Jump to content

Κινητό με άριστο GPS;;;


mixalis_kr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δε με κατάλαβες egodemis, κινεζιές αναφέρομαι στα secont names όχι στο oppo, αν ξαναδιαβάσεις αναφέρω ότι και τα iphone κινέζοι τα φτιάχνουν άρα ξέρουν να φτιάξουν ποιοτικό προϊόν, το θέμα είναι πόσο σου κόστισε το find 5 και εκτός τα samsung εάν έριξες καμια ματιά σε lg (την θεωρώ best value for money) σε motorola σε sonyerricson κλπ, κατά καιρούς βγάζουν τρελές προσφορές τα ηλεκτρομάγαζα η με ψάξιμο στο internet εάν δεν είσαι κολλημένος με κάποια συγκεκριμένη μάρκα, το find 5 οταν το είδα άγγιζε την τιμή του i5, εγώ προσωπικά θα επέλεγα i5 αν και δεν είμαι fun του μήλου, εάν υπήρχε οικονομική ευρυχωρία δεν θα μπαίναμε καν σε forums ανταλλαγής απόψεων για φτηνό και καλό κινητό με πολλά καλούδια και λίγα λεφτά, παρεπιπτόντως γιατί δεν πήρες το s4 με 470 ευρω και πήρες το s3? το find 5 θα το επέλεγα εάν το πετύχαινα σε κάποια αξιόλογη προσφορα, το θεωρώ από τα κορυφαία όμως έχει και πολύ συνωστισμό στην κορυφή πολλές επιλογές εάν δεν υπάρχει οικονομικό κριτήριο

για εμάς τους fun του φτηνιάρικου mtk 6589 κανένα καλό κινητούλι θα μας πει κανεις????? εξάλλου αυτό είναι και το θέμα στο forum και όχι να κοκορομαχούμε για το εάν είναι καλύτερο το oppo από το nokia η το htc από το s4

στην κατηγορια mtk6589 με καλο gps καλή camera, scratch resistance hd screen, και τεραστια αυτονομία μπαταρίας παίζει τίποτε?

ρίξτε ιδέες γιατί είμαι στο παρα 5 να χτυπήσω ένα amoi N850 να ξεμπερδεύω στην τιμή των 75,54 ευρωπουλων που το βλέπω να φιγουράρει στο minideal κίας μην κάνει και φραπέ θα το ξεπεράσω χάχά

ε στα second names υπάρχει ένα θέμα σε όσα ανέφερες αν και με τα λεφτά που πληρώνεις παίρνεις κάτι της προκοπής

 

400 euro έδωσα για tο midnight 32 gb από ευρωπαϊκό κατάστημα με έκπτωση 30 ευρώ με ένα vaucher

 

και δεν πιρα s4 γιατί ήθελα κάτι με καλή και φοτινη οθόνη πολύ καλό ηχείο καλή ποιότητα κατασκευής κάτι που δεν με καλύπτει η samsung ούτε για αστείο ειδικά σε θέμα αντοχής το s4... εχει σε πάρα πολλούς ραγίσει η οθόνη στην τσέπη (όχι το gorilla glass το εσωτερικό)

 

το iphone 5 ούτε για αστείο καθαρά και μόνο από θέμα λογισμικού δεν με καλύπτει ούτε κατά διάνυα

Link to comment
Share on other sites

κοίτα μια φιλαράκι το haier w910 είναι πολύ καλο για τα λεφτά του είναι k αδιάβροχο έχει και γορίλα k διάβασα k παιδιά από εδώ μέσα που το έχουν ότι έχει k καλο gps k το βρίσκεις το πολύ 110 euro ..:)

 

εξαιρετική επιλογή, που το πουλάνε φτηνότερα και σιγουράντζα?

Link to comment
Share on other sites

ε στα second names υπάρχει ένα θέμα σε όσα ανέφερες αν και με τα λεφτά που πληρώνεις παίρνεις κάτι της προκοπής

 

400 euro έδωσα για tο midnight 32 gb από ευρωπαϊκό κατάστημα με έκπτωση 30 ευρώ με ένα vaucher

 

και δεν πιρα s4 γιατί ήθελα κάτι με καλή και φοτινη οθόνη πολύ καλό ηχείο καλή ποιότητα κατασκευής κάτι που δεν με καλύπτει η samsung ούτε για αστείο ειδικά σε θέμα αντοχής το s4... εχει σε πάρα πολλούς ραγίσει η οθόνη στην τσέπη (όχι το gorilla glass το εσωτερικό)

 

το iphone 5 ούτε για αστείο καθαρά και μόνο από θέμα λογισμικού δεν με καλύπτει ούτε κατά διάνυα

συμφωνώ................... κολλητός μου με s4 2 screen αλλαγή σε 4 μήνες χάχά

Link to comment
Share on other sites

στο pandawill το είχα δει πρώτα αλλα και στο ebay υπάρχει

http://viewitem.eim.ebay.gr/AT-T-smart-cell-phone-Haier-W910-Android-40-MSM8260A-Dual-Core-touch-screen-/161083420299/item ..αααα έχει k "Eλληνικα" το εργαλείο..!

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουν οι mtk επεξεργαστές και δεν λειτουργεί καλά το gps?

Τι να εχουν..χωλαινουν..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω να μην εχω προβλημα με το φτωχο μου α660 με mtk οπως ειχα αναφερει και παλαιοτερα.

Μαλλον εχετε παραλογες απαιτησεις απο κινητα των 80 - 90 - 120 ευρω οταν αντιστοιχα μια συσκευη ΜΟΝΟ gps εχει αυτα τα χρηματα.

Ακομη θυμαμαι την εποχη που ολοι συγκριναν φωτο κινητου με ψηφιακης μηχανης. (πιστευω καταλαβατε το παραδειγμα)

Ας βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Τι να εχουν..χωλαινουν..

 

ρε παιδιά γιατί τα δικά σας gps χωλαίνουν? εγώ το ανοίγω σχεδόν κάθε μέρα και ποτέ δεν έχω πρόβλημα με sygic 13.1.1 όταν λέω ποτέ εννοώ ποτέ, πάντα ανοίγει σφαίρα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα και συνήθως το έχω κάτω από το χειρόφρενο!!!! σπανια το βάζω πάνω στο ταμπλό, μόνο σε καμια περιοχή με ψιλά κτίρια και στενούς δρόμους κλπ κλπ, σε ανοιχτό δρόμο δεν καταλαβαίνει τίποτε, έχω εκπλαγεί με την απίστευτη λήψη του

Edited by giorgoslekkas
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
συμφωνω αρκετα μαζί σου, καλο ειναι να λεμε τα πράγματα με το όνομα τουσ. μα πεσ μου σε παρακαλώ, πωσ δουλευει το GPS του lenovoA820? E? ΧΩΡΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ? PLEASE HELP ME!!!
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αρκετα μαζί σου, καλο ειναι να λεμε τα πράγματα με το όνομα τουσ. μα πεσ μου σε παρακαλώ, πωσ δουλευει το GPS του lenovoA820? E? ΧΩΡΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ? PLEASE HELP ME!!!

Σε ολα τα κινητα δουλευει το gps χωρις internet...

Αν θελει internet για να δουλεψει απλα δεν εχει gps

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
συμφωνω αρκετα μαζί σου, καλο ειναι να λεμε τα πράγματα με το όνομα τουσ. μα πεσ μου σε παρακαλώ, πωσ δουλευει το GPS του lenovoA820? E? ΧΩΡΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ? PLEASE HELP ME!!!

 

Αν θέλεις συσκευή με αξιόπιστο GPS, συστήνω να πας σε οτιδήποτε πέρα από MTK επεξεργαστή (όπως αυτόν που φοράει το εν λόγω Lenovo).

 

Για άριστο GPS προτίμησε συσκευές με υποστήριξη και σε GLONASS.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατί τα δικά σας gps χωλαίνουν? εγώ το ανοίγω σχεδόν κάθε μέρα και ποτέ δεν έχω πρόβλημα με sygic 13.1.1 όταν λέω ποτέ εννοώ ποτέ, πάντα ανοίγει σφαίρα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα και συνήθως το έχω κάτω από το χειρόφρενο!!!! σπανια το βάζω πάνω στο ταμπλό, μόνο σε καμια περιοχή με ψιλά κτίρια και στενούς δρόμους κλπ κλπ, σε ανοιχτό δρόμο δεν καταλαβαίνει τίποτε, έχω εκπλαγεί με την απίστευτη λήψη του

 

sygic μόνο είναι συμβατό(όπως ειπώθηκε αρκετές φορές)...... όλα τα άλλα προγράμματα προηγισης δεν........... και κάτι προγράμματα endomodo κλπ δεν........

 

όλα αυτά λύνονται για πλάκα βεβαία αλλά θέλει root και 5 λεπτά να ασχοληθείς.........

 

δεν το προτείνουμε στους χρηστές χάρης τέτοιες εμπειρίες γιατί πάρα πολλοί μόλις ακούνε root κάνουν σαν να είπες "άντε αύριο μαθήματα στην οδήγηση διαστημοπλοίου"

 

Σε ολα τα κινητα δουλευει το gps χωρις internet...

Αν θελει internet για να δουλεψει απλα δεν εχει gps

 

όπως είπαν άριστο gps = qualcomm chipset = ακριβές συσκευές.......

 

και χάρτες χωρίς Internet προφανώς δεν έχουν σχέση με κινητό πχ google maps ειναι με internet.... αλλά αν δόσεις πχ κάνα 30 ευρώ και πάρεις κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης εκεί έχει offline χάρτες για πλοήγησή..........

 

έχει και κάτι άλλους χάρτες (Σκέτο χάρτες όχι για πλοήγηση) free αλλά ειναι πολύ απλοί

 

ένα παράδειγμα κινητού με καλό gps

http://www.skroutz.gr/s/2992958/LG-Optimus-G-E975.html

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
sygic μόνο είναι συμβατό(όπως ειπώθηκε αρκετές φορές)...... όλα τα άλλα προγράμματα προηγισης δεν........... και κάτι προγράμματα endomodo κλπ δεν........

 

Συμβατό με τι; Γενικώς τα προγράμματα πλοήγησης δεν έχουν κανένα πρόβλημα συμβατότητας με μοναδική εξαίρεση του (σπασμένου) Navigon με τα δίκαρτα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Συμβατό με τι; Γενικώς τα προγράμματα πλοήγησης δεν έχουν κανένα πρόβλημα συμβατότητας με μοναδική εξαίρεση του (σπασμένου) Navigon με τα δίκαρτα.

 

ο ναι ..... αυτά στοχεύουν τα EPO (Extended Prediction Orbit))(παίζουν πατέντες εδώ και βρήκαν τρόπο να μην του πληρώσουν) και από εκεί περνούν απάντηση που είσαι προς που κοιτάς ταχύτητα κλπ

chipset της mtk έχει λίγο διαφορετικα epo settings (δεν είναι χάλια η κάτι τετοιo απλός διαφορετικά)

ετσι το πρόγραμμα όταν ζιταει κάτι παίρνει λάθος απάντηση (αφού δεν ζιταει ετσι οπούς πρέπει)

ετσι πρέπει να κθε πρόγραμμα για κάθε διαφορετικό set να έχει δικά του configs......... αν δεν έχει αποτελσμα είναι..... αλα νταλον που λέμε :p

 

πχ πρόσφατη δοκιμή με το navigon και ενα huawei g700

μου έδειχνε πολλές φορές μεν τέρμα το σήμα αλλά συνέχεια ταχύτητα λίθος....... ενημέρωση του χάρτη λάθος......... τοποθεσία πολλές φόρες λάθος ακομι και 500 μέτρα διάφορα, στιγμιαία με πετούσε σε άλλους οδούς κλπ......

καλά για endomodo δεν το συζητάω καν.. μερικές φορές μου έλεγε ότι.................περπατάω με 950 χιλιόμετρα ώρα (τύφλα να έχει ο superman)

με μια απλή ρύθμιση (αλλαγή στα EPO settings) εστροσε με την μια ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕ ΑΨΟΓΑ

 

το sygic όμως μια χαρά παίζει σχεδόν σε όλα τα κινητά γιατι τα dev του ακούνε κόσμο και δεν κάθονται ελα στο nexus δουλεύει? οκ τέλος....(αν και δεν μαρεσει σαν πρόγραμμα)

 

btw: το θέμα με τα δυκαρτα δεν έχουν μόνο σπασμένα προγράμματα πλοήγησης.....

btw2: έχει navigon(και μάλιστα τελευταίο) που δουλεύει στα δυκαρτα..........σπασμενο:X

Link to comment
Share on other sites

 

ένα παράδειγμα κινητού με καλό gps

http://www.skroutz.gr/s/2992958/LG-Optimus-G-E975.html

 

Άψογο!

 

Πάντως υπάρχουν κινέζικα που έχουν δικές τους πατέντες και παρά τον ΜΤΚ πιάνουν καμπάνα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Άψογο!

 

Πάντως υπάρχουν κινέζικα που έχουν δικές τους πατέντες και παρά τον ΜΤΚ πιάνουν καμπάνα

 

το θέμα δεν είναι ισχύ σήματος όπως ανάφερα (αν και σε μερικά φτηνά έχουν ένα θέμα με την κεραία)

 

το θέμα με το mtk είναι καθαρά και μόνο συμβατότητα και μετά πάει κατασκευή (αν και πλέον τα περισσότερα έχουν καλή κεραία)

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό πάντως να το αλλάξεις ότι βρίσκεσαι Ελλάδα, έχει μεγάλη διαφορά σε cold start..

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό πάντως να το αλλάξεις ότι βρίσκεσαι Ελλάδα, έχει μεγάλη διαφορά σε cold start..

 

αν χρησιμοποιείς συχνά gps δεν υπάρχει μετά cold start :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ενα reboot υποθεση :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Φιλε ξεχασε το GPS σε κινεζικο smartphone γενικα ολα τα κινεζικα υστερουν στο GPS για ενα απλο λογω το κοστος που θα επρεπε η κεραια τους να ειναι κεραμικη οποτε μην μπαινεις σε αυτο το τριπακι παρε κατι σαν αυτο και σου υποσχομαι οτι θα κλειδωνει το GPS σε 3 sec .Τα συνδεεις με bluetooth και δεν σου τρωνε μπαταρια και δεν χανεται το σημα με τιποτα:)

 

http://gps.dualav.com/explore-by-product/xgps150a/

 

http://www.ebay.co.uk/itm/65-Channel-Bluetooth-GPS-Receiver-Data-Logger-Tracker-Navigation-/191297260382?pt=UK_AudioTVElectronics_GPSSystems_GPSSystems&hash=item2c8a348b5e

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ξεχασε το GPS σε κινεζικο smartphone γενικα ολα τα κινεζικα υστερουν στο GPS για ενα απλο λογω το κοστος που θα επρεπε η κεραια τους να ειναι κεραμικη οποτε μην μπαινεις σε αυτο το τριπακι παρε κατι σαν αυτο και σου υποσχομαι οτι θα κλειδωνει το GPS σε 3 sec .Τα συνδεεις με bluetooth και δεν σου τρωνε μπαταρια και δεν χανεται το σημα με τιποτα:)

 

http://gps.dualav.com/explore-by-product/xgps150a/

 

http://www.ebay.co.uk/itm/65-Channel-Bluetooth-GPS-Receiver-Data-Logger-Tracker-Navigation-/191297260382?pt=UK_AudioTVElectronics_GPSSystems_GPSSystems&hash=item2c8a348b5e

εδώ κάνεις μέγιστο λάθος(λογικά απλός δεν ξέρεις) , κινητά με MTK cpu δεν έχουν καλό gps όχι κινέζικα

πχ zte nubia z5s/5d mini/7s/7s mini, Huawei honor 6/p7/one plus one και άλλα πολλά που δεν έχουν mtk cpu έχουν αρκετό gps

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ο TS ανέφερε οτι είναι πωλητής και θα κάνει βαριά χρήση gps εγώ θα του προτείνω να πάρει ενα καλό dedicated GPS για τη δουλειά του και μόνο..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...