Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πιστεύω οτι με TWRP μια χαρά θα ξαναπεράσεις τη stock rom.Κανε ενα wipe και καντη restore και θα εισαι κομπλέ.Αυτή ειναι και η δουλεια του TWRP.
Αν δεν το ξέρεις σίγουρα τότε μην απαντάς...

 

Το TWRP δεν είναι μαγικό ραβδί , πρέπει να ξέρεις τι κάνεις

 

Από lollipop σε kitkat είναι downgrade και μπορεί να χρειάζεται κάποιος τρόπος (που δεν τον ξέρω φυσικά)

 

Μπορεί να μπρικάρει και να τον ταλαιπωρήσεις τσάμπα και βερεσέ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι αν γίνεται downgrade χωρίς πρόβλημα. Εκεί Με την baseband δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει θέμα . Στο YouTube έχω δει πολλα αλλά δεν ξέρω τι να πιστέψω και τι οχι
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ξέρεις σίγουρα τότε μην απαντάς...

 

Το TWRP δεν είναι μαγικό ραβδί , πρέπει να ξέρεις τι κάνεις

 

Από lollipop σε kitkat είναι downgrade και μπορεί να χρειάζεται κάποιος τρόπος (που δεν τον ξέρω φυσικά)

 

Μπορεί να μπρικάρει και να τον ταλαιπωρήσεις τσάμπα και βερεσέ

 

Φιλε μου ειπα πιστεύω πως γινεται δεν τον προετρεψα να κανει το οτιδήποτε. Θεωρητικα γινεται τωρα στη πραξη κανεις δε ξερει και επισης το κιν μπορει να μπρικαρει με το καθε τι.Αντι να σκεφτεστε τα downgrade σκεφτητε τα upgrade πριν τα κανετε πολυ απλο και αποφευγουμε και τετοιου τυπου ρισκα.

Link to comment
Share on other sites

Καλισπέρα, αν μπορείς στείλτο και σε μένα φίλε araditsas γιατί δεν το βρίσκω με τίποτα.

 

Παίδες έχει κάποιος την έκδοση του Nova go που παίζει σε root

Το έστειλα και στους δύο αν δεν το πάρετε να μου πείτε να το ξαναστείλω

Υπάρχει αντίστοιχο για ote?

Δυστυχώς όχι

 

 

Εγώ που με το νοτε3 εδώ και 3 χρόνια άλλαζα κάθε 3μέρες ρομ εδώ και 2 μήνες που πείρα το mate8 το εχω μαμά και απολαμβάνω τα πάντα.

 

Α Έτσι για να το πω και εδώ δεν χρειάζομαι πουθενά το ρουτ πλέων το κινητό έχει από μόνο του αντίστοιχου τιτανιουμ αντίστοιχο γκρενιφι και εχω βρει Πολύ καλή εφαρμογή που κόβει τις διαφημίσεις σε όχι ρουτ συσκευή adguard λέγετε.

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα και στους δύο αν δεν το πάρετε να μου πείτε να το ξαναστείλω

 

Δυστυχώς όχι

 

 

Εγώ που με το νοτε3 εδώ και 3 χρόνια άλλαζα κάθε 3μέρες ρομ εδώ και 2 μήνες που πείρα το mate8 το εχω μαμά και απολαμβάνω τα πάντα.

 

Α Έτσι για να το πω και εδώ δεν χρειάζομαι πουθενά το ρουτ πλέων το κινητό έχει από μόνο του αντίστοιχου τιτανιουμ αντίστοιχο γκρενιφι και εχω βρει Πολύ καλή εφαρμογή που κόβει τις διαφημίσεις σε όχι ρουτ συσκευή adguard λέγετε.

 

 

Πόσες ώρες οθόνης σου βγάζει σε σχέση με το note 3

Link to comment
Share on other sites

Από lollipop original χωρίς ροοτ ,για να βάλω darklord περνάω απλά twrp και μετά φλασαρω τη ρομ? Έτσι γίνεται αυτόματα ροοτ? Η πρέπει πρώτα να κάνω ροοτ, μετά να περάσω twrp και μετά ρομ?
Link to comment
Share on other sites

Από lollipop original χωρίς ροοτ ,για να βάλω darklord περνάω απλά twrp και μετά φλασαρω τη ρομ? Έτσι γίνεται αυτόματα ροοτ? Η πρέπει πρώτα να κάνω ροοτ, μετά να περάσω twrp και μετά ρομ?
Κατεβάζεις το Odin, το ΤWRP (custom recovery) και το SuperSU (για ρουτ).

ανοίγεις το odin και στο πεδίο AP/PDA βάζεις το TWRP όπως είναι ζιπαρισμενο.

βάζεις τη συσκευή σε download mode, αφού την κλείσεις, κρατώντας "home button + lock button + volume down(-)".

Συνδέεις τη συσκευή στον υπολογιστή (odin ανοιχτό) και περιμένεις να πρασινίσει πάνω αριστερά το τετραγωνάκι COM.

Μετά πατάς START! περιμένεις και μόλις ολοκληρωθεί, είσαι σχεδόν έτοιμος.

Περνάς στη συσκευή το SuperSU, χυμα στην καρτα

Μπαίνεις σε recovery mode. (από κλειστή συσκευή "home + lock + volume up(+)" )

Πας install, βρίσκεις το supersu και ακολουθείς τις οδηγίες.

Ελέγχεις αν είσαι ρουτ με root checker

και τελος ριχνεις την rom χυμα στην καρτα,πας ecovery κανεις full wipe,wipe case και dalyik και πατας ιnstall zip from sd card.

ακολουθεις τις οδηγιες και περιμενεις να κανει boot το συστημα.

αυτα...

Edited by dimikord
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από lollipop original χωρίς ροοτ ,για να βάλω darklord περνάω απλά twrp και μετά φλασαρω τη ρομ? Έτσι γίνεται αυτόματα ροοτ? Η πρέπει πρώτα να κάνω ροοτ, μετά να περάσω twrp και μετά ρομ?

 

Ενας πιο απλος τροπος ειναι να rootαρεις πρωτα το κινητο με cf-root.Μετα φλασαρεις το twrp απο την εφαρμογη του playstore δε χρειαζεσαι odin.Κατεβαζεις το zip file της ρομ που θελεις μπαινεις σε recovery mode παιρνεις ενα backup της στοκ ρομ κανεις ενα wipe cache, data, dalvin και μετα flashareis τη νεα rom σου.Προσεχε την έκδοση του twrp που θα φλασαρεις γιατι οι νεοτερες εξδοσεις του δν υποστηρίζουν καποιες ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Α Έτσι για να το πω και εδώ δεν χρειάζομαι πουθενά το ρουτ πλέων το κινητό έχει από μόνο του αντίστοιχου τιτανιουμ αντίστοιχο γκρενιφι και εχω βρει Πολύ καλή εφαρμογή που κόβει τις διαφημίσεις σε όχι ρουτ συσκευή adguard λέγετε.

 

Root is freedom :D

 

No root - no phone :D

 

Samsung is best :cool::up:

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν ισχύει αυτό που διάβασα κάπου ότι φλασαροντας custom rom γίνεσαι και ροοτ και μπαίνει αυτόματα το su. Πρέπει να το κάνω όπως είπες. Κατάλαβα.
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω διαβάσει εδώ και στο xda όσο προλάβαινα, σας περιγράφω τη διαδικασία που κατάλαβα, ώστε να με διορθώσετε σε όποιο λάθος κάνω ( το note είναι το καθημερινό κινητό και ως newbie στα φλασαρίσματα προσπαθώ εκ των προτέρων να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα να κολλήσω κάπου και να μην ξέρω τι να κάνω)

1. Πρώτα απ’ όλα κάνουμε backup ότι έχουμε στο κινητό ( οκ μέχρι εδώ ).

Διάβασα ότι χρειάζεται να γίνει backup kai η καρτέλα efs καλού κακού. Με τον es explorer βρήκα την καρτέλα αλλά είναι άδεια.( φταίει το ότι δεν είμαι ροοτ? Κάνοντας ροοτ θα βλέπω κάτι που θα μπορώ να το κανω copy? ). Τι κανω γι αυτό?

2. Πρέπει να εγκαταστήσω το κιες στο pc για να περαστούν οι drivers για το κινητο. Αρκεί η τελευταία έκδοση του kies ή υπάρχει κάποια ασυμβατότητα? Όσον αφορά το odin, περνάω την τελευταία εκδοση( η 3.11… νομίζω, η χρειάζεται παλαιότερη?)

3. Χρειάζεται να εχω τικαρισμενο το USB debugging mode?

4. Διάβασα ότι πολλοί χρήστες μετα τη νέα ρομ είχαν θέματα με τη μπαταρία, το δίκτυο κλπ και συστήνεται να περαστούν τα τελευταία bootloader kai modem. Χρειάζεται να τα εχω περάσει επομένως πριν το φλασαρισμα, η δοκιμάζω χωρίς και εάν εχω προβλήματα τα περνάω μετα?

Είμαι με κινητο Σλοβακίας με csc ORX, bootloader: N9005XXUGBOK6, PDA> N9005XXUGBOK6, CSC VERSION> N9005XXGBOJ2, BASEBAND> N9005XXUGBOJ1.

TA τελευταία για έμενα είναι : BL_N9005XXUGBPB1.tar.zip και CP_N9005XXUGBOJ1.tar.zip?

δλδ εάν χρειαστεί περνάω μόνο αυτό το νέο bootloader? ( το άλλο είναι ιδιο και δεν χρειάζεται αλλαγή?)

5. Μου είπαν ότι κατά τη διάρκεια του φλασαρισματος, λόγω αυξημένης θερμοκρασίας καλυτέρα είναι να αφαιρέσω την καρτα sd ( έχουν καεί σε κάποιους). Οπότε εάν το κανω αυτό, μπορώ να περάσω ότι χρειαστεί ( ρομ, supersu klp) stn internal storage? Εφόσον κανω wipe system,data, cache, dalvik cache, δεν σβήνονται αυτά από την εσωτερική μνήμη? Παραμένουν ώστε να συνεχίσω το πέρασμα της ρομ?

Διαφορετικά μπορώ να τα εχω σε στικακι otg? To διαβάζει το custom recovery για να βρει εκεί την ρομ για φλασαρισμα?

6. Όσον αφορά τη darklord την τελευταία, στο xda διάβασα για κάτι κανόνες που επιτρέπουν συγκεκριμένους kernel. Ετσι, στο http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/darklord-s7-edge-port-6-0-1-mm-t3382954 ενώ στην αρχή eixan για κατέβασμα την αρχική darklord( me ton kernel darkera 1.9) , τώρα έχει μια τροποποιημένη με lsskernel νομίζω.

Sto https://samsungvn.com/threads/6-0-1-english-n900x-snapdragon-darklord-s7-edge-full-port.16761/ που είναι το αρχικο του darkera λογικά εχει τον 1.9.

Ποια να κατεβάσω? Στο xda εκτός από την αλλαγή του kernel, έχουν ενσωματώσει στη ρομ και διάφορα fix kai mod εάν κατάλαβα καλά, τα οποία δεν χρειάζεται να τα περάσεις μετα( ενώ στην αρχική του darkera θα χρειαστεί να τα βάλω εγώ μετα?)

Μπερδευτηκα λιγο…..

7. Και φτάνω στη διαδικασία για το πέρασμα του twrp…

Turn OFF your mobile and go to Download Mode by pressing and holding the Volume Down + Home Buttons together for few seconds followed by Power button then proceed with volume up

Now open ODIN on your PC and connect your Galaxy Note 3 to your computer.

Once your phone is successfully connected to your PC, the ID:COM box on ODIN will turn blue (or yellow) and will show the COM port number.

Click on pda in odin (if odin 3.09 choose AP) and choose the ".tar" file.

Tick "Auto Reboot" and "F. Reset Time" options and make sure that "Re-Partition" is unchecked

Click on Start button in ODIN window to start the flashing process. The process will take few minutes to complete

When the installation is completed, you read a "Reset " then a "Pass". your phone will restart.

To αρχειο twrp που κατεβασα είναι twrp-2.8.7.0-hlte-4.4.img ( είναι ένα winrar μορφής αρχείο (tar) .Εχω κατεβασει το σωστο αρχείο?

8. Εδώ πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες του φίλου dimikord , δλδ Περνάω στη συσκευή το SuperSU, μπαίνω σε recovery mode. (από κλειστή συσκευή "home + lock + volume down(-)" )

Παω install, βρίσκεις το supersu και ακολουθώ τις οδηγίες.

Ελέγχω αν είμαι ρουτ με root checker.

9. Εδώ εκρεμμεί το backup toy efs?

10. Για τη ρομ τώρα, πάλι από twrp recovery παω και κανω install το αρχείο που έχω στο κινητό ( εσωτερική μνήμη, κάρτα sd, otg? Ότι μου πείτε).

Πρώτα κάνω full wipe system, data, cache, dalvik cache 3 φορές?

Μετά εγκατάσταση ρομ ( κανα 20λεπτο οσο λεει….) και τερμα??

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και αν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω διαβάσει εδώ και στο xda όσο προλάβαινα, σας περιγράφω τη διαδικασία που κατάλαβα, ώστε να με διορθώσετε σε όποιο λάθος κάνω ( το note είναι το καθημερινό κινητό και ως newbie στα φλασαρίσματα προσπαθώ εκ των προτέρων να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα να κολλήσω κάπου και να μην ξέρω τι να κάνω)

1. Πρώτα απ’ όλα κάνουμε backup ότι έχουμε στο κινητό ( οκ μέχρι εδώ ).

Διάβασα ότι χρειάζεται να γίνει backup kai η καρτέλα efs καλού κακού. Με τον es explorer βρήκα την καρτέλα αλλά είναι άδεια.( φταίει το ότι δεν είμαι ροοτ? Κάνοντας ροοτ θα βλέπω κάτι που θα μπορώ να το κανω copy? ). Τι κανω γι αυτό?

2. Πρέπει να εγκαταστήσω το κιες στο pc για να περαστούν οι drivers για το κινητο. Αρκεί η τελευταία έκδοση του kies ή υπάρχει κάποια ασυμβατότητα? Όσον αφορά το odin, περνάω την τελευταία εκδοση( η 3.11… νομίζω, η χρειάζεται παλαιότερη?)

3. Χρειάζεται να εχω τικαρισμενο το USB debugging mode?

4. Διάβασα ότι πολλοί χρήστες μετα τη νέα ρομ είχαν θέματα με τη μπαταρία, το δίκτυο κλπ και συστήνεται να περαστούν τα τελευταία bootloader kai modem. Χρειάζεται να τα εχω περάσει επομένως πριν το φλασαρισμα, η δοκιμάζω χωρίς και εάν εχω προβλήματα τα περνάω μετα?

Είμαι με κινητο Σλοβακίας με csc ORX, bootloader: N9005XXUGBOK6, PDA> N9005XXUGBOK6, CSC VERSION> N9005XXGBOJ2, BASEBAND> N9005XXUGBOJ1.

TA τελευταία για έμενα είναι : BL_N9005XXUGBPB1.tar.zip και CP_N9005XXUGBOJ1.tar.zip?

δλδ εάν χρειαστεί περνάω μόνο αυτό το νέο bootloader? ( το άλλο είναι ιδιο και δεν χρειάζεται αλλαγή?)

5. Μου είπαν ότι κατά τη διάρκεια του φλασαρισματος, λόγω αυξημένης θερμοκρασίας καλυτέρα είναι να αφαιρέσω την καρτα sd ( έχουν καεί σε κάποιους). Οπότε εάν το κανω αυτό, μπορώ να περάσω ότι χρειαστεί ( ρομ, supersu klp) stn internal storage? Εφόσον κανω wipe system,data, cache, dalvik cache, δεν σβήνονται αυτά από την εσωτερική μνήμη? Παραμένουν ώστε να συνεχίσω το πέρασμα της ρομ?

Διαφορετικά μπορώ να τα εχω σε στικακι otg? To διαβάζει το custom recovery για να βρει εκεί την ρομ για φλασαρισμα?

6. Όσον αφορά τη darklord την τελευταία, στο xda διάβασα για κάτι κανόνες που επιτρέπουν συγκεκριμένους kernel. Ετσι, στο http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/darklord-s7-edge-port-6-0-1-mm-t3382954 ενώ στην αρχή eixan για κατέβασμα την αρχική darklord( me ton kernel darkera 1.9) , τώρα έχει μια τροποποιημένη με lsskernel νομίζω.

Sto https://samsungvn.com/threads/6-0-1-english-n900x-snapdragon-darklord-s7-edge-full-port.16761/ που είναι το αρχικο του darkera λογικά εχει τον 1.9.

Ποια να κατεβάσω? Στο xda εκτός από την αλλαγή του kernel, έχουν ενσωματώσει στη ρομ και διάφορα fix kai mod εάν κατάλαβα καλά, τα οποία δεν χρειάζεται να τα περάσεις μετα( ενώ στην αρχική του darkera θα χρειαστεί να τα βάλω εγώ μετα?)

Μπερδευτηκα λιγο…..

7. Και φτάνω στη διαδικασία για το πέρασμα του twrp…

Turn OFF your mobile and go to Download Mode by pressing and holding the Volume Down + Home Buttons together for few seconds followed by Power button then proceed with volume up

Now open ODIN on your PC and connect your Galaxy Note 3 to your computer.

Once your phone is successfully connected to your PC, the ID:COM box on ODIN will turn blue (or yellow) and will show the COM port number.

Click on pda in odin (if odin 3.09 choose AP) and choose the ".tar" file.

Tick "Auto Reboot" and "F. Reset Time" options and make sure that "Re-Partition" is unchecked

Click on Start button in ODIN window to start the flashing process. The process will take few minutes to complete

When the installation is completed, you read a "Reset " then a "Pass". your phone will restart.

To αρχειο twrp που κατεβασα είναι twrp-2.8.7.0-hlte-4.4.img ( είναι ένα winrar μορφής αρχείο (tar) .Εχω κατεβασει το σωστο αρχείο?

8. Εδώ πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες του φίλου dimikord , δλδ Περνάω στη συσκευή το SuperSU, μπαίνω σε recovery mode. (από κλειστή συσκευή "home + lock + volume down(-)" )

Παω install, βρίσκεις το supersu και ακολουθώ τις οδηγίες.

Ελέγχω αν είμαι ρουτ με root checker.

9. Εδώ εκρεμμεί το backup toy efs?

10. Για τη ρομ τώρα, πάλι από twrp recovery παω και κανω install το αρχείο που έχω στο κινητό ( εσωτερική μνήμη, κάρτα sd, otg? Ότι μου πείτε).

Πρώτα κάνω full wipe system, data, cache, dalvik cache 3 φορές?

Μετά εγκατάσταση ρομ ( κανα 20λεπτο οσο λεει….) και τερμα??

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και αν κούρασα.

 

Ο πολύ απλος μου τροπος για root και flash twrp δε σου αρεσε? :P

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια εναλλακτική, δεν την απέκλεισα. Απλά είχα ξεκινήσει να γράφω τη διαδικασία από πριν και δεν άλλαξα το συγκεκριμένο σημείο.
Link to comment
Share on other sites

Πόσες ώρες οθόνης σου βγάζει σε σχέση με το note 3

Χαχαχαχα εξωφρενικό Ε ; είναι καταπληκτικό να λιώνεις το κινητό και να μην σε νοιάζει τπτ.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160615/9cb5353d391b16bb4a6eb3503fa9ffd4.jpg

 

Ας μην βγούμε εκτός θέματος

Root is freedom :D

 

No root - no phone :D

 

Samsung is best :cool::up:

Αναθεώρησε για να είσαι μέσα στην πραγματικότητα. Κάποιες συσκευές δεν το χρειάζονται το ρουτ πίστεψε με .

Πες μου όμως έναν λόγο που ρουταρεις.

εκτός από την αρρώστια-μικρόβιο του φλασαρισματος που το είχα και εγώ για να μην λέμε και ότι νανε .

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα εξωφρενικό Ε ; είναι καταπληκτικό να λιώνεις το κινητό και να μην σε νοιάζει τπτ.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160615/9cb5353d391b16bb4a6eb3503fa9ffd4.jpg

 

Ας μην βγούμε εκτός θέματος

 

Αναθεώρησε για να είσαι μέσα στην πραγματικότητα. Κάποιες συσκευές δεν το χρειάζονται το ρουτ πίστεψε με .

Πες μου όμως έναν λόγο που ρουταρεις.

εκτός από την αρρώστια-μικρόβιο του φλασαρισματος που το είχα και εγώ για να μην λέμε και ότι νανε .

 

Εγώ το root το θέλω για το root call blocker όπου δεν χτυπάει καθόλου το τηλέφωνο ενώ στον άλλον δείχνει ότι χτυπάει χωρίς root οι εφαρμογές που κάνουν κάτι τέτοιο τον απορρίπτει μετά το πρώτο χτύπημα και για μένα είναι πολύ σημαντική αυτή η εφαρμογή εκτός και αν στο κάνει και αυτό το Mate8

Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρησε για να είσαι μέσα στην πραγματικότητα. Κάποιες συσκευές δεν το χρειάζονται το ρουτ πίστεψε με .

Πες μου όμως έναν λόγο που ρουταρεις.

εκτός από την αρρώστια-μικρόβιο του φλασαρισματος που το είχα και εγώ για να μην λέμε και ότι νανε .

 

Ο ένας και βασικός λόγος είναι αυτό που έγραψα παραπάνω... Root is freedom

 

Nα έχω τον απόλυτο έλεγχο της συσκευής μου , να μπορώ να σβήνω ότι θέλω , να τρέχω όποια εφαρμογή θέλω και γενικώς να κάνω ότι θέλω...

 

Kαι ο δεύτερος λόγος είναι η custom recovery για το nandroid backup κυρίως (δεν είμαι flashmaniac)

 

Στα υπ' όψιν ότι δεν με ενδιαφέρουν εφαρμογές τύπου nova , otetv , ebanking...

 

Kαι για να κλείσω... no root no phone :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχω διαβάσει εδώ και στο xda όσο προλάβαινα, σας περιγράφω τη διαδικασία που κατάλαβα, ώστε να με διορθώσετε σε όποιο λάθος κάνω ( το note είναι το καθημερινό κινητό και ως newbie στα φλασαρίσματα προσπαθώ εκ των προτέρων να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα να κολλήσω κάπου και να μην ξέρω τι να κάνω)

1. Πρώτα απ’ όλα κάνουμε backup ότι έχουμε στο κινητό ( οκ μέχρι εδώ ).

Διάβασα ότι χρειάζεται να γίνει backup kai η καρτέλα efs καλού κακού. Με τον es explorer βρήκα την καρτέλα αλλά είναι άδεια.( φταίει το ότι δεν είμαι ροοτ? Κάνοντας ροοτ θα βλέπω κάτι που θα μπορώ να το κανω copy? ). Τι κανω γι αυτό?

2. Πρέπει να εγκαταστήσω το κιες στο pc για να περαστούν οι drivers για το κινητο. Αρκεί η τελευταία έκδοση του kies ή υπάρχει κάποια ασυμβατότητα? Όσον αφορά το odin, περνάω την τελευταία εκδοση( η 3.11… νομίζω, η χρειάζεται παλαιότερη?)

3. Χρειάζεται να εχω τικαρισμενο το USB debugging mode?

4. Διάβασα ότι πολλοί χρήστες μετα τη νέα ρομ είχαν θέματα με τη μπαταρία, το δίκτυο κλπ και συστήνεται να περαστούν τα τελευταία bootloader kai modem. Χρειάζεται να τα εχω περάσει επομένως πριν το φλασαρισμα, η δοκιμάζω χωρίς και εάν εχω προβλήματα τα περνάω μετα?

Είμαι με κινητο Σλοβακίας με csc ORX, bootloader: N9005XXUGBOK6, PDA> N9005XXUGBOK6, CSC VERSION> N9005XXGBOJ2, BASEBAND> N9005XXUGBOJ1.

TA τελευταία για έμενα είναι : BL_N9005XXUGBPB1.tar.zip και CP_N9005XXUGBOJ1.tar.zip?

δλδ εάν χρειαστεί περνάω μόνο αυτό το νέο bootloader? ( το άλλο είναι ιδιο και δεν χρειάζεται αλλαγή?)

5. Μου είπαν ότι κατά τη διάρκεια του φλασαρισματος, λόγω αυξημένης θερμοκρασίας καλυτέρα είναι να αφαιρέσω την καρτα sd ( έχουν καεί σε κάποιους). Οπότε εάν το κανω αυτό, μπορώ να περάσω ότι χρειαστεί ( ρομ, supersu klp) stn internal storage? Εφόσον κανω wipe system,data, cache, dalvik cache, δεν σβήνονται αυτά από την εσωτερική μνήμη? Παραμένουν ώστε να συνεχίσω το πέρασμα της ρομ?

Διαφορετικά μπορώ να τα εχω σε στικακι otg? To διαβάζει το custom recovery για να βρει εκεί την ρομ για φλασαρισμα?

6. Όσον αφορά τη darklord την τελευταία, στο xda διάβασα για κάτι κανόνες που επιτρέπουν συγκεκριμένους kernel. Ετσι, στο http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/development/darklord-s7-edge-port-6-0-1-mm-t3382954 ενώ στην αρχή eixan για κατέβασμα την αρχική darklord( me ton kernel darkera 1.9) , τώρα έχει μια τροποποιημένη με lsskernel νομίζω.

Sto https://samsungvn.com/threads/6-0-1-english-n900x-snapdragon-darklord-s7-edge-full-port.16761/ που είναι το αρχικο του darkera λογικά εχει τον 1.9.

Ποια να κατεβάσω? Στο xda εκτός από την αλλαγή του kernel, έχουν ενσωματώσει στη ρομ και διάφορα fix kai mod εάν κατάλαβα καλά, τα οποία δεν χρειάζεται να τα περάσεις μετα( ενώ στην αρχική του darkera θα χρειαστεί να τα βάλω εγώ μετα?)

Μπερδευτηκα λιγο…..

7. Και φτάνω στη διαδικασία για το πέρασμα του twrp…

Turn OFF your mobile and go to Download Mode by pressing and holding the Volume Down + Home Buttons together for few seconds followed by Power button then proceed with volume up

Now open ODIN on your PC and connect your Galaxy Note 3 to your computer.

Once your phone is successfully connected to your PC, the ID:COM box on ODIN will turn blue (or yellow) and will show the COM port number.

Click on pda in odin (if odin 3.09 choose AP) and choose the ".tar" file.

Tick "Auto Reboot" and "F. Reset Time" options and make sure that "Re-Partition" is unchecked

Click on Start button in ODIN window to start the flashing process. The process will take few minutes to complete

When the installation is completed, you read a "Reset " then a "Pass". your phone will restart.

To αρχειο twrp που κατεβασα είναι twrp-2.8.7.0-hlte-4.4.img ( είναι ένα winrar μορφής αρχείο (tar) .Εχω κατεβασει το σωστο αρχείο?

8. Εδώ πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες του φίλου dimikord , δλδ Περνάω στη συσκευή το SuperSU, μπαίνω σε recovery mode. (από κλειστή συσκευή "home + lock + volume down(-)" )

Παω install, βρίσκεις το supersu και ακολουθώ τις οδηγίες.

Ελέγχω αν είμαι ρουτ με root checker.

9. Εδώ εκρεμμεί το backup toy efs?

10. Για τη ρομ τώρα, πάλι από twrp recovery παω και κανω install το αρχείο που έχω στο κινητό ( εσωτερική μνήμη, κάρτα sd, otg? Ότι μου πείτε).

Πρώτα κάνω full wipe system, data, cache, dalvik cache 3 φορές?

Μετά εγκατάσταση ρομ ( κανα 20λεπτο οσο λεει….) και τερμα??

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και αν κούρασα.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει για τα στάδια 1, 4, 5 τι πρέπει να κάνω?

Έχω κατεβάσει ότι χρειάζεται και ετοιμάζομαι να προχωρήσω στο φλασαρισμα, απλώς έχω στα συγκεκριμένα σημεία απορία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος κάτι να πει... θα το πει...

 

Η βοήθεια από την κοινότητα ζητείται... δεν απαιτείται ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει κάποιος κάτι να πει... θα το πει...

 

Η βοήθεια από την κοινότητα ζητείται... δεν απαιτείται ;)

 

Μα δεν απαίτησα κάτι, απλώς το ζήτησα.

Διαβάζω καιρό το φόρουμ και ας μην έχω δοκιμάσει ποτέ να κάνω κάτι στο κινητό. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με φλασαρισματα, ροοτ κλπ. Απεναντίας διάβαζα με πόση όρεξη ασχολείστε οι περισσότεροι εδώ μέσα.

Αποφάσισα τελικά και εγώ να κάνω το βήμα και αφού διάβασα αρκετά κατέληξα σε αυτά που σας έγραψα με τις απορίες μου. Ισως να σας φαίνονται αστείες απορίες, αλλά τις έχω. Απλώς λόγω δουλειάς έχω χρόνο αυτές τις μέρες να το κάνω ( πες το και έξαψη του καινούργιου :) )

Κακώς με παρεξήγησες. Δεν απαιτώ, απλά έχω καθήσει στο pc για να προχωρήσω και ήλπιζα να έχω μια απάντηση πριν κάνω κάτι λάθος.

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή όντως το ζήτησες...

 

Μετά όμως με 2 συνεχόμενα ποστ...

 

Δεν έχει κάποιος να σχολιάσει κάτι? Όλα σωστά δλδ?

Μπορεί κάποιος να μου πει για τα στάδια 1, 4, 5 τι πρέπει να κάνω?

Έχω κατεβάσει ότι χρειάζεται και ετοιμάζομαι να προχωρήσω στο φλασαρισμα, απλώς έχω στα συγκεκριμένα σημεία απορία.

Ευχαριστώ

 

δείχνεις ότι "σώνει και καλά" πρέπει κάποιος να πει κάτι... και στο ξαναλέω...

 

Αν έχει κάποιος να πει κάτι... θα το πει...

 

Εγώ δεν απαντάω στα ερωτήματά σου διότι είδα από την αρχή αυτό...

 

Αφού έχω διαβάσει εδώ και στο xda όσο προλάβαινα, σας περιγράφω τη διαδικασία που κατάλαβα, ώστε να με διορθώσετε σε όποιο λάθος κάνω ( το note είναι το καθημερινό κινητό και ως newbie στα φλασαρίσματα προσπαθώ εκ των προτέρων να ελαχιστοποιήσω την πιθανότητα να κολλήσω κάπου και να μην ξέρω τι να κάνω)

 

και επειδή πολλά μπορούν να πάνε "στραβα" δεν θέλω να έχω ευθύνη ότι φταίω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα σαφώς πολλά μπορούν να πάνε στραβά. Γι αυτό και λέω να ελαχιστοποιήσω και όχι αποκλείσω.

Όσο διαβάζω εδώ πάντα έβλεπα ότι υπάρχει διάθεση για βοήθεια και γνώσεις για αυτά τα θέματα.

Σαφώς και είναι δική μου ευθύνη και απόφαση για το τι κάνω, αλίμονο εάν ζητάω τα ρέστα μετά. Μεγάλα παιδιά είμαστε ( είμαστε :p )

Έκανα συνεχόμενα ποστ σήμερα γιατί όπως έγραψα και πριν κάθισα για να προχωρήσω τη διαδικασία τώρα( λόγω δουλειάς έχω χρόνο). Εαν φάνηκε κάπως απαιτητικό, δεν το εννοούσα έτσι πάντως. Απλά πίστευα ότι είναι ερωτήσεις που για κάποιον πιο έμπειρο θα είναι εύκολα απαντήσιμες.

Anyway, μην γεμίζουμε το θέμα με άσκοπα μηνύματα. Συγνώμη εαν κούρασα.

Link to comment
Share on other sites

Μα σαφώς πολλά μπορούν να πάνε στραβά. Γι αυτό και λέω να ελαχιστοποιήσω και όχι αποκλείσω.

Όσο διαβάζω εδώ πάντα έβλεπα ότι υπάρχει διάθεση για βοήθεια και γνώσεις για αυτά τα θέματα.

Σαφώς και είναι δική μου ευθύνη και απόφαση για το τι κάνω, αλίμονο εάν ζητάω τα ρέστα μετά. Μεγάλα παιδιά είμαστε ( είμαστε :p )

Έκανα συνεχόμενα ποστ σήμερα γιατί όπως έγραψα και πριν κάθισα για να προχωρήσω τη διαδικασία τώρα( λόγω δουλειάς έχω χρόνο). Εαν φάνηκε κάπως απαιτητικό, δεν το εννοούσα έτσι πάντως. Απλά πίστευα ότι είναι ερωτήσεις που για κάποιον πιο έμπειρο θα είναι εύκολα απαντήσιμες.

Anyway, μην γεμίζουμε το θέμα με άσκοπα μηνύματα. Συγνώμη εαν κούρασα.

 

Ωρε και εγω νεος στα φλασαρισματα ειμαι αλλα με ενα καλο backup αντε γεια περναω και οτι μ κατσει yolo :P

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...