Jump to content

Samsung Ativ Tab 3


salinas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω το ativ tab 3 απο ΗΠΑ, μολις κυκλοφορησει. Θελω να ρωτήσω, θα εχει καποια διαφορα, οσον αφορα τα ελληνικα, απ οτι αν το αγοραζα απο καποιο ελληνικο καταστημα, μολις ερχοταν Ελλάδα. Επισης το office θα μπορω να το γυρισω στα ελληνικα; Ευχαριστω εκ των προτερων; Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Λογικα μιας και θα είναι αμερικανική version στην αρχη κατα το πρώτο σεταρισμα/boot θα σου δίνει επιλογη γλώσσας τα αγγλικά και παίζει δυνατά 2-3 επιπλέον επιλογες πχ γαλλικά,γερμανικά,ισπανικά.

Ελληνικά εσυ θα πρεπει να περάσεις σαν ξεχωριστή γλώσσα μεσα απο τις ρυθμίσεις των windows.

Για το office και αυτο αγγλικα θα είναι,τωρα να το γυρίσεις σε ελληνικά δεν γνωρίζω.

Για αυτο αναφέρεσε έτσι?

http://www.amazon.com/Samsung-ATIV-XE300TZC-K01US-10-1-Inch-Tablet/dp/B00DVFMBRG/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1378567416&sr=8-1&keywords=samsung+ativ+tab+3

 

Μονο αν σε ενδιαφέρει η γραφίδα,τα προεγκατεστημενα office και οι 10 ιντσες αυστηρά αξίζει αλλα υπόψη είναι με περσινό hardware,ενώ ήδη οι κατασκευαστές ανακοινώνουν σιγα σιγα μοντελα με τη νέα γενια επεξεργαστων της Intel και θα μπορούσες αν δεν βιάζεται να περιμένεις αντίστοιχη παρόμοια πρόταση που σε τιμη δεν θα διαφέρει απο το παρον μοντέλο της Samsung.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λεει ο Αλεξ ειναι, απλα να προσθεσω οτι ειναι η μοναδικη σοβαρη υλοποιηση με Wacom digitizer και με μικρο μεγεθος και βαρος. Γενικα απο αυτα που εχω δει για αυτη την ταμπλετα ειναι μια πολυ καλη επιλογη και τα W8 σε αυτες τις διαστασεις και με μια πολυ καλη οθονη (ελεω σαμμυ) και την εξαιρετικη υλοποιηση της γραφιδας αξιζει τον κοπο, γιατι οι αλλοι κατασκευαστες ναι μεν ανακοινωνουν διαφορα, αλλα το ξερεις καλα Αλεξ οτι πετανε χαρταετο...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Πηρα και την microsoft και επιβεβαιωσα αυτα περι ελληνικών. Δεν θα εχω πρόβλημα. οσον αφορα την ταμπλετα, νομιζω οτι ειναι μια αξιολογη προταση. Αρκετα χρηστικο για μενα. Δεν το θελω για βαρια πραγματα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Πηρα και την microsoft και επιβεβαιωσα αυτα περι ελληνικών. Δεν θα εχω πρόβλημα. οσον αφορα την ταμπλετα, νομιζω οτι ειναι μια αξιολογη προταση. Αρκετα χρηστικο για μενα. Δεν το θελω για βαρια πραγματα.

 

Εφοσον σου λυθηκαν οι αποριες και απο τη στιγμη που δεν το θες για βαρια πραγματα θα σε καλυψει απολυτα και εφοσον ερχεται με προεγκατεσημενα τα Office 2013 μαζι με τη γραφιδα και τη φορητοτητα που διακρινει την συγκεκριμενη προταση.

Να μας γραψεις εντυπωσεις οταν με το καλο παραλαβεις.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον σου λυθηκαν οι αποριες και απο τη στιγμη που δεν το θες για βαρια πραγματα θα σε καλυψει απολυτα και εφοσον ερχεται με προεγκατεσημενα τα Office 2013 μαζι με τη γραφιδα και τη φορητοτητα που διακρινει την συγκεκριμενη προταση.

Να μας γραψεις εντυπωσεις οταν με το καλο παραλαβεις.

 

 

Θα ενημερωσω σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung ανακοίνωσε με καθυστέρηση 15 ημερών την επίσημη online διάθεση της νέας ταμπλέτας.

 

http://www.samsung.com/uk/consumer/pc-peripherals/tablet-pc/tablet-pc/XE300TZC-K01UK

 

Ενδεικτικά θα πουλιέται στις 534 £. Σημαντικότερο όπλο της νέας windows 8 ταμπλέτας της Sami είναι η δωρεάν διάθεση του Office.

 

http://www.misco.co.uk/product/205335/Samsung-ATIV-Tab-3-Intel-Atom-Z2760-2GB-64GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αμα κρινω απο τα 600+ ευρω που δινεται στην Αγγλια δεν μπορω να φανταστω ποσο θα ερχοταν εδω.

Δεν ξερω πως την εχει δει η Samsung να τιμολογει στο Θεο tablet με περσινα χαρακτηριστικα,αλλα η Asus θα κυκλοφορησει αντιστοιχο 10αρι με φετινα αναβαθμισμενα specs με τους Bay Trail CPU με dock keyboard με extra usb 3.0 και μαζι το office 2013 προεγκατεστημενο εξισου πολυ πιο φθηνα 349 και 399 δολαρια 32 και 64gb εκδοση αντιστοιχα.

Μονο που δεν εχει γραφιδα,αλλα δεν δικαιολογειτε μονο για αυτο το χαρακτηριστικο τετοια μεγαλη διαφορα οταν το Asus σε ολα τα αλλα υπερεχει παντου.

Και αμφιβαλλω προιον που δεν εισαγεται επισημα εδω-αν ισχυει αυτη η ειδηση-αν θα το καλυψει η Samsung Hellas σε περιπτωση βλαβης παρα μονο αποστολει στην χωρα απ οπου εγινε η αγορα στην εκει αντιστοιχη αντιπροσωπια

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αμα κρινω απο τα 600+ ευρω που δινεται στην Αγγλια δεν μπορω να φανταστω ποσο θα ερχοταν εδω.

Δεν ξερω πως την εχει δει η Samsung να τιμολογει στο Θεο tablet με περσινα χαρακτηριστικα,αλλα η Asus θα κυκλοφορησει αντιστοιχο 10αρι με φετινα αναβαθμισμενα specs με τους Bay Trail CPU με dock keyboard με extra usb 3.0 και μαζι το office 2013 προεγκατεστημενο εξισου πολυ πιο φθηνα 349 και 399 δολαρια 32 και 64gb εκδοση αντιστοιχα.

Μονο που δεν εχει γραφιδα,αλλα δεν δικαιολογειτε μονο για αυτο το χαρακτηριστικο τετοια μεγαλη διαφορα οταν το Asus σε ολα τα αλλα υπερεχει παντου.

Και αμφιβαλλω προιον που δεν εισαγεται επισημα εδω-αν ισχυει αυτη η ειδηση-αν θα το καλυψει η Samsung Hellas σε περιπτωση βλαβης παρα μονο αποστολει στην χωρα απ οπου εγινε η αγορα στην εκει αντιστοιχη αντιπροσωπια

 

 

 

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Αλλα δεν προκυπτει οτι η samsung δεν θα το φερει Ελλαδα. Απο που βγηκε αυτη η ειδηση. Μιλησες με samsung και στο ειπαν;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Αλλα δεν προκυπτει οτι η samsung δεν θα το φερει Ελλαδα. Απο που βγηκε αυτη η ειδηση. Μιλησες με samsung και στο ειπαν;

 

Δεν ανέφερα ότι δεν θα το φέρει Ελλάδα,απλά είπα ότι στην περίπτωση που επίσημα δεν έρθει εδώ δεν θα το καλύπτει λογικά η αντιπροσωπεία εδω

Ας μας δώσει πληροφορίες το παιδί που ανέφερε ότι δεν θα το εισάγει η Samsung Hellas να γνωρίζουμε με ακρίβεια τι ακριβώς παίζει.

Από την άλλη σε αυτήν την τιμή δεν αξίζει και ειδικά Όταν με 100-150 ευρώ παραπάνω μπορείς να πάρεις από Αμερική το πολύ πιο δυνατό σε χαρακτηριστικά/εξοπλισμό με γραφίδα εξίσου το Surface Pro με Haswell.

Μέρα με τη νύχτα η διαφορά με το Ativ tab 3

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=603630883002681&set=a.603630669669369.1073741827.353369828028789&type=1&theater&notif_t=photo_reply

 

https://www.facebook.com/SamsungGreece?fref=ts

 

Σε ερώτηση μου η απάντηση ήταν ότι επίσημα η Samsung Hellas δεν θα το φέρει. Επίσης, σε δεύτερη ερώτηση για αγορά μου από Amazon.co.uk ( Αγγλία δηλ. όπου και την έκανα) μου απάντησαν ότι με την απόδειξη αγοράς από Amazon και την ευρωπαική εγγύηση που συμπεριλαμβάνεται εντός του προιόντος, η Samsung Hellas το υποστηρίζει σε θέμα σέρβις. Βέβαια όχι για αντικατάσταση.

 

Να προσθέσω για το Asus, η Σαμι έχει δείξει ποια είναι και στις άλλες ταμπλέτες οπότε καμία σύγκριση με Asus που δυστυχώς πήγε άπατο σε όλες τις προηγούμενες προσπάθειες.

Η μόνη σοβαρή προσπάθεια θα γίνει από Microsoft με το Pro 2, αλλά αυτό αναμένεται για πάνω από 1000 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ξεκαθάρισε το θέμα και με την μη κυκλοφορία στην Ελλάδα και την υποστήριξη σε περίπτωση αγοράς από αμαζον

Το Pro η τιμή εκκίνησης στην Αγγλία είναι 800 ευρώ σκέτο το tablet με i5 Haswell/4gb ram/64gb ssd όταν στην Αμερική θα κοστίζει 900 δολάρια το ίδιο hardware configuration

Η Asus πήγε απατο διότι τα πουλούσε σε πολύ υψηλές τιμές ειδικά το περσινό 11αρι και το 10αρι άργησε πολύ να κυκλοφορήσει στην αγορα.

Φέτος το 10αρι της είναι και φθηνότερο και πιο δυνατό σε εξοπλισμό

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=603630883002681&set=a.603630669669369.1073741827.353369828028789&type=1&theater&notif_t=photo_reply

 

https://www.facebook.com/SamsungGreece?fref=ts

 

Σε ερώτηση μου η απάντηση ήταν ότι επίσημα η Samsung Hellas δεν θα το φέρει. Επίσης, σε δεύτερη ερώτηση για αγορά μου από Amazon.co.uk ( Αγγλία δηλ. όπου και την έκανα) μου απάντησαν ότι με την απόδειξη αγοράς από Amazon και την ευρωπαική εγγύηση που συμπεριλαμβάνεται εντός του προιόντος, η Samsung Hellas το υποστηρίζει σε θέμα σέρβις. Βέβαια όχι για αντικατάσταση.

 

Να προσθέσω για το Asus, η Σαμι έχει δείξει ποια είναι και στις άλλες ταμπλέτες οπότε καμία σύγκριση με Asus που δυστυχώς πήγε άπατο σε όλες τις προηγούμενες προσπάθειες.

Η μόνη σοβαρή προσπάθεια θα γίνει από Microsoft με το Pro 2, αλλά αυτό αναμένεται για πάνω από 1000 Ευρώ.

 

 

 

Ο.κ το θεμα μαλλον ξακαθαρίζει. εγω θα το φερω απο ΗΠΑ. Απο την Microsoft μου ειπαν οτι δεν θα εχω προβλημα με τα ελληνικα στα windows και στο office. Με το Snote θα εχει προβλημα στα ελληνια;

Link to comment
Share on other sites

Είδη ανοίγω το κουτί!

 

 

Θα το παρω απο ΗΠΑ. Μπορεις να απαντησεις στις προαναφερθεντες ερωτησεις μου, σχετικα με τα ελληνικά. εσυ απο που το πηρες; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Θα ενημερωσω σιγουρα.

 

Λοιπον το πηρα απο το αγγλικο amazon, τον οποιο ομως δεν περιλαμβανει τη θηκη πληκρολόγιο. Η ελλειψη αυτη ειναι πολυ σημαντικη για το συγκεκριμενο μηχανημα. Προσωπικα το θεωρω απαραίτητο.

Δευτερον. Mειον ειναι η μικρη μνημη του 2GB. Σε ορισμένες περιπτώσεις "κολλαει" κατα το σερφαρισμα, γεγονος που προβληματιζει και εκνευριζει. Καμια σχεση με την "ανεση" του ipad.

Τρίτον δεν εχει java, με οτι αυτο συνεπαγεται για ορισμενα site.

Στα θετικα του συγκαταλεγεται το μικρο βαρος του και το πενακι του, που οντως ειναι αριστο και ο μοναδικος λογος που θα το κρατησω.

Συνολικα μαζι με την θηκη- πληκτολογια θα μου κοστίσει περι τα 700 ευρω. ποσόν ιδιαιτερα υψηλο για τις προδιαγραφες του tablet.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω από σημερα στα χερια μου.

Ειχα και τον προκατοχο του και σαν πρωτη εντυπωση θα πω το εξης: Σβηνει από το χαρτη ios/android tablets, καθως στο ιδιο μέγεθος και βαρος και ελαχιστα μικροτερη αυτονομια προσφερει πληρες λειτουργικο χωρις κανενα από τους μυριάδες περιορισμους των υπολοιπων παιχνιδοταμπλετων. Περισσοτερες εντυπώσεις τις επομενες ημερες...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω από σημερα στα χερια μου.

Ειχα και τον προκατοχο του και σαν πρωτη εντυπωση θα πω το εξης: Σβηνει από το χαρτη ios/android tablets, καθως στο ιδιο μέγεθος και βαρος και ελαχιστα μικροτερη αυτονομια προσφερει πληρες λειτουργικο χωρις κανενα από τους μυριάδες περιορισμους των υπολοιπων παιχνιδοταμπλετων. Περισσοτερες εντυπώσεις τις επομενες ημερες...

 

Φιλε απο που το αγόρασες; στο κουτι περιλαμβανοταν το πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε απο που το αγόρασες; στο κουτι περιλαμβανοταν το πληκτρολόγιο;

 

Αγγλικο αμαζον. Οχι,στη γερμανια πωλειται κι η εκδοση με το πληκτρολογιο , ακριβοτερα βεβαια...

7 ωρες αυτονομια βλεπω τις πρωτες ωρες χρησης...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εριξα τα 8.1 κι όλα παίζουν σωστά.

Η αυτόματη διόρθωση και στα ελληνικά πλέον δουλεύει υποδειγματικά.

Επιτέλους βρηκα τη συσκευή που θα αναλάβει το ρόλο του filofax στην καθημερινότητα μου. Καμία άλλη συσκευή δεν καταφερε να το κανει με την άνεση που τα παράθυρα μπορούν...

ΥΓ οποίος αγοράσει τη συσκευή και δεδομένου ότι το snote δεν είναι εγκατεστημένο ,κατεβαστε το από το μάρκετ δωρεάν ...

Link to comment
Share on other sites

έχω πάθει πλακα με το form factor του μηχανήματος.

Πιο μικρο κι από το note 10.1 και με πληρες λειτουργικο με εγκατεστημένα full Ms office (προεγκατεστημενο), OneNote, evernote, utorrent, 7zip, mindjet mindmanager κλπ κλπ , πρακτικά ο, τι σχεδόν έχω και στο duo 13 .

Αυτονομία μετα από 4 φορτίσεις έχει κλειδώσει στις 8 ώρες ...

Φωτός δίπλα στο duo 13 για να δείτε τη μεγάλη διαφορά στον όγκο των συσκευών .

http://i41.tinypic.com/scffp0.jpg

http://i40.tinypic.com/hu53e8.jpg

 

@alex

Μη συγκρίνεις λανθασμένα το μηχάνημα αυτό με τα surface -tap 11 κλπ.

Εδώ μιλάμε για 300 γραμμάρια λιγότερα ,πολύ μικρότερο footprint , χωρίς ανεμιστήρες κλπ κλπ , γενικά τελείως άλλη περίπτωση. Επίσης ο wacom digitizer συγκριτικά με άλλες επιλογές του δίνει τεράστια προστιθέμενη αξία.

Επίσης, παρακαλώ κάποιος mod να συγχωνευσει τα 2 θέματα για το μηχάνημα. Ευχαριστώ

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Βαγγελη εφοσον καποιος δινει προτεραιοτητα στο χαμηλο βαρος,την γραφιδα και την αυτονομια ειναι πολυ καλη προταση,αλλα απο την αλλη σφαλμα της Samsung που το εντυσε με περσινα specs.

Και απο την στιγμη που το Ativ Q ειναι αγνωστο αν θα εμφανιστει στην αγορα και σε ποια μορφη,επρεπε ειτε να βγαλει και με Bay Trail ειτε με Haswell μια δευτερη προταση.

Στην ουσια δηλαδη η Samsung ειναι η μοναδικη εταιρια με μοντελα με περσινα specs.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ, συμφωνω πως μια επιλογή bay trail θα ηταν σαφως καλυτερη, αλλα βαρεθηκα να διαβαζω για μηχανάκια που... ερχονται και ερχονται και ερχονται.

Εδώ μιλαμε για μια δοκιμασμενη λυση σε hardware + software , με μια γραφιδα η υλοποιηση της οποιας δουλευει υποδειγματικα καλα (η χρηση σε onenote - evernote είναι πραγματικη απολαυση) , σε μέγεθος και βαρος που ο ανταγωνισμος δεν εχει πετυχει.

Αλλωστε δε γνωριζω ο ανταγωνισμος να δινει κατι τοσο ολοκληρωμενο με Wacom και τοσο χαμηλο μέγεθος και βαρος. Προσοχη, μη μπερδευεσαι. Η υλοποιηση του Wacom digitizer στοιχιζει πολύ (το 30% του μηχανήματος περιπου - μην ξεχνας τι τιμολογεί η Wacom για τα μηχανήματα της) , για αυτό και βλέπεις τον ανταγωνισμο να σφυριζει αδιαφορα η να δινει λυσεις τυπου "active digitizer" αμφιβολου ποιοτητας.

Αν σταθμισεις κι αυτά, λοιπον, δε με χαλαει η επιλογή του "παλιου" atom και του χρονου αν εχουμε τη δυνατοτητα παμε και στο διαδοχο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...