Jump to content

ZTE V889S


myrsine22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω τον fargded για την απαντηση του.Εχω ηδη σβησει ενα καρο πραγματα με root explorer απο το system/app.Απο εφαρμογες google+,skype,fb,talk,talkback,stock browser,hangouts και αλλα που δεν θυμαμαι.Επισης εχουν φυγει live wallpapers,video wallpapers και αλλη σαβουρα που δεν χρησιμοποιω.Απο service εσβησα και αυτα που μου ειπες(smsreg ,mobilelog ,network log).

Να πω οτι και που εφυγαν αυτα το προβλημα με το low memory παραμενει.Ισως να υπαρχει μια μικρη βελτιωση αλλα και παλι δεν ειναι αποδεκτο.

Γενικοτερα παντως δεν βλεπω να υπαρχει ιδιαιτερη αναφορα απο τα μελη σε αυτο το θεμα που ειναι ιδιαιτερα βασικο και απορω μηπως εχω κανει καμια μακακ@@ια εγω.Οποιος μπορει ας δοκιμασει να παιξει beach buggy blitz να μας πει αν παιζει κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν και δεν το κανω για καμια μεγαλη βδομαδα αλλα τεσπα :D

 

καταρχην να πω, καλου κακου κανετε ενα φουλ backup το κινητο σας απο το recovery για την περιπτωση που κατι παει στραβα.

 

Το RootAppDelete οταν πατας στα System Apps εχει δυο modes. Junior κ Pro. Αυτα δειχνουν ακριβως τα ιδια applications και η διαφορα εγκειται στο οτι στο Junior mode, τα κανεις Disable, και μετα αν θες/αν το μετανιωσεις/αν κατι δεν παει και πολυ καλα μπορεις να τα επαναφερεις. Στο Pro mode τα κανεις κατευθειαν remove. (Κανοντας remove πολλες φορες το συστημα απανταει οτι δεν μπορεσε να το σβησει και κατι σχετικα, εκει πατας Force, παλι μαλλον θα πει οτι δεν ειναι σιγουρο αν το εσβησε οντως κλπ κλπ αλλα το θεμα ειναι οτι στην πραγματικοτητα το εχει σβησει.)

 

Η κατασταση εχει ως εξης: ειχα βγαλει διαφορα κατα καιρους που ηξερα σιγουρα οτι δεν χρειαζομαι τα οποια δεν τα εχω ουτε σημειωμενα ουτε μπορω να τα θυμηθω ακριβως. Τα περισσοτερα απο αυτα που ειχα βγαλει φαινονταν απο τα λινκς που δινω πιο κατω οτι φευγουν ανετα. Οσα ηταν πιο αμφιβολα ειναι που τα ειχα κανει disable οποτε τα αντιγραφω.

 

Επισης ειχα βγαλει πραγματα που δεν ηθελα εγω οπως FB, Google Talk, Google Plus, Hangouts, τα εξτρα themes του κινητου ("themes" -> δηλαδη διαφορετικα χρωματα που ειχε να επιλεξεις), τα live wallpapers και γενικα οτι ηξερα οτι δεν με ενδιεφερε.

 

Σε εμενα με τα παρακατω σε disabled κατασταση τρεχει μια χαρα το κινητο και δεν εχω δει πουθενα προβλημα. Αν καποιος κανει καποιπου ειδους χρηση που μπορει να του προκαλεσουν προβλημα προφανως δεν ευθυνομαι εγω. Ας τα googlaρει και μονος του. Επισης προφανως αν κατι το χρησιμοποιει δεν το σβηνει...

 

Atci_service : λενε οτι ειναι για το fmradio. Μια χαρα παιζει το ραδιοφωνο και χωρις αυτο. Δεν ξερω γιατι χρειαζοταν αυτο το service να τρεχει. Παντου λενε οτι μπορεις να το βγαλεις παντως

Email, και Exchange Services : χρησιμοποιω το k9 και δεν εχω κανενα λογαριασμο που να εχει σχεσει με exchange, αυτα δεν μου χρειαζονταν σε τιποτα

FileManager : εχω βαλει το ES File Explorer

Google Voice

Home screen tips

Market Feedback Agent

MobileLog

ModemLog

MTK Live Wallpapers (και την εφαρμογη και οσα wallpapers εχει, που ειναι διαφορετικες εγγραφες )

RebootAndWriteSys (αυτο δεν βρηκα τι ειναι αλλα δεν μου αρεσε και πολυ το writeSys over-the-air συν αν ηταν κατι πολυ γνωστο λογικα θα εβρισκα και τι ειναι)

smsReg.apk

Talk

Talkback

 

Τελος για οποιον εχει ορεξη:

http://www.lepakspot.com/showthread.php?tid=254

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1487073

http://androidforums.com/samsung-behold-2/64442-stock-apps-services-safe-remove-speed-up-android.html

Link to comment
Share on other sites

Για το low memory:

1.Κατεβαζουμε ram manager pro

2.Αυξανουμε το vm heapsize απο 128(160 το εβαλα εγω)

3. Κανουμε restart

4.Αν θελουμε βαζουμε και σε swap file μερικα mb για να γραφει στην sd οταν ξεφευγει η μνημη

 

Εκανα δοκιμη με 5 tabs στον browser και το beach baggy blitz παιζουν κανονικα χωρις το μνμ low memory.

 

Οποιος εχει βρει ρυθμισεις για ηχειο θα βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

swap file εκανες ή απλως το αναφερεις? Γιατι ειχα προσπαθησει αλλα ειναι πειραγμενος ο kernel και δεν το υποστηριζει... Επισης γενικα δεν συστηνεται γιατι καταστρεφεις την SD, οποτε μαλλον θα το απεφευγα εν τελη...
Link to comment
Share on other sites

Το swap το εβαλα 16mb.Φανηκε να το πηρε.Αλλα επειδη οι εφαρμογες που δοκιμασα δουλευουν κ χωρις swap και επειδη δεν εχω εξωτερικη sd το εβγαλα για να μην την πεθανω στις εγραφες.Αν ηταν βεβαια 4.3 και μετα θα το εβαζα λογο trim αλλα η 4.1 δεν εχει.
Link to comment
Share on other sites

Με το bluetooth έχετε κάνα θέμα;

Έχω περασμένη την κλασσική 4.1.1 multilanguage και συνδέω ένα heart rate monitor μέσω bluetooth. Μετά από λίγη ώρα σταματάει να δέχεται δεδομένα, ενώ φαίνεται paired και σε λειτουργία ο σένσορας. Με το κύριο κινητό μου (HTC One X+) όλα λειτουργούν κανονικά με το ίδιο HRM.

 

Τελικά λύθηκε το θέμα με αλλαγή cpu governor. Τον άλλαξα σε ondemand που χρησιμοποιώ συνήθως και τώρα το κινητό μπαίνει σε deep sleep όταν πρέπει. Ενημερωτικά το post για όποιον έχει παρόμοια θέματα.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Τελικά λύθηκε το θέμα με αλλαγή cpu governor. Τον άλλαξα σε ondemand που χρησιμοποιώ συνήθως και τώρα το κινητό μπαίνει σε deep sleep όταν πρέπει. Ενημερωτικά το post για όποιον έχει παρόμοια θέματα.

 

Εχω εντυπωση οτι παιζει bug αν αλλαξεις governor.Με hybrid βγαζει σε geekbench το κιν 308 σε single και 547 σε multicore.Σε ondemand και performance που δοκιμασα βγαζει 310 και σε single kai σε multi που σημαινει οτι δεν δουλευουν και οι 2 πυρηνες.Αν γνωριζει κατι παραπανω κανενας ας γραψει.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο που το είχα παρακολουθήσει με CPU-Z, δούλευαν και οι 2 πυρήνες με ondemand, αλλα θα τρέξω και geekbench για να το επιβεβαιώσω.
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Λίγο που το είχα παρακολουθήσει με CPU-Z, δούλευαν και οι 2 πυρήνες με ondemand, αλλα θα τρέξω και geekbench για να το επιβεβαιώσω.

 

Σε cpuz δειχνει 2 πυρηνες να δουλευουν 'κολλημενα' στα 1000 στο ondemand.Γενικοτερα σαν να μην διαβαζει σωστα τι γινεται.

Το ιδιο προβλημα φαινεται και στο linpack σε single και multi βγαζει το ιδιο score.Το ondemand δεν δουλευει σωστα τουλαχιστον σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,

 

εχω προβλημα με το wifi απο την πρωτη μερα !

Βρισκει και χανει σε λιγα δευτερολεπτα τα διαθεσιμα wifi δυκτια , και δεν μπορω να κανω συνδεση.

Καθως και δεν μπορω να το κανω hotSpot (ενω ανοιγει δεν δινει σημα σε αλλες συσκευες)

Οπως και δεν μπορεσα να τρεξω καμια εφαρμογη για voip κλησεις (αυτο φυσικα μπορει να κλειδωμα παροχου)

 

Ξερει κανεις πως μπορω να μπορω να εχω wifi και hotspot ;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

SOS!

Καποιος να ανεβασει το bluetooth.apk

 

το διεγραψα καταλαθος και αποτυγχανει το κινητο να λαβει οτιδηποτε μεσω bluetooth.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Σε cpuz δειχνει 2 πυρηνες να δουλευουν 'κολλημενα' στα 1000 στο ondemand.Γενικοτερα σαν να μην διαβαζει σωστα τι γινεται.

Το ιδιο προβλημα φαινεται και στο linpack σε single και multi βγαζει το ιδιο score.Το ondemand δεν δουλευει σωστα τουλαχιστον σε μενα.

 

Εμένα δουλεύει όπως πρέπει με ondemand, χρησιμοποιεί και τους 2 πυρήνες όταν χρειάζεται και μπαίνει σε deep sleep όταν πρέπει.

 

[ATTACH]43614[/ATTACH][ATTACH]43613[/ATTACH]

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Από ελληνικη αγορά, έχει δοκιμάσει κανένας κάποιο hands free που να λειτουργεί σωστά?
Χρησιμοποιώ το Nokia WH-102 που μου είχαν μείνει από ένα αρχαίο nokia και δουλεύουν άψογα!!! :)
Link to comment
Share on other sites

----- Διόρθωση ένδειξης μπαταρίας -----

 

Το τηλέφωνο από μόνο του έχει ένα θέμα με την ένδειξη της μπαταρίας (Με την ένδειξη, όχι με τη μπαταρία. Η μπαταρία του είναι πολύ καλή). Αυτό διορθώνεται πολύ εύκολα (το τρόπο το είχε βρει ο φίλος inka σε ένα Ισπανόφωνο site)

 

1 - Κατεβάζουμε το αρχείο NewBOOT.zip από εδώ http://www.mediafire.com/download/7sqplq1eppu1ga6/NewBOOT.zip ή από εδώ https://www.dropbox.com/s/kddd0x7pkzgqcer/NewBOOT.zip

 

2 - Το βάζουμε έτσι όπως είναι χύμα στην sd χωρίς να το αποσυμπιέσουμε

 

3 - Μπαίνουμε σε Recovery Mode πατώντας ταυτόχρονα για μερικά δευτερόλεπτα [power on] (το κουμπί που ανοίγει το τηλέφωνο) και [vol +] (το κουμπί που ανεβάζει την ένταση)

 

4 - Στο Recovery Mode πατάμε [install zip from sdcard] -> [choose zip from sdcard] -> [NewBOOT.zip] -> [Yes] Το τηλέφωνο θα τρέξει το αρχείο

 

5 - Όταν τελειώσει πατάμε [go back] και μετά [reboot system now]. Το τηλέφωνο θα ανοίξει σε κανονική λειτουργία και το θέμα με την ένδειξη της μπαταρίας θα έχει λυθεί.

 

Προσπάθησα να διορθώσω την ένδειξη την μπαταρίας με τον προαναφερόμενο τρόπο, αλλά δεν τα κατάφερα. Όταν προσπαθώ να μπώ σε recovery mode η οθόνη δεν δείχνει τίποτα. Υποθέτω ότι "είμαι" σε recovery γιατί για να ενεργοποιήσω εκ' νέου το τηλέφωνο πρέπει να βγάλω την μπαταρία για να λειτουργήσει το power on κουμπί.

Την βοήθεια σας παρακαλώ ....

 

υγ. το τηλέφωνο ήρθε με πολύγλωσση rom, rootαρισμένο και στην συνέχεια κατάφερα να επιτυχία να εγκαταστήσω xposed αλλά και gravity. Το θέμα με το recovery προϋπήρχε του xposed ..... είχα προσπαθήσει να μπω σε recovery πριν αλλά δεν τα είχα καταφέρει.

Edited by t0m
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να διορθώσω την ένδειξη την μπαταρίας με τον προαναφερόμενο τρόπο, αλλά δεν τα κατάφερα. Όταν προσπαθώ να μπώ σε recovery mode η οθόνη δεν δείχνει τίποτα. Υποθέτω ότι "είμαι" σε recovery γιατί για να ενεργοποιήσω εκ' νέου το τηλέφωνο πρέπει να βγάλω την μπαταρία για να λειτουργήσει το power on κουμπί.

Την βοήθεια σας παρακαλώ ....

 

υγ. το τηλέφωνο ήρθε με πολύγλωσση rom, rootαρισμένο και στην συνέχεια κατάφερα να επιτυχία να εγκαταστήσω xposed αλλά και gravity. Το θέμα με το recovery προϋπήρχε του xposed ..... είχα προσπαθήσει να μπω σε recovery πριν αλλά δεν τα είχα καταφέρει.

 

Πρέπει να περάσεις recovery στο τηλέφωνο σου. Τώρα ή δεν έχεις ή έχεις προβληματικό. Το recovery το περνάς με flashtools όπως περνάς και τη Rom. H διαφορά είναι πως όταν επιλέγεις αρχεία για να φλασάρεις δεν τα επιλέγεις όλα αλλά μόνο το recovery. Στο post #428# υπάρχει οδηγός "Εγκατάσταση ROM με Ελληνικά - ROOT". Κάνε κανονικά τα βήματα και πρόσεξε το βήμα 9. "Για να flashαρουμε μόνο το recovery επιλέγουμε μόνο το RECOVERY"

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις recovery στο τηλέφωνο σου. Τώρα ή δεν έχεις ή έχεις προβληματικό. Το recovery το περνάς με flashtools όπως περνάς και τη Rom. H διαφορά είναι πως όταν επιλέγεις αρχεία για να φλασάρεις δεν τα επιλέγεις όλα αλλά μόνο το recovery. Στο post #428# υπάρχει οδηγός "Εγκατάσταση ROM με Ελληνικά - ROOT". Κάνε κανονικά τα βήματα και πρόσεξε το βήμα 9. "Για να flashαρουμε μόνο το recovery επιλέγουμε μόνο το RECOVERY"

 

Ευχαριστώ για την άμεση απόκριση vasilk, θα το προσπαθήσω και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να περάσεις recovery στο τηλέφωνο σου. Τώρα ή δεν έχεις ή έχεις προβληματικό. Το recovery το περνάς με flashtools όπως περνάς και τη Rom. H διαφορά είναι πως όταν επιλέγεις αρχεία για να φλασάρεις δεν τα επιλέγεις όλα αλλά μόνο το recovery. Στο post #428# υπάρχει οδηγός "Εγκατάσταση ROM με Ελληνικά - ROOT". Κάνε κανονικά τα βήματα και πρόσεξε το βήμα 9. "Για να flashαρουμε μόνο το recovery επιλέγουμε μόνο το RECOVERY"

 

Δεν μπορώ να κάνω backup μιας και δεν μπορώ να μπώ σε recovery, .......... είναι απαραίτητο το backup για το flashάρισμα recovery ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κάνω backup μιας και δεν μπορώ να μπώ σε recovery, .......... είναι απαραίτητο το backup για το flashάρισμα recovery ?

 

Όχι δεν είναι απαραίτητο το backup.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε τίποτα vasilk.

Το δοκίμασα δυο φορές και τις δυο "άναψε πράσινο φώς" αλλά σε recovery mode δεν μπορώ να μπώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγινε τίποτα vasilk.

Το δοκίμασα δυο φορές και τις δυο "άναψε πράσινο φώς" αλλά σε recovery mode δεν μπορώ να μπώ.

 

Στείλε μου με ΠΜ ένα mail να σου στείλω άλλο recovery να περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΠΜ send .....

 

Δημιουργείς ένα φάκελο στο PC σου και βάζεις μέσα τα δύο αρχεία που σου έστειλα (MT6577_Android_scatter_emmc.txt και recovery_v889s.img)

Βγάζεις τη μπαταρία από το τηλέφωνο (δεν το συνδέεις ακόμα στο PC σου).

Τρέχεις το flashtool. Πατάς "scatter loading" και πας μέσα στο φάκελο που δημιούργησες και επιλέγεις το αρχείο MT6577_Android_scatter_emmc.txt και πατάς "Άνοιγμα". Θα δεις πως στα αρχεία για φλασάρισμα σου έχει επιλεγμένο μόνο το recovery που είναι στο ίδιο φάκελο. Πατάς "Download" και μετά συνδέεις το τηλέφωνο (χωρίς μπαταρία). Περιμένεις να αντιγράψει το recovery και να βγάλει το πράσινο κύκλο.

Βάζεις τη μπαταρία στο τηλέφωνο. Πατάς ταυτόχρονα για μερικά δευτερόλεπτα το "ΟΝ" και "VOL+" για να μπει σε recovery.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργείς ένα φάκελο στο PC σου και βάζεις μέσα τα δύο αρχεία που σου έστειλα (MT6577_Android_scatter_emmc.txt και recovery_v889s.img)

Βγάζεις τη μπαταρία από το τηλέφωνο (δεν το συνδέεις ακόμα στο PC σου).

Τρέχεις το flashtool. Πατάς "scatter loading" και πας μέσα στο φάκελο που δημιούργησες και επιλέγεις το αρχείο MT6577_Android_scatter_emmc.txt και πατάς "Άνοιγμα". Θα δεις πως στα αρχεία για φλασάρισμα σου έχει επιλεγμένο μόνο το recovery που είναι στο ίδιο φάκελο. Πατάς "Download" και μετά συνδέεις το τηλέφωνο (χωρίς μπαταρία). Περιμένεις να αντιγράψει το recovery και να βγάλει το πράσινο κύκλο.

Βάζεις τη μπαταρία στο τηλέφωνο. Πατάς ταυτόχρονα για μερικά δευτερόλεπτα το "ΟΝ" και "VOL+" για να μπει σε recovery.

 

vasilk

Το flash tool μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα "not all images are correctly loaded, which may cause boot up issue! Do you still want to go on downloading anyway" δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο. Την διαδικασία την συνέχισα και έβγαλε πράσινο κύκλο .... αλλά recovery γιοκ :( Επίσης δημιουργήθηκε στην sd φάκελος με την ονομασία "clockworkmod" είναι άδειος.

Edited by t0m
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V889S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...