Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπα τίποτα, λογικά κάποιο μπάλωμα είναι μιας και το μέγεθος της είναι ελάχιστο.
HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα...

Τον Οκτώβριο αγόρασα το Sony Z1. Δύο μήνες αργότερα , άρχισε να εμφανίζεται ένα μήνυμα "Σφάλμα ανάγνωσης. Προσπαθήστε ξανά" και παράλληλα ακούγεται ένας ήχος. Το μήνυμα αυτό εμφανίζεται ακαθόριστα, όχι συνεχόμενα,είτε βλέπω βίντεο, είτε γράφω μήνυμα, είτε ανοίγω το κινητό. Έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων , αφαίρεσα μια κάρτα SD, έκανα ξανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Τρεις φορες το έστειλα στο service και μετά από μια τρίμηνη ταλαιπωρία, μου το αντικατεστησαν. Τρίτη εβδομάδα είναι αύριο και απο χθες το πρόβλημα ξαναεμφανίστηκε. Έχει ακούσει ή αντιμετωπίσει κάποιος, αντίστοιχη περίπτωση...

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε να μου προτεινετε καποια προστασια οθονης??

 

Nillkin 9h tempered glass! Θα ξεχάσεις ότι έχει προστασία.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό της ότι είναι ελάχιστα μικρότερη από την οθόνη. Δεν φαίνεται και δεν ενοχλεί αυτό αλλά υπάρχει. Αυτήν έχω και δεν την αλλάζω.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετική με την αντοχή της ηλεκτροστατικής βαφής του σκελετού.

Ρωτώ για το μαύρο και ας πουν αυτοί που έχουν ή είχαν Ζ1, Ζ2 εάν ξεβάφει το μαύρο (θυμηθείτε το iPhone 5)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο λευκό έχω θέμα. Και το έχω αναφέρει και σε παλιότερο ποστ. Δείχνει σαν να έχει οξείδωση εκεί που το πιάνω πιο πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετική με την αντοχή της ηλεκτροστατικής βαφής του σκελετού.

Ρωτώ για το μαύρο και ας πουν αυτοί που έχουν ή είχαν Ζ1, Ζ2 εάν ξεβάφει το μαύρο (θυμηθείτε το iPhone 5)

 

εγω 4 μηνες που το κρατησα κανενα θεμα, και το ειχα και σε θηκη που ηταν και εκτεθειμενο μερος του σκελετου, οχι μονο σε σιλικονης να πεις οτι ηταν κρυμμενο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ένας φίλος μου θέλει να αγοράσει το Ζ1 .. τι γνώμη έχετε σχηματίσει για το κινητό μετά από 9 μήνες κυκλοφορίας του;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βαριέται ας μπει εδώ μέσα να διαβάσει. Δεν είναι τόσα πολλά άλλωστε.

 

120 σελίδες θέματος δεν τις λες και λίγες.. επιγραμματικά τα θετικά και τα αρνητικά θα ήθελα μόνο..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, ένας φίλος μου θέλει να αγοράσει το Ζ1 .. τι γνώμη έχετε σχηματίσει για το κινητό μετά από 9 μήνες κυκλοφορίας του;

Φιλε μου εγώ το είχα 4 μήνες. Ως προς το μενού του, ευχρηστία και μπαταρία το θεωρώ από τα κορυφαία.

Η καμερα είναι πολύ καλή αλλά όχι 1020..απλά δεν την θεωρώ κατώτερη από s4 ούτε στο αυτόματο με αυτά που έχω δει, αν και στην αρχή υπήρχε μια αμφισβήτηση..

Τέλος το ότι είναι αδιάβροχο είναι μεγάλο πλεονέκτημα και με έχει κάνει να εξαρτώμαι από αυτό πλέον.

Για μένα είναι το καλύτερο συνολικά..πχ το G3 είναι καλό αλλά με το μενού που έχει και χωρίς να είναι αδιάβροχο το βάζω δεύτερο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγώ το είχα 4 μήνες. Ως προς το μενού του, ευχρηστία και μπαταρία το θεωρώ από τα κορυφαία.

Η καμερα είναι πολύ καλή αλλά όχι 1020..απλά δεν την θεωρώ κατώτερη από s4 ούτε στο αυτόματο με αυτά που έχω δει, αν και στην αρχή υπήρχε μια αμφισβήτηση..

Τέλος το ότι είναι αδιάβροχο είναι μεγάλο πλεονέκτημα και με έχει κάνει να εξαρτώμαι από αυτό πλέον.

Για μένα είναι το καλύτερο συνολικά..πχ το G3 είναι καλό αλλά με το μενού που έχει και χωρίς να είναι αδιάβροχο το βάζω δεύτερο

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου... όσον αφορά τους διαφορετικούς τύπους οθονών στο Ζ1 τι γνώμη έχεις;; Υπάρχουν αισθητές διαφορές; Υπάρχουν ακόμα στο ράφι αυτά τα κομμάτια με κατώτερο πάνελ οθόνης;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου... όσον αφορά τους διαφορετικούς τύπους οθονών στο Ζ1 τι γνώμη έχεις;; Υπάρχουν αισθητές διαφορές; Υπάρχουν ακόμα στο ράφι αυτά τα κομμάτια με κατώτερο πάνελ οθόνης;

 

Τόσο στο Ζ1 όσο και στο Compact είδα και τους δύο τύπους.. Στατιστικά από τη δική μου εμπειρία δύσκολα πετυχαίνεις αυτόν που θεωρώ εγώ καλό τύπο, δηλαδή αυτόν με τα πιο ζωντανά χρώματα.. Πολλοί εδώ έχουν την άποψη ότι αυτό δεν είναι το καλό πάνελ γιατί δεν έχει καλή φωτεινότητα.

Θεωρώ πως δεν είναι έτσι και απλά δεν είναι κακό κανένα, αλλά το ένα έχει πολύ πιο ζωντανό μπλε και αποχρώσεις του μπλε (γιαυτό και με τα εικονίδια του fb-viber ξεχωρίζουν αμέσως οι οθόνες) που στα μάτια μου το έκανε να δείχνει πολύ πιο ωραίο..

Τέλος θα σου έλεγα να μας πεις τι θέλει γιατί θεωρώ ότι είναι καθαρά θέμα προτιμήσεων προσωπικών η επιλογή. Πχ θεωρώ τα κινέζικα πολύ καλύτερες επιλογές για τα λεφτά τους..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα ουσιαστικα φαινεται στο μπλε χρωμα αλλα και στη φωτεινοτητα; και κατι αλλο..ο φακος απαθανατιζει πολυ καλες φωτος σε συνθηκες μερας νυχτας; ΥΓ Την ιδια αποψη εχουμε για τα κινεζικα αλλα δεν εχει σημασια επι της παρουσης.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο φακός τους είναι εξαιρετικός, το τελικό αποτέλεσμα όμως αδικείται από το post-processing που γίνεται μετά, δυστυχώς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο φακός τους είναι εξαιρετικός, το τελικό αποτέλεσμα όμως αδικείται από το post-processing που γίνεται μετά, δυστυχώς.

 

αδικείται σε πολύ μεγάλο βαθμό μετά την επεξεργασία η κάθε φωτογραφία;;

Μήπως με το φλασάρισμα της kitkat αλλάζει το πράγμα;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

αδικείται σε πολύ μεγάλο βαθμό μετά την επεξεργασία η κάθε φωτογραφία;;

Μήπως με το φλασάρισμα της kitkat αλλάζει το πράγμα;

 

Εντάξει σίγουρα το λογισμικό δεν αναδεικνύει την ποιότητα του φακού αλλά οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές.. Εγώ είχα το S4 πολύ ψηλά μέχρι που το πήρε η κολλητή μου και έβγαλα μέσα στο σπίτι μερικές και είδα τον ίδιο θόρυβο με Ζ1 και γενικά πολύ μέτριες επιδόσεις στο αυτόματο και σε πιο δύσκολες συνθήκες οπότε αναθεώρησα..

Έμαθα να τραβάω φώτο μέχρι εκεί που φτάνουν οι δυνατότητες του κινητού, όσο δεν κρατάς ψηφιακή μην περιμένεις ίδια ποιότητα..

Τέλος, μιλάμε πάντα συνολικά και θεωρώ ότι αν εξαιρέσεις το αδύναμο Led ε σχέση με S4 αλλά και γενικά, έχει πολύ καλή απόδοση και νύχτα. Εξάλλου το Led για μένα είναι άχρηστο, μόνο για φακό αξίζει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

κινητα ειναι απλως ολα τα αλα ειναι τρικ για να μας εχουν στο χερι να αγοραζουμε συνεχεια
Link to comment
Share on other sites

Το λεντακι ειναι αδυναμο συγκριτικα με το σ4 παντα; Ρωταω γιατι παιρνει που παιρνει κινητο..να αγορασει δυνατο σε σπεκς μοντελο. Για τα 370Ε που κανει πλεον , ειναι αξια αγορα θελω να πιστευω.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το λεντακι ειναι αδυναμο συγκριτικα με το σ4 παντα; Ρωταω γιατι παιρνει που παιρνει κινητο..να αγορασει δυνατο σε σπεκς μοντελο. Για τα 370Ε που κανει πλεον , ειναι αξια αγορα θελω να πιστευω.

 

εγω το βρισκω αδυναμο, αλλα δεν βρισκω το λογο να παρεις με βαση το λαμπακι αυτο καθως ειναι ο,τι πιο αχρηστο στη φωτογραφια. Σιγουρα σε μια κοντινη θα βοηθησει, αλλα ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που βγαζεις τοσο κοντινη ωστε να το χρειαζεσαι..αν δεν ειναι xenon να το κανει μερα και να βγει πραγματικα καλη η φωτο, αστα..

Οπως και ναχει, δεν ειναι το καλυτερο της αγορας, και αν ειχε δυνατο led σιγουρα θα το εβαζα στην κορυφη φωτογραφικα σε σχεση με αλλα ανδροιδ, τωρα ειναι καθαρα θεμα επιλογων..εγω δεν βγαζω ποτε κοντινα θεματα που να μου χρειαζεται led..ή θα βγαλω πολυ κοντινα ωστε και με το μετριο Που εχει να κανω δουλεια, ή χωρις φλας...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω το βρισκω αδυναμο, αλλα δεν βρισκω το λογο να παρεις με βαση το λαμπακι αυτο καθως ειναι ο,τι πιο αχρηστο στη φωτογραφια. Σιγουρα σε μια κοντινη θα βοηθησει, αλλα ειναι ελαχιστες οι περιπτωσεις που βγαζεις τοσο κοντινη ωστε να το χρειαζεσαι..αν δεν ειναι xenon να το κανει μερα και να βγει πραγματικα καλη η φωτο, αστα..

Οπως και ναχει, δεν ειναι το καλυτερο της αγορας, και αν ειχε δυνατο led σιγουρα θα το εβαζα στην κορυφη φωτογραφικα σε σχεση με αλλα ανδροιδ, τωρα ειναι καθαρα θεμα επιλογων..εγω δεν βγαζω ποτε κοντινα θεματα που να μου χρειαζεται led..ή θα βγαλω πολυ κοντινα ωστε και με το μετριο Που εχει να κανω δουλεια, ή χωρις φλας...

 

Πως είναι άχρηστο αν θες να βγάλεις βραδινές φώτος.. ; Σε αυτές τις βραδινές που έχεις βγάλει παράγει πολύ θόρυβο;

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι άχρηστο αν θες να βγάλεις βραδινές φώτος.. ; Σε αυτές τις βραδινές που έχεις βγάλει παράγει πολύ θόρυβο;

 

οταν βγαζεις βραδυ, και το θεμα σου ειναι στο 1 μετρο, τοτε βαζεις..αλλα αν βγαζεις βραδυ ενα μερος, κατι μακρινο, ακομα και την πιστα σε μπουζουκια που ειναι μακρυα ή μια συναυλια που η σκηνη δεν ειναι στο 1 μετρο και γενικα οτιδηποτε αλλο εκτος απο πολυ κοντινες φωτογραφιες, τοτε τι να το κανεις το φλας? δεν προσθετει κατι ,ισα ισα τη χαλαει τη φωτογραφια.

γιαυτο λεω ειναι θεμα επιλογων, εγω δεν βγαζω ποτε βραδυ εξω πχ εμενα ή καποιον αλλο διπλα μου, θα βγαλω συνηθως ενα τοπιο, μια πολη, κατι που και η φωτογραφικη θα δουλευε με υψηλο iso και αργο κλειστρο..απλα το κινητο σε αυτες τις συνθηκες εχει χειροτερες επιδοσεις.

Οσο για θορυβο, ολα βγαζουν, το θεμα ειναι να βγαζει τοσο ωστε να ειναι οκ η φωτογραφια, παντα θα εχεις κοκο σε δυσκολες συνθηκες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...