Jump to content

ZTE V889S


myrsine22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει σχεδόν δύο μήνες από τότε που του έβαλα νέα RAM και όπως έγραψα και πιο πάνω το πρόβλημα αρχικά είχε λυθεί. Μετά από αυτόν το καιρό, όμως, αν και η μπαταρία συνεχίζει να λειτουργεί φυσιολογικά, άρχισα πάλι παίρνω το κίτρινο (ή σπάνια κόκκινο) Low Memory μήνυμα όταν ανοίγω μια εφαρμογή και να την κλείνει αμέσως. Έχω βάλει επίσης Cleaner, ο οποίος σχεδόν πάντα όταν πάω να χρησιμοποιήσω το κινητό μου βγάζει πως χρησιμοποιείται το 90% της RAM. Όταν κάνω boost μετά από λίγο ξαναεμφανίζεται και το πρόβλημα δεν λύνεται. Η RAM από τις ρυθμίσεις κυμαίνεται από 10 μέχρι και 0 MB ελεύθερα κάθε στιγμή, πράγμα που δεν βγάζει νόημα αφού οι εφαρμογές που δείχνει ανοιχτές (συμπεριλαμβανομένων και των ρυθμίσεων που πιάνουν 35MB) δεν δίνουν αθροιστικά ούτε 100MB.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει σχεδόν δύο μήνες από τότε που του έβαλα νέα RAM και όπως έγραψα και πιο πάνω το πρόβλημα αρχικά είχε λυθεί. Μετά από αυτόν το καιρό, όμως, αν και η μπαταρία συνεχίζει να λειτουργεί φυσιολογικά, άρχισα πάλι παίρνω το κίτρινο (ή σπάνια κόκκινο) Low Memory μήνυμα όταν ανοίγω μια εφαρμογή και να την κλείνει αμέσως. Έχω βάλει επίσης Cleaner, ο οποίος σχεδόν πάντα όταν πάω να χρησιμοποιήσω το κινητό μου βγάζει πως χρησιμοποιείται το 90% της RAM. Όταν κάνω boost μετά από λίγο ξαναεμφανίζεται και το πρόβλημα δεν λύνεται. Η RAM από τις ρυθμίσεις κυμαίνεται από 10 μέχρι και 0 MB ελεύθερα κάθε στιγμή, πράγμα που δεν βγάζει νόημα αφού οι εφαρμογές που δείχνει ανοιχτές (συμπεριλαμβανομένων και των ρυθμίσεων που πιάνουν 35MB) δεν δίνουν αθροιστικά ούτε 100MB.

 

κατεβασε το greenify και βαλε τις ολες τις εφαρμογες να αδραναποιουνται αυτοματα,

θα δεις μεγαλη διαφορα,το ιδιο προβλημα ειχα και γω και ετσι το ελυσα:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
κατεβασε το greenify και βαλε τις ολες τις εφαρμογες να αδραναποιουνται αυτοματα,

θα δεις μεγαλη διαφορα,το ιδιο προβλημα ειχα και γω και ετσι το ελυσα:)

 

Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω.

Χθες είχε κολλήσει και το έκλεισα. Είχε 95% μπαταρία. Όταν το άνοιξα είχε 77%. Μου το έκανε και άλλη φορά αυτό, που όσο και να το χρησιμοποιούσα, αρνούνταν να πέσει κάτω από το 98%.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
με flash tool πέρασα νέα rom σε brick 889s τελικά λειτουργεί ανοίγει αλλά δεν μου δίνει σήμα στην μια κάρτα ενώ την αναγνωρίζει και στο wifi μου βγάζει ένα υποτιθέμενο δίκτυο που λεει NVRAM WARNING Err=0x10 ξέρει κάποιος πως τα φτιαχνω αυτά τα 2 προβλήματα?
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

vasilk μπορείς σε παρακαλω να ανεβάσεις ξανα τα αρχεία απο το #812 post για να δω αν μπορω και εγω να το κάνω το άτιμο το root ωστε να μπορέσω να κάνω αύξηση του χώρου για τις εφαρμογές... :p πλιτζζζζζζ... !!!:innocent:

...οι drivers της συσκευης είναι μέσα στην rom ή πρέπει να εχω και αυτο το αρχείο...???

 

σόρι για τα κουφα που γράφω αλλα άσχετος γαρ προσπαθω να αναστήσω την συσκευη για την κόρη μου...;)

Link to comment
Share on other sites

vasilk μπορείς σε παρακαλω να ανεβάσεις ξανα τα αρχεία απο το #812 post για να δω αν μπορω και εγω να το κάνω το άτιμο το root ωστε να μπορέσω να κάνω αύξηση του χώρου για τις εφαρμογές... :p πλιτζζζζζζ... !!!:innocent:

...οι drivers της συσκευης είναι μέσα στην rom ή πρέπει να εχω και αυτο το αρχείο...???

 

σόρι για τα κουφα που γράφω αλλα άσχετος γαρ προσπαθω να αναστήσω την συσκευη για την κόρη μου...;)

 

Τα αρχεία των link από mega.nz δεν ήταν δικά μου (και όντος δεν υπάρχουν πια, έχουν κατέβει). Έψαξα και στο PC μου αλλά δεν βρήκα τίποτα. Τα έχω σβήσει. Έχω 2 χρόνια που δεν το έχω πια το τηλέφωνο και κάποια στιγμή είχα αλλάξει και στο δίσκο στο PC οπότε δεν υπάρχει τίποτα πια.

Έψαξα λίγο και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να γραφείς στο needrom.com Εκεί θα βρεις και τη rom http://www.needrom.com/download/zte-v889s-official-multi-langual/ και με λίγο ψάξιμο λογικά θα βρεις και flashtool και drivers http://www.needrom.com/category/gapps-tools-tuto/tools/ Για flashtool και drivers ρίξε και εδώ μια ματιά http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Για να κάνεις αύξηση του χώρου για τις εφαρμογές (Repartition) θα διαβάσεις το post #428. Εκεί είχα γράψει αναλυτικά πως γίνετε και το link για την εφαρμογή (.app) που κατεβάζεις από xda λειτουργεί κανονικά (το έλεγξα).

Γενικά διάβασε καλά το post #428 που είχα γράψει όταν είχα το τηλέφωνο (νομίζω είναι αρκετά αναλυτικό και κατατοπιστικό). Αν ακολουθήσεις τους οδηγούς νομίζω θα τα καταφέρεις να το "αναστήσεις".

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Τα post που αναλυεις την διαδικασια τα εχω υποψη μου οπως και το αρχειο για δαχωρησμο...

...παω να γραφω και να κατεβασω τα αρχεια...

...και φυσικα να διαβασω και την διαιδκασια ξανα...!!!

 

Τα σεβη μου και καλημερα σε ολους...!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημεραααααααα...!!!:bow:

...να ρωτήσω...???:O

στο Οδηγός επιβίωσης για Flashing έχει ένα αρχείο Flashmode Drivers που λέει πως "ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ 6595,6592,6572,6582 και γενικά όλα τα υπάρχοντα Mediatek SoC"

...είναι αυτοι οι drivers ή πρέπει να τους αναζητήσω αλλου...???

...η αλήθεια είναι πως έψαξα στο δύκτιο αλλα λόγο άγνιας όπως καταλάβατε δεν έχω καταλήξει τελικα ποιοι είναι...:cry:

...vasilk στο link απο το http://www.needrom.com/download/zte-v889s-official-multi-langual/comment-page-4/#comments έχει και το flash tool...:D

 

σόρι για τις ερωτήσεις...:sorry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
με flash tool πέρασα νέα rom σε brick 889s τελικά λειτουργεί ανοίγει αλλά δεν μου δίνει σήμα στην μια κάρτα ενώ την αναγνωρίζει και στο wifi μου βγάζει ένα υποτιθέμενο δίκτυο που λεει NVRAM WARNING Err=0x10 ξέρει κάποιος πως τα φτιαχνω αυτά τα 2 προβλήματα?

 

Έκανα χθες στο κινητό factory reset μέσα απο τις επιλογές του Android (όχ απο recovery). Για κάποιο άγνωστο λόγο, έπεσε σε boot loop.

 

Πέρασα την πλήρη original rom, αλλά ενώ την πέρασε κανονικά, το boot loop συνεχιζόταν. Απελπισμένος, δοκίμασα μέσω Flash Tools το Formall All + Download. Με το που έγινε το format, η διαδικασία διακόπηκε μιας και το κινητό "πέθανε". Φυσικά μετά δεν άνοιγε. Ευτυχώς ξανά έκανα την διαδικασία μόνο με Download αυτή τη φορά, και αναστήθηκε πάλι.

 

Φυσικά, είχαν χαθεί IMEI απο τις SIM, mac addresses απο Wifi & Bluetooth και serial number.

 

Μετά απο πολύ ψάξιμο για κανα 6ωρο και πολλές δοκιμές, αναφέρω τον πιο εύκολο τρόπο λύσης για μερικά απο αυτά:

 

ΙΜΕΙ:

 

Πολλοί τρόποι, και τελικά το πιο εύκολο είναι να κατεβάσεις την εφαρμογή Chamelephon

 

Απλά σημειώνεις το IMEI που αναφέρεται στο πίσω μέρος του κινητού, ανοίγεις το app και το βάζεις και στις δύο SIM. Απο ότι κατάλαβα, τα ZTE χρησιμοποιούν ένα IMEI και για τις δύο.

 

Κάνεις restart και είσαι ΟΚ.

 

WiFi Mac:

 

Κατεβάζεις MTK Engineering Tools. Το τρέχεις και πας MTK Settings --> Connectivity --> Wifi (να είναι κλειστό) --> NVRAM

Εκεί που λέει Byte String Access, στο addr βάζεις τιμή 4 και στο length τιμή 6. Απο κάτω γράφεις την Mac Address (ξεκίνα με 08181Α που είναι απο το range της ZTE) και πάτα Write. Αν είναι valid, απλά δεν θα σου βγάλει error, και είναι έτοιμο.

 

Δεν έχω καταφέρει να βάλω Bluetooth Mac και serial number καθώς αυτό γίνεται με το MauiMETA πρόγραμμα, το οποίο απαιτεί δύο αρχεία που αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο μοντέλο, τα οποία δεν έχω βρει. Αυτό κάνει και τις παραπάνω αλλαγές μόνιμες, καθώς σε reset της συσκευής χάνονται οι πληροφορίες, και πρέπει να ξανακάνετε την διαδικασία.

Edited by Sorath
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V889S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...