Jump to content

Lenovo A630


domminus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα καταφερα!!! Τα καταφερα!! Μετα απο μιαμιση μερα χρησης, μπορεσα να συνδεθω επιτελους σπιτι μου!!! Το μονο που μενει τωρα ειναι να φτιαξω και λογαριασμο google για να κατεβασω εφαρμογες..

Φιλε Dith σε ευχαριστω θερμα για την καθοδηγηση σου, ηταν καταλυτικη!!

 

Παππους ετων 32 :)

 

Η ένταση του ηχείου στο κινητο ειναι πολύ χαμηλή, ακομη και οταν το ρυθμίζω στο max.....Γνωριζει καποιος καμία εφαρμογή ή tip, ωστε να ενισχύσω την ένταση του ακουστικού..Ισα που ακουγεται..Ειδικά σε θορυβωδες περιβαλλον υπάρχει προβλημα..:(

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Η ένταση του ηχείου στο κινητο ειναι πολύ χαμηλή, ακομη και οταν το ρυθμίζω στο max.....Γνωριζει καποιος καμία εφαρμογή ή tip, ωστε να ενισχύσω την ένταση του ακουστικού..Ισα που ακουγεται..Ειδικά σε θορυβωδες περιβαλλον υπάρχει προβλημα..:(

Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές, αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει..

Μία εδώ

https://play.google.com/store/apps/details?id=wait.what.volume.booster

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου παραγγελία από focalprice ακυρώθηκε λόγω προσπάθειας εξαπάτησης (δεν πρέπει να στάλθηκε τίποτα και το tracking δεν δούλεψε ποτέ), οπότε το πακέτο με τα δύο προστατευτικά οθόνης και τη μαλακή θήκη σιλικόνης καθώς κι ένα mini stylus pen μου ξέμεινε...

Αν θα τον ενδιέφερε κάποιον ας μου στείλει ένα μήνυμα.

 

Περισσότερα, εδώ

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου παραγγελία από focalprice ακυρώθηκε λόγω προσπάθειας εξαπάτησης (δεν πρέπει να στάλθηκε τίποτα και το tracking δεν δούλεψε ποτέ), οπότε το πακέτο με τα δύο προστατευτικά οθόνης και τη μαλακή θήκη σιλικόνης καθώς κι ένα mini stylus pen μου ξέμεινε...

Αν θα τον ενδιέφερε κάποιον ας μου στείλει ένα μήνυμα.

 

Φιλε vgiozo, θα με ενδιεφερε το στυλο, γιατι με τα κουπια που εχω για δαχτυλα, αντιμετωπισω ενα μικρο θεματακι..Υπάρχει τρόπος να γίνει το deal, φανταστικε μου φιλε vgiozo :)???????

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Η ένταση του ηχείου στο κινητο ειναι πολύ χαμηλή, ακομη και οταν το ρυθμίζω στο max.....Γνωριζει καποιος καμία εφαρμογή ή tip, ωστε να ενισχύσω την ένταση του ακουστικού..Ισα που ακουγεται..Ειδικά σε θορυβωδες περιβαλλον υπάρχει προβλημα..:(

 

Υπάρχουν κάποιες εφαρμογές, αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει..

Μία εδώ

https://play.google.com/store/apps/details?id=wait.what.volume.booster

 

Μια λύση για προχωρημένους είναι το ειδικό μενού των ΜΤΚ. Αναλυτικά η διαδικασία περιγράφεται εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Αντιμετωπιζω ενα μικρο προβλημα με το κινητο...Οταν βρισκομαι σε καποια εφαρμογη και πατησω το κουμπί για επαναφορά στην αρχικη σελίδα, δείχνει να κολλαει για 3-4 δευτερολεπτα πριν δείξει τα εικονιδια εφαρμογων της οθονης (μου βγαζει ενα κυκλο που στροβιλιζει, ενω πισω υπαρχει μαυρο φοντο μεχρι να βγουν τα εικονιδια των εφαρμογων)...Δεν ξερω τι μπορει να φταιει που κολλαει ετσι, απλα αναφερω οτι εχω εγκαταστησει μεταξυ αλλων 2-3 εφαρμογες εξοικονομησης μπαταριας, καθω και το Clean Master, ενώ από τα 512mb εσωτερικης μνημης, μου βγαζει ελευθερα τα 70-90mb....

 

ΥΓ: Εχω βαλει μια παλια καρτα sd 256mb..Σε αυτη αναφερεται ο ορος "Αποθηκευση σε μνημη τηλεφωνου" (οταν κατεβαζω μια εφαρμογη εχω επιλογη για εσωτερικη μνημη και μνημη τηλεφωνου)?

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τα 512 ειναι δυστυχώς οριακά για το Android 4+ (περιμένουμε να δουμε το 4.4 kit kat που λέει οτι δήθεν του φτάνουν) οπότε είναι λογικο να παρατηρείς τετοιες καθυστερήσεις όταν φορτώνεις το κινητό σου.

 

Για να αποφύγεις κατι τετοιο:

- Θα προσπαθείς να έχεις εγκατεστημένες στο κινητό σου μόνο τις εφαρμογές που χρησιμοποιείς.

- Ξήλωσε άμεσα τις εφαρμογές εξοικονόμησης μπαταρίας γιατί δε κάνουν το παραμικρό,... αντίθετα καταναλώνουν μπαταρία ξυπνώντας τον επεξεργαστή για να σου πουν αυτονόητες συμβουλες του στυλ "κλεισε το wifi γιατι η μπαταρια ειναι στο 20%"

- Ξήλωσε καθε εφαρμογή που "ελευθερωνει μνημη". Η λογική του android ειναι να φορτώνει την ram με τις συχνα χρησιμοποιούμενες εφαρμογές... αν του πας κόντρα, απλα χανεις τον χρόνο σου (και την μπαταρια σου). Έχει νόημα ένα τετοιο προγραμμα μόνο αν θες να ξεκινήσεις ένα βαρύ παιχνίδι ή μια βαριά εφορμογή και θες να ελευθερώσεις άμεσα μνημη για να την καταλάβει. Κράτα πχ το clean master γιατι έχει χρήσιμες λειτουργίες, αλλα κλείσε όλες τους αυτοματισμούς του απο τις ρυθμίσεις

- Πήγαινε απο την διαχείριση εφαρμογών και κάνε Ανενεργή όποια εφαρμογή δε χρησιμοποιείς αλλα δε θελεις να απεγκαταστήσεις (http://www.droid-life.com/2013/02/06/how-to-disable-system-apps-in-android-beginners-guide/). Υπάρχουν και εφαρμογές που κάνουν το ίδιο... ψάξε για disable apps στο Play. Για τις υπολοιπες που θες ενεργές, χρησιμοποιησε μια εφαρμογή όπως το Greenify που θεωρητικά τις κρατάει λίγο πιο ήσυχες (ακόμα δεν εχω κατασταλάξει αν το επιτυγχάνει ή όχι).

- Απο το ES task manager μπορείς να ελεγξεις ποιες εφαρμογές θα ξεκινάνε με την εκκίνηση, οπότε θα το ελαφρύνεις λίγο ακόμα

- Πρόσεξε με εφαρμογές τυπου chat (hangouts, facebook messenger, skype, viber) καθώς είναι φτιαγμένες να είναι ΠΑΝΤΑ ανοιχτές για να μπορεσει κάποιος να σε βρει.

- Ξήλωσε το Google+ αν δε το χρησιμοποιείς γιατί εχει κατηγορηθεί για κατανάλωση πόρων

- Χρησιμοποιησε όσο λιγότερα Widgets στις αρχικές οθόνες (καταναλωση μπαταρίας), και όσο λιγότερες συντομευσεις μπορείς (καταναλωση μνήμης)

- Αν δε χρησιμοποιείς το Data για συνδεση μεσω κινητής τηλεφωνίας, γύρνα το απο τις ρυθμίσεις σε 2G για εξοικονόμηση μπαταρίας.

 

Για το Υ.Γ σου, νομίζω οτι τα Lenovo εννοούν εσωτερική μνημη τα 1.83GB που έχει το κινητό, και μνήμη τηλεφωνου την εξωτερική SD. Δες στις ρυθμίσεις στο Αποθηκευτικός Χώρος πως ονομαζει το καθενα.

 

ΥΓ δωσε 5 γιούρια και πάρε μια σοβαρή ποσότητα μνήμης και άσε τα 256ΜΒ για το μουσείο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ρε Dith, εισαι κινητη εγκυκλοπαιδεια..τι να πω ρε συ..
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@estiakos

 

Η μνήμη τηλεφώνου πόσο σου εμφανίζεται;

 

υποτίθεται ότι αυτό το τηλέφωνο έχει 4GB ROM, αλλά εμένα μου εμφανίζει μόνο 2Gb συνολικό μέγεθος από το οποίο αφαιρείταιο χώρος που καταλαμβάνουν οι εγκατεστημένες εφαρμογές...περίεργο...

Μήπως οι φάκελοι συστήματος κτλ είναι που πιάνουν τόσο χώρο; 2Gb; Πολλά μου φαίνονται...αλλού διάβαζα πως η εγκατάσταση δεν πιάνει πάνω από 1GB, στις ταμπλέτες τουλάχιστον, μπορεί να θυμάμαι λάθος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Πρόσφατα αγόρασα ένα Lenovo A630 από minideal το οποίο είχε γίνει root από αυτούς. Χτές καταλάθος έσβησα μία εφαρμογή συστήματος με το Titanium Backup και τώρα το τηλέφωνο δεν δουλεύει. Υπάρχει τρόπος να επαναεγκαταστήσω το λειτουργικό συμπεριλαμβανομένου και του root. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

Εχω το Lenovo A630..αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι οτι οταν αποδεχομαι κληση στο κινητό μου, με το που παταω το "Yes" χτυπάει στιγμιαία η δόνηση και ακολούθως ξεκινά η συνομίλία...Γνωρίζει κάποιος πως απενεργοποιείται αυτό το θέμα??Σημειώνω ότι δεν αναφέρομαι στην επιλογή "δονηση/mute/ηχος κλήσης"..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

Γνωρίζει κανείς κάποια ROM ή που μπορώ να βρω για να εγκαταστησω στο Α630...Προσπαθώ να το βελτιωσω (είμαι αρχαριος γενικά απο αναβαθμίσεις).....

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

απο μπαταρια πως τα παει? και απο κολληματα?

 

Μετα από 4 μήνες χρησης, μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ικανοποιημένος από την διάρκεια μπαταριας...Σε καταστασης αναμονής κραταει χαλαρα 3-4 μερες...Με ανεκτή χρηση εφαρμογων, wifi, μουσικής κλπ..περιπου 2 γεματες μερες..

 

Αναφορικά με τα κολληματα, αν εξαιρεσεις την καθυστερηση που τρωει για να επιστρεψει στην "επιφανεια εργασίας" οταν παταω το "Πισω" ή "Home button" (περιπου 5-6 δευτερολεπτα, το οποίο ειναι αρκετά εκνευριστικό...) δεν εχω παρατηρησει κατι αλλο αρνητικό..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

lenovo a630 has been sold out, we have a dual core phone can pk most lenovo dual core smartphones

its neo n002 ips capacitive touch screen, with 512ram 4g rom, only need 72.99$

Your Great Satisfaction is our Endless Motivity!

our offical skype: minideal17

For Complaints: salesminideal@gmail.com

welcome to http://www.minideal.net

http://cs627226.vk.me/v627226995/3debe/QeMl4Jpzx84.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...