Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Α ναι σε θυμήθηκα. Είχαμε ξανασχοληθεί με το συγκεκριμένο. Κάνει κ τις άλλες 2 επιλογές που σου είπα μήπως κ ξεκολλήσει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τότε έχει πρόβλημα το backup που βρήκες. Ή συσκευή λογικά δεν έχει κάτι. Τουλάχιστον αυτό δείχνει ή ένδειξη. Μη σκας μωρέ... Πέρα τη μπαταρία κ δώσε το σε κανένα μωρακι να παιζει ή το ανακυκλώνεις.
Link to comment
Share on other sites

σιγα μη σκασω. αλλωστε δεν ειναι δικο μου (που και να ταν, κλαιν μαιν...) θα το ψαξω 2 3 φορες ακομη ακι αν δεν.... το δινω πισω
Link to comment
Share on other sites

guys n girls!!!!

βρηκα ποιο μοντελο ειναι!!!!!

http://www.everbuying.net/product571172.html

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_73101.html

 

αλλα δε μπορω να βρω την ρομ....

καμια ιδεα;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επικοινωνήσεις με τα εκάστοτε μαγαζιά και να τους ρωτήσεις που μπορείς να βρεις την ROM. Πες κ καλά ότι το πήρες από αυτούς κάποτε...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
για LENOVO S686 υπαρχει καποιος που να το ζωντανεψε και μπορει να με κατατοπισει πως μπορω να το κανω κι εγω;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα στην παρεα.σας βρηκα τυχαια σημερα.εχω ενα meizu m2 mini μπρικαρισμενο εδω και 3 μηνες και δεν βρισκω λυση.το μονο που βρηκα ειναι στο xda για αλλαγη motherboard.το κινητο κανει reboot στο λογοτυπο της meizu,αλλα μπορω να το βαλω και σε fastboot mode.στο pc μια το βρισκει,μιατο χανει σε κλασμα δευτερολεπτου.καποιες φορες το βλεπει σαν bluetooth συσκευη.το πηγα εκει που το πηρα,το παιδεψαν 2 εβδομαδες και μου ειπαν οτι επικοινωνησαν με τη meizu για να τους στειλει καποιο αρχειο που χρειαεται για το φλασαρισμα,αλλα η meizu δεν το δινει αυτο το αρχειο,λογω πολιτικης της εταιριας και κατι τετοιες χαζομαρες.δοκιμασα κι εγω να το φλασαρω,αλλα δεν αναγνωριζει το skatter file.καμμια ιδεα;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα.σας βρηκα τυχαια σημερα.εχω ενα meizu m2 mini μπρικαρισμενο εδω και 3 μηνες και δεν βρισκω λυση.το μονο που βρηκα ειναι στο xda για αλλαγη motherboard.το κινητο κανει reboot στο λογοτυπο της meizu,αλλα μπορω να το βαλω και σε fastboot mode.στο pc μια το βρισκει,μιατο χανει σε κλασμα δευτερολεπτου.καποιες φορες το βλεπει σαν bluetooth συσκευη.το πηγα εκει που το πηρα,το παιδεψαν 2 εβδομαδες και μου ειπαν οτι επικοινωνησαν με τη meizu για να τους στειλει καποιο αρχειο που χρειαεται για το φλασαρισμα,αλλα η meizu δεν το δινει αυτο το αρχειο,λογω πολιτικης της εταιριας και κατι τετοιες χαζομαρες.δοκιμασα κι εγω να το φλασαρω,αλλα δεν αναγνωριζει το skatter file.καμμια ιδεα;

Είσαι σε λάθος θέμα, απευθύνσου εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=420311

Η λυση στο πρόβλημά σου είναι απλή, μπες στο recovery πατώντας το Volume up + power, σύνδεσέ το σε υπολογιστή, παίρνα το σωστό firmware και εγκατέστησέ το. Αν δε βγάλεις άκρη στείλε μου προσωπικό μήνυμα. Τα Meizu δε μπορείς να τα φλασάρεις από υπολογιστή, ούτε fastboot.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε λάθος θέμα, απευθύνσου εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=420311

Η λυση στο πρόβλημά σου είναι απλή, μπες στο recovery πατώντας το Volume up + power, σύνδεσέ το σε υπολογιστή, παίρνα το σωστό firmware και εγκατέστησέ το. Αν δε βγάλεις άκρη στείλε μου προσωπικό μήνυμα. Τα Meizu δε μπορείς να τα φλασάρεις από υπολογιστή, ούτε fastboot.

Εχω απευθυνθει εδω και πολυ καιρο εκει.Δεν βγαλαμε ακρη.Το κινητο δεν μπαινει σε recovery.Αν εμπαινε θα το εφτιαχνα.Μονο σε fastboot mode μπαινει.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Εχω απευθυνθει εδω και πολυ καιρο εκει.Δεν βγαλαμε ακρη.Το κινητο δεν μπαινει σε recovery.Αν εμπαινε θα το εφτιαχνα.Μονο σε fastboot mode μπαινει.

Αν δε μπαίνει σε recovery όντως, αλλάζεις πλακέτα ή τηλέφωνο. Ωστόσο για να μην μπει σε recovery σημαίνει πώς πήγες να κάνεις αναβάθμιση με αρχείο απ το recovery κ το τηλέφωνο έσβησε/κολλησε κατά το Upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε μπαίνει σε recovery όντως, αλλάζεις πλακέτα ή τηλέφωνο. Ωστόσο για να μην μπει σε recovery σημαίνει πώς πήγες να κάνεις αναβάθμιση με αρχείο απ το recovery κ το τηλέφωνο έσβησε/κολλησε κατά το Upgrade.

Στα χερια του γιου μου το επαθε.Δεν μου ειπε τι ακριβως ηθελε να κανει,μαλλον να βαλει καποια αλλη ρομ,οπως λες κι εσυ.Δηλαδη δεν υπαρχει σωτηρια;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με του gaiosgf. Έχω brickαρισμένο ένα Huawei honor 3c,δεν μπαίνει σε recovery mod παρά μόνο δονείται συνέχεια ανά λίγα δευτερόλεπτα.Έχω δοκιμάσει να flashάρω rom,recovery,preloader και ενώ η διαδικασία ολοκληρώνεται ,το κινητό παραμένει στην ίδια κατάσταση.Κάποια ιδέα μπας και το σώσουμε?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αντιμετωπίζω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα με του gaiosgf. Έχω brickαρισμένο ένα Huawei honor 3c,δεν μπαίνει σε recovery mod παρά μόνο δονείται συνέχεια ανά λίγα δευτερόλεπτα.Έχω δοκιμάσει να flashάρω rom,recovery,preloader και ενώ η διαδικασία ολοκληρώνεται ,το κινητό παραμένει στην ίδια κατάσταση.Κάποια ιδέα μπας και το σώσουμε?

Ευχαριστώ

U10 ειναι το τηλεφωνο σου ?

Δοκιμασε με την rom 3C U10 - Update B110_unbrick

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Karthan ναι U10 είναι,την rom που ανεφέρεις που μπορώ να την κατεβάσω γιατί δεν μπορώ να τη βρω κάπου.
Link to comment
Share on other sites

Karthan ναι U10 είναι,την rom που ανεφέρεις που μπορώ να την κατεβάσω γιατί δεν μπορώ να τη βρω κάπου.

Ακολουθησε οτι χρειαζετε για να βαλεις τη rom. Σε καποια σημεια γραφω για cwm, προς το παρον αγνοησε τα

Οδηγος για update σε τηλεφωνο rootαρισμενο με ή χωρις cwm recovery

Ο οδηγος και το <<βασικο>> αρχειο της rom ειναι μονο για το U10 - 2gb ram

Θα γραψω ποια διαδικασια ακολουθω απο την εκδοση B118 εως την Β120 που ειναι τωρα για να βαλω στο τηλεφωνο μου την τελευταια εκδοση λογισμικου ----> να το rootαρω και να βαλω το cwm recovery.

 

Δοκιμαζετε με δικη σας ευθυνη

θα τα βρειτε εδω https://cloud.mail.ru/public/60b163bc99f5/cwm-root-gapps-sp.rar > Μεσα στο αρχειο υπαρχει και το flashtool που θα σας χρειαστει ποιο κατω για να φλασαρετε τη unbrick rom.

Tα αρχεια SP_Flash_Tool_v3.1328.0.183 και το cwm αν ειναι σε μορφη zip αποσυμπιεστε τα. Στο flashtool εκει μεσα θα δειτε ενα μπλε εικονιδιο με ονομα Flash_tool, πατηστε για να ανοιξει.

Φλασαρω την unbrick rom

Τη unbrick rom θα την βρειτε στο ποστ 67 που σας <<στελνει>> εδω για να την κατεβασετε , πατηστε το μπλε εικονιδιο.

Οδηγος για να φλασαρετε τη rom και το cwm recovery υπαρχει εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Στις εικονες του οδηγου εχει φλασαρισμα recovery, στη rom ακολουθηστε κατα γραμμα τον οδηγο και στις εικονες να ειναι τικαρισμενα τα παντα ΕΚΤΟΣ απο τα PRELOADER και MBR. Επισης θα κανετε τη διαδικασια χωρις μπαταρια, δεν χρειαζεται να την βαλετε σε κανενα βημα του οδηγου, θα την βαλετε μονο οταν τελειωσει η διαδικασια και θα πρεπει να ανοιξετε το τηλεφωνο.

Το αρχειο που θα επιλεξετε στο <<scatter-loading>> ειναι στη διαδρομη της unbrick rom --> USB Update -->

Μολις τελειωσει το φλασαρισμα της unbrick rom ανοιξτε το τηλεφωνο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε οτι χρειαζετε για να βαλεις τη rom. Σε καποια σημεια γραφω για cwm, προς το παρον αγνοησε τα

 

Το δοκίμασα αλλά ακόμη τα ίδια. Δοκίμασα και firmware upgrade αλλά βγάζει SP FLASH TOOL ERROR (8045). Γενικά το έχω ξεσκίσει το τηλέφωνο,τώρα βγάζει BROM ERROR : S_FT_DOWNLOAD_FAIL (2004) ό,τι και να δοκιμάσω. Παίζει να έχει φτάσει σε μη αναστρέψιμη κατάσταση;

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω https://forum.hovatek.com/thread-439.html και εδω http://en.miui.com/thread-78047-1-1.html για τα error μηπως βρεις τιποτα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω https://forum.hovatek.com/thread-439.html και εδω http://en.miui.com/thread-78047-1-1.html για τα error μηπως βρεις τιποτα.

 

Φίλε Karthan7 το έχω παλέψει πάρα πολύ 2 μέρες τώρα.Ή κάνω κάτι λάθος ή το τηλ τα έφτυσε. Το έδωσα έξω σε κατάστημα τώρα και βλέπουμε.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κάποιος να μου πει ποιός είναι ο σωστότερος τρόπος για να φτιαχτεί scatter file για κάθε κινητό;

Προσπαθώ να περάσω twrp με spflash και μου βγάζει "PMT changed for the ROM; it must be downloaded".

Απο όσο έψαξα είδα πως έχει να κάνει με αυτό, αν και έφτιαξα scatter file μέσω του mtkdroidtool.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να διαλέξεις στο spflashtool firmware upgrade και όχι download. Γι'αυτό στο βγάζει.
Link to comment
Share on other sites

Και να έχεις πλήρες firmware, όλα τα partitions, όχι μόνο το recovery. Αλλά καλύτερα, φλάσαρε το recovery που θες με fastboot ή απ το mobile uncle tool
Link to comment
Share on other sites

Το firmware upgrade όταν το επέλεγα και τίκαρα μόνο το recovery, γυρνούσε σε download...

Κάποια στιγμή ξημερώματα έβγαλα άκρη...χρησιμοποίησα το scatter file της τελευταίας official rom και πέρασα την custom recovery που ήθελα...και μετά προφανώς την νέα rom...οπότε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

για v967 που παει σε recovery αλλα βγαζει Can't mount, can't open Κλπ καμια ιδεα?

δοκιμασα με το Flash Tool (με βγαλμενη τη μπαταρια) αλλα παρα τη σωστη εγκατασταση των οδηγων δεν δειχνει να ξεκιναει κατι..

εβαλα MT6589 scatter (η μαλλον προσπαθησα)

Τι αλλο μπορω να δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

για v967 που παει σε recovery αλλα βγαζει Can't mount, can't open Κλπ καμια ιδεα?

δοκιμασα με το Flash Tool (με βγαλμενη τη μπαταρια) αλλα παρα τη σωστη εγκατασταση των οδηγων δεν δειχνει να ξεκιναει κατι..

εβαλα MT6589 scatter (η μαλλον προσπαθησα)

Τι αλλο μπορω να δοκιμασω?

 

Εξήγησέ μας τι ακριβώς θες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...