Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φίλος δεν προσέχεις μάλλον , δεν έχεις την σωστή rom άπό μια ματιά που έριξα ( είμαι περίεργος τι να κάνω) η συσκευή σου βγαίνει με δυο διαφορετικές CPU την MT6260A, και MT6261, οπότε χρησιμοποιεί και διαφορετικές rom, δες τι φοράει και κατέβασε την σωστή , ή απλά κατέβασε και για τα δυο και η μια θα δουλέψει

 

Νομίζω φοράει την MT6260A. Αυτήν δοκίμασα. Δεν έχω να χάσω τίποτα να δοκιμάσω και την MT6261.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά ειχες δίκιο έπρεπε να μπω με εξωτερικό πληκτρολόγιο, το πηγα σε τεχνικο μου είπε οτι δεν φλασαρετε και ανεφερα την δική σου λύση και ειπα οτι το κινητό έχει otg και αμεσως το σύνδεσε έβαλε τον λογαριασμό μου και μετα φλασαρα την twrp εγω.Τέλος καλο ολα καλα
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι αμα σου διαβαζει το εξωτερικο πληκτρολογιο δε θα χρειαστει να ανοιξει αυτο του android και θα μπορεσεις να βαλεις κωδικο και να προχωρησεις σε περαιτερω ρυθμισεις του κινητου.αν σου το βλεπει ηδη ο υπολογιστης δοκιμασε να τρεξεις adb εντολες.

Adb -->devices

Adb--> reboot recovery

Και δες αν θα σε βαλει στο twrp.περισσοτερες εντολες στο

http://www.doctorandroid.gr/2012/03/android-basics-adb.html?m=1

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικα ειχες δικιο το πρόβλημα ηταν το Android keyboard. Το πηγαμε σε τεχνικο για να περασει την recovery και οτι δοκιμασε μας ειπε δεν μπορεί να κάνει κάτι ,και εκει θυμηθηκα την δικη σου λύση του την ειπα και το εβαλε σε εξωτερικό πληκτρολόγιο εβαλε τον λογαριασμό και μετα ο αντρας μου φλασαρε το twrp. Ηταν τοσο απλο τελικα,εμεις ειδαμε οτι δεν μπορουσε συνδεθεί στο wi fi λογω απουσιας keyboard γιατί μόνο αυτο δεν δούλευε. Τέλος καλο ολα καλά ωρα να γίνει marchmallow ,να εισαι καλα σε ευχαριστώ πολύ

Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
και αμα γινει τελικα τι μπορουμε να κανουμε?γινεται τιποτα?

 

Βρέθηκε τελικά λύση στο πρόβλημα σου?

Έχω κάνει το ίδιο λάθος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...κατεβασα το sp flash...μου ζηταει το αρχειο scatter...το βρισκω μεσα απο το ξεζιπαρισμενο φακελο του νεου firmware

η ονομασια του ειναι MT6737M_Android_scatter...βαζοντας το μεσα απο τον φακελο ΔΕΝ το αναγνωριζει το προγραμμα!!!

Βγαζοντας το στο desktop το αρχειο το παιρνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!!!!!!

μετα λεω ας παρω πρωτα ενα backup...βρηκα οτι πρεπει να γινει αυτο μεσω mtk droid tools γιατι με το αλλο προγραμματακι ειναι λιγο μπερδεμα και δεν το καταλαβα....βγαζω βαζω εκει το καλωδιο usb με το κινητο ΔΕΝ το βλεπει με τπτ το mtk droid tools !!!!!!

Ασε λεω θα το κανω με το power on + volume up του τηλεφωνου....το κανω, μου βγαζει το πρασινο πραμα του andoid αλλα απο κατω

του εγραφε " Καμια εντολη" και πατωντας τα πλαινα κουμπια δεν εκανε τπτ!!!!!

Τι να κανω τωρα ρε παιδες με το backup??

Φταιει κατι στο κινητο και δεν μου βγαζει το μενου που μου εβγαζαν τα παλια κινητα που ειχα για να το κανω???

Τι εντολη θα πρεπει να δωσω στο sp flash....Download only,Format all ,Firmware update???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...κατεβασα το sp flash...μου ζηταει το αρχειο scatter...το βρισκω μεσα απο το ξεζιπαρισμενο φακελο του νεου firmware

η ονομασια του ειναι MT6737M_Android_scatter...βαζοντας το μεσα απο τον φακελο ΔΕΝ το αναγνωριζει το προγραμμα!!!

Βγαζοντας το στο desktop το αρχειο το παιρνει ΚΑΝΟΝΙΚΑ!!!!!!!!

μετα λεω ας παρω πρωτα ενα backup...βρηκα οτι πρεπει να γινει αυτο μεσω mtk droid tools γιατι με το αλλο προγραμματακι ειναι λιγο μπερδεμα και δεν το καταλαβα....βγαζω βαζω εκει το καλωδιο usb με το κινητο ΔΕΝ το βλεπει με τπτ το mtk droid tools !!!!!!

Ασε λεω θα το κανω με το power on + volume up του τηλεφωνου....το κανω, μου βγαζει το πρασινο πραμα του andoid αλλα απο κατω

του εγραφε " Καμια εντολη" και πατωντας τα πλαινα κουμπια δεν εκανε τπτ!!!!!

Τι να κανω τωρα ρε παιδες με το backup??

Φταιει κατι στο κινητο και δεν μου βγαζει το μενου που μου εβγαζαν τα παλια κινητα που ειχα για να το κανω???

Τι εντολη θα πρεπει να δωσω στο sp flash....Download only,Format all ,Firmware update???

1) η διαδρομή του firmware δεν πρέπει να έχει κινέζικους χαρακτήρες ή άλλα περίεργα. Μονο λατινικούς

2) παράτα το mtk droid tools, δε δουλεύει με τα σύγχρονα τηλέφωνα και δεν θα σου χρησιμεύσει σε τίποτα το backup του. προχώρα με download only όπως γράφω και στον οδηγό, κι αν σου βγάλει pmt has changed, firmware upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Στο needrom δε λεει κατι για το preloader....

Το τσεκαρω μαζι με ολα τα αλλα η οχι ??

Μην αγχώνεσαι γι αυτό. Υπάρχει πλήρες firmware για τη συσκευή σου, δεν έχεις κάποια άγνωστη.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω φλασάρει το ulefon c5 pro απο 6.0 σε nougat 7.0 με rom απο το needrom ομως μετα απο ενα μηνα που πηγα να φλασαρω άλλη rom γιατι αυτη ηταν μάπα, το sptool δεν "βλεπει" το τηλεφωνο και δεν μπορω ουτε να περασω το TWRP recovery. Προσπαθησα πολλες φορες και τιποτε. Σα να με καταδίκασε να μεινω για παντα με την ιδια rom!!
Link to comment
Share on other sites

Χααχα. Καταδικασμένος. Καλό ήταν. Όχι δεν εισαι καταδικασμένος. Απλά την ωρα που το συνδέεις στο pc κράτα πατημένο το power button με volume down key. Αν δεν πιάσει δοκιμασε με volume up key. Το ίδιο είχα πάθει κ γω και έτσι παίρνει μπρος κ το αναγνωριζει κανονικά. Ενημέρωσε αν το πέτυχες.
Link to comment
Share on other sites

Μου βγαζει το μηνυμα "PMT changed for the rom.it must be downloaded.Please select "format all and download" scene and try again"

Το γράφω στον οδηγό στην αρχή. Επέλεξε το Firmware upgrade αντί του Download. Και πρώτα, διάβασε όλο τον οδηγό για να μην έχεις άλλες απορίες ή κάνεις ζημιά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Φλασαρισα και ρουταρα χαρη σε σενα!

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Soulfun, thanx και σε σένα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλοι καλησπέρα.

 

Εκανα μια πατάτα σε ένα tcl s960. Δεν bootαρει καθολου. Το κακό είναι ότι αυτή τη φορά πείραξα και το recovery.Εχει reovery αλλα δεν βλέπει την κάρτα σε otg που εχω.Οπότε δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Δοκίμασα τα πάντα με flashtool αλλά μου βγάζει το μήνυμα "sp flash tool error"(8417).Ψαχνοντας στο internet βρηκα λύσεις του τυπου να πειράξω το scatter file αλλα δεν καταφερα τίποτα. Μεχρι πρόσφατα δουλευε κανονικά αλλά τώρα με τίποτα.

Εχετε κάποια ιδέα;

Edited by nsourm
Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδεεις το κινητό στο pc στο αναγνωρίζει; Σου κάνει ήχο συνδεσης τα windows;

Λογικά το scatter file σου θέλει πείραγμα στην αρχή του κωδικά του κ γι'αυτό δε σου το αναγνωρίζει.

Ποιο Scatter έχεις?

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδεεις το κινητό στο pc στο αναγνωρίζει; Σου κάνει ήχο συνδεσης τα windows;

Λογικά το scatter file σου θέλει πείραγμα στην αρχή του κωδικά του κ γι'αυτό δε σου το αναγνωρίζει.

Ποιο Scatter έχεις?

φιλε soulfunkdjx δεν κανει καποιο ηχο.

 

το καταλαβαινει οταν μπαινω στον bootloader.

Το scatter file επαιζε πριν 2 μηνες που το πειραξα παλι.

εχω διαφορα file αναλογα με την rom

 

αν πρεπει να το πειραξω ξερει καποιος πως και τι πρεπει να κανω?

ευχαριστω

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φιλε soulfunkdjx δεν κανει καποιο ηχο.

 

το καταλαβαινει οταν μπαινω στον bootloader.

Το scatter file επαιζε πριν 2 μηνες που το πειραξα παλι.

εχω διαφορα file αναλογα με την rom

 

αν πρεπει να το πειραξω ξερει καποιος πως και τι πρεπει να κανω?

ευχαριστω

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

 

Ναι ρε φίλε αυτό σου λέω. Πες μου ποιο είναι το scatter file για να δω μήπως στο φτιάξω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε αυτό σου λέω. Πες μου ποιο είναι το scatter file για να δω μήπως στο φτιάξω...

 

φιλε soulfunkdjx sorry δεν το καταλαβα.

 

το εκανα upload

Link to comment
Share on other sites

φιλε soulfunkdjx sorry δεν το καταλαβα.

 

το εκανα upload

 

Αντέγραψε σε παρακαλώ όλο τον φάκελο της rom που θέλεις να εγκαταστήσεις χύμα στον C:

και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

Αντέγραψε σε παρακαλώ όλο τον φάκελο της rom που θέλεις να εγκαταστήσεις χύμα στον C:

και ξαναδοκίμασε.

 

Δυστυχώς πάλι το ίδιο λάθος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις από που κατέβασες την rom σου; Το scatter είναι λαθος γραμμένο. Πάντα πρέπει να ξεκινάει ο κωδικας με τα συμβολα ## και σε εσένα δεν υπαρχει κατι τέτοιο. Γιατί δεν κατεβαζεις κάποια άλλη rom;
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις από που κατέβασες την rom σου; Το scatter είναι λαθος γραμμένο. Πάντα πρέπει να ξεκινάει ο κωδικας με τα συμβολα ## και σε εσένα δεν υπαρχει κατι τέτοιο. Γιατί δεν κατεβαζεις κάποια άλλη rom;

 

Φίλε καλησπέρα.

 

Ξανακατέβασα την rom και είναι οκ.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

προσπαθώ να περάσω τα 6άρια σε ένα doogee x5 από τα πρώτα που βγήκαν και έχω κατεβάσει την rom από εδω :

https://drive.google.com/open?id=0Bziqh7RXsn-DQk1CRzVIZWNsSnc

μόλις λοιπόν πάω να την φορτώσω-περάσω στο flash tool μου λέει error 8417 .

Άνοιξα τα scatter file (χωρίς να πειράξω τίποτα)και αρχίζει με πολλά ####################.

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος.

προς το παρόν πέρασα αυτήν :https://www.needrom.com/download/doogee-x5-6-0/ την R2 , ακολουθόντας τον παρόν οδηγό (download only & χωρίς τσεκαρισμένο τον preloader.)

Άν την ξαναπεράσω και έχω τσεκαρισμένο τον preloader & να το κάνω και firware update μιας και φεύγει απο 5άρια και πάει σε 6άρια θα αλλάξει κάτι?

Edited by Darkpurple
Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να περάσω τα 6άρια σε ένα doogee x5 από τα πρώτα που βγήκαν και έχω κατεβάσει την rom από εδω :

https://drive.google.com/open?id=0Bziqh7RXsn-DQk1CRzVIZWNsSnc

μόλις λοιπόν πάω να την φορτώσω-περάσω στο flash tool μου λέει error 8417 .

Άνοιξα τα scatter file (χωρίς να πειράξω τίποτα)και αρχίζει με πολλά ####################.

Δεν ξέρω τι κάνω λάθος.

προς το παρόν πέρασα αυτήν :https://www.needrom.com/download/doogee-x5-6-0/ την R2 , ακολουθόντας τον παρόν οδηγό (download only & χωρίς τσεκαρισμένο τον preloader.)

Άν την ξαναπεράσω και έχω τσεκαρισμένο τον preloader & να το κάνω και firware update μιας και φεύγει απο 5άρια και πάει σε 6άρια θα αλλάξει κάτι?

Σβήσε τυχόν κενά που υπάρχουν στη διαδρομή φακέλων όπου αποθήκευσες το firmware. εάν υπάρχουν μη λατινικοί χαρακτήρες, σβήστους επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...