Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Αγόρασα και γω κινέζικό κινητό android star 9380 1Gb RAM. (αυτό εδώ)

Το παρέλαβα την προηγούμενη βδομάδα. Του είχα φορτώσει ελάχιστες εφαρμογές, ωστόσο χτες ξαφνικά έφαγε ένα κόλλημα.

Δεν ανταποκρίνονταν, και αναγκάστηκα να του βγάλω την μπαταρία. Απο τότε τίποτα, χτες όλη μέρα δεν έκανε boot. Προσπάθησα να το ανοίξω σε recovery mode, ωστόσο και πάλι δεν κατάφερα τπτ. (σκέφτηκα οτι ίσως η μπαταρία του να έχει αδειάσει με τόση προσπάθεια να ανοίξει.)

Το βράδυ το άφησα ΝΑ φορτιστΕΙ. Το πρωί που ξαναπροσπάθησα, δια μαγείας άνοιξε, ωστόσο χωρίς ν του κάνω τίποτα μέσα σε 3 λεπτά ξανακόλλησε. Κατάφερα να το ανοίξω άλλη μια φορά, του έκανα ενα factory recovery αλλα μια από τα ίδια.

Πλέον, όπως και χτες ΔΕΝ ΜΠΟΡΕι να ανοίξει.

Καμια βοήθεια ρε παιδιά???

Edited by echristop
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την ROM, ξαναρίξτην από πάνω. Αλλιώς αν προλαβαίνεις το Paypal κάνε dispute και στείλτο πίσω. Και μην ξαναγοράσεις διπύρηνο στην τιμή των τετραπύρηνων και μάλιστα από Ebay...
Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινεις το ερωτημα ειναι ρητορικο και κανεις δεν μπορει να σου απαντησει συγκεκριμενα. Ο καθενας θα προτεινει απο κατι, για τους δικους του λογους. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να διαβασεις τα threads και των 3 συσκευων και μετα να αποφασισεις αναλογα, αφου σταθμισεις τις απαιτησεις σου. Ο καθενας βαζει διαφορετικα κριτηρια στις επιλογες του :rolleyes:

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αγόρασα και γω κινέζικό κινητό android star 9380 1Gb RAM. (αυτό εδώ)

Το παρέλαβα την προηγούμενη βδομάδα. Του είχα φορτώσει ελάχιστες εφαρμογές, ωστόσο χτες ξαφνικά έφαγε ένα κόλλημα.

Δεν ανταποκρίνονταν, και αναγκάστηκα να του βγάλω την μπαταρία. Απο τότε τίποτα, χτες όλη μέρα δεν έκανε boot. Προσπάθησα να το ανοίξω σε recovery mode, ωστόσο και πάλι δεν κατάφερα τπτ. (σκέφτηκα οτι ίσως η μπαταρία του να έχει αδειάσει με τόση προσπάθεια να ανοίξει.)

Το βράδυ το άφησα όλη μέρα στο φορτιστή. Το πρωί που ξαναπροσπάθησα, δια μαγείας άνοιξε, ωστόσο χωρίς ν του κάνω τίποτα μέσα σε 3 λεπτά ξανακόλλησε. Κατάφερα να το ανοίξω άλλη μια φορά, του έκανα ενα factory recovery αλλα μια από τα ίδια.

Πλέον, όπως και χτες echristop@gmail.comνα ανοίξει.

Καμια βοήθεια ρε παιδιά???

 

δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=37351502&postcount=83 και αν δεν βοηθήσει κάνε ότι σου είπε ο φίλος στείλε πίσω και πάρε τα λεφτά σου από το paypal και δεν αγοράζουμε από ebay τηλέφωνα. Τόσα μαγαζιά είναι στο myphone από κίνα. :worry:

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας ευχαριστώ πολύ.

Γενικά δεν είμαι σχετικός με android, θα με βοηθήσετε λίγο με την ROM ???

Απο ότι καταλαβαίνω πρέπει να ξαναβάλω το firmware ???

Ε καλά τα λέτε.....καλα να τα πάθω!! Αλλα τώρα τι κάνουμε!!!

Help!!!

 

@Asterisd

"Αν έχεις την ROM, ξαναρίξτην από πάνω???" Λίγη βοήθεια ρε παιδιά!!! Υπάρχει κάποιος οδηγός???

 

 

Απο δω http://www.needrom.com/mobile/star-s9380/ κατεβάζω το Flashtool και μετά???

Edited by echristop
Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο το ξερω απλα μεσα απο την κουβεντα και την συγκριση με αλλους συναντας πραγματα που δεν ειχες σκεφτει...οποτε καλυτερα πολλες αποψεις παρα μια!!!!! Σας ακουω φιλαρακια μου
Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειμαι εκτος ενοτητας, αλλα δεν ξερω που να ρωτησω. Θα ηθελα την βοηθεια φίλου που του εχει ξανατυχει κατι παρομοιο. Σε απαντηση παραγγελειας μου απο κινα για εξαρτημα κινητου, ελαβα αυτη την απαντηση.

 

........This message is specially to remind you this small item is for our factory special promotion, it will send immediately through China Post Air Mail or Hongkong Post Air Mail, but without tracking number.

If you do not mind, it will send without tracking number; if you must need tracking number, kindly vist and choose this order: http://www.aliexpress.com/store/product/Free-Shipping-Tracking-Number-.....-Mobile-Phone-GPS-MP3-MP4/718230_1346701762.html

We are waiting for your early response to confirm.

If any question, kindly let us know, we will reply to you as soon as possible.

Thanks & Best Regards,

 

Τι θελει να πει ο ποιητης? :blink:

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ο ποιητής θέλει να πει οτι ετοιμάζεται να σου ταχυδρομήσει απλό φάκελο/δεμα.

Αν θέλεις "συστημένο" (με αριθμό/tracking), πρεπει να το πληρώσεις ($1.98) στο link που σου έδωσε...

Κάντο για πρόσθετη σιγουριά (1,50 ευρώ είναι...)

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση, σε όλες τις αρχικές οθόνες επάνω επάνω εμφανίζεται η μπάρα γιά αναζήτηση του google.

Γίνεται να την αφαιρέσω ;;

(Το τηλ.είναι HAIER W910 4.0.4) :blink:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση, σε όλες τις αρχικές οθόνες επάνω επάνω εμφανίζεται η μπάρα γιά αναζήτηση του google.

Γίνεται να την αφαιρέσω ;;

(Το τηλ.είναι HAIER W910 4.0.4) :blink:

 

Απλα πατα παρατεταμενα επανω της και οδηγησε την στο επανω μερος της οθονης πανω στο Χ που θα εμφανιστει...

Link to comment
Share on other sites

Ο ποιητής θέλει να πει οτι ετοιμάζεται να σου ταχυδρομήσει απλό φάκελο/δεμα.

Αν θέλεις "συστημένο" (με αριθμό/tracking), πρεπει να το πληρώσεις ($1.98) στο link που σου έδωσε...

Κάντο για πρόσθετη σιγουριά (1,50 ευρώ είναι...)

 

Σε ευχαριστω φιλε μου. :)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Απλα πατα παρατεταμενα επανω της και οδηγησε την στο επανω μερος της οθονης πανω στο Χ που θα εμφανιστει...

Το έκανα πιό μπροστά φίλε μου, αλλά με την παρατεταμμένη πίεση αντί να το πάει στον κάδο όπως τις άλλες συντομεύσεις, ανοίγει σελίδα γιά να πληκτρολογήσεις διεύθυνση ... :confused:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 μήνες χρήσης του THL W8 Βeyond είπα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου...

Κόστος αγοράς περίπου 195 ευρώ.

 

Τα θετικά

Ομορφο κινητό με παρα πολύ καλή οθόνη.

Κορυφαία εικόνα και ποιότητα Video.

Κορυφαίες κάμερες ( για κινητο ) , με γρηγορη ανταποκριση.

Μπαταρια που διαρκει γυρω στις 1,5 με δυο μερες οταν χρησιμοποιεις συνεχεια τα application ή το ιντερνετ.

Κανένα πρόβλημα με το google play και εγκατεστημενα ήδη τα ελληνικά μέσα.

Κανένα πρόβλημα με κάποιο application μεχρι στιγμής.

Άριστη λειτουργία wifi.

 

Τα αρνητικά

"κρασαρίσματα"- "παγώνει" το τηλέφωνο καθε μία με δυο μέρες και κάνει επανεκίνηση μόνο του.

Κακή ποιότητα ήχου με ότι ακουστικά και αν δοκίμασα ( ο ήχος απο ένα Lg των 80 ευρω είναι σημαντικά καλυτερος)

Το GPS δεν δουλεύει με τίποτα και δεν έχω ιδέα αν με rootαρισμα και νέα rom θα δουλέψει. Κατι λύσεις που βρηκα σε forum για τα YGPS και EPO δεν δουλεψανε σε έμενα.

 

Συνολική εντύπωση. "Περνάει" την βάση.

Είναι ενοχλητικό να έχεις features που δεν λειτουργούν...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανένας αυτό :

http://www.focalprice.com/MH0829R/Timmy_E128_4.5_Capacitive_854x480_Android_4.2_Dual_Core_MTK6572_1.2GHz_512MB.html

ή τουλάχιστον τι γνώμη έχουν οι ειδήμονες σε σχέση δυνατοτήτων και τιμής;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!! Μου ηρθε πριν 2 μερες το κινητο που αγορασα απο Κινα :

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=171121144195

και δεν μπορω να το συνδεσω στον υπολογιστή για μεταφορα αρχειων απο την μνημη του τηλεφώνου και την καρτα sd που εχω μεσα . Ειναι απομιμηση του Samsung S4 .Το συνδεω με το usb στον Η/Υ και καμια ανταποκριση !!!!!

Υπαρχει καποιος τροπος να το βλεπει σαν συσκευη αποθηκευσης ή κατι αλλο !!!!

Ευχαριστώ εκ των προτερων οσους φιλους βοηθησουν!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το pandawill θα δώσει μόνο 5 σε αυτή τη τιμή... όποιος προλάβει!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κανένας αυτό :

http://www.focalprice.com/MH0829R/Timmy_E128_4.5_Capacitive_854x480_Android_4.2_Dual_Core_MTK6572_1.2GHz_512MB.html

ή τουλάχιστον τι γνώμη έχουν οι ειδήμονες σε σχέση δυνατοτήτων και τιμής;;;

 

Προτιμησε αυτο http://geekbuying.com/Search/?keyword=mpai+s720 για 8$ παραπανω.Ουσιαστικα ειναι το ιδιο κινητο απο πιο αξιοπιστο σαιτ με μεγαλυτερη μπαταρια (2500 vs 1800 mAh).Λενε πολυ καλα λογια στο θεμα που υπαρχει για το συγκεκριμενο μοντελο

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

[...]

Τα αρνητικά

"κρασαρίσματα"- "παγώνει" το τηλέφωνο καθε μία με δυο μέρες και κάνει επανεκίνηση μόνο του.

Κακή ποιότητα ήχου με ότι ακουστικά και αν δοκίμασα ( ο ήχος απο ένα Lg των 80 ευρω είναι σημαντικά καλυτερος)

Το GPS δεν δουλεύει με τίποτα και δεν έχω ιδέα αν με rootαρισμα και νέα rom θα δουλέψει. Κατι λύσεις που βρηκα σε forum για τα YGPS και EPO δεν δουλεψανε σε έμενα[...].

Έχοντας δουλέψει κι αυτό αλλά έχοντας ο ίδιος κ το απλό W8 που είναι το ίδιο με μερικές αλλαγές

1. τι εννοείς κρασαρισματα κ παγώνει; το πιθανότερο φταίει κάποια εφαρμογή που χεις βάλει. πιο firmware έχεις;

2. δεν έχω τέτοιο πρόβλημα, κι ακουω πάρα πολλές ώρες τη μέρα μουσική απ το κινητό με ακριβά ακουστικά sennheiser. ούτε ανέφερε κανεις με το beyond κατι τέτοιο..

3. Το GPS αν το ρυθμίσεις σωστά με το fastergps και agps και epo, κλειδώνει σ ένα λεπτό χωρίς ίντερνετ, με πάρα πολύ καλή ακρίβεια

Link to comment
Share on other sites

Προτιμησε αυτο http://geekbuying.com/Search/?keyword=mpai+s720 για 8$ παραπανω.Ουσιαστικα ειναι το ιδιο κινητο απο πιο αξιοπιστο σαιτ με μεγαλυτερη μπαταρια (2500 vs 1800 mAh).Λενε πολυ καλα λογια στο θεμα που υπαρχει για το συγκεκριμενο μοντελο

Φίλε μου το ένα πλεονεκτεί σε μπαταρία, το άλλο σε ανάλυση, λίγο στις διαστάσεις και έχει καλύτερη φωτογραφική μπροστά.

Όσο γιά τα τα site, θα μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη γνώμη, γιατί ψωνίζω χρόνια από το focalprice χωρίς κανένα πρόβλημα. :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ένα πλεονεκτεί σε μπαταρία, το άλλο σε ανάλυση, λίγο στις διαστάσεις και έχει καλύτερη φωτογραφική μπροστά.

Όσο γιά τα τα site, θα μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη γνώμη, γιατί ψωνίζω χρόνια από το focalprice χωρίς κανένα πρόβλημα. :)

 

Φυσικά και το focal είναι αξιόπιστο site και εν θα φέρω αντίρρηση εκεί... στο κινητό όμως :worry: γιατί δεν πας σε κάποιο που μπορείς να βρεις έστω την σελίδα του κατασκευαστή... την stock ρομ ή και κάποιο firmware update στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το ένα πλεονεκτεί σε μπαταρία, το άλλο σε ανάλυση, λίγο στις διαστάσεις και έχει καλύτερη φωτογραφική μπροστά.

Όσο γιά τα τα site, θα μου επιτρέψεις να έχω αντίθετη γνώμη, γιατί ψωνίζω χρόνια από το focalprice χωρίς κανένα πρόβλημα. :)

Το κινητο που κοιτας ειναι το mpai s720 με άλλο όνομα, τα χαρακτηριστικά τους έιναι ίδια κι είναι όπως τα γραφει το focalprice περίπου (η κάμερα είναι 2ΜΡ με interpolation στα 5, και ο mtk6572 τρέχει στα 1.3. κι οχι στα 1.2. Η μπαταρία ειναι 1800 κι ας λένε αλοι 2100 ή 2500)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...