Jump to content

Κινητό με άριστο GPS;;;


mixalis_kr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι! Είμαι πωλητής σε αλουμίνια και όλη τη μέρα σχεδόν στο δρόμο!!! Με ενδιαφέρει να βρώ κινητό με mtk 6589t επεξεργαστή, έως 5 ίντσες με μπαταρία πάνω απο 2300 mAh, όχι απαραίτητα dual, κάλη και φωτεινή οθόνη, σε gorilla glass, και κάλη κάμερα που να έχει ελληνικά και να έρχεται έτοιμο ροοταρισμένο, για να μη το φτίαχνω εγώ που δε ξέρω απο αυτά, πολλοί πήγαν για κάποία καλύτερη rom και τελίκα κλείδωσαν το κινήτο τους οπότε φανταστείτε εγώ :D!!! Άλλα με τη προυπόθεση λόγω της δουλείας να έχει άριστο GPS. (εννοείται όχι a-gps άλλα να είναι κανονικός πλοηγός σε προγραμμά που θα του περάσω). Αν έχετε περισσότερες απο 1-2 περιπτώσεις θα εκτιμηθεί δεόντως!!! Ευχαριστώ!
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi m2a και Xiaomi m2s και στα 2 άριστο gps. Βέβαια όχι με επεξεργαστή mtk :)

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

έχω το φτηνιάρικο lenovo a820 με mtk-cpu το gps είναι απλά άριστο με sigyc, μόνο ένα lg windows phone που πέρασε από τα χέρια μου ήτανε φανερά καλύτερο (σε λήψη μέσα από αυτοκίνητο), τεστάρισμα σε ίδιες περιοχές ίδιο αυτοκίνητο, συγκρινόμενα me motorola samsung htc nokia κ.α. δικά μου και φίλων μου, όλα πάνω κάτω στα ίδια, κάποια αν και πανάκριβα επώνυμα κατωτερα από το a820, τα JIAYU μάλλον έχουν ένα ψιλό θέμα με το gps.

Ωραίο θέμα φιλε Μιχάλη, όσοι γνωρίζουν πιο κινητό είναι αυτό που ζητάει ο μιχάλης συν 8gb rom, ας μας ενημερώσει ψήνομε και εγώ για κινητό με αυτές τις προδιαγραφές και το JIAYU G4 θα ήταν η πρώτη μου επιλογή εάν δεν είχε το θεματάκι με το gps, το s750 καλούτσικο και water proof αλλα μόνο 4gb rom

Edited by giorgoslekkas
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι 2 xiaomi συσκευές βλέπω οτι είναι ακριβές! Δηλαδή στη κατηγορία μέχρι 180 το πολύ 200 ευρώ δεν υπάρχει κάτι;
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα xiaomi ξεφευγουν σε τιμη, ασε που το mi2S ειναι 4,3", εχουν ομως αριστο GPS.

Μηπως και το καινουριο Red Rice (MTK6589) θα ειναι προσεγμενο στο GPS του και θα λειτουργει χωρις προβλημα?

Μηπως η Xiaomi λογω του high end face που θελει να δειξει, θα το προσεξει με καποιο τροπο ωστε να λειτουργει σωστα? Γιατι απ οτι διαβαζω για τα ΜΤΚ οδηγουμαι στο συμπερασμα οτι μαλλον το προβλημα θα αποδειχθει θεμα κεραιας (hardware). Πρεπει να περιμενεις να κυκλοφορησει ομως για να διαβασεις σχετικα review..

Επισης καπου πηρε το ματι μου πως η Lenovo χρησιμοποιει στα MTK της (σε καποια..) ξεχωριστο chip για το GPS και γι αυτο λειτουργει χωρις προβλημα.

Οπως και οτι τα ThL ειναι καλα στο GPS τους (και στο WiFi για τον ιδιο λογο) γιατι εχουν..νταμαρισιες κεραιες.

Ακουω αποψεις..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα μπορεί να ειναι αυτά που λες αλλά δεν ειναι άριστα.Αν θες ένα gps εφάμιλλο των επωνύμων που να τρέχει ότι πρόγραμμα gps κυκλοφορεί σε android απροβλημάτιστα, δεν πας σε mtk κινητό.Καλύτερα ένα μτχ επώνυμο για τέτοια δουλειά Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σε τετραπύρηνο με τέτοια μνήμη, μπαταρία, όθονη, και κάμερα στο σκρουτζ και να έχει μέχρι 200 ευρώ ρε ****το. Γι αυτό κοιτάζω για καμία κινεζία!!!:) Αλλές προτάσεις εκτός απο τα xiaomi παρακαλώ;;;; χαχα!
Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά νομίζω ότι είναι παράτολμο να πληρώνεται κινεζικο προϊόν πάνω από 150-200ευρω μόνο και μόνο για να δείχνει το Antutu καλό σκορ, η για να δείξουν οι κινέζοι high end face, τα κινητά χαλάνε από το φισάκι usb που γίνετε βρακί, από τα μπουτονακια on-off που δεν αποκρίνονται μετά από λίγο καιρό κλπ, είμαι σίγουρος ότι δε χρησιμοποιούνται ποιοτικά υλικά όπως στα επώνυμα,

εάν βγει κακόφημο ένα κινεζικο brand το πολύ πολύ η εταιρία να το βαπτίσει με νέο όνομα, και ξανά στην αγορά,

οι κορεάτες εδραιώθηκαν και στηρίζουν την καλή φήμη τους, LG Optimus G και με 4G δίκτυο!!! στα 330 ευρω για παράδειγμα, τι να το ανταγωνιστεί? σε λίγους μήνες θα αρχίσουν τα ηλεκτρομάγαζα να το βγάζουν σε προσφορά αυτό και πολλά αλλα, ειδικά κοντά στα χριστούγεννα ως συνήθως,

είχα πάρει το razr πριν 1,5 χρόνο περίπου από 500+ στα 230 από e-shop σε προσφορά, το ρητό πολύ καλο για να είναι αληθινό πιστεύω ισχύει και στα κινεζικα κινητά, και εάν έχει πολλααααααααααά καλούδια σε χώμα τιμή μάλλον είναι φτιαγμένο με υλικά τελευταίας διαλογής για να ισοφαρίσουν το κοστολόγιο, στο δικό μου Lenovo a820 τσιγκουνευτήκανε να βάλουν ένα led για flashlight στην camera ίσος σχεδιαστικά δεν τους έβγαινε, ομως ανταμείβεσαι που λόγο έλλειψης led τοποθετήσανε bsi camera δηλαδή πιο φωτεινή για νυχτερινές λήψεις, δεν έχει front camera είναι χοντροκομμένο δεν είναι hd screen ούτε εγγύηση ούτε service (όμως το gps του δουλεύει jet) και είναι μια εξαιρετική αγορά μιας και κοστίζει γύρο στα 110 ευρω, όσο ένα επώνυμο μονοπύρηνο 3,5" δλδ. και εάν τα παίξει το φισάκι του σε κάποιους μήνες ούτε στεναχώρια ούτε τίποτε,

προσοχή στις επιλογές γιατί μια παροιμία λέει η φτήνια τρώει τον παρά, και οι κινέζοι αντιληφτήκανε την λαιμαργία μας για το κάτι παραπάνω με λιγότερα λεφτά. συμφωνώ για το LUMIA820, εξαιρετικό για τα λεφτά του, το έχει φίλος μου πάει σφαίρα και ξεχνάς bugs-max-fax-fugs ούτε κωλύματα ούτε ιούς τίποτε...............

 

παρατήρησα ότι οι τιμές στα κινεζικα μοντέλα δεν πέφτουν σημαντικά και το όφελος είναι το να πάρεις όσο πιο φρέσκο έχει βγει για να έχει τα επιπλέον τις νέας γενιάς τον 1,5Τ αντί 1,2ghz cpu για παράδειγμα, περισσότερα mpixels μεγαλύτερες οθόνες κλπ κλπ

 

ενημερώστε μας για οτιδήποτε ενδιαφέρον εντοπίσετε

Edited by giorgoslekkas
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μιά σκέψη για το Lumia 820, με εκπληκτική λήψη GPS (και με Glonass), δωρεάν εξαιρετικούς, νόμιμους, παγκόσμιους και συνεχώς αναβαθμιζόμενους χάρτες και φωνητική πλοήγηση και με μιά εξαιρετική κάμερα και την μέρα και την νύχτα. ;) Στα 230 ευρώ είναι...δώρο αν δεν θέλεις να πλεύσεις σε πολύ βαθιά νερά με μονταρίσματα.

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου ιδιαιτερα οσον αφορα το \\GLONASS// ετσι επεξεργαστες mediatek αποριπτονται, οποτε qualcomm η hisilicon

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι! Είμαι πωλητής σε αλουμίνια και όλη τη μέρα σχεδόν στο δρόμο!!! Με ενδιαφέρει να βρώ κινητό με mtk 6589t επεξεργαστή, έως 5 ίντσες με μπαταρία πάνω απο 2300 mAh, όχι απαραίτητα dual, κάλη και φωτεινή οθόνη, σε gorilla glass, και κάλη κάμερα που να έχει ελληνικά και να έρχεται έτοιμο ροοταρισμένο, για να μη το φτίαχνω εγώ που δε ξέρω απο αυτά, πολλοί πήγαν για κάποία καλύτερη rom και τελίκα κλείδωσαν το κινήτο τους οπότε φανταστείτε εγώ :D!!! Άλλα με τη προυπόθεση λόγω της δουλείας να έχει άριστο GPS. (εννοείται όχι a-gps άλλα να είναι κανονικός πλοηγός σε προγραμμά που θα του περάσω). Αν έχετε περισσότερες απο 1-2 περιπτώσεις θα εκτιμηθεί δεόντως!!! Ευχαριστώ!

 

mtk 6589 απλο με σωστο gps,μονο εχω παρει

καμποσα ζte v 967s για φιλους,και 2 zopo 910 ,ολα καλο gps κ γρηγορο-ακριβες,

καμμια σχεση με τα οσα λεμε για προβληματικα μτκ...:)

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλαβω, για τον φιλο @mixalis_kr που ψαχνεται.

Μηπως το καινουριο Red Rice (MTK6589T 4,7" με WCDMA) θα ειναι προσεγμενο στο GPS του και θα λειτουργει χωρις προβλημα?

Μηπως η Xiaomi λογω του high end face που θελει να δειξει, θα το προσεξει με καποιο τροπο ωστε να λειτουργει σωστα?

Αν μπορεις να περιμενεις..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

mtk 6589 απλο με σωστο gps,μονο εχω παρει

καμποσα ζte v 967s για φιλους,και 2 zopo 910 ,ολα καλο gps κ γρηγορο-ακριβες,

καμμια σχεση με τα οσα λεμε για προβληματικα μτκ...:)

To v967s έχει αρκετά καλύτερο gps απο τα υπόλοιπα.Πιο γρήγορο κλείδωμα και πολύ ακρίβεια στο δρόμο.Μόνο πρόβλημα το γνωστό με το endomondo αλλά σε αυτό φταίει η cpu και όχι το gps.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά νομίζω ότι είναι παράτολμο να πληρώνεται κινεζικο προϊόν πάνω από 150-200ευρω μόνο και μόνο για να δείχνει το Antutu καλό σκορ, η για να δείξουν οι κινέζοι high end face, τα κινητά χαλάνε από το φισάκι usb που γίνετε βρακί, από τα μπουτονακια on-off που δεν αποκρίνονται μετά από λίγο καιρό κλπ, είμαι σίγουρος ότι δε χρησιμοποιούνται ποιοτικά υλικά όπως στα επώνυμα,

εάν βγει κακόφημο ένα κινεζικο brand το πολύ πολύ η εταιρία να το βαπτίσει με νέο όνομα, και ξανά στην αγορά,

οι κορεάτες εδραιώθηκαν και στηρίζουν την καλή φήμη τους, LG Optimus G και με 4G δίκτυο!!! στα 330 ευρω για παράδειγμα, τι να το ανταγωνιστεί? σε λίγους μήνες θα αρχίσουν τα ηλεκτρομάγαζα να το βγάζουν σε προσφορά αυτό και πολλά αλλα, ειδικά κοντά στα χριστούγεννα ως συνήθως,

είχα πάρει το razr πριν 1,5 χρόνο περίπου από 500+ στα 230 από e-shop σε προσφορά, το ρητό πολύ καλο για να είναι αληθινό πιστεύω ισχύει και στα κινεζικα κινητά, και εάν έχει πολλααααααααααά καλούδια σε χώμα τιμή μάλλον είναι φτιαγμένο με υλικά τελευταίας διαλογής για να ισοφαρίσουν το κοστολόγιο, στο δικό μου Lenovo a820 τσιγκουνευτήκανε να βάλουν ένα led για flashlight στην camera ίσος σχεδιαστικά δεν τους έβγαινε, ομως ανταμείβεσαι που λόγο έλλειψης led τοποθετήσανε bsi camera δηλαδή πιο φωτεινή για νυχτερινές λήψεις, δεν έχει front camera είναι χοντροκομμένο δεν είναι hd screen ούτε εγγύηση ούτε service (όμως το gps του δουλεύει jet) και είναι μια εξαιρετική αγορά μιας και κοστίζει γύρο στα 110 ευρω, όσο ένα επώνυμο μονοπύρηνο 3,5" δλδ. και εάν τα παίξει το φισάκι του σε κάποιους μήνες ούτε στεναχώρια ούτε τίποτε,

προσοχή στις επιλογές γιατί μια παροιμία λέει η φτήνια τρώει τον παρά, και οι κινέζοι αντιληφτήκανε την λαιμαργία μας για το κάτι παραπάνω με λιγότερα λεφτά. συμφωνώ για το LUMIA820, εξαιρετικό για τα λεφτά του, το έχει φίλος μου πάει σφαίρα και ξεχνάς bugs-max-fax-fugs ούτε κωλύματα ούτε ιούς τίποτε...............

 

παρατήρησα ότι οι τιμές στα κινεζικα μοντέλα δεν πέφτουν σημαντικά και το όφελος είναι το να πάρεις όσο πιο φρέσκο έχει βγει για να έχει τα επιπλέον τις νέας γενιάς τον 1,5Τ αντί 1,2ghz cpu για παράδειγμα, περισσότερα mpixels μεγαλύτερες οθόνες κλπ κλπ

 

ενημερώστε μας για οτιδήποτε ενδιαφέρον εντοπίσετε

 

Εξαιρείται η ΧΙΑΟΜΙ (και μάλλον high end brands όπως η OPPO , MEIZU )

Πρίν λίγες μέρες η xiaomi ανακοίνωσε τη πρόσληψη του product manager της GOOGLE!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ, όμως πωλούνται και σε τιμές επωνυμων όπου οι επιλογές είναι πολλές, οποτε δε μας ενδιαφέρουν εμάς που ψάχνουμε 4απύρινο με άριστο gps εξαιρετική κάμερα gorilla class 4,5-5" fullHD να έχει και μιξεράκη για φραπέ και να κοστίζει μέχρι 150ευρώ χάχά, στην τελική και το iphone στην κίνα κατασκευάζεται όμως αναφερόμενοι στον MTK6589 που έγινε σούπα στα second level brand ψάχνουμε καμια ευκαιριάρα καμιάς κινεζικης anone,

ήμουν στην κίνα (shanghai-pekino) πριν 5-6 μήνες και εξεπλάγην με τα κινητά που οι κινέζοι χρησιμοποιούν: 70% iphone4-5, 20% s4, 10% nokia , που και που κανένα oppo η κανένα htc, δεν ειδα κανέναν με ανώνυμο κινεζικο, σε εστιατόρια αεροδρόμια εμπορικά κέντρα κλπ, και τους παραξένευε που ρωτούσα που θα βρω κατάστημα με κινεζικα brands, ο λόγος βεβαια είναι ότι έχουν τρελαθεί με την μόδα και στα ρούχα και στα gaggets σε όλα, ακόμη και στο carrefour στο τμήμα με τα κινητά είχε μόνο επώνυμα, στις τηλεοράσεις είχε πολλές άγνωστες κινεζικες μάρκες, στα κινητά όμως iphonάκιδες και samsunάκιδες τώρα βεβαια στην φτωχή επαρχία του 1,3 δις πληθυσμού μάλλον θα πουλάνε και τα δικά τους brands

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ, όμως πωλούνται και σε τιμές επωνυμων όπου οι επιλογές είναι πολλές, οποτε δε μας ενδιαφέρουν εμάς που ψάχνουμε 4απύρινο με άριστο gps εξαιρετική κάμερα gorilla class 4,5-5" fullHD να έχει και μιξεράκη για φραπέ και να κοστίζει μέχρι 150ευρώ χάχά, στην τελική και το iphone στην κίνα κατασκευάζεται όμως αναφερόμενοι στον MTK6589 που έγινε σούπα στα second level brand ψάχνουμε καμια ευκαιριάρα καμιάς κινεζικης anone,

ήμουν στην κίνα (shanghai-pekino) πριν 5-6 μήνες και εξεπλάγην με τα κινητά που οι κινέζοι χρησιμοποιούν: 70% iphone4-5, 20% s4, 10% nokia , που και που κανένα oppo η κανένα htc, δεν ειδα κανέναν με ανώνυμο κινεζικο, σε εστιατόρια αεροδρόμια εμπορικά κέντρα κλπ, και τους παραξένευε που ρωτούσα που θα βρω κατάστημα με κινεζικα brands, ο λόγος βεβαια είναι ότι έχουν τρελαθεί με την μόδα και στα ρούχα και στα gaggets σε όλα, ακόμη και στο carrefour στο τμήμα με τα κινητά είχε μόνο επώνυμα, στις τηλεοράσεις είχε πολλές άγνωστες κινεζικες μάρκες, στα κινητά όμως iphonάκιδες και samsunάκιδες τώρα βεβαια στην φτωχή επαρχία του 1,3 δις πληθυσμού μάλλον θα πουλάνε και τα δικά τους brands

 

Για να πούμε και μια αλήθεια είχα το Galaxy s3 470 euro το είχα πάρει μετά από ένα τρίμηνο το πούλησα και πήρα oppo find 5 (που λες κινεζια)

Λοιπόν εντυπώσεις

Κατασκευή τουλάχιστον 10 με 20 φορές καλύτερη και ποιοτικοτερη καμιά σχέση με το Galaxy (βασικά απο τα ποιο ποιοτικά κινητά που έχω δει μαζί με κάτι nokia)

Οθόνη ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ μιλάμε καμιά μα καμία σχέση με το s3, ηχείο από τα καλύτερα που έχω δει (μαζί με το HTC one), ίχνος lag δεν είχε, απίστευτη υποστήριξη κάθε τόσο updates, camera είχε θέμα αλλά το στροσανε και είναι στα επίπεδα s3 και καλύτερη.

Μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει 4g εμένα δεν με καίει όμως γιατι 4g δεν ιφιστατε αν δεν έχεις τουλάχιστον 3000mha μπαταρία (είχα ένα μήνα το htc one μέχρι να το πάρει ο κάτοχος του είδα πόση μπαταρία ρουφάει μερα δεν βγάζεις ούτε για αστείο με 4g)

Link to comment
Share on other sites

κοίτα μια φιλαράκι το haier w910 είναι πολύ καλο για τα λεφτά του είναι k αδιάβροχο έχει και γορίλα k διάβασα k παιδιά από εδώ μέσα που το έχουν ότι έχει k καλο gps k το βρίσκεις το πολύ 110 euro ..:)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

δε με κατάλαβες egodemis, κινεζιές αναφέρομαι στα secont names όχι στο oppo, αν ξαναδιαβάσεις αναφέρω ότι και τα iphone κινέζοι τα φτιάχνουν άρα ξέρουν να φτιάξουν ποιοτικό προϊόν, το θέμα είναι πόσο σου κόστισε το find 5 και εκτός τα samsung εάν έριξες καμια ματιά σε lg (την θεωρώ best value for money) σε motorola σε sonyerricson κλπ, κατά καιρούς βγάζουν τρελές προσφορές τα ηλεκτρομάγαζα η με ψάξιμο στο internet εάν δεν είσαι κολλημένος με κάποια συγκεκριμένη μάρκα, το find 5 οταν το είδα άγγιζε την τιμή του i5, εγώ προσωπικά θα επέλεγα i5 αν και δεν είμαι fun του μήλου, εάν υπήρχε οικονομική ευρυχωρία δεν θα μπαίναμε καν σε forums ανταλλαγής απόψεων για φτηνό και καλό κινητό με πολλά καλούδια και λίγα λεφτά, παρεπιπτόντως γιατί δεν πήρες το s4 με 470 ευρω και πήρες το s3? το find 5 θα το επέλεγα εάν το πετύχαινα σε κάποια αξιόλογη προσφορά, το θεωρώ από τα κορυφαία όμως έχει και πολύ συνωστισμό στην κορυφή πολλές επιλογές εάν δεν υπάρχει οικονομικό κριτήριο

για εμάς τους fun του φτηνιάρικου mtk 6589 κανένα καλό κινητούλι θα μας πει κανεις????? εξάλλου αυτό είναι και το θέμα στο forum και όχι να κοκορομαχούμε για το εάν είναι καλύτερο το oppo από το nokia η το htc από το s4

στην κατηγορια mtk6589 με καλο gps καλή camera, scratch resistance hd screen, και τεραστια αυτονομία μπαταρίας παίζει τίποτε?

ρίξτε ιδέες γιατί είμαι στο παρα 5 να χτυπήσω ένα amoi N850 να ξεμπερδεύω στην τιμή των 75,54 ευρωπουλων!!!! που το βλέπω να φιγουράρει στο minideal κίας μην κάνει και φραπέ θα το ξεπεράσω χάχά...................

75 ευρω δε φτάνουν ούτε για τι μπαταρία κάποιων επωνυμων χάχά

Edited by giorgoslekkas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...