Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα μου είναι να αλλάξω το πολύ καλό κατά τα άλλα zopo 980 μου αφού έτσι και αλλιώς έχω πλέον εξωτερικό Bluetooth gps δέκτη η να ρισκαρω με άλλο κινέζικο; γιατί κακά τα ψέματα κανένας εσωτερικός δέκτης δεν συγκρίνεται με τον εξωτερικό.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θέμα μου είναι να αλλάξω το πολύ καλό κατά τα άλλα zopo 980 μου αφού έτσι και αλλιώς έχω πλέον εξωτερικό Bluetooth gps δέκτη η να ρισκαρω με άλλο κινέζικο; γιατί κακά τα ψέματα κανένας εσωτερικός δέκτης δεν συγκρίνεται με τον εξωτερικό.

Το εξωτερικο bluetooth gps δεν ειναι λυση (αποψη μου), ψαξε να βρεις καποιο τηλεφωνο που να δουλευει στα σιγουρα το gps ή να εχει και glonass.

Παντος περιμενω και εγω ενα Huawei 3C, το gps ειναι βασικο για εμενα οποτε αν υπαρξει κατι ''στραβο'' θα το γραψω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Το εξωτερικο bluetooth gps δεν ειναι λυση (αποψη μου), ψαξε να βρεις καποιο τηλεφωνο που να δουλευει στα σιγουρα το gps ή να εχει και glonass.

Παντος περιμενω και εγω ενα Huawei 3C, το gps ειναι βασικο για εμενα οποτε αν υπαρξει κατι ''στραβο'' θα το γραψω.

 

Ναι δεν το συζητώ και εγώ θέλω το κινητό να έχει καλό gps αλλά έχω να δω καλό GPS από τότε που είχα το HTC hd το απλό Όχι το 2!

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι δεν το συζητώ και εγώ θέλω το κινητό να έχει καλό gps αλλά έχω να δω καλό GPS από τότε που είχα το HTC hd το απλό Όχι το 2!

 

Glonass μόνο κάτι Samsung δεν έχουν;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι να αλλάξω το πολύ καλό κατά τα άλλα zopo 980 μου αφού έτσι και αλλιώς έχω πλέον εξωτερικό Bluetooth gps δέκτη η να ρισκαρω με άλλο κινέζικο; γιατί κακά τα ψέματα κανένας εσωτερικός δέκτης δεν συγκρίνεται με τον εξωτερικό.

 

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου με ρισκάρισμα, αλλα από το καλοκαίρι του 2013 και μετά απο καμια 10αρια κινέζικα που πέρασαν από τα χέρια μου (καποια για ολιγόωρη δοκιμή πριν καταλήξουν σε άλλους) μπορώ να πω οτι υπάρχουν Κινέζικα και "κινέζικα", δεν συγκρίνονται όλα μεταξύ τους...

Ξαναλέω οτι έχω ένα Jiayu G4 χωρίς πρόβλημα, σχεδόν εξι μήνες αλλά, άλλο το "εργοστάσιο" της Jiayu και άλλο το εργοστάσιο της Huawei...

Και γω, όπως ο Karthan7, έκρινα οτι ήρθε η ώρα για σοβαρό "κινέζικο" (ομοιως αναμένω ένα Huawei Honor 3C)

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γράφω για πρώτη φορά και χρειάζομαι βοήθεια παρήγγειλα ενα inew V3 από to2c και ενω γράψανε στο πακέτο 15 δολάρια στο πακέτο και gift (μάλιστα μου πανε οτι γραψανε και gardern toools) με το επιασε το τελωνείο...και μου ζητάνε 135 ευρω επιπλέον (με πηρανε τηλέφωνο) ....Οταν ρώτησα γιατί αφού είναι μικρό το ποσο μου ειπανε οτι πλέον θα ανοίγονται ότι δέματα μοιάζουν με κινητα tablet ηλεκτρονικές συσκευές...Μου αναλύσανε μάλιστα το ποσο ότι καποιο ποσο είναι εκτελωνιστικά εξοδα καποια αποθηκευσης καποια εξοδα για τον εκτελωνιστή και τέτοια....

Δεν ξέρω.....τι να κάνω είμαι σε αναμονή σκέφτομαι να μην το δεχτώ να το πληρώσω επιπλέο και να φυγει πισω να μην το παραλάβω. Μπορώ να πάρω τα λεφτά μου πίσω μέσω paypal??? Η δεν θα αναγνωρίζει η εταιρεία τίποτα???

 

Μάλλον οι χρυσες εποχές τελειώσανε....μέχρι τωρα είχα παρει παρα πολλά πράγματα απο ebay και άλλα site εκτός Ευρώπης...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το συζητώ και εγώ θέλω το κινητό να έχει καλό gps αλλά έχω να δω καλό GPS από τότε που είχα το HTC hd το απλό Όχι το 2!

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Glonass μόνο κάτι Samsung δεν έχουν;

Νομιζω ειναι το πρωτο τηλεφωνο με gps και glonass http://www.gsmarena.com/sony_xperia_s-4369.php

Υπαρχουν πολλοι κατασκευαστες-εταιρεις που βαζουν glonass.

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου με ρισκάρισμα, αλλα από το καλοκαίρι του 2013 και μετά απο καμια 10αρια κινέζικα που πέρασαν από τα χέρια μου (καποια για ολιγόωρη δοκιμή πριν καταλήξουν σε άλλους) μπορώ να πω οτι υπάρχουν Κινέζικα και "κινέζικα", δεν συγκρίνονται όλα μεταξύ τους...

Ξαναλέω οτι έχω ένα Jiayu G4 χωρίς πρόβλημα, σχεδόν εξι μήνες αλλά, άλλο το "εργοστάσιο" της Jiayu και άλλο το εργοστάσιο της Huawei...

Και γω, όπως ο Karthan7, έκρινα οτι ήρθε η ώρα για σοβαρό "κινέζικο" (ομοιως αναμένω ένα Huawei Honor 3C)

Με το huawei g610s και με το zopo zp820 επαθα πλακα με το στιγμα τους :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γράφω για πρώτη φορά και χρειάζομαι βοήθεια παρήγγειλα ενα inew V3 από to2c και ενω γράψανε στο πακέτο 15 δολάρια στο πακέτο και gift (μάλιστα μου πανε οτι γραψανε και gardern toools) με το επιασε το τελωνείο...και μου ζητάνε 135 ευρω επιπλέον (με πηρανε τηλέφωνο) ....Οταν ρώτησα γιατί αφού είναι μικρό το ποσο μου ειπανε οτι πλέον θα ανοίγονται ότι δέματα μοιάζουν με κινητα tablet ηλεκτρονικές συσκευές...Μου αναλύσανε μάλιστα το ποσο ότι καποιο ποσο είναι εκτελωνιστικά εξοδα καποια αποθηκευσης καποια εξοδα για τον εκτελωνιστή και τέτοια....

 

Από τα γραφόμενα σου (με πήρανε τηλεφωνο), εκτιμώ οτι ζήτησες αποστολή με DHL - σωστά?

Αν έτσι έγινε, δεν θα τα αποφύγεις αφού, θύματα σαν και σένα ψάχνουνε για να "τσιμπήσουν"...

Ζητα ανάλυση του ποσού, να δεις αν υπάρχει περίπτωση να γλυτώσεις κάτι...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Από τα γραφόμενα σου (με πήρανε τηλεφωνο), εκτιμώ οτι ζήτησες αποστολή με DHL - σωστά?

Αν έτσι έγινε, δεν θα τα αποφύγεις αφού, θύματα σαν και σένα ψάχνουνε για να "τσιμπήσουν"...

Ζητα ανάλυση του ποσού, να δεις αν υπάρχει περίπτωση να γλυτώσεις κάτι...

 

Singapore post το στείλανε...με dhl ξέρω ότι βαράει τελωνείο...Πρώτη φορά μου συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγηστε μου ρε παιδια μεχρι τι ποσο ειναι που πληρωνουμε μονο το φπα αν πιαστει στο τελωνειο ενα κινητο π.χ η ενα ταμπλετ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου με ρισκάρισμα, αλλα από το καλοκαίρι του 2013 και μετά απο καμια 10αρια κινέζικα που πέρασαν από τα χέρια μου (καποια για ολιγόωρη δοκιμή πριν καταλήξουν σε άλλους) μπορώ να πω οτι υπάρχουν Κινέζικα και "κινέζικα", δεν συγκρίνονται όλα μεταξύ τους...

Ξαναλέω οτι έχω ένα Jiayu G4 χωρίς πρόβλημα, σχεδόν εξι μήνες αλλά, άλλο το "εργοστάσιο" της Jiayu και άλλο το εργοστάσιο της Huawei...

Και γω, όπως ο Karthan7, έκρινα οτι ήρθε η ώρα για σοβαρό "κινέζικο" (ομοιως αναμένω ένα Huawei Honor 3C)

 

Ναι αλλά δεν θέλω να γυρίσω σε ένα γιγα ραμ πάλι! Τα 2 γιγα είναι απαραίτητα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγηστε μου ρε παιδια μεχρι τι ποσο ειναι που πληρωνουμε μονο το φπα αν πιαστει στο τελωνειο ενα κινητο π.χ η ενα ταμπλετ?

 

Εξαρτάται ποιος εκτελωνίζει...

Αν κάνει εταιρία τύπου DHL την διαδικασία, πληρώνεις διάφορα ποσά (χαλάρα μεταξύ 80-150 ευρώ...!)

Αν την κάνουν τα ΕΛΤΑ, είναι 23% επι της εκτιμώμενης/αναγραφώμενης/αποδεικνυόμενης αξίας, πλεον κάποιο ποσό (γύρω στα 15 ευρώ) για "αλλα"...

 

Ναι αλλά δεν θέλω να γυρίσω σε ένα γιγα ραμ πάλι! Τα 2 γιγα είναι απαραίτητα πλέον.

 

Συμφωνώ.-

Τo Honor 3C, 2Gb ram έχει!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται ποιος εκτελωνίζει...

Αν κάνει εταιρία τύπου DHL την διαδικασία, πληρώνεις διάφορα ποσά (χαλάρα μεταξύ 80-150 ευρώ...!)

Αν την κάνουν τα ΕΛΤΑ, είναι 23% επι της εκτιμώμενης/αναγραφώμενης/αποδεικνυόμενης αξίας, πλεον κάποιο ποσό (γύρω στα 15 ευρώ) για "αλλα"...

 

 

 

Συμφωνώ.-

Τo Honor 3C, 2Gb ram έχει!

 

Ότι να ναι! Το minideal αναφέρει στα χαρακτηριστικά του πως έχει 2Gb, ενώ στο gsmarena μιλάει για 1Gb.

Αν και στα σκριν-σοτ στο minideal λέει για ΡΑΜ σύνολο 1918ΜΒ.

Μάλλον "άβυσσος η μνήμη του Huawei"

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι! Το minideal αναφέρει στα χαρακτηριστικά του πως έχει 2Gb, ενώ στο gsmarena μιλάει για 1Gb.

Αν και στα σκριν-σοτ στο minideal λέει για ΡΑΜ σύνολο 1918ΜΒ.

Mάλλον "άβυσσος η μνήμη του Huawei"

Παναγιώτης

 

Κυκλοφόρησε και σε έκδοση 1Gb Παναγιώτη

Η έκδοση που μας αφορά (3G > WCDMA) εχει λιγότερο από μήνα κυκλοφορίας, με 2Gb ram...

 

Στο παράδειγμά σου, το gsmarena λεει @@@@ / γράφει Internal 1Gb ram/4Gb rom...

VMALL (eshop HUAWEI στην Κίνα)

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε και σε έκδοση 1Gb Παναγιώτη

Η έκδοση που μας αφορά (3G > WCDMA) εχει λιγότερο από μήνα κυκλοφορίας, με 2Gb ram...

 

Στο παράδειγμά σου, το gsmarena λεει @@@@ / γράφει Internal 1Gb ram/4Gb rom...

VMALL (eshop HUAWEI στην Κίνα)

 

Από που το παραγγείλατε; Πόσο κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

Από που το παραγγείλατε; Πόσο κάνει ;

Δες απο εδω και κατω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=380522&page=14 :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω ποια η διαφορά των οθονών 2 point touch , με αυτές που έχουν 5 σημεία ; Έχει τύχει σε κάποιον να χρησιμοποιήσει παραπάνω από 2 δάκτυλα κάπου στην οθόνη ; Γιατί προσπαθώ να θυμηθώ κάποια εφαρμογή που να μου έχει χρειαστεί , αλλά δεν μπορώ . Το ότι αντιλαμβάνεται η οθόνη μόνο 2 σημεία , σημαίνει ότι δεν είναι τόσο καλή σε σχέση με μια που αντιλαμβάνεται 5 ;

 

Φιλικά Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω ποια η διαφορά των οθονών 2 point touch , με αυτές που έχουν 5 σημεία ; Έχει τύχει σε κάποιον να χρησιμοποιήσει παραπάνω από 2 δάκτυλα κάπου στην οθόνη ; Γιατί προσπαθώ να θυμηθώ κάποια εφαρμογή που να μου έχει χρειαστεί , αλλά δεν μπορώ . Το ότι αντιλαμβάνεται η οθόνη μόνο 2 σημεία , σημαίνει ότι δεν είναι τόσο καλή σε σχέση με μια που αντιλαμβάνεται 5 ;

Φιλικά Λευτέρης

 

Σωστά!

και υπάρχουν και αρκετά 10 σημείων πλέον...

The more points the better the response from the LCD screen. Most tablets come in a range of multi touch depending on the price. The most basic is a 2 point touch. Other common multi touch screens are 5 point touch and 10 point touch (used in the iPad 2 for example). These give the user far better accuracy and response.

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

οσοι παραγγειλατε το honor 3c γιατι το προτιμησατε?η huawei αλλα κινητα σε αυτα τα specs/τιμη δεν εχει?ρωταω επειδη κοιταω κι εγω ενα "επωνυμο" κινεζικο με 2 γιγα ραμ αλλα μεταξυ zte,huawei και xiaomi ποια ειναι προτιμοτερα και οικονομικοτερα?
Link to comment
Share on other sites

οσοι παραγγειλατε το honor 3c γιατι το προτιμησατε?η huawei αλλα κινητα σε αυτα τα specs/τιμη δεν εχει?ρωταω επειδη κοιταω κι εγω ενα "επωνυμο" κινεζικο με 2 γιγα ραμ αλλα μεταξυ zte, huawei και xiaomi ποια ειναι προτιμοτερα και οικονομικοτερα?

 

 

Προηγουμένως αναφέρθηκες σε >= 5" και με 2Gb ram έχουμε:

το 5ιντσο της Xiaomi (Mi3) είναι αλλού σε τιμή ($410 χονδρικά)

της ΖΤΕ το Nubia Ζ5s επίσης ($390 χονδρικά)

Huawei Honor 3C στα $210...

Θέλεις κι άλλο?

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Προηγουμένως αναφέρθηκες σε >= 5" και με 2Gb ram έχουμε:

το 5ιντσο της Xiaomi (Mi3) είναι αλλού σε τιμή ($410 χονδρικά)

της ΖΤΕ το Nubia Ζ5s επίσης ($390 χονδρικά)

Huawei Honor 3C στα $210...

Θέλεις κι άλλο?

μαλιστα ευχαριστω για την ...περιληψη!

μια -τελευταια- απορια πως και ετσι και το 3c ειναι τοσο φτηνο?ποιο φτηνο και απο την ζοπο?εχει κατι αλλα η huawei που ειναι απο 300 και πανω!

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

μια -τελευταια- απορια πως και ετσι και το 3c ειναι τοσο φτηνο?ποιο φτηνο και απο την ζοπο?εχει κατι αλλα η huawei που ειναι απο 300 και πανω!

 

Υποψιάζομαι για αυτό: Huawei's Honor challenges Xiaomi with 3X and 3C low-cost phones

Μάλλον τα καταφέρνει, αφού έκανε 9,000,000 κρατήσεις με την ανακοίνωση!

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια γεύση από εδώ (δανεική φωτό)

Memory / Ram

 

http://www.minideal.net/media/wysiwyg/huawei3c-3-minideal.png

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια γεύση από εδώ (δανεική φωτό)

Memory / Ram

 

http://www.minideal.net/media/wysiwyg/huawei3c-3-minideal.png

 

Άρα όλος ο εσωτερικός είναι για εφαρμογές; Όχι σαν αλλά κινέζικα που λένε 32 πχ εσωτερικός αλλά αφήνουν μόνο 1.4 για εφαρμογές; Έτσι κάνει η Huawei;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...