Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα το κινητό το βλέπει απλά κάνει στιγμιαίες συνδέσεις και επανασυνδέσεις όταν είναι συνδεδεμένο το κινητό με τον υπολογιστή χωρίς την μπαταρία και χωρίς να τρέχω το sp tools .

 

 

Ξαναρωτάω : Υπό τις παραπάνω συνθήκες μπορώ να προχωρήσω σε φλασάρισμα χωρίς να έχω πρόβλημα;

 

και απαντάω στον εαυτό μου ΝΑΙ βλάκα μπορείς και κακώς που δεν δοκιμαζες να φλασάρεις νωρίτερα

Το έκανα λοιπόν και όλα καλά.Δεν έφταιγε απολύτως τίποτα παρά μόνο το ΄τι νομιζα ότι αυτές οι συνδέσεις και επανασυνδέσεις ήταν πρόβλημα ,ομως είναι φυσιολογικο

Σε σένα μπορεί να είναι έτσι.σε μένα με inew4000 έκανε τα ίδια κ μόλις έβαλα τους νέους driver όλα είναι κομπλε .τι να πω. Πάντως χαίρομαι που τι έκανες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε σένα μπορεί να είναι έτσι.σε μένα με inew4000 έκανε τα ίδια κ μόλις έβαλα τους νέους driver όλα είναι κομπλε .τι να πω. Πάντως χαίρομαι που τι έκανες.

Τι εννοείς νέους drivers? Δώσε μας ένα λινκ να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Σε σένα μπορεί να είναι έτσι.σε μένα με inew4000 έκανε τα ίδια κ μόλις έβαλα τους νέους driver όλα είναι κομπλε .τι να πω. Πάντως χαίρομαι που τι έκανες.

 

Εγώ πάντως "φλάσαρα"υπό αυτές τις συνθήκες μια Ρομ στο Amoi n828 και όλα καλά

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα και απο μενα εχω ενα jiayu s2 και προσπαθω να περασω την 4.4 αλλα οταν παταω scatter-loading δεν μου το εγκαθιστα οταν παταω help μου λεει''unable to launch qt assistant' τι κανω;καποιο μελος λεει για καποιους drivers που χρειαζεται να περασω ξερει καποιος να με βοηθησει ;ευχαριστω.επισης καποιους drivers που δινετε στην πρωτη σελιδα τους περασα αλλα τιποτα.παρεπιπτωντος εχω windows 8.1 Edited by zaxhro
Link to comment
Share on other sites

θα παραγγειλω ενα jiayu G2F κι ετοιμαζομαι για φλασαρισμα ρομ. οταν ομως παω να εγκαταστησω τους drivers τις πρωτης σελιδας μου πεταει τα εξης :

Fail to find C:\Users\Aggelos\Desktop\jiayuG2F\Driver\Win7\usb2ser_Win7.inf και

 

Fail to install usb driver for microsoft windows 7 ultimate edition [32 bit] εχω απενεργοποιησει antivirus, δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε

:( :worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα εχω ενα jiayu s2 και προσπαθω να περασω την 4.4 αλλα οταν παταω scatter-loading δεν μου το εγκαθιστα οταν παταω help μου λεει''unable to launch qt assistant' τι κανω;καποιο μελος λεει για καποιους drivers που χρειαζεται να περασω ξερει καποιος να με βοηθησει ;ευχαριστω.επισης καποιους drivers που δινετε στην πρωτη σελιδα τους περασα αλλα τιποτα.παρεπιπτωντος εχω windows 8.1
Βρες pc με windows 7.

 

θα παραγγειλω ενα jiayu G2F κι ετοιμαζομαι για φλασαρισμα ρομ. οταν ομως παω να εγκαταστησω τους drivers τις πρωτης σελιδας μου πεταει τα εξης :

Fail to find C:\Users\Aggelos\Desktop\jiayuG2F\Driver\Win7\usb2ser_Win7.inf και

 

Fail to install usb driver for microsoft windows 7 ultimate edition [32 bit] εχω απενεργοποιησει antivirus, δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε

:( :worry:

Βάλε το φακελο με τον installer σε άλλη θέση στον αρχικό σου φάκελο και δοκίμασε πάλι

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια... Εγκατέστησα αυτήν την ROM για να την δοκιμάσω, γνωρίζοντας ότι είναι σε beta φάση με προβληματάκια (π.χ. ανάποδη κάμερα) και δεν μπορώ να επανέλθω σε άλλη ρομ, αφού δεν μπουτάρει το κινητό σε recovery mode. Πατάω power and vol+, αλλά τίποτε, δεν μπαίνει. Προσπαθώ μέσω PC και το SP Flash Tool να περάσω καινούριο αρχείο scatter μπας και διορθωθεί, αλλά δεν συνδέεται καν το κινητό (ενώ μέσω USB συνδέεται κανονικά). Βάζω και στην εσωτερική και στην εξωτερική κάρτα μνήμης recovery image και προσπαθώ να το φλασάρω μέσω Mobileuncle Tools και το RomManager, αλλά επίσης δεν γίνεται τίποτε...

 

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα, για να με βοηθήσει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Lifestyle σε χάπια έχετε? Γιατί γεννήθηκα μίζερος και κακόμοιρος...
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι βοήθεια... Εγκατέστησα αυτήν την ROM για να την δοκιμάσω, γνωρίζοντας ότι είναι σε beta φάση με προβληματάκια (π.χ. ανάποδη κάμερα) και δεν μπορώ να επανέλθω σε άλλη ρομ, αφού δεν μπουτάρει το κινητό σε recovery mode. Πατάω power and vol+, αλλά τίποτε, δεν μπαίνει. Προσπαθώ μέσω PC και το SP Flash Tool να περάσω καινούριο αρχείο scatter μπας και διορθωθεί, αλλά δεν συνδέεται καν το κινητό (ενώ μέσω USB συνδέεται κανονικά). Βάζω και στην εσωτερική και στην εξωτερική κάρτα μνήμης recovery image και προσπαθώ να το φλασάρω μέσω Mobileuncle Tools και το RomManager, αλλά επίσης δεν γίνεται τίποτε...

 

Είχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα, για να με βοηθήσει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κάτι κάνεις λάθος με το flash tool ή τους drivers. Διαβασε τον οδηγό και ξαναδοκιμασε να περασεις την εργοστασιακη 4.2.1

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Βήμα- Βήμα ακολούθησα τον οδηγό, αλλά δεν γίνεται τίποτε. Πατάω download και δεν συμβαίνει τίποτε. Βάζω την μπαταρία ακούγεται ότι συνδέεται η συσκευή στον υπολογιστή, αλλά αρχεία δεν μεταφέρονται.

 

ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ!!!! έφταιγε το ότι δεν είχα περάσει σωστά τα drivers για Win8 64bit..

 

για όσους αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα: Ακολούθησα αυτές κι

τις οδηγίες. Edited by Barfly
Lifestyle σε χάπια έχετε? Γιατί γεννήθηκα μίζερος και κακόμοιρος...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπάθησα να κάνω load κάποια scatter file από κάτι rom που είχα κρατημένες στο pc μου και σε πολλές μου έβγαζε το μήνυμα

''Error: Initializing scatter file failed. Please check the name of scatter file which load is legal.'' Τι σημαίνει αυτό και πως διορθώνεται???

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά προσπάθησα να κάνω load κάποια scatter file από κάτι rom που είχα κρατημένες στο pc μου και σε πολλές μου έβγαζε το μήνυμα

''Error: Initializing scatter file failed. Please check the name of scatter file which load is legal.'' Τι σημαίνει αυτό και πως διορθώνεται???

Σβήσε τυχόν περίεργους ή κινέζικους χαρακτήρες απ τους φακέλους της διαδρομης όπου έχεις το scatter. Επίσης κατέβασε το flash tool απ το Link στον οδηγό στην αρχή του παρόντος θέματος
Link to comment
Share on other sites

Σβήσε τυχόν περίεργους ή κινέζικους χαρακτήρες απ τους φακέλους της διαδρομης όπου έχεις το scatter. Επίσης κατέβασε το flash tool απ το Link στον οδηγό στην αρχή του παρόντος θέματος

 

Κατέβασα απο το λινκ που δίνεις στην αρχή αλλά τίποτα. Απο περίεργους χαρακτήρες που λες δε βλέπω κάτι. όλα normal φαίνονται. Τι γίνεται????

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα απο το λινκ που δίνεις στην αρχή αλλά τίποτα. Απο περίεργους χαρακτήρες που λες δε βλέπω κάτι. όλα normal φαίνονται. Τι γίνεται????

κάνε μετονομασία στους φακέλους σβήνοντας όλους τους χαρακτήρες και ξαναγράφοντας δικούς σου

Link to comment
Share on other sites

κάνε μετονομασία στους φακέλους σβήνοντας όλους τους χαρακτήρες και ξαναγράφοντας δικούς σου

 

Κοίτα...ας πάρω παράδειγμα μια rom που κατέβασα απο το επίσημο της THL. Την ξεζιπάρω και έχει αυτό τον φάκελο thl_T100S.159D.A2.KK.FHD.B1B5.EN.16P256.IMX135.MT6592GWP.20141009

και μέσα σε αυτό έχει άλλον ένα που ονομάζεται db.

Τα άλλαξα με την λέξη kitkat και τίποτα πάλι.

Ενώ μια άλλη rom μου την διαβάζει κανονικά.

 

Άκυρο το βρήκα. Μέσα στο scatter file το ανοίγεις με σημειωματάριο και αφαιρείς στην πρώτη γραμμη μια ονομασία. Βάζω και σχετικό βίντεο με όσους συναντήσουν το ίδιο πρόβλημα!!!

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οσες σελιδες μπορεσα αλλα δεν πετυχα καπου για το τι ειναι scatter file(ισως να αναφερεται καπου και να μην το παρατηρησα)..Εχω ενα coolpad 7320..ρουταρισμενο,με αλλη ρομ περασμενη..δουλευε αψεγαδιαστα ωσπου το εκανα επανεκινηση και εφθανε μεχρι το λογοτυπο της εταιριας και μετα παλι επανεκιννηση...Σε recovery δεν μπαινει με τιποτα..οποτε η λυση ειναι μεσο flash tool,to οποοιο δυστυχως δεν το εχω χρησιμοποιηση ποτε...κατεβασα το SP_Flash_Tool_v5.1352.01 αλλα κολλαω στο τι ειναι το scatter file.

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια γιατι χρειαζομαι αμεσα το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οσες σελιδες μπορεσα αλλα δεν πετυχα καπου για το τι ειναι scatter file(ισως να αναφερεται καπου και να μην το παρατηρησα)..Εχω ενα coolpad 7320..ρουταρισμενο,με αλλη ρομ περασμενη..δουλευε αψεγαδιαστα ωσπου το εκανα επανεκινηση και εφθανε μεχρι το λογοτυπο της εταιριας και μετα παλι επανεκιννηση...Σε recovery δεν μπαινει με τιποτα..οποτε η λυση ειναι μεσο flash tool,to οποοιο δυστυχως δεν το εχω χρησιμοποιηση ποτε...κατεβασα το SP_Flash_Tool_v5.1352.01 αλλα κολλαω στο τι ειναι το scatter file.

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια γιατι χρειαζομαι αμεσα το κινητο.

To scatter είναι ένα αρχείο κειμένου που βρίσκεις μέσα στο πλήρες firmware που θα κατεβάσεις

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οσες σελιδες μπορεσα αλλα δεν πετυχα καπου για το τι ειναι scatter file(ισως να αναφερεται καπου και να μην το παρατηρησα)..Εχω ενα coolpad 7320..ρουταρισμενο,με αλλη ρομ περασμενη..δουλευε αψεγαδιαστα ωσπου το εκανα επανεκινηση και εφθανε μεχρι το λογοτυπο της εταιριας και μετα παλι επανεκιννηση...Σε recovery δεν μπαινει με τιποτα..οποτε η λυση ειναι μεσο flash tool,to οποοιο δυστυχως δεν το εχω χρησιμοποιηση ποτε...κατεβασα το SP_Flash_Tool_v5.1352.01 αλλα κολλαω στο τι ειναι το scatter file.

Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε βοηθεια γιατι χρειαζομαι αμεσα το κινητο.

 

Εγκαθιστας τους drivers,μετά το flashtool, το τρέχεις και φορτώνεις το scatter file που είναι μέσα στη rom που κατεβασες. Ολες οι rom που κατεβαζεις οταν τις ξεζιπαρεις μαζι με ολα τα αρχεια που εχουν υπαρχει παντα και ενα scatter file.Διάβασε στην πρωτη σελιδα μονο τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Εγκαθιστας τους drivers,μετά το flashtool, το τρέχεις και φορτώνεις το scatter file που είναι μέσα στη rom που κατεβασες. Ολες οι rom που κατεβαζεις οταν τις ξεζιπαρεις μαζι με ολα τα αρχεια που εχουν υπαρχει παντα και ενα scatter file.Διάβασε στην πρωτη σελιδα μονο τον οδηγό.

 

Σας ευχαριστω πολυ παιδια..ηταν πολυ απλο τελικα..κολουσα μονο στο γεγονος το τι είναι το scatter file..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! σας παραθετω το θεμα μου...

επεσε στα χερια μ ενα mp-s720 το οποιο δεν bootαρει παρα μονο δειχνει την αρχικη οταν παει να ανοιξει και μετα σκοταδι.

επισης σε recovery mode δεν μπαινει.

προσπαθησα να μεσω flash tool να του περασω ρομ αλλα εδω ξεκιναει το παραδοξο

οταν το συνδεω στο pc χωρις μπαταρια ακουγεται οτι συνεθηκε συσκευη και μετα ενας διπλος τονος.

ανοιξα cmd πατησα και adb devices και δεν μ εβγαλε καποια συσκευη

(οποτε θεωρησα οτι δεν εχουν περαστει τα drivers)

ελα ομως που οταν του εβαλα την μπαταρια και ξαναπηκα cmd και πατησα και adb devices

μου εβγαλε το εξης http://prntscr.com/59b14y

αρα διαβαζει τη συσκευη.... αλλα δεν λειτουργει το flash tool

 

τι μπορει να συμβαινει? εχει τυχει σε κανενα?

η συσκευη ειναι μαπα απλα ο εγωισμος μου εχει πληγει ανεπανορθωτα :)

εχετε κατι στο μυαλο σας? εκτος απο το να δοκιμασω σε αλλο pc

Link to comment
Share on other sites

1) Σε windows 8άρια το προσπάθησες? Έχουν ένα θέμα οι drivers με τα 8άρια.Δοκίμασε με 7άρια.

2) Απο την άλλη βέβαια όταν έχεις ετοιμάσει τα πάντα στο flashtool και έχεις φορτώσει το scatter file και πατάς download και συνδέεις το κινητό βάλε τότε την μπαταρία επάνω στο κινητό.Σε πολλά κινητά γίνεται και έτσι. Δοκίμασέ το...

Link to comment
Share on other sites

Σε εφτάρια είναι... Και το δοκίμασα να την βάλω την μπαταρία κατά τη διάρκεια !

 

Όταν είναι χωρίς την μπαταρία κάνει το θόρυβο ότι συνδέθηκε και μετά έναν διπλό ότι κάτι έγινε αλλά δεν ξέρω τι... Και μετά πάλι τα ίδια.... Σαν να διαβάζει για λίγο και μετά να το χάνει και ξανά το ίδιο...

Μάλλον πως είναι τέρμα brick η συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να περασω την official rom του στο Lenovo A850i απο τo needrom και ενω η διαδικασια ολοκληρωθηκε κανονικα δεν bootαρει.

Moυ γραφει κατω απο το logo της Lenovo 2 σειρες

tool dl image fail

uboot is blocking by dl info

 

Τι μπορω να κανω?

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...