Jump to content

ZTE V889S


myrsine22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον το κινητο ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του,αλλα δεν εχω βρει λυση για το πως φορτιζει οταν ειναι κλειστο....

προς το παρον εχω βαλει εναν φορτιστη απο αλκατελ για να φορτιζει και το εχω παντα ανοιχτο γιατι δεν ξερω πως φορτιζει οταν ειναι κλειστο...

αυριο θα μιλησω με minιdeal να τους πω για τον φορτιστη....κριμα,ξενερωσα που ο φορτιστης ηταν σπασμενος....

κατ αλλα το κιν. για τα λεφτα του τα σπαει.αυτα προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

λοιπον το κινητο ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του,αλλα δεν εχω βρει λυση για το πως φορτιζει οταν ειναι κλειστο....

προς το παρον εχω βαλει εναν φορτιστη απο αλκατελ για να φορτιζει και το εχω παντα ανοιχτο γιατι δεν ξερω πως φορτιζει οταν ειναι κλειστο...

αυριο θα μιλησω με minιdeal να τους πω για τον φορτιστη....κριμα,ξενερωσα που ο φορτιστης ηταν σπασμενος....

κατ αλλα το κιν. για τα λεφτα του τα σπαει.αυτα προς το παρον

 

Σου γράφω χωρίς να το έχω στα χέρια μου, αναμένω να το παραλάβω σε 10 μέρες....

Μερικές φορές, όταν η μπαταριά είναι τελείως αφόρτιστη, 0-2%, για λίγη ώρα, δεν ανάβει λαμπακι. (πχ έτσι είναι το zte v970 αν δεν απατώμαι), οπότε δες μήπως είναι αυτό. Δοκίμασε πχ να φορτίσεις ένα άλλο κινητό με τον φορτιστή που παρέλαβες.

Αν δεν μπορείς να φορτίσεις ένα άλλο κινητό, τότε σίγουρα είναι ο φορτιστής.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,μολις χθες παρελαβα απο minideal ενα zte v889s,

το κινητο ειναι αρκετα vfm επιλογη.

Εχω ενα προβλημα ομως....ενω το κινητο φορτιζει κανονικα οταν ειναι ανοιχτο,

οταν ειναι κλειστο δεν αναβει καποιο λαμπακι και δεν υπαρχει καποια ενδειξει οτι φορτιζει....

τωρα το εχω αφησει κλειστο με τον φορτιστη πανω,και η σταθμη τις μπαταριας ηταν στο 57%,

θα το αφησω πανω καμια ωρα και αν αλλαξει το ποσοστο λογικα σημαινει πως φορτιζει....

 

εχετε να προτεινετε καποια λυση γι αυτο το προβλημα???

 

τελικα το κινητο παρολο που δεν αναβει καποιο λαμπακι φορτιζει κανονικα.....

Edited by bill27
Aαλλαγη δεδομενων
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,μολις χθες παρελαβα απο minideal ενα zte v889s,

το κινητο ειναι αρκετα vfm επιλογη.

Εχω ενα προβλημα ομως....ενω το κινητο φορτιζει κανονικα οταν ειναι ανοιχτο,

οταν ειναι κλειστο δεν αναβει καποιο λαμπακι και δεν υπαρχει καποια ενδειξει οτι φορτιζει....

τωρα το εχω αφησει κλειστο με τον φορτιστη πανω,και η σταθμη τις μπαταριας ηταν στο 57%,

θα το αφησω πανω καμια ωρα και αν αλλαξει το ποσοστο λογικα σημαινει πως φορτιζει....

 

εχετε να προτεινετε καποια λυση γι αυτο το προβλημα???

 

τελικα το κινητο παρολο που δεν αναβει καποιο λαμπακι φορτιζει κανονικα.....

 

Φιλε μου εννοειται οτι φορτιζει και κλειστο και χωρις να υπαρχει καποιo σχετικo notification led,σε παρα πολλα κντ γινεται αυτο.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά παρέλαβα και γω σήμερα το πρωί. το κινητό πολύ καλό και το καλύτερο VFM που υπάρχει.

 

Κατάφερα και το Rootara του πέρασα Costume Recovery έκανα και ένα back up αλλά και play store, με προσθήκη ελληνικών δε ξέρω αν θα ασχοληθώ.

 

Θα ανεβάσω αναλυτικό οδηγό σήμερα η αύριο!

 

παιδιά δε σας έχω ξεχάσει αλλά έχασα πολύ χρόνο φτιάχνοντας το sync contants δεν δούλευε καν. και τελικά θα ασχοληθώ και με Ελληνικά έρχεται σύντομα ο οδηγός.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δε σας έχω ξεχάσει αλλά έχασα πολύ χρόνο φτιάχνοντας το sync contants δεν δούλευε καν. και τελικά θα ασχοληθώ και με Ελληνικά έρχεται σύντομα ο οδηγός.

Ωραια.......περιμενουμε νεα σου!!:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 1 μέρα γεμάτη στα χέρια μου και γράφω τις πρώτες εντυπώσεις. Επειδή εγώ χρησιμοποιώ το V967s, που έχει διπλή τιμή (~105€) αναπόφευκτα θα αναφερθώ και στις διαφορές τους.

 

Η παραγγελία έγινε από το Minideal.net και ήρθε μέσα σε 15 μέρες. Είναι με root, Play Store, και δώρο μεμβράνη οθόνης και θήκη.

 

Με το που άνοιξα λοιπόν, η διαφορά στην ποιότητα ήταν εμφανής σε σχέση με το V967s. Δεν είναι κακή σε καμία περίπτωση, απλά ΟΚ και σίγουρα αποδεκτή για την τιμή της συσκευής. Το ότι είναι απίστευτα ελαφρύ ίσως δώσει εσφαλμένα την εντύπωση του φτηνιάρικου σε μερικούς.

 

Το μέγεθός είναι απλά τέλειο. Τελικά ίσως η 4άρα οθόνη να είναι το ιδανικό μέγεθος όσο αφορά την φορητότητα και την ευκολία χειρισμού ενός smartphone. Με το ένα χέρι, το δουλεύεις άνετα, αντίθετα με το V967s.

 

Η οθόνη του δεν είναι καθόλου άσχημη. Έχει πολύ καλή ευκρίνεια. Τα χρώματα δεν δείχνουν κορεσμένα αλλά αποδίδουν ικανοποιητικά. Το μεγάλο μείον όμως είναι η πολύ μικρή γωνία θέασης. Αν το κρατά κάποιος και κάτσεις δίπλα του, το πιθανότερο είναι να μην βλέπεις τίποτα. Η κάμερα σε σκοτεινό περιβάλλον είναι άχρηστη. Δεν υπάρχει και flash οπότε τζίφος για κάθε ελπίδα βελτίωσης. Στο φως δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, θα επανέλθω όμως με δείγμα.

 

Από ταχύτητα, τα πάει μια χαρά. Ίσως να αργεί λίγο κάποιο παιχνίδι να ανοίξει αλλά μετά δεν υπάρχει κάποιο κόμπιασμα.

 

Το καπάκι στο πίσω μέρος βγαίνει δύσκολα. Αν κι έχει εγκοπή για να το ξεκουμπώσεις, θέλει αρκετό νύχι και δύναμη για να κάνει το πρώτο κλακ και να ανοίξει.

 

Το ηχείο του είναι ικανοποιητικό αλλά όχι τόσο δυνατό ώστε να κάνει σαματά. Φοβάμαι ότι αν βρίσκεσαι σε θορυβώδες περιβάλλον δύσκολα θα το ακούσεις ακόμα και με τέρμα την ένταση.

 

Ένα μείον ακόμα είναι ότι δεν έχει led ειδοποίησης. Αν και περιέργως υπάρχει φωτάκι φόρτισης (κόκκινο) το οποίο όμως είναι υπερβολικά ασθενές και δεν ανάβει όταν φορτίζει το κινητό κλειστό.

 

Η μπαταρία του με έχει ανησυχήσει αν και φοβάμαι οτι μπορεί να έκανα πατάτα κι εγώ. Ήρθε με 17% το σκάλισα λιγάκι μέχρι το 10% και επειδή δεν είχα τελειώσει ακόμα το έβαλα να φορτίσει ενώ ήξερα οτι δεν θα μπορέσω να κάνω πλήρη φόρτιση. Το θέμα είναι οτι άρχισε να ανεβαίνει το ποσοστό της μπαταρία πολύ απότομα. Δηλαδή μέσα σε 15 λεπτά είχε πάει στο 50%. Διακόπτω τη φόρτιση και μετά απο ώρα που ανοίχτηκε το κινητό, η αποφόρτιση ήταν πάλι το ίδιο απότομη. Μόλις πάλι έφτασε στο 10% έβαλα το battery calibration και το άφησα να φορτίσει πλήρως. Μόλις φόρτισε το έκλεισα τελείως αφήνοντας την τροφοδοσία πάνω. Όταν το άνοιξα η μπαταρία έδειχνε 96%(!). Μόλις πήγε πάλι 100% σε μερικά λεπτά έγινε μια χρήση 10 το πολύ λεπτών, όπου είχε πέσει ήδη στο 89% απλά και μόνο κάνοντας πλοήγηση στο menu του.

 

Γενικά έχει μια περίεργη συμπεριφορά. Ελπίζω να μην αδειάζει έτσι γρήγορα μέσα σε μια ημέρα. Μόλις κάνει μερικούς κύκλους αποφόρτισης/φόρτισης ελπίζω να στρώσει. Θα επανέλθω και σε αυτό το θέμα αργότερα.

 

Τέλος να πω πως δυστυχώς αν κι έχω φάει τον τόπο, δεν βρίσκω πληροφορίες για mods στο internet, όχι μόνο για αυτό το μοντέλο αλλά γενικότερα για MTK6577. Ελάχιστα πράγματα και μη δοκιμασμένα στο ZTE. Και ήθελα πολύ να του περάσω cwm recovery και να φτιάξω το partition του κινητού στα 2.5Gb. Συνεπώς αν βρει κάποιος καμιά πληροφορία, ας κάνει τον κόπο να την μοιραστεί μαζί μας εδώ.

 

Πάντως με 50€ καλύτερο κινητό δεν νομίζω να υπάρχει. Για κάποιον που είχε ένα feature phone και θέλει να κάνει το επόμενο βήμα, είναι τέλεια επιλογή. Συμφωνεί και η γυναίκα μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Guest triptico

Παιδια το κινητό έχει led πάνω δεξια αλλά είναι αρκετά ασθενές. Παρατηρηστε καλά και θα το βρείτε. Όταν είναι κλειστό και το φορτίζεις ανάβει κόκκινο. Αν έχεις αναπάντητη ανάβει πράσινο.

Εγω έχω το εξής πρόβλημα: όταν είναι κλειστό πατάω το κουμπί power και δεν ανοιγει ευκολα. Μερικές φορές πιάνει μετα από αρκετες προσπάθειες. Δοκίμασα διάφορους χρόνους στο πάτημα του κουμπιού (από στιγμιαία μέχρι αρκετά δευτερόλεπτα) και δεν μπορώ να βρω πως ανοιγει με την πρώτη. Επίσης δεν μου έχει πιάσει ποτε ο συνδυασμός power button+vol up. Εχεις άλλος αυτό τι πρόβλημα ή έπεσα στην περίπτωση;

Η μπαταρία τα ίδια χάλια και σε μενα. Νομίζω χρειάζεται να του περάσω άλλη.

Αλλά γενικά το τηλεφωνο λεει για τα λεφτα του.

Edited by triptico
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητό έχει led πάνω δεξια αλλά είναι αρκετά ασθενές. Παρατηρηστε καλά και θα το βρείτε. Όταν είναι κλειστό και το φορτίζεις ανάβει κόκκινο. Αν έχεις αναπάντητη ανάβει πράσινο.

Εγω έχω το εξής πρόβλημα: όταν είναι κλειστό πατάω το κουμπί power και δεν ανοιγει ευκολα. Μερικές φορές πιάνει μετα από αρκετες προσπάθειες. Δοκίμασα διάφορους χρόνους στο πάτημα του κουμπιού (από στιγμιαία μέχρι αρκετά δευτερόλεπτα) και δεν μπορώ να βρω πως ανοιγει με την πρώτη. Επίσης δεν μου έχει πιάσει ποτε ο συνδυασμός power button+vol up. Εχεις άλλος αυτό τι πρόβλημα ή έπεσα στην περίπτωση;

Η μπαταρία τα ίδια χάλια και σε μενα. Νομίζω χρειάζεται να του περάσω άλλη.

Αλλά γενικά το τηλεφωνο λεει για τα λεφτα του.

 

το δικο μου παντως οταν ειναι κλειστο φορτιζει αλλα δεν αναβει κανενα λαμπακι,αλλα δεν το εχω αφησει να φορτισει πληρως ακομα (οταν ειναι κλειστο) για να δω αν αναβει καποιο λαμπακι για να ξερεις ποτε ειναι φορτισμενο....εγω παρατηρησα πως οταν το κλεινεις να περιμενεις να γινει η δονηση και μετα να προσπαθεις να το ανοιξεις,πατωντας παρατεταμενα το κουμπι μεχρι να ακουσεις τον ηχο που κανει οταν ανοιγει.εγω παντως δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα με την μπαταρια προς το παρον αν και δεν το εκανα καμια πληρης φορτιση και αποφορτιση...

Link to comment
Share on other sites

@Sorath

Το κντ αναφερεται και σαν ZTE Blade C V807,κοιταξες για αυτα που ψαχνεις με αυτην την ονομασια?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το κντ αναφερεται και σαν ZTE Blade C V807,κοιταξες για αυτα που ψαχνεις με αυτην την ονομασια?

 

Όχι, δεν το γνώριζα αυτό. Δεν κοίταξα τίποτα με αυτη τη ονομασία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το γνώριζα αυτό. Δεν κοίταξα τίποτα με αυτη τη ονομασία.

 

Εαν ξερεις και Ρωσσικα....καλα στα Αγγλικα δεν μπορουσαν να το κανουν..:)Στην περιγαφη του video εχει και τα αναλογα links με τον τροπο που παιρνας αλλη rom.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο μείον είναι το ακουστικό του. Είναι μεν δυνατό αλλά ο ήχος είναι αισθητά μπουκωμένος. Καμία σχέση σε ποιότητα ήχου δηλαδή στην συνομιλία με το ταπεινό Nokia 2700 classic.

 

Τελικά LED λαμπάκι έχει για τις ειδοποιήσεις, αλλά είναι πραγματικά πολύ ασθενές.

 

Και τέλος, έχω μια υποψία οτι δεν έχει recovery περασμένο το κινητό. Όσες φορές προσπάθησα να το ξεκινήσω σε αυτό το mode (ακόμα και με πρόγραμμα), κολούσε το κινητό και δεν ανταποκρινόταν καθόλου. Για να ξεκινήσει κανονικά, πρέπει να βγάλω την μπαταρία πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο μείον είναι το ακουστικό του. Είναι μεν δυνατό αλλά ο ήχος είναι αισθητά μπουκωμένος. Καμία σχέση σε ποιότητα ήχου δηλαδή στην συνομιλία με το ταπεινό Nokia 2700 classic.

 

Τελικά LED λαμπάκι έχει για τις ειδοποιήσεις, αλλά είναι πραγματικά πολύ ασθενές.

 

Και τέλος, έχω μια υποψία οτι δεν έχει recovery περασμένο το κινητό. Όσες φορές προσπάθησα να το ξεκινήσω σε αυτό το mode (ακόμα και με πρόγραμμα), κολούσε το κινητό και δεν ανταποκρινόταν καθόλου. Για να ξεκινήσει κανονικά, πρέπει να βγάλω την μπαταρία πρώτα...

 

Default recovery έχει για να μπεις πάτα vulume down και power on παρατεταμένα με το κινητο κλειστό αλλά είναι στα κινέζικα!

custome recovery πέρασα το lewa recovery είναι στα κινέζικα αλλά υπάρχουν εικόνες που είναι μεταφρασμένο και μπορείς να κάνεις δουλειά σου. εχώ είδη 2 back up και ένα restore μια χαρά!

για τους υποψίφιους αγοραστές

 

 

εδώ κοίτα για Lewa Recovery - Root - Play Store.

 

για να βάλω ελληνικά ακόμα δε βρήκα χρόνο αλλά θα βάλω

Edited by Manux_oS
Link to comment
Share on other sites

To παρελαβα και γω το 889 και εντυπωσιαστηκα (αναλογιζομενος τα χρηματα που εδωσα για backup κινητο)

Αρκετα καλη η οθονη του και το touchscreen

Περασα lewa recovery και το εκανα root και ελπιζω να καταφερω να περασω και rom...

κατεβασα την τελευταια multilanguage αλλα κατι δεν παει καλα με το αρχειο...

Link to comment
Share on other sites

.....

κατεβασα την τελευταια multilanguage αλλα κατι δεν παει καλα με το αρχειο...

 

μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις τι εννοείς; πως είναι "πειραγμένο"; πως είναι χαλασμένο;

να το αποφύγουμε δλδ;

==== Find your self esteem and be forever free to dream ===
Link to comment
Share on other sites

To παρελαβα και γω το 889 και εντυπωσιαστηκα (αναλογιζομενος τα χρηματα που εδωσα για backup κινητο)

Αρκετα καλη η οθονη του και το touchscreen

Περασα lewa recovery και το εκανα root και ελπιζω να καταφερω να περασω και rom...

κατεβασα την τελευταια multilanguage αλλα κατι δεν παει καλα με το αρχειο...

 

Τελικά δεν έβγαλα άκρη με τα Ελληνικά και πέρασα την multilanguage όλα μια χαρά ή μετάφραση είναι GG και σου περνάει αυτόματα και CWM στα αγγλικά!!!

Μέχρι τώρα το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα είναι το play store crashare 2 φορές σε 10 λεπτά αλλά κατεβάζει κανονικά ( με τον δικό μου τρόπο εγκατάστασης το play store δε crashari. 2 ποστ πιο πάνω ) επίσης το wifi με τη rom αυτή γίνεται και μπλέ...

Edited by Manux_oS
Link to comment
Share on other sites

Οποτε μπορει καποιος,ασ κανει εναν οδηγο για αρχαριους.Πως ρουταρουμε-περναμε rom κτλ.:)

Με οσο το δυνατον,πιο απλα βηματα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μπορει καποιος,ασ κανει εναν οδηγο για αρχαριους.Πως ρουταρουμε-περναμε rom κτλ.:)

Με οσο το δυνατον,πιο απλα βηματα.

 

Βήμα προς βήμα είναι οι οδηγίες για την multilanguage αλλιώς αν δε σε ενοχλούν τα αγγλικά και θες να παραμείνεις στην official κοίτα εδώ για costume recovery - root - play store

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έβγαλα άκρη με τα Ελληνικά και πέρασα την multilanguage όλα μια χαρά ή μετάφραση είναι GG και σου περνάει αυτόματα και CWM στα αγγλικά!!!

Μέχρι τώρα το μόνο πρόβλημα που παρατήρησα είναι το play store crashare 2 φορές σε 10 λεπτά αλλά κατεβάζει κανονικά ( με τον δικό μου τρόπο εγκατάστασης το play store δε crashari. 2 ποστ πιο πάνω ) επίσης το wifi με τη rom αυτή γίνεται και μπλέ...

Εχεις δικιο... δικο μου λαθος προσπαθουσα απο cwm ενω ειναι για flash tool...

H δυναμη της συνηθειας βλεπεις... τωρα προχωραει κανονικα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έστρωσε το play store δε crashare ξανά! :p

 

Και ορίστε και ένα πρόχειρο

από έμενα :D να είστε επιεικής!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έστρωσε το play store δε crashare ξανά! :p

 

Και ορίστε και ένα πρόχειρο

από έμενα :D να είστε επιεικής!

 

Μια χαρα φιλε μου για 1η παρουσιαση!!:p

Και το κντ το βλεπω εξαιρετικο για τα λεφτα που ζητα για την αποκτηση του.Ειχα καποιες αμφιβολιες για την ποιοτητα

της οθονης,αλλα τελικα δεν υπαρχει θεμα,δεν ειναι και ips,αλλα ειναι αξιολογη και αξιοπρεπεστατη απο οτι ειδα.

Τελικα η Zte το εχει πιασει το νοημα και βγαζει πολυ καλα κντ σε δελεαστικες τιμες!!

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα φιλε μου για 1η παρουσιαση!!:p

Και το κντ το βλεπω εξαιρετικο για τα λεφτα που ζητα για την αποκτηση του.Ειχα καποιες αμφιβολιες για την ποιοτητα

της οθονης,αλλα τελικα δεν υπαρχει θεμα,δεν ειναι και ips,αλλα ειναι αξιολογη και αξιοπρεπεστατη απο οτι ειδα.

Τελικα η Zte το εχει πιασει το νοημα και βγαζει πολυ καλα κντ σε δελεαστικες τιμες!!

 

Ευχαριστώ!!! :D

 

Πραγματικά αν είχε και λίγο πιο δυνατό ηχείο θα ήταν μπόμπα! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα! Προσπαθώ να του περάσω cwm recovery, και ενώ όλα τα βήματα δείχνουν ότι ολοκληρώνονται σωστά, το recovery παραμένει αυτό το κινέζικο ακαταλαβίστικο!!! Τι διάολο θέλει το άτιμο;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V889S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...