάσω δεν υπάρχει πρόβλημα. Μονο στην στοκ μου το κανει αυτο.
Πρέπει να βάλεις

xposed να κατεβάσεις από τα Module το Per App Density Setting βάζεις την camera 480 dpi και είσαι έτοιμος :cool:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλεις

xposed να κατεβάσεις από τα Module το Per App Density Setting βάζεις την camera 480 dpi και είσαι έτοιμος :cool:

Σ'ευχαριστώ πολύ. Μόνο για να μην φλασαρω κάτι άλλο, από το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3034811, ποιο xposed βάζω?, to

xposed-v74-sdk21-arm.zip - [Click for QR Code] (3.31 MB, 81492 views)?

To φλάσαρα αλλα το κιντητό κόλλησε στο boot (ευτυχώς το επανέφερα με nandroid). Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός για την εγκατλασταση του xposed. Ακολούθησα αυτόν "

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3034811

Downloads:

xposed-v*-sdk*-*.zip: Must be flashed with a custom recovery to install the framework.

XposedInstaller_3.0-alpha*.apk: Must be installed to manage installed modules

No, it's not using material design yet. Yes, there are more important topics for now.

XposedBridgeApi-20150213.jar: The API for module developers, in case they want to make use of some new features. Might be changed slightly until the stable release!

Αλλα όπως είπα κόλλησε το κινητό στο πρώτο βήμα. Μήπως δεν είναι το σωστό xposed ή έπρεπε να κάνω κάποιο wipe πριν το rebbot?

Edited by artakigeorge
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ. Μόνο για να μην φλασαρω κάτι άλλο, από το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3034811, ποιο xposed βάζω?, to

xposed-v74-sdk21-arm.zip - [Click for QR Code] (3.31 MB, 81492 views)?

To φλάσαρα αλλα το κιντητό κόλλησε στο boot (ευτυχώς το επανέφερα με nandroid). Μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός για την εγκατλασταση του xposed. Ακολούθησα αυτόν "

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3034811

Downloads:

xposed-v*-sdk*-*.zip: Must be flashed with a custom recovery to install the framework.

XposedInstaller_3.0-alpha*.apk: Must be installed to manage installed modules

No, it's not using material design yet. Yes, there are more important topics for now.

XposedBridgeApi-20150213.jar: The API for module developers, in case they want to make use of some new features. Might be changed slightly until the stable release!

Αλλα όπως είπα κόλλησε το κινητό στο πρώτο βήμα. Μήπως δεν είναι το σωστό xposed ή έπρεπε να κάνω κάποιο wipe πριν το rebbot?

Ρώτησε καλύτερα στο νήμα της ρομ σου πιο xposed δουλεύει.

Φαντάζομαι ότι έκανες τα δύο wipe πριν κάνεις boot.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτή την βλακεία (δεν) έκανα.. Επρεπε να κάνω τα wipe cache kai dalvik?
Ναι είναι νόμος.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια βοήθεια. Εχω την τελευταία Audax και όταν άλλαξα το dpi στα 390 η κάμερα καταλαμβάνει πλέον ι τα 2/3 της οθόνης και οταν πατας τα κουμπιά δεν είναι στην σωστή θέση. Δηλ. πρέπει να τα πατήσεις λίγο αριστερά στο πλαι πχ του κουμιου για να το επιλέξεις. Αυτό μου το έκανε και σε άλλη ROM (δεν θυμάμαι σε ποιά). χει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή ξέρει πως διορθώνεται (στην camera FX ή σε όποια άλλη κατεβάσω δεν υπάρχει πρόβλημα. Μονο στην στοκ μου το κανει αυτο.

 

 

Για ποιο λόγο να αλλάξεις την ανάλυση οθόνης στην κάμερα? Να μικρύνουν τα εικονίδια? Κερδίζεις κάτι άλλο?

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να αλλάξεις την ανάλυση οθόνης στην κάμερα? Να μικρύνουν τα εικονίδια? Κερδίζεις κάτι άλλο?

Δεν ήθελα την καμερα συγκεκριμένα. Πάντα,σε όλες τις ROM άλλαζα το dpi (με το dpi changer) στο 390 γιατί μου άρεσαν τα μικρά εικονίδια. Με αυτή την ROM όμως μου μίκρυνε η οθόνη της κάμερας

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα την καμερα συγκεκριμένα. Πάντα,σε όλες τις ROM άλλαζα το dpi (με το dpi changer) στο 390 γιατί μου άρεσαν τα μικρά εικονίδια. Με αυτή την ROM όμως μου μίκρυνε η οθόνη της κάμερας

Όλες οι ρομ έχουν αυτό το (πρόβλημα) εκτός από 1-2 rom που είναι νομίζω kitkat

δεν ξέρω τι εννοείς εκτός και αν μιλάς για άλλη συσκευή η για cm rom.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια βοήθεια. Εχω την τελευταία Audax και όταν άλλαξα το dpi στα 390 η κάμερα καταλαμβάνει πλέον ι τα 2/3 της οθόνης και οταν πατας τα κουμπιά δεν είναι στην σωστή θέση. Δηλ. πρέπει να τα πατήσεις λίγο αριστερά στο πλαι πχ του κουμιου για να το επιλέξεις. Αυτό μου το έκανε και σε άλλη ROM (δεν θυμάμαι σε ποιά). χει κανείς παρόμοιο πρόβλημα ή ξέρει πως διορθώνεται (στην camera FX ή σε όποια άλλη κατεβάσω δεν υπάρχει πρόβλημα. Μονο στην στοκ μου το κανει αυτο.

 

Αν η rom δεν ειναι multi-dpi (όπως είναι η x-note πχ που είναι kit-kat) αλλάζοντας το dpi της συσκευής σε εφαρμογές της rom (πχ dialer,gallery,camera και ενδεχομένως κάποιες ακόμα) δημιουργούνται τέτοια θέματα.Όποτε είτε πρέπει να βάλεις κάποια rom που είναι multi-dpi (από όσο ξέρω σε samsung-based roms δεν υπάρχει κάποια lollipop),είτε όπως είπε ο φίλος με xposed να βάλεις τις "προβληματικές" εφαρμογές να δουλεύουν στο standard dpi της συσκευής.Προσωπικά για εμένα αυτός είναι ο μόνος λόγος που έχω μείνει σε kk.

Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe. (Albert Einstein)
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα την καμερα συγκεκριμένα. Πάντα,σε όλες τις ROM άλλαζα το dpi (με το dpi changer) στο 390 γιατί μου άρεσαν τα μικρά εικονίδια. Με αυτή την ROM όμως μου μίκρυνε η οθόνη της κάμερας

 

Μάλιστα! Οκ τώρα, σ'έχω... Νόμιζα ότι το ήθελες μόνο για την κάμερα συγκεκριμένα. Κι εγώ έχω πειραγμένη ανάλυση σε πολλές εφαρμογές!

 

Με xposed (όπως είπε κι ο μένιος) + app settings κάνεις ό,τι ρυθμίσεις θες για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά. (από ανάλυση μέχρι να μένει μόνιμα ανοιχτή, προσανατολισμό κλπ). Αλλά μόνο για third party εφαρμογές, οι στοκ δε δουλεύουν σωστά (το διαπίστωσες, το τόνισαν και τα παιδιά από πάνω)! Βρήκες άκρη με την εγκατάσταση του xposed?

 

H Audax rom είναι TW?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Οκ τώρα, σ'έχω... Νόμιζα ότι το ήθελες μόνο για την κάμερα συγκεκριμένα. Κι εγώ έχω πειραγμένη ανάλυση σε πολλές εφαρμογές!

 

Με xposed (όπως είπε κι ο μένιος) + app settings κάνεις ό,τι ρυθμίσεις θες για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά. (από ανάλυση μέχρι να μένει μόνιμα ανοιχτή, προσανατολισμό κλπ). Αλλά μόνο για third party εφαρμογές, οι στοκ δε δουλεύουν σωστά (το διαπίστωσες, το τόνισαν και τα παιδιά από πάνω)! Βρήκες άκρη με την εγκατάσταση του xposed?

 

H Audax rom είναι TW?

Ναι TW, και ναι ΟΚ. Το εγκατέστησα κανονικά από εδώ

http://forum.xda-developers.com/xpos...lipop-t3113463 το

xposed-v71-sdk21-arm-arter97-V6-snapdragon.zip

(για όποιον ενδιαφέρεται)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...