Jump to content

Sony Ericsson Xperia Νeo V


zxr
 Κοινοποίηση

ποια ρομ προτιμάτε neo v?  

50 members have voted

  1. 1. ποια ρομ προτιμάτε neo v?



Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια.

Είμαι καινούριος με φλασαρισματα κλπ.... εδω και 2 μερες παιδεψα το κινητό μου, αλλά κάτι έκανα! :D

Πια η γνώμη σας για το CyanogenMod ; Βέβαια έχω ένα θέμα με τις εφαρμογές και δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω ακόμα ... :!:

Αν γνωρίζει κανένας τίποτα για τις εφορμογές ας μπει στον κόπο να μου απαντήσει ...

Thnx! ;)

 

Τι θεμα εχεις με τις εφαρμγες

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βασικά απ'όσο έψαξα, δεν έχεις πρόσβαση σε Google Play με την CyanogenMod. Υπάρχει κάτι άλλο ως εναλλακτική;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Xperia Neo V περίπου δύο χρόνια και πέρα από κάποια apps δεν του έχω κάνει τπτ.

 

Επειδή τελευταία έχει γεμίσει η μνήμη του θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω μια μνήμη 16Gb. Για να την εγκαταστήσω και να μεταφέρω όλα τα παλιά apps, foto, mp3 αλλά και ότι καινουργιο να πηγαίνει εκεί τι πρέπει να κάνω;

 

Πρέπει να κάνω root; Και αν κάνω πως μπορώ να κανώ back up τα αρχεία και τα προγράμματά μου;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά απ'όσο έψαξα, δεν έχεις πρόσβαση σε Google Play με την CyanogenMod. Υπάρχει κάτι άλλο ως εναλλακτική;

 

δεν εχω βαλει ποτε στο χαδιαρικο neo v μου :P cyanogenmod αλλα ακομα και αν δεν εχει το google play περασμενο θα το βρεις με μια απλη αναζητηση απο το google σε καταληξη .apk και θα το εγκαταστησεις..:D

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε ξέρω τι παίζει από εφαρμογές έξω από το google play είμαι επιφυλακτικός. Τελικά την έβγαλα και έβαλα "Super Jelly Bean" που βασίζεται στο 4.2. Πάντως καλό φαινόταν το CyanogenMod .....

 

Έχω το Xperia Neo V περίπου δύο χρόνια και πέρα από κάποια apps δεν του έχω κάνει τπτ.

 

Επειδή τελευταία έχει γεμίσει η μνήμη του θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω μια μνήμη 16Gb. Για να την εγκαταστήσω και να μεταφέρω όλα τα παλιά apps, foto, mp3 αλλά και ότι καινουργιο να πηγαίνει εκεί τι πρέπει να κάνω;

 

Πρέπει να κάνω root; Και αν κάνω πως μπορώ να κανώ back up τα αρχεία και τα προγράμματά μου;

 

Νομίζω οι φωτογραφίες και τα τραγούδια πάνε απευθείας στην sd.

Αν έχεις γεμίσει λογικά θα είναι από apps.

Τσέκαρε πρώτα αν μπορείς να μεταφέρεις κάποιες απότ ις εφαρμογές σου. (Ρυθμίσεις --> Εφαρμογές --> Καρτέλα : Στην Κάρτα SD --> Ελέγχεις αν οι εφαρμογές έχουν τικ δίπλα. Πατάς πάνω σε μία και βλέπεις αν η επιλογή "Μεταφορά σε SD" είναι ξεκλείδωτη).

Αν πάλι δε μπορείς να κάνεις κάτι .... root (Τουλάχιστον με αυτό τον τρόπο, μπορείς να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην sd και να γλιτώσεις μνήμη).

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Βασικά απ'όσο έψαξα, δεν έχεις πρόσβαση σε Google Play με την CyanogenMod. Υπάρχει κάτι άλλο ως εναλλακτική;

 

Οι εφαρμογές της Google στις CM based Rom's, εγκαθίστανται ξεχωριστά. Από εκεί που κατέβασες την CM, θα βρεις κατά πάσα πιθανότητα και κάποιο link για να κατεβάσεις τα gapps.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε ξέρω τι παίζει από εφαρμογές έξω από το google play είμαι επιφυλακτικός. Τελικά την έβγαλα και έβαλα "Super Jelly Bean" που βασίζεται στο 4.2. Πάντως καλό φαινόταν το CyanogenMod .....

 

oka..ααα και νομιζω η super jellybean βασιζεται στην 4.1 και οχι στην 4.2 τσπ.

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

oka..ααα και νομιζω η super jellybean βασιζεται στην 4.1 και οχι στην 4.2 τσπ.

 

Σώστος. ;) Λάθος δικό μου!

 

Οι εφαρμογές της Google στις CM based Rom's, εγκαθίστανται ξεχωριστά. Από εκεί που κατέβασες την CM, θα βρεις κατά πάσα πιθανότητα και κάποιο link για να κατεβάσεις τα gapps.

 

Thnx! Δεν είχα προσέξει αυτή τη λεπτομέρεια. Έχω βρει κάποια Links για Gapps.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια εδω

 

το κιν του αδελφου μπηκε σε safe mode και δεν μπορω να το βγαλω

ουτε με flashtool δεν με αφηνει να του ξαναπερασω τη ρομ ουτε sus ουτε τιποτα

τι κανουμε?

 

εδω κανεις?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. θελω την βοηθεια σας..

Root για το κινητο μας... φοραει 4.0.4 ICS // 4.1.B.0.587

Xperia Ultimate HD 5.0.1 θελω να περασω.. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430

για το root βρηκα αυτο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1683957

post #3 οπως γραφει και εκει... αλλα εκει το χασα το παιχνιδι..

μπορειτε να μου το εξηγησετε λιγο..

ή αν υπαρχει καποιος πιο ευκολος τροπος για root :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. θελω την βοηθεια σας..

Root για το κινητο μας... φοραει 4.0.4 ICS // 4.1.B.0.587

Xperia Ultimate HD 5.0.1 θελω να περασω.. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430

για το root βρηκα αυτο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1683957

post #3 οπως γραφει και εκει... αλλα εκει το χασα το παιχνιδι..

μπορειτε να μου το εξηγησετε λιγο..

ή αν υπαρχει καποιος πιο ευκολος τροπος για root :D

 

Για root εύκολος τρόπος είναι αυτός -> http://www.oneclickroot.com/download-now

Μετά θα κατεβάσεις από το Play store την εφαρμογή xparts και μέσα από εκεί θα εγκαταστήσεις το cwm το οποίο σου επιτρέπει να παίρνεις backup ολόκληρου του κινητού αλλά και να εγκαθιστάς custom roms.

Σε πιο παραπάνω post μου έχω ήδη προτείνει κατ'εμέ ποιες είναι οι καλύτερες roms μαζί με link. Ψάξτο...

Link to comment
Share on other sites

εδω κανεις?

 

Το μοναδικό που μπορώ να σκεφτώ είναι να περάσεις από την αρχή τα πάντα....

Εάν έχεις κάνει backup θα είναι εύκολο. περνάς τον kernel και μετά την έκδοση rom .....

Link to comment
Share on other sites

καποιος που να ξερει για την MIUI ?? ειχα παλιοτερα ακουσει απο καποιους εδω μεσα πως ειναι κορυφη ομως τωρα λινκ κ.α δν μπορω να τα βρω μιας και διαγραφτηκαν..ελπιζω να υπαρχει καποιος απο εδω που να μ παραθεσει τα λινκ κ να ξερει καλα αυτη την ρομ ωστε να με καλυψη οσο το δυνατον καλυτερα πριν παρω την αποφαση να την βαλω..πλζζ καποιος ν μου πει..οπως και για την gin2jelly

η μιουι πολυ καλη πολυ παραμετροποιησημη πολυ φαντεζι αλλα δεν σου αφηνει καθολου μνημη

η gin2jelly πολη φτωχη αλλα εχεις πολυ μνημη

Edited by geoar
Link to comment
Share on other sites

Για root εύκολος τρόπος είναι αυτός -> http://www.oneclickroot.com/download-now

Μετά θα κατεβάσεις από το Play store την εφαρμογή xparts και μέσα από εκεί θα εγκαταστήσεις το cwm το οποίο σου επιτρέπει να παίρνεις backup ολόκληρου του κινητού αλλά και να εγκαθιστάς custom roms.

Σε πιο παραπάνω post μου έχω ήδη προτείνει κατ'εμέ ποιες είναι οι καλύτερες roms μαζί με link. Ψάξτο...

 

Το ειχα δοκιμασει αλλα μου ζηταγε activation. Θα το ξαναδω. Ναι τα εχω δει να σαι καλα ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δοκιμασει αλλα μου ζηταγε activation. Θα το ξαναδω. Ναι τα εχω δει να σαι καλα ευχαριστω.

 

αν δεν βγαλεις ακρη δες και εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=327513

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η δουλεια εγινε με το eroot - ευκολα και γρηγορα πατοντας 1 κουμπακι. :D

Xperia Ultimate HD 5.0.1 για αρχη και μετα θα δοκιμασω την Xperia Z1 Honami Professional :cool:

Link to comment
Share on other sites

η μιουι πολυ καλη πολυ παραμετροποιησημη πολυ φαντεζι αλλα δεν σου αφηνει καθολου μνημη

η gin2jelly πολη φτωχη αλλα εχεις πολυ μνημη

 

σε ευχαριστω με βλεπω να παω στην gin2..:D

 

Τελικα η δουλεια εγινε με το eroot - ευκολα και γρηγορα πατοντας 1 κουμπακι. :D

Xperia Ultimate HD 5.0.1 για αρχη και μετα θα δοκιμασω την Xperia Z1 Honami Professional :cool:

 

εε μα ναι eroot και ολα μια χαρα μεσα σε 10δευτερα εχεις κανει την δουλεια σου..οχι one click και κουραφεξαλα..τωρα ειδα τα μυνηματα και οι τροποι που σου προτειναν με εκαναν να χαζεψω..οτι θες στειλε μου pm.;)

 

α και απο ρομ δοκιμασε επισης gin2jellybean,super jellybean,brabus.και περιμενω να μου πεις..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόβλημα με την εμπρόσθια κάμερα; Γενικά απ' όσο έψαξα, μετά από λίγο καιρό, όσοι έβαλαν την επίσημη ICS είχαν θέμα με την κάμερα. Γνωρίζει κανένας τίποτα;

Thnx in advance!

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόβλημα με την εμπρόσθια κάμερα; Γενικά απ' όσο έψαξα, μετά από λίγο καιρό, όσοι έβαλαν την επίσημη ICS είχαν θέμα με την κάμερα. Γνωρίζει κανένας τίποτα;

Thnx in advance!

 

Εγώ ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Τι ακριβώς σου παρουσιάζει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Τι ακριβώς σου παρουσιάζει?

 

Απλά δεν την αναγνωρίζει μετά την αναβάθμιση σε ICS. Βασικά ακόμα και τώρα που το έχω root-αρει δεν αναγνωρίζει. Κοίταξα με το κρυφό menu (*#*#7378423#*#*) και αν θυμάμαι καλά βγάζει κάτι σα σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν την αναγνωρίζει μετά την αναβάθμιση σε ICS. Βασικά ακόμα και τώρα που το έχω root-αρει δεν αναγνωρίζει. Κοίταξα με το κρυφό menu (*#*#7378423#*#*) και αν θυμάμαι καλά βγάζει κάτι σα σφάλμα.

 

Τότε ή ξαναβάζεις μια άλλη rom και ξανατσεκάρεις γιατί μάλλον δε μπήκε σωστά η rom Ή έπαθε όντως ζημιά η κάμερα σου και χρειάζεται αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ή ξαναβάζεις μια άλλη rom και ξανατσεκάρεις γιατί μάλλον δε μπήκε σωστά η rom Ή έπαθε όντως ζημιά η κάμερα σου και χρειάζεται αντικατάσταση.

 

Αντικατάσταση χλωμό. Δεν με καλύπτει η εγγύηση. Απλά το έπαθε στα καλά του καθουμένου .......

Όσο για τις ROM, ότι έχω δοκιμάσει δε λειτουργεί δυστυχώς ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

θελω να ρωησω..η εγγυηση του κινητου καλυπτει και την μπαταρια?

το εχω 1.5 χρονο ,αν το παω απο εκει που το πηρα θα μου αντικαταστησουν την μπαταρια?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.

θελω να ρωησω..η εγγυηση του κινητου καλυπτει και την μπαταρια?

το εχω 1.5 χρονο ,αν το παω απο εκει που το πηρα θα μου αντικαταστησουν την μπαταρια?

 

Νομίζω πως όχι αλλά ρώτα τους και πες μας και εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία πρέπει να έχει 6 μήνες εγγύηση αλλά ρώτησε το κιόλας.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Νeo V

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...