Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και η φοτο δεν μου αρεσαν<ακομα και το desire hd που ειηα πρην 3χρονια καλυτερα τραβουσε> αλλα και η ποιοτητα της οθονης..πολυ ξεθωριασμενα χρωματα<οθονη>..κατι ακομα..στην τρυπα που εχει πανω για τα ακουστηκα επειδη ειναι ανοικτη αν πεσει νερο δεν θα εχει θεμα???

 

οχι δεν εχει. παρολα αυτα οπως εχουμε πει πολλες φορες εδω, η οθονη του Ζ1 δεν ειναι και η καλυτερη που θα βρεις, ειδικα καποιες παρτιδες εχουν μετριες οθονες ενω αλλες ειναι οκ. Εγω πχ ειχα συγκρινει ενα με το Ζ1 της βιτρινας στο πλαισιο γλυφαδας και η διαφορα ηταν μεγαλη..Επομενως καταλαβα οτι ειχα πεσει σε αυτη την παρτιδα οθονων. Αλλα δε με ενοιαζε, καθως αν εξαιρεσεις το λευκο που ειναι πιο γκρι, στα υπολοιπα ειναι οκ.

 

Οσο για τις φωτογραφιες, στο αυτοματο τραβαει πολυ καλα. στο χειροκινητο θελει ψαξιμο λιγο, ομως σε καμια περιπτωση δεν εχω θολες φωτογραφιες. Δεν λεω οτι ειναι οι κορυφαιες, αλλα ειναι απο τις καλυτερες καμερες που κυκλοφορουν.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τι νεκρα ειναι αυτη στο Ζ1? βγηκε ο μικρος διαολος και ολοι με αυτον ασχολουμαστε?

λοιπον,μετα το update εμενα η μπαταρια βλεπω οτι κραταει το ιδιο μαλλον. 2 μερες ανετα με ψιλοχαλαρη χρηση αλλα αρκετη ομιλια.

ΑΛΛΑ, οταν κλεινω το τηλ απο κληση, και παω να τερματισω την κληση, αργει να αναψει η οθονη. αργει να καταλαβει οτι εχω βγαλει το κιν απο το μαγουλο? δεν ξερω, αλλα υπαρχει καθυστερηση μεγαλη σχετικα. περιμενω δλδ κανα 2 δευτερολεπτα. Απο εκει και περα δεν ειδα αλλη διαφορα, ισως λιγο αυξηθηκε η εμβελεια στο wifi? πιανω ανετα δικτυα που ηταν οριακα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα έγραψες. Αυτό ρώτησα και λίγο πιο πάνω. Clean install έκανες; Προσωπικά με ενοχλεί που η οθόνη αργεί να ανάψει.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα έγραψες. Αυτό ρώτησα και λίγο πιο πάνω. Clean install έκανες; Προσωπικά με ενοχλεί που η οθόνη αργεί να ανάψει.

 

εμενα με ενοχλει οταν παιρνω κατι τυπους που πριν χτυπησει μου πεταει: "η κληση σας προωθειται" και χρεωνομαι χωρις λογο..

οχι δεν εκανα clean, βαρεθηκα...και δεν ηθελα να ξαναστηνω χωρις λογο.. το εχουμε παρακανει με τις clean. οταν ερθει η 4.4 θα κανω μια και καλη. καθε μηνα clean, δε μπορω αλλο.

μεχρι και αρχειο με ολα τα wifi φιλων, μαγαζιων κτλ που πηγαινω συχνα εχω κανει ,πανω απο 50 κωδικοι σε αρχειο. ντρεπομαι να ρωταω πλεον. κατευθειαν copy/Paste και τελος..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιο θέμα δεν έχω, ευτυχώς. Περιμένω και εγώ την 4.4 για clean. Κάθε 3 και λίγο στήσιμο δεν λέει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχουνε πει για την πρωτη εβδομαδα του Φεβρουαρίου αν δεν κανω λαθος!!!! Ξερουμε ποτε???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει καμία θήκη σε στυλ Flip cover για το Ζ1 που να μην εμποδίζει στην κάμερα και να βγάζει χάλια φωτογραφίες το βράδι γιατί αγόρασα της Case Mate και έχω αυτό ακριβώς το πρόβλημα. Για αυτήν την θήκη τι γνώμη έχετε http://www.cellphones.gr/p/2775/%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-rock-flip-case-excel-preview-sony-xperia-z1-l39h-black. Edited by johntsia
Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτογραφιες το εχω ξαναγραψει αρκετες σελιδες πισω.Το θεμα ειναι με το SA.Εγω εχω κατεβασει διαφορες εφαρμογες για φωτογραφια (πχ FV-5 και ProCapture) και εχω πολυ καλυτερα αποτελεσματα.Αλλα αν παιξεις με τις ρυθμισεις στο manual μπορεις να βγαλεις εκπληκτικες φωτογραφιες.Καντε μια βολτουλα στο xda να δειτε τι εχουν τραβηξει διαφοροι χρηστες http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2438859 και θα παθετε πλακα.Επισης θα μαθετε καποια βασικα πραγματακια για τα settings της καμερας.
Link to comment
Share on other sites

Ε πες καμια ρυθμιση βρε joker! :p

Εκει ειναι το θεμα:δεν υπαρχει καμια "μαγικη ρυθμιση".Στο manual "παιζεις" αναλογα με τις συνθηκες.Γι'αυτο και δεν ειναι οτι καλυτερο οταν απλα θελεις να τραβηξεις μια φωτογραφια στα γρηγορα.Εκει παιζω με τα αλλα προγραμματα που κατεβασα.Δεν ξερω αν εχεις δει καθολου το θεμα στο link που εδωσα.Αν δεν το εχεις δει οταν βρεις χρονο φτιαξε ενα καφεδακο και δες το ολο.Με λιγες δοκιμες θα μπορεις να τραβηξεις πολυ καλες φωτογραφιες ακομα και σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου :).

Link to comment
Share on other sites

Εκει ειναι το θεμα:δεν υπαρχει καμια "μαγικη ρυθμιση".Στο manual "παιζεις" αναλογα με τις συνθηκες.Γι'αυτο και δεν ειναι οτι καλυτερο οταν απλα θελεις να τραβηξεις μια φωτογραφια στα γρηγορα.Εκει παιζω με τα αλλα προγραμματα που κατεβασα.Δεν ξερω αν εχεις δει καθολου το θεμα στο link που εδωσα.Αν δεν το εχεις δει οταν βρεις χρονο φτιαξε ενα καφεδακο και δες το ολο.Με λιγες δοκιμες θα μπορεις να τραβηξεις πολυ καλες φωτογραφιες ακομα και σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου :).

 

Έχω το Ζ. Φαντάζομαι (επειδή έχουν την ίδια "αυτόματη ρύθμιση") θα μπορώ αν παίξω με τις ρυθμίσεις manually να κάνω δουλειά. Θα το τσεκάρω εκτενώς.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει καμία θήκη σε στυλ Flip cover για το Ζ1 που να μην εμποδίζει στην κάμερα και να βγάζει χάλια φωτογραφίες το βράδι γιατί αγόρασα της Case Mate και έχω αυτό ακριβώς το πρόβλημα. Για αυτήν την θήκη τι γνώμη έχετε http://www.cellphones.gr/p/2775/%CE%B8%CE%AE%CE%BA%CE%B7-rock-flip-case-excel-preview-sony-xperia-z1-l39h-black.

 

αυτην εδω πηρα

http://www.ebay.it/itm/CUSTODIA-FLIP-P-SONY-XPERIA-Z1-NERO-ARGENTO-PROTETTIVA-CASE-COVER-ASTUCCIO-/281217290252?ssPageName=ADME:L:OU:US:3160

και μαρεσει πολυ, αλλα αν γυρισεις το μπροστινο μερος πισω, εννοειται πως δεν εχεις φωτογραφικη, μονο με ανοιχτη θηκη βγαζω. εσυ θες ναχει τρυπα το μπροστινο μερος?

παρολα αυτα προτιμω την ομορφια της θηκης..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Από ποιότητα τι λέει;

 

δεν εχω μεγαλη εμπειρια για να σου συγκρινω, αλλα μαρεσει. ειναι σκληρο πλαστικο πισω, και το πανω μερος λεπτο σαν σκληρο χαρτονι με βελουδο απο την μεσα μερια. αν θες φωτογραφιες σου στελνω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για την .136 έχει βγει ρουτ γνωρίζει κανείς;

 

μόνο έτοιμη ρόμ ρουταρισμένη... κανονικό ρούτ όχι:(

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την ταπεινη μου αποψει για την ναυαρχίδα της sony..πλεον μια βδομαδα συμβίωσης μαζι του..(2 μερες με καινουργιο λογο αντικαταστασης doa,ειχε ενα σημαδη το κινητό και μου το αντικατεστησε το καταστημα και πλεον εχω το καλο το πανελ μερα με την νυχτα..)το λοιπον,μιας και εχουν περασει ολες οι ναυαρχίδες απτα χερια μου των 2 μεγαλων samy k htc ειπα πλεον να δοκιμασω το διαφορετικο..τα θετικα απιστευτη αίσθηση στο χερι,στιβαρή κατασκευη και οχι παιχνιδη απτα jumbo βλεπε sammy,πρωτη φορα ειδα 0λαγκ,εξαιρετικη διάρκεια μπαταριας η μεγαλυτερη που εχω συναντήσει κ φυσικα ταχύτατο,το μεγαλο ατου το βαζεις στην βρύση και το πλένεις..στα αρνητηκα τωρα απαράδεκτη η sony στο να ειναι θεμα τυχης στο τι πανελ θα πεσεις..τωρα φτανουμε στην πολυ μπλαμπλα φρουφρου και αρρωματα Καμερα,πρωσοπικη μου άποψη παντα,ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΗ συγκριτικά με τα οσα ελεγε η sony...πολυ κατω του μετριου..συμπερασματα αν δεν σας απασχολεί η καμερα με κλειστα ματια η καλυτερη επιλογη αυτη την στιγμη στην αγορα..σε κανα δυο μηνες που θα εθουρθουν ομως οι τιτανες..βλεπουμε.. Edited by teo_notis
Link to comment
Share on other sites

τωρα φτανουμε στην πολυ μπλαμπλα φρουφρου και αρρωματα Καμερα,πρωσοπικη μου άποψη παντα,ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΗ συγκριτικά με τα οσα ελεγε η sony...πολυ κατω του μετριου..συμπερασματα αν δεν σας απασχολεί η καμερα με κλειστα ματια η καλυτερη επιλογη αυτη την στιγμη στην αγορα..σε κανα δυο μηνες που θα εθουρθουν ομως οι τιτανες..βλεπουμε..

 

To Ζ1 εχει μια απο τις καλυτερες φωτογραφικες που υπαρχουν σε κινητο.Δες λιγα ποστ πισω τι γραφω.Το αυτοματο ειναι σε μερικες περιπτωσεις για κλωτσιες αλλα αυτο λυνεται με προγραμματα που μπορεις να κατεβασεις.Οταν αρχισεις να μαθαινεις τι πρεπει να κανεις στο manual τοτε θα καταλαβεις (και θα δεις) ποσο καλες φωτογραφιες μπορεις να τραβηξεις.Και αν δεν πιστευεις εμενα μπες στο link που εδωσα και δες τις φωτογραφιες που εχουν τραβηξει οι χρηστες εκει.Αυτα για να μη γραφουμε πραγματα που δεν ισχυουν ;).

Link to comment
Share on other sites

To Ζ1 εχει μια απο τις καλυτερες φωτογραφικες που υπαρχουν σε κινητο.Δες λιγα ποστ πισω τι γραφω.Το αυτοματο ειναι σε μερικες περιπτωσεις για κλωτσιες αλλα αυτο λυνεται με προγραμματα που μπορεις να κατεβασεις.Οταν αρχισεις να μαθαινεις τι πρεπει να κανεις στο manual τοτε θα καταλαβεις (και θα δεις) ποσο καλες φωτογραφιες μπορεις να τραβηξεις.Και αν δεν πιστευεις εμενα μπες στο link που εδωσα και δες τις φωτογραφιες που εχουν τραβηξει οι χρηστες εκει.Αυτα για να μη γραφουμε πραγματα που δεν ισχυουν ;).

 

Είμαι σίγουρος οτι έχεις δίκιο.

Γιατί όμως ολόκληρη Sony δεν μπορεί επιτέλους να φτιάξει ένα σοβαρό camera software?

Όλοι οσοι ασχολούμαστε ξέρουμε ότι οι εφαρμογές τρίτων στα ακριβά smartphones δεν κάνουν τίποτα. Είναι χειρότερες ουσιαστικά.

Φαντάσου τι θα έκανε αυτή η κάμερα με το software της samsung.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

To Ζ1 εχει μια απο τις καλυτερες φωτογραφικες που υπαρχουν σε κινητο.Δες λιγα ποστ πισω τι γραφω.Το αυτοματο ειναι σε μερικες περιπτωσεις για κλωτσιες αλλα αυτο λυνεται με προγραμματα που μπορεις να κατεβασεις.Οταν αρχισεις να μαθαινεις τι πρεπει να κανεις στο manual τοτε θα καταλαβεις (και θα δεις) ποσο καλες φωτογραφιες μπορεις να τραβηξεις.Και αν δεν πιστευεις εμενα μπες στο link που εδωσα και δες τις φωτογραφιες που εχουν τραβηξει οι χρηστες εκει.Αυτα για να μη γραφουμε πραγματα που δεν ισχυουν ;).

 

Φιλε μου λεω ξεκαθαρα οτι ειναι πρωσοπικη μου αποψη...ειναι τελειο το ασπρο πεπλο κ το θολομα που αφηνει πανω σε καθε φοτο είτε αυτοματα είτε χειροκινητα...???μεχρι κ φιλος φωτογράφος έπαιξε μαζι της κ ο ιδιος δεν...τωρα καπου διαβαζα οτι εκτος απτο πανελ ειναι θεμα τυχεις και σε τι καμερα θα τυχεις,ε,αν ισχυει αυτο ειναι πολυ για τον π....ο η σονυ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου λεω ξεκαθαρα οτι ειναι πρωσοπικη μου αποψη...ειναι τελειο το ασπρο πεπλο κ το θολομα που αφηνει πανω σε καθε φοτο είτε αυτοματα είτε χειροκινητα...???μεχρι κ φιλος φωτογράφος έπαιξε μαζι της κ ο ιδιος δεν...τωρα καπου διαβαζα οτι εκτος απτο πανελ ειναι θεμα τυχεις και σε τι καμερα θα τυχεις,ε,αν ισχυει αυτο ειναι πολυ για τον π....ο η σονυ...

 

Γι αυτό το πέπλο στην περιφέρεια του πλάνου, εχω διαβάσει σε κάποιο review αλλά δεν θυμάμαι σε ποιό.

Είναι κρίμα για την Sony να έχει τόσο premium συσκευές και να τα χαλάει στο hardware για λόγους οικονομίας. Δεν βλέπω αλλη αιτία για τις κακές οθόνες περα απο την μείωση του κόστους.

Αν το κάνει και στην κάμερα .......

Σκεφτόμουν παρα πολυ το compact. Αν όμως η αγορά του είναι λαχείο, να μου λείπει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...