Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα κι απο εμενα.

 

Εχω το ZTE V818 προσπαθησα να βαλω μεσω DROID mtk tools cwm recovery για να παρω backup τη Rom και ενω εδειξε οτι ολα πηγαν καλα τωρα ειναι σε μονιμο boot loop (μαλλον δεν πηγαν ολα καλα) Εχω κατεβασει την official Rom απο needroom.com αλλα δεν υπαρχει μεσα το scatter file. Οποιαδηποτε βοηθεια θα ειναι πολυτιμη για μενα!! (μιας και το κινητο ειναι της συζυγου) Βοηθεια μου.

Microsoft Lumia 535

Δηλαδή Τρέχα Γύρευε....:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι drivers που χρησιμοποίησα είναι από αυτή τη σελίδα : http://www.androidrookies.com/2014/05/how-flashing-lenovo-a850-with.html. Τώρα αν είναι ίδιοι με αυτούς του οδηγού ας τους δεί κάποιος που ξέρει να δούμε. Αν τυχόν είναι νεώτεροι ας προστεθούν στον οδηγό. Το μόνο σίγουρο που ξέρω είναι ότι σε εμένα δούλεψαν.

Οι ίδιοι. Εγώ με τους drivers που χα από την εποχή των mt6575, φλασάρω mt6592, δεν τους άλλαξα ποτέ

Καλησπερα κι απο εμενα.

 

Εχω το ZTE V818 προσπαθησα να βαλω μεσω DROID mtk tools cwm recovery για να παρω backup τη Rom και ενω εδειξε οτι ολα πηγαν καλα τωρα ειναι σε μονιμο boot loop (μαλλον δεν πηγαν ολα καλα) Εχω κατεβασει την official Rom απο needroom.com αλλα δεν υπαρχει μεσα το scatter file. Οποιαδηποτε βοηθεια θα ειναι πολυτιμη για μενα!! (μιας και το κινητο ειναι της συζυγου) Βοηθεια μου.

Δε βλέπω official rom για το v818 στο needrom, και πουθενα αλλού. Βρες έναν χρήστη του κινητού και ζήτα του να πάρει backup το stock recovery ωστε να το φλασάρεις

Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω official rom για το v818 στο needrom, και πουθενα αλλού. Βρες έναν χρήστη του κινητού και ζήτα του να πάρει backup το stock recovery ωστε να το φλασάρεις

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

 

Στο need τι λεει official πως καταλαβαινεις την διαφορα?

Microsoft Lumia 535

Δηλαδή Τρέχα Γύρευε....:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται φίλε μου και εμένα έτσι έκανε στα 8.1 βρες ένα υπολογιστή με 7άρια να κάνεις τη δουλειά σου.

 

Κάθισα και έβαλα windows 7 σε ένα υπολογιστή μου αλλά δυστυχώς ξανά τα ίδια .

Μόλις συνδέσω το τηλέφωνο χωρίς μπαταρία έχω το ίδιο πρόβλημα (στιγμιαιες συνδέσεις -αποσυνδέσεις)

Παίζει να έχω κάνει πατάτα με εγκατάσταση driver για 32bit ενώ έχω 64 Πως μπορώ να απεγκαταστήσω τον 32 driver για να βάλω αυτό των 64bit

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Μπες Διαχείριση συσκευών. Σύνδεσε το τηλ χωρίς μπαταρία και στιγμιαία θα σου βγάλει κάπου μια νέα συσκευή. Θα πατήσεις πάνω της και με δεξί κλικ θα κάνεις ενημέρωση του προγράμματος οδήγησης και θα διαλέξεις τους οδηγούς.
Link to comment
Share on other sites

Μπες Διαχείριση συσκευών. Σύνδεσε το τηλ χωρίς μπαταρία και στιγμιαία θα σου βγάλει κάπου μια νέα συσκευή. Θα πατήσεις πάνω της και με δεξί κλικ θα κάνεις ενημέρωση του προγράμματος οδήγησης και θα διαλέξεις τους οδηγούς.

 

Tα χω κάνει όλα αυτά αλλά τιποτα

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Τότε προσπάθησε να βρεις άλλο υπολογιστή με 7άρια και κάνε τη διαδικασία ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Τότε προσπάθησε να βρεις άλλο υπολογιστή με 7άρια και κάνε τη διαδικασία ξανά.

Και σε άλλο δοκίμασα πριν λίγο μια από τα ίδια

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Οι ίδιοι. Εγώ με τους drivers που χα από την εποχή των mt6575, φλασάρω mt6592, δεν τους άλλαξα ποτέ

 

Δε βλέπω official rom για το v818 στο needrom, και πουθενα αλλού. Βρες έναν χρήστη του κινητού και ζήτα του να πάρει backup το stock recovery ωστε να το φλασάρεις

 

σου εστειλα ενα πμ. για βοηθεια. μπορεις να κανεις κατι;

το τηλ δε ανοιγει καθολου, οταν συνδεευαι με το πισι κανει συνεχεις αποσυνδεσεις.

εχω win 7 ακολουθω τον οδηγο για flash tools αλλα τρεχει η κοκινη μπαρα και βγαzει μηνημα λαθους.

Edited by bandi650
Link to comment
Share on other sites

Μπες Διαχείριση συσκευών. Σύνδεσε το τηλ χωρίς μπαταρία και στιγμιαία θα σου βγάλει κάπου μια νέα συσκευή. Θα πατήσεις πάνω της και με δεξί κλικ θα κάνεις ενημέρωση του προγράμματος οδήγησης και θα διαλέξεις τους οδηγούς.

Λοιπόν επανέρχομαι μπας και βγάλω άκρη γιατί είμαι έτοιμος να σπάσω και το λάπτοπ και το τηλέφωνο

Μπαίνω διαχείριση συσκευών ,συνδέω το τηλέφωνο χωρίς μπαταρία ,στιγμιαία μου βγάζει νέα συσκευή ,πατάω πάνω της με δεξί κλικ και μου έχει δυο επιλογές 1) ανίχνευση για αλλαγές υλικού και 2) ιδιότητες πανω στην όποια πατάω και πάω στο πρόγραμμα οδήγησης για να κάνω ενημέρωση προγράμματος.Οση ώρα προσπαθώ να κάνω αυτό τα Windows κάνουν εγκατάσταση προγράμματος οδήγησης από μόνα τους και μετά από λίγο μου δείχνει στη διαχειριση συσκευών :Θύρες COM -Mediatek vcom port το οποίο αναβοσβήνει δηλαδή το βλέπει και το χάνει αμέσως και πάει λέγοντας

 

Φταίνε τα Windows ή κάτι άλλο;

Το usb debbuging είναι τικαρισμένο και το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο ως MTP

Δοκίμασα σε 3 pc με 7άρια και με δύο διαφορετικά τηλέφωνα

 

Παίζει να φταίνε τα 64άρια windows Εσείς σε τι έκδοση windows 7 το δουλεύετε;

Ευχαριστώ

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε τελείως λάθος κατάσταση. Το κινητο το flashάρεις ΚΛΕΙΣΤΟ, κι όχι ανοιχτο κ συνδεδεμενο σε mtp ή οτιδήποτε άλλο
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε τελείως λάθος κατάσταση. Το κινητο το flashάρεις ΚΛΕΙΣΤΟ, κι όχι ανοιχτο κ συνδεδεμενο σε mtp ή οτιδήποτε άλλο

 

Σταύρο το ξέρω ότι το κινητό το φλασάρω κλειστό το θέμα μου δεν είναι αυτό αλλά αν και εφόσον οι drivers είναι σωστά εγκαταστημένοι από τη στιγμή που με κλειστό κινητό όταν το συνδέω στο pc μου κάνει στιγμιαίες συνδέσεις και επανασυνδέσεις δηλαδή μια το βλέπει και μια δεν το βλέπει

 

Κάτω από αυτές τις συνθήκες μπορώ να προχωρήσω σε φλασάρισμα μιας ROM ;Αυτό δεν γνωρίζω

 

Ένα ναι ή ένα όχι αν θέλεις

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι μπας και βγάλω άκρη γιατί είμαι έτοιμος να σπάσω και το λάπτοπ και το τηλέφωνο

Μπαίνω διαχείριση συσκευών ,συνδέω το τηλέφωνο χωρίς μπαταρία ,στιγμιαία μου βγάζει νέα συσκευή ,πατάω πάνω της με δεξί κλικ και μου έχει δυο επιλογές 1) ανίχνευση για αλλαγές υλικού και 2) ιδιότητες πανω στην όποια πατάω και πάω στο πρόγραμμα οδήγησης για να κάνω ενημέρωση προγράμματος.Οση ώρα προσπαθώ να κάνω αυτό τα Windows κάνουν εγκατάσταση προγράμματος οδήγησης από μόνα τους και μετά από λίγο μου δείχνει στη διαχειριση συσκευών :Θύρες COM -Mediatek vcom port το οποίο αναβοσβήνει δηλαδή το βλέπει και το χάνει αμέσως και πάει λέγοντας

 

Φταίνε τα Windows ή κάτι άλλο;

Το usb debbuging είναι τικαρισμένο και το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο ως MTP

Δοκίμασα σε 3 pc με 7άρια και με δύο διαφορετικά τηλέφωνα

 

Παίζει να φταίνε τα 64άρια windows Εσείς σε τι έκδοση windows 7 το δουλεύετε;

Ευχαριστώ

Αν και ειπώθηκε πιο πριν ότι είναι οι ίδιοι, μπορείς να δοκιμάσεις τους drivers που έγραψα μερικά ποστ πιο πριν έτσι για το φόβο Ιουδαίων. Εγώ πάντως δουλειά έκανα σε 32αρια 7άρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν και ειπώθηκε πιο πριν ότι είναι οι ίδιοι, μπορείς να δοκιμάσεις τους drivers που έγραψα μερικά ποστ πιο πριν έτσι για το φόβο Ιουδαίων. Εγώ πάντως δουλειά έκανα σε 32αρια 7άρια.

 

Πάω για φορμά με Windows 7 32 άρια και αν δεν βρω λύση και με αυτά τα παρατάω

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Πάω για φορμά με Windows 7 32 άρια και αν δεν βρω λύση και με αυτά τα παρατάω

εγω με 64αρια windows δεν ειχα ποτε προβλημα..μη το κανεις ..δεν πρεπει να φταινε αυτα...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο το ξέρω ότι το κινητό το φλασάρω κλειστό το θέμα μου δεν είναι αυτό αλλά αν και εφόσον οι drivers είναι σωστά εγκαταστημένοι από τη στιγμή που με κλειστό κινητό όταν το συνδέω στο pc μου κάνει στιγμιαίες συνδέσεις και επανασυνδέσεις δηλαδή μια το βλέπει και μια δεν το βλέπει

 

Κάτω από αυτές τις συνθήκες μπορώ να προχωρήσω σε φλασάρισμα μιας ROM ;Αυτό δεν γνωρίζω

 

Ένα ναι ή ένα όχι αν θέλεις

Όπως και να χει, τους drivers δεν πρόκειται να τους περασεις χειροκίνητα συνδέοντας στο κινητό ανοιχτό σε mtp, γιατί ο υπολογιστής βλέπει μια εντελώς διαφορετική συσκευή.

Windows 8 έχεις; Αν όχι, δοκίμασε άλλο καλώδιο, άλλη θύρα usb, ή ξαναεγκατέστησε τους drivers με τον αυτόματο installer

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, τους drivers δεν πρόκειται να τους περασεις χειροκίνητα συνδέοντας στο κινητό ανοιχτό σε mtp, γιατί ο υπολογιστής βλέπει μια εντελώς διαφορετική συσκευή.

Windows 8 έχεις; Αν όχι, δοκίμασε άλλο καλώδιο, άλλη θύρα usb, ή ξαναεγκατέστησε τους drivers με τον αυτόματο installer

 

Σταύρο προσπαθώ να καταλάβω αν βλέπει ο υπολογιστής μου το κινητό με βγαλμένη την μπαταρία όπως σου έχω υπογραμμίσει ποιο κάτω από μια προηγούμενη μου ανάρτηση και όταν το κάνω έχω στιγμιαίες συνδέσεις και επανασυνδέσεις .Η ερώτηση μου λοιπόν είναι αν αυτό είναι φυσιολογικό να το κάνει γιατί σε ποιο πάνω ποστ γράφουν ότι δεν προχωράει η διαδικασία φλασαρίσματος αν συμβαίνει αυτό

 

Μόλις δοκίμασα και σε 32αρια windows και έχω το ίδιο αποτέλεσμα Οι drivers είναι εγκαταστημένοι σίγουρα

¨εχω δοκιμάσει με τρια διαφορετικά καλώδια σε 3 υπολογιστες σε 12 διαφορετικες θύρες και πάντα τα ίδια αποτελέσματα(στιγμιαίες συνδέσεις και επανασυνδέσεις με τη μπαταρία βγαλμένη και όταν την βάλω το τηλέφωνο απλά φορτίζει)Είναι αυτό φυσιολογικό Μπορώ να προσπαθήσω να φλασάρω Ρομ με ατές τις συνθήκες ή θα έχω πρόβλημα;Αυτό είναι αυτό που δεν καταλαβαίνω

 

Μπαίνω διαχείριση συσκευών ,συνδέω το τηλέφωνο χωρίς μπαταρία ,στιγμιαία μου βγάζει νέα συσκευή ,πατάω πάνω της με δεξί κλικ και μου έχει δυο επιλογές 1) ανίχνευση για αλλαγές υλικού και 2) ιδιότητες πανω στην όποια πατάω και πάω στο πρόγραμμα οδήγησης για να κάνω ενημέρωση προγράμματος.Οση ώρα προσπαθώ να κάνω αυτό τα Windows κάνουν εγκατάσταση προγράμματος οδήγησης από μόνα τους και μετά από λίγο μου δείχνει στη διαχειριση συσκευών :Θύρες COM -Mediatek vcom port το οποίο αναβοσβήνει δηλαδή το βλέπει και το χάνει αμέσως και πάει λέγοντας

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω πως έχεις μπερδευτεί λιγάκι!

Για να εγκαταστήσεις οδηγούς, θα συνδέσεις το κιν. με την μπαταρία του και σε κατάσταση κανονικής λειτουργίας!

Το κιν. σβηστό και χωρίς μπαταρία το συνδέεις στον υπολογιστή μόνο για να το φλασάρεις και αφού ''τρέχεις'' ήδη το sp flastool, έχεις φορτώσει ότι θες να φλασάρες, έχεις πατήσει το ''DOWNLOAD'' και έχει ξεκινήσει η διαδικασία.

Με τα τελευταία flashtools μπορείς να δουλέψεις και με windows 8.

Για κάποιους ανεξήγητους (για μένα) λόγους δεν δουλεύει τίποτε.

Φλάσαρα άπειρες φορές το zopo μου με 7άρια μέχρι που κάποια στιγμή ούτε το flashtool λειτουργούσε, ούτε ο υπολογιστής αναγνώριζε το κιν. ούτε τίποτε!

Κάποια στιγμή πέρασα 8άρια και μόλις δοκίμασα τα πάντα λειτουργούσαν κανονικά.

Με άλλα λόγια χρειάζονται προσπάθειες και όσο απλές και να είναι αυτές οι διαδικασίες, κρύβουν ρίσκα, ειδικά για εμάς τους ''ημι-γνώστες''! :)

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω πως έχεις μπερδευτεί λιγάκι!

Για να εγκαταστήσεις οδηγούς, θα συνδέσεις το κιν. με την μπαταρία του και σε κατάσταση κανονικής λειτουργίας!

Το κιν. σβηστό και χωρίς μπαταρία το συνδέεις στον υπολογιστή μόνο για να το φλασάρεις και αφού ''τρέχεις'' ήδη το sp flastool, έχεις φορτώσει ότι θες να φλασάρες, έχεις πατήσει το ''DOWNLOAD'' και έχει ξεκινήσει η διαδικασία.

Με τα τελευταία flashtools μπορείς να δουλέψεις και με windows 8.

Για κάποιους ανεξήγητους (για μένα) λόγους δεν δουλεύει τίποτε.

Φλάσαρα άπειρες φορές το zopo μου με 7άρια μέχρι που κάποια στιγμή ούτε το flashtool λειτουργούσε, ούτε ο υπολογιστής αναγνώριζε το κιν. ούτε τίποτε!

Κάποια στιγμή πέρασα 8άρια και μόλις δοκίμασα τα πάντα λειτουργούσαν κανονικά.

Με άλλα λόγια χρειάζονται προσπάθειες και όσο απλές και να είναι αυτές οι διαδικασίες, κρύβουν ρίσκα, ειδικά για εμάς τους ''ημι-γνώστες''! :)

 

δεν ξέρω αν έχω μπερδευτεί εγώ ή σας έχω μπερδεψει

Το πρόβλημά μου είναι αυτό που δείχνει το βίντεο ποιο κάτω

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στήστο στον απέναντι τοίχο και :kill:

Να έχει κάποιο πρόβλημα η θύρα του κινητού;;;

...μάλλον χρειάζεται κάποιον ειδικό!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου στήστο στον απέναντι τοίχο και :kill:

Να έχει κάποιο πρόβλημα η θύρα του κινητού;;;

...μάλλον χρειάζεται κάποιον ειδικό!

Δεν παίζει το πρόβλημα το έχω με τρία κίνητρα που έβαλα πάνω

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε και αυτά που είπες σε προηγούμενο ποστ, μπας και μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει:

- σε διαφορετικά PC

- με 7άρια και 8άρια windows, 32 - 64 bit

- με διαφορετικά καλώδια, σε διαφορετικές θύρες

- με διαφορετικά κινητά

και έχεις πάντα το αποτέλεσμα του βίντεο;

 

(Αν συμβαίνουν όλα τα παραπάνω, πρέπει να είναι μοναδική περίπτωση στα παγκόσμια χρονικά!!! Εύχομαι να βρεθεί κάποια λύση!)

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψίσουμε και αυτά που είπες σε προηγούμενο ποστ, μπας και μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει:

- σε διαφορετικά PC

- με 7άρια και 8άρια windows, 32 - 64 bit

- με διαφορετικά καλώδια, σε διαφορετικές θύρες

- με διαφορετικά κινητά

και έχεις πάντα το αποτέλεσμα του βίντεο;

 

(Αν συμβαίνουν όλα τα παραπάνω, πρέπει να είναι μοναδική περίπτωση στα παγκόσμια χρονικά!!! Εύχομαι να βρεθεί κάποια λύση!)

 

-Σε3pc με τρεις διαφορετικές εκδόσεις Windows 7 και σε 2 με 8.1

-Τρία διαφορετικά καλώδια

-διαφορετικές θύρες

- διαφορετικά κινητά Γ AmoiN828,Thl t5s,Turbo-x αγνώστων

Γ λοιπών στοιχείων

Μετά από ώρες προσπάθεια τρία διαφορετικά φορμάτ σε 2 υπολογιστές πάω για ύπνο άπραγος

Καληνύχτα Ελλάδα

P.s.Το Βίντεο ποιο πάνω δεν είναι δικό μου μόνο το πρόβλημα που δείχνει είναι 100% δικό μου

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παίζει ρολο αλλά είχα τι ίδιο πρόβλημα απο περισυ αν δεις παλιά μυνήματα μου.το θέμα το έλυσα με το νεο φλας τοολ κ με τους νέους driver .είχα κανει 2 φορές φορμάτ στο pc χωρίς λογο.μην κανεις δεν υπάρχει λογος.το όλο θέμα είναι με τους driver του κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν παίζει ρολο αλλά είχα τι ίδιο πρόβλημα απο περισυ αν δεις παλιά μυνήματα μου.το θέμα το έλυσα με το νεο φλας τοολ κ με τους νέους driver .είχα κανει 2 φορές φορμάτ στο pc χωρίς λογο.μην κανεις δεν υπάρχει λογος.το όλο θέμα είναι με τους driver του κινητού.

 

Μα το κινητό το βλέπει απλά κάνει στιγμιαίες συνδέσεις και επανασυνδέσεις όταν είναι συνδεδεμένο το κινητό με τον υπολογιστή χωρίς την μπαταρία και χωρίς να τρέχω το sp tools .

 

 

Ξαναρωτάω : Υπό τις παραπάνω συνθήκες μπορώ να προχωρήσω σε φλασάρισμα χωρίς να έχω πρόβλημα;

 

και απαντάω στον εαυτό μου ΝΑΙ βλάκα μπορείς και κακώς που δεν δοκιμαζες να φλασάρεις νωρίτερα

Το έκανα λοιπόν και όλα καλά.Δεν έφταιγε απολύτως τίποτα παρά μόνο το ΄τι νομιζα ότι αυτές οι συνδέσεις και επανασυνδέσεις ήταν πρόβλημα ,ομως είναι φυσιολογικο (λέω τώρα εγώ)

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...