Jump to content

ZTE V889S


myrsine22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια πιο πισω αν διαβασετε, ο vasilk εχει εναν πολυ ωραιο και αναλυτικο οδηγο, που αν πατε βημα βημα δεν θα εχετε προβλημα.

Λυνεται και το προβλημα της μπαταριας που πεφτει στην αρχη.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια πιο πισω αν διαβασετε, ο vasilk εχει εναν πολυ ωραιο και αναλυτικο οδηγο, που αν πατε βημα βημα δεν θα εχετε προβλημα.

Λυνεται και το προβλημα της μπαταριας που πεφτει στην αρχη.

Aυτό λέω και εγώ ,αλλά τα προσοχή τρομάζουν...

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Άρχισα να διαβάζω τον οδηγό για το flashing, αλλά δεν μπορώ να τον παρακολουθήσω. Περιέχει πολλούς όρους που δεν γνωρίζω και πολλά "Προσοχή!!!" που δεν καταλαβαίνω. Δεν μπορώ να το ρισκάρω και να αρχίσω να κάνω κάτι τέτοιο μόνος μου.

 

Πριν λιγο καιρο και εγω ημουν στην θεση σου. Ομως ακολουθησα πιστα τον οδηγο και οταν τελειωσα διαπιστωσα οτι αδικα φοβομουν.

Τα πολλα "προσοχη", εχουν μια λογικη. Τι αλλο θα μπορουσε να γραψει δλδ?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Θα σχοληθώ περισσότερο μόλις ξεμπερδέψω και με τις εξετάσεις. Είναι λογικό να τρομάζω, σκέφτείτε μετά από αυτό να το χαλάσω με καμία τέτοια χαζομάρα. :D
Link to comment
Share on other sites

Θα σχοληθώ περισσότερο μόλις ξεμπερδέψω και με τις εξετάσεις. Είναι λογικό να τρομάζω, σκέφτείτε μετά από αυτό να το χαλάσω με καμία τέτοια χαζομάρα. :D

Οτι και κανεις το πολυ πολυ να αγορασεις καινουργο μετα.....το εχουμε κενεις αυτο 2-3 φορες...αλλιως δεν θα μαθεις....:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οτι και κανεις το πολυ πολυ να αγορασεις καινουργο μετα.....το εχουμε κανει αυτο 2-3 φορες...αλλιως δεν θα μαθεις....:lol:

 

Ε , καλά τώρα με αυτό που του είπες του φίλου ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να δοκιμάσει να κάνει κάτι τέτοιο στο κινητό του :X:X:X:lol::lol::

Αδερφέ είναι απλό ,δοκιμάζεις βήμα ,βήμα και επακριβώς ότι σου λέει ο οδηγός και θα έχεις 99% επιτυχία στην διαδικασία .Είναι πανεύκολο ! Αν σου κάτσει το 1% ,θα έχεις 100 % υποστήριξη απο εμάς για να το επαναφέρεις .

Ας μην το βράζουμε άλλο και να κλείσω λέγοντας πως αν κάνεις αυτά που λέμε θα απαλλαγείς απο τα bug που αναφέρεις ...:blink::blink::

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Ε , καλά τώρα με αυτό που του είπες του φίλου ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να δοκιμάσει να κάνει κάτι τέτοιο στο κινητό του :X:X:X:lol::lol::

Αδερφέ είναι απλό ,δοκιμάζεις βήμα ,βήμα και επακριβώς ότι σου λέει ο οδηγός και θα έχεις 99% επιτυχία στην διαδικασία .Είναι πανεύκολο ! Αν σου κάτσει το 1% ,θα έχεις 100 % υποστήριξη απο εμάς για να το επαναφέρεις .

Ας μην το βράζουμε άλλο και να κλείσω λέγοντας πως αν κάνεις αυτά που λέμε θα απαλλαγείς απο τα bug που αναφέρεις ...:blink::blink::

Τον πειραξα βρε τον φιλο.Ολα επανερχονται ναι,αρκει να μην ειναιο βρεγμενα(αν και καποιες φορες εφτιαξαν και αυτα..αλλα ελαχιστες ειναι η αληθεια),ολα τα αλλα,ακομα και brickαρισμενα σωνονται κατα 99,9999999%:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσω, λοιπόν, και βλέπουμε:

Τι εννοεί με το "flashαρισμα"; Πρόσβαση στο κινητό στον "σκληρό" του κινητού και όλα τα αρχεία του για να μπορώ να βάλω rom; (λίγη σημασία έχει για μένα, αλλά ας ξέρω τουλάχιστον τι κάνω).

Τι εννοεί Mediatek συσκευές; Η δική μου είναι;

Τι εννοείς ότι κάθε συσκευή έχει δικό της scatter; Και τι είναι το "διαφορετικό scatter" που δεν πρέπει να επειχηρήσω flashάρισμα αν το έχει η συσκευή μου;

Αναφέρομαι πάντα σε αυτόν τον οδηγό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Επίσης, στο post του, ο vasilk, γράφει να διαβάσουμε καλά τον παραπάνω οδηγό. Δηλαδή να μην τον ακολουθήσω; Να μην κάνω όσα λέει;

 

Edit: Όσο για το παρακάτω, κομμάτι, δεν έχω καταλάβει τίποτα απ' όσα πρέπει να προσέξω, ή να μην κάνω.

http://i.imgur.com/rjEWUQg.png

Edited by DaDiRa
Link to comment
Share on other sites

Ας αρχίσω, λοιπόν, και βλέπουμε:

Τι εννοεί με το "flashαρισμα"; Πρόσβαση στο κινητό στον "σκληρό" του κινητού και όλα τα αρχεία του για να μπορώ να βάλω rom; (λίγη σημασία έχει για μένα, αλλά ας ξέρω τουλάχιστον τι κάνω).

Τι εννοεί Mediatek συσκευές; Η δική μου είναι;

Τι εννοείς ότι κάθε συσκευή έχει δικό της scatter; Και τι είναι το "διαφορετικό scatter" που δεν πρέπει να επειχηρήσω flashάρισμα αν το έχει η συσκευή μου;

Αναφέρομαι πάντα σε αυτόν τον οδηγό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Επίσης, στο post του, ο vasilk, γράφει να διαβάσουμε καλά τον παραπάνω οδηγό. Δηλαδή να μην τον ακολουθήσω; Να μην κάνω όσα λέει;

 

Edit: Όσο για το παρακάτω, κομμάτι, δεν έχω καταλάβει τίποτα απ' όσα πρέπει να προσέξω, ή να μην κάνω.

http://i.imgur.com/rjEWUQg.png

Άστο ,άστο μην το κάνεις .Δύσκολη φάση :worry:

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

μην τον τρομαζουμε τον ανθρωπο!

Φιλε κοιταξε να δεις πως εχει το θεμα...νομιζω οτι ολοι εδω μεσα θελουμε να σε βοηθησουμε αλλα δεν θα αναλυσουμε την καθε λεξη ξεχωριστα!Γνωμη μου ειναι οτι σε πολλα αρχικα νηματα αν διαβασεις θα παρεις μια γενικη εικονα και εμεις μπορουμε να σε βοηθησουμε με τις λεπτομεριες,οποτε αφιερωσε αρκετο χρονο διαβαζοντας αρκετα πραγματα εδω μεσα και οταν νιωσεις σχετικα ετοιμος κανεις δειλα δειλα καποια μικρα βηματα και με τον καιρο θα μαθεις τα βασικα και μετα θα γελας!

Link to comment
Share on other sites

Άστο ,άστο μην το κάνεις .Δύσκολη φάση :worry:

 

Γι' αυτό ακριβώς δεν θέλω να εμπλακώ. Μου δημιουργούνται απορίες πολύ εύκολα, και είναι δύσκολο να απαντώνται όλες.

Link to comment
Share on other sites

οι αποριες ειναι καθημερινες σε πολλα πραγματα αλλα σκεψου ποσα κανεις καθε μερα μηχανικα!δεν νομιζω οτι εχεις απαντησεις για ολα τα θεματα πρωτου τα κανεις.Οποτε ξεκινα σιγα σιγα το διαβασμα εδω μεσα και κανεις καποια πραγματακια.

flashαρισμα:εγκατασταση λειτουργικου(rom) οπως κανεις με τα windows.Τροποι μεσω sd card η προγραμμα(flash tool).Scatter το αρχειο που περναμε μεσω το προγραμματος flash tool για να εγκαταστησουμε την rom.

π.χ mediatek τι ειναι:

ειναι η μαρκα του επεξεργαστη οπως πχ intel

το καθε κινητο εχει και διαφορετικο(δεν ειναι πολλοι,ψιλομοιαζουν μεταξυ τους)Δεν νομιζω να θες μεγαλυτερη αναλυση απο αυτο...αλλιως αν θες να το αναλυσεις μεχρι και το τελευταιο βιδακι....κλαψ

Link to comment
Share on other sites

οι αποριες ειναι καθημερινες σε πολλα πραγματα αλλα σκεψου ποσα κανεις καθε μερα μηχανικα!δεν νομιζω οτι εχεις απαντησεις για ολα τα θεματα πρωτου τα κανεις.Οποτε ξεκινα σιγα σιγα το διαβασμα εδω μεσα και κανεις καποια πραγματακια.

flashαρισμα:εγκατασταση λειτουργικου(rom) οπως κανεις με τα windows.Τροποι μεσω sd card η προγραμμα(flash tool).Scatter το αρχειο που περναμε μεσω το προγραμματος flash tool για να εγκαταστησουμε την rom.

π.χ mediatek τι ειναι:

ειναι η μαρκα του επεξεργαστη οπως πχ intel

το καθε κινητο εχει και διαφορετικο(δεν ειναι πολλοι,ψιλομοιαζουν μεταξυ τους)Δεν νομιζω να θες μεγαλυτερη αναλυση απο αυτο...αλλιως αν θες να το αναλυσεις μεχρι και το τελευταιο βιδακι....κλαψ

Έτσι είναι .Προχώρα λοιπόν ...:rolleyes:

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα... Πήρα το εν λόγω τηλέφωνο κι εγώ πριν 3 μέρες αλλά έχω ένα θέμα με το wifi και το gps. (δεν ξέρω πως να ψάξω μέσα στο φόρουμ οπότε αν το έχετε συζητήσει πείτε μου να το κοιτάξω ένα ένα τα ποστ....)

Το wifi λοιπόν, κάθε τόσο πέφτει το σήμα του 2 γραμμές και επιστρέφει μετά από λίγο περιοδικά. Αν έχει 4 γραμμές, πάει στις 2 και επιστρέφει με΄τα... Αν έχει 2 γραμμές, κάνει disconnect, αλλά δεν κάνει μόνο του reconnect, πρέπει να το κάνω manually...

όσων αφορά το gps, 30 λεπτά στην εξοχή, δεν συγχρονίστηκε με κανένα δορυφόρο, ούτε βρήκε κανέναν... Τι λύσεις υπάρχουν???

 

κατα τ'άλλα το κινητό τα σπάει!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Πήρα το εν λόγω τηλέφωνο κι εγώ πριν 3 μέρες αλλά έχω ένα θέμα με το wifi και το gps. (δεν ξέρω πως να ψάξω μέσα στο φόρουμ οπότε αν το έχετε συζητήσει πείτε μου να το κοιτάξω ένα ένα τα ποστ....)

Το wifi λοιπόν, κάθε τόσο πέφτει το σήμα του 2 γραμμές και επιστρέφει μετά από λίγο περιοδικά. Αν έχει 4 γραμμές, πάει στις 2 και επιστρέφει με΄τα... Αν έχει 2 γραμμές, κάνει disconnect, αλλά δεν κάνει μόνο του reconnect, πρέπει να το κάνω manually...

όσων αφορά το gps, 30 λεπτά στην εξοχή, δεν συγχρονίστηκε με κανένα δορυφόρο, ούτε βρήκε κανέναν... Τι λύσεις υπάρχουν???

 

κατα τ'άλλα το κινητό τα σπάει!!!

Με το wifi στο κανει και σε αλλα δυκτια η μονο στου σπιτιου σου?

Για το gps,με ποιο προγραμμα πλοηγησης δοκιμασες?Τα data ηταν ανοιχτα?Δοκιμσε και με το gps test απο το play.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το κάνει σε όλα τα wifi... Το gps το δοκίμασα με καμιά 5 -6 προγράμματα από μάρκετ, και το gps test, αλλά τίποτα... βρίσκει που βρίσκομαι μόνο όταν έχω data ανοιχτά, κατα τ'αλλα, τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το κάνει σε όλα τα wifi... Το gps το δοκίμασα με καμιά 5 -6 προγράμματα από μάρκετ, και το gps test, αλλά τίποτα... βρίσκει που βρίσκομαι μόνο όταν έχω data ανοιχτά, κατα τ'αλλα, τίποτα...

Eτσι οπως τα λες λοιπον εχεις θεμα......φλασαρε ξανα την rom,και εαν στο ξανακανει ειναι θεμα hardware πλεον.

Αλλα πρωτα απο ολα μιλα με το καταστημα που το αγορασες...........

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

μίλησα, αλλά δεν απάντησαν ακόμα... περιμένω σήμερα... Παίζει η ρομ που είχε μέσα να είναι custom??? και αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα??? Το παρήγγειλα ρουταρισμένο, και δεν βρίσκω πουθενά την εφαρμογή superuser, οπότε μάλλον την έχει ενσωματωμένη η ρομ...Θα δείξει τι θα μου απαντήσουν!!!
Link to comment
Share on other sites

μίλησα, αλλά δεν απάντησαν ακόμα... περιμένω σήμερα... Παίζει η ρομ που είχε μέσα να είναι custom??? και αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα??? Το παρήγγειλα ρουταρισμένο, και δεν βρίσκω πουθενά την εφαρμογή superuser, οπότε μάλλον την έχει ενσωματωμένη η ρομ...Θα δείξει τι θα μου απαντήσουν!!!

Το superuser επρεπε να υπαρχει εαν ειναι root το κντ σου φιλε μου.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω... Το κινητό είναι ροοτ, αλλά δεν έχει την εφαρμογή πουθενά!!!λολ!!!

 

Εαν δεν εχει το superuser πως δινεις δικαιωματα σε εφαρμογες οταν αυτες το ζητουν?Να υποθεσω οτι κατεβασες και δοκιμασες καπποια εφαρμογη απο το play,πχ το root checker κια στο εδειξε root.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck

 

Eκτος βεβαια εαν στο εσβησαν.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Eτσι οπως τα λες λοιπον εχεις θεμα......φλασαρε ξανα την rom,και εαν στο ξανακανει ειναι θεμα hardware πλεον.

Αλλα πρωτα απο ολα μιλα με το καταστημα που το αγορασες...........

 

-Aυτό που πρέπει να κάνει ο φίλος είναι να περάσει την εξελιγμένη rom που διορθώνει κάμποσα προβήματα και να βάλει και τις διάφορες modifies που προτείνονται.

 

-Που βρίσκονται όλα αυτά ;

 

-Μα φυσικά στο post #428 του Vasilisk που μπήκε στον κόπο και συγκέντρωσε όλες αυτές τις Modifies απο batterie bags κτλ ώς memory repartition και για για να μην ξαναψάχνεις πάρτο ''έτοιμο φαγητό'' !

 

-ΠΡΟΣΟΧΗ ! Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες που αναγράφονται και θα δεις πως είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να το κάνεις !Αν το κινητό σου εξακολουθεί μετά απο αυτό να τρομπ_ρει ,στείλτο πίσω !

 

-Τα παρακάτω έχουν δοκιμαστει σε 8 κινητά ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και ΜΕ ΑΡΙΣΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ .-

 

Καλή αρχή .

 

Απο Vasilisk

 

 

Drivers–Backup–Restore–Recovery–Rom με Ελληνικά–Root–Repartition-NewBOOT

 

Επειδή πολλά πράγματα είναι σκόρπια στο topic και θα πρέπει κάποιος να διαβάσει αρκετά θα προσπαθήσω να μαζέψω τα βασικά σε ένα post για να μπορώ να διορθώσω και λίγο τον οδηγό από το post #290# που έχει μερικές ασάφειες. Επίσης κάποια πράγματα θα προσπαθήσω να τα γράψω πιο εύκολα και αναλυτικά γιατί το τηλέφωνο είναι entry level και πολλοί από αυτούς που θα το πάρουν μπορεί να μην είναι εξοικειωμένοι αρκετά με τα Android, Rom κτλ.

 

- Αυτά που γράφω τα έχω κάνει πολλές φορές και πάντα δούλεψαν άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα στα δικά μου τηλέφωνα. Ότι κάνετε στα δικά σας τηλέφωνα το κάνετε με δική σας ευθύνη.

 

- Ότι γράφω ισχύει για Windows 7 (μόνο αυτά έχω) και δεν ξέρω αν ισχύει για άλλες εκδώσεις Windows. Αν κάποιος το δοκιμάσει σε άλλες εκδώσεις Windows ας μας πει αν δούλεψε ή όχι.

 

- Πριν ξεκινήσετε διαβάστε καλά τον οδηγό για Flashing (τουλάχιστον την πρώτη σελίδα) που έχει γράψει ο φίλος Gerstavros2 (κάτι ξέρει παραπάνω) http://www.myphone.gr/foru...d.php?t=372405

 

 

----- Drivers -----

 

Θα χρειαστούμε drivers για το τηλέφωνο μας.

 

1 - Τους κατεβάζουμε από εδώ https://mega.co.nz/#!MkMli...zcKc4W6lhwc60s

Είναι ένα αρχείο drivers.rar

 

2 - Το αποσυμπιέζουμε στο υπολογιστή μας. Θα δημιουργήσει ένα φάκελο “drivers”

 

3 - Στο φάκελο “drivers” τρέχουμε το αρχείο driver.exe και τα drivers θα εγκατασταθούν.

 

4 - Ανοίγουμε το τηλέφωνο και το συνδέουμε με τον υπολογιστή με το καλώδιο. Περιμένουμε λίγο και βλέπουμε αν ο υπολογιστής αναγνώρισε το τηλέφωνο.

 

5 - Αν δεν το αναγνωρίζει ξανακάνουμε τη διαδικασία ή βρίσκουμε από αλλού άλλους drivers για το τηλέφωνο μας (mtk6577) Αν δεν κάνουμε αυτό το βήμα δεν υπάρχει λόγος να πάμε παρακάτω γιατί δεν θα μπορούμε να flashάρουμε τη Rom.

 

Αν ο υπολογιστής αναγνωρίσει το τηλέφωνο πάμε παρακάτω.

 

 

----- Backup - Restore -----

 

Πριν ξεκινήσουμε καλό είναι να κάνουμε ένα backup ώστε αν κάτι πάει στραβά να μπορούμε να επαναφέρουμε το τηλέφωνο. Το backup το κάνουμε μέσω Recovery. Αν το τηλέφωνο μας το έχουν στείλει με Recovery στα Κινέζικα ή με κανένα προβληματικό Recovery τότε μπορούμε να περάσουμε (flashαρουμε) το Recovery που έχει η Rom που αναφέρουμε πιο κάτω. Η διαδικασία είναι ίδια με τη Rom, μόνο που στο βήμα 9 επιλέγουμε μόνο το RECOVERY

 

1 - Σβήνουμε το τηλέφωνο

 

2 - Βάζουμε μια κάρτα micro sd στο τηλέφωνο

 

3 - Πατάμε ταυτόχρονα [power on] (το κουμπί που ανοίγει το τηλέφωνο) και [vol +] (το κουμπί που ανεβάζει την ένταση). Αν τα κρατάμε ταυτόχρονα πατημένα για μερικά δευτερόλεπτα το τηλέφωνο μπαίνει σε Recovery Mode. Για να πάμε πάνω και κάτω χρησιμοποιούμε το [vol+] και [vol-] και για να επιλέξουμε μια εντολή χρησιμοποιούμε το [power on]

 

4 - Πατάμε [backup and restore] και μετά [backup]. Το τηλέφωνο θα πάρει ένα backup και θα το αποθηκεύσει στην sd

 

5 - Όταν τελειώσει πατάμε [go back] και μετά [reboot system now]. Το τηλέφωνο θα ανοίξει σε κανονική λειτουργία.

 

6 - Ελέγχουμε στην sd αν υπάρχει το backup. Θα τη βρούμε στη θέση [sd] -> [Clockworkmod] -> [backup] -> [φάκελος με την ημερομηνία και την ώρα του backup]. Αν θέλουμε ή αν κάνουμε συχνά backup αποθηκεύουμε αυτό το φάκελο στον υπολογιστή μας.

 

Για να επαναφέρουμε το τηλέφωνο στην κατάσταση που κάναμε backup κάνουμε την αντίστροφη διαδικασία (Restore)

 

1 - Σβήνουμε το τηλέφωνο

 

2 - Βάζουμε την κάρτα sd που έχουμε το backup στο τηλέφωνο

 

3 - Πατάμε ταυτόχρονα [power on] (το κουμπί που ανοίγει το τηλέφωνο) και [vol +] (το κουμπί που ανεβάζει την ένταση). Αν τα κρατάμε ταυτόχρονα πατημένα για μερικά δευτερόλεπτα το τηλέφωνο μπαίνει σε recovery mode. Για να πάμε πάνω και κάτω χρησιμοποιούμε το [vol+] και [vol-] και για να επιλέξουμε μια εντολή χρησιμοποιούμε το [power on]

 

4 - Πατάμε [backup and restore] και μετά [restore]. Επιλέγουμε στην κάρτα sd το backup στο οποίο θέλουμε να επαναφέρουμε και πατάμε [power on]. Το τηλέφωνο θα επαναφέρει το backup.

 

5 - Όταν τελειώσει πατάμε [go back] και μετά [reboot system now]. Το τηλέφωνο θα ανοίξει σε κανονική λειτουργία και στην κατάσταση που είχαμε πάρει το backup.

 

 

----- Εγκατάσταση ROM με Ελληνικά - ROOT -----

 

Αν το παραλείψαμε πιο πάνω, καλό είναι τώρα να διαβάσουμε τον γενικό οδηγό για flashing από εδώ (τουλάχιστον την πρώτη σελίδα) http://www.myphone.gr/foru...d.php?t=372405

 

1 - Κατεβάζουμε τη Rom από εδώ https://mega.co.nz/#!h0UkF...cOmocgVIUtTjXM

ή από το needroom.com http://www.needrom.com/mob...multi-langual/ Είναι ένα αρχείο .zip

 

2 - Δημιουργούμε στο Η/Υ ένα φάκελο (πχ. [Zte_v889s_multilinguage_rom]) και αποσυμπιέζουμε εκεί το αρχείο .zip

 

3 - Κατεβάζουμε το sp flash tool από εδώ https://mega.co.nz/#!slUin...gYgiqIFIwom8SE Είναι ένα αρχείο .zip Το αποσυμπιέζουμε στον υπολογιστή μας. Θα δημιουργήσει ένα φάκελο [sP_Flash_Tool_v3.1244.0.sn85]

 

4 - Κάνουμε backup στο τηλέφωνο (αν θέλουμε)

 

5 - Σβήνουμε το τηλέφωνο και ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

6 - Τρέχουμε το Flash_tool.exe που θα βρούμε στο φάκελο [sP_Flash_Tool_v3.1244.0.sn85]

 

7 - Στα δεξιά πατάμε στο [scatter-loading]

 

8 - Στο πλαίσιο που μας ανοίγει βρίσκουμε στο φάκελο της Rom που δημιουργήσαμε (πχ. το [v889s_rom_multilinguage_rom]) το αρχείο

[MT6577_Android_scatter_emmc.txt] Το επιλέγουμε και πατάμε [Άνοιγμα]

 

9 - Επιλέγουμε (τσεκάρουμε) τα αρχεία που θέλουμε να flashαρουμε. Από την αρχή είναι επιλεγμένα όλα τα αρχεία άρα ξετσεκάρουμε αυτά που δεν θέλουμε να flashαρουμε. Για να flashαρουμε τη Rom τα επιλέγουμε όλα εκτός PRELOADER και MBR (οδηγία από τον οδηγό του Gerstavros2) Για να flashαρουμε μόνο το recovery επιλέγουμε μόνο το RECOVERY. Στο πλαίσιο που θα μας βγάλει πατάμε [OK]

 

10 - Πατάμε το κουμπί [Download] (ή F9) και ο υπολογιστής περιμένει να συνδέσουμε το τηλέφωνο

 

11 - Συνδέουμε στο υπολογιστή το τηλέφωνο ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

12 - Ο υπολογιστής αναγνωρίζει το τηλέφωνο και αρχίζει να φορτώνει η Rom. Θα πάρει 5-6 λεπτά. Όταν τελειώσει βγάζει ένα πράσινο κύκλο. Αποσυνδέουμε το τηλέφωνο από τον υπολογιστή.

 

13 - Βάζουμε τη μπαταρία και ανοίγουμε το τηλέφωνο. Η Rom είναι Multilanguage και Root. Στην αρχική οθόνη επιλέγουμε Ελληνικά και είμαστε έτοιμοι.

 

 

----- Repartition -----

 

Επειδή το τηλέφωνο έρχεται με 500Mb χώρο για τις εφαρμογές και 2Gb για τα αρχεία μπορούμε να το αυξήσουμε από τα 500Mb στα 1Gb μικραίνοντας αντίστοιχα το χώρο για τα αρχεία

Για όποιον θέλει να κάνει τη διαδικασία πρέπει να προσέξει καλά όλα τα βήματα και να κάνει πρώτα backup γιατί μετά από τη διαδικασία χάνονται όλα. Αν το τηλέφωνο είναι καινούργιο και δεν έχουμε κάτι να χάσουμε παραβλέπουμε το backup.

 

1 - Κατεβάζουμε το αρχείο Mt657xRepartition_EN.rar από το post #269# εδώ στο topic. (Εναλλακτικά κατεβάζουμε το Mt657xRepartition_EN.apk από εδώ http://forum.xda-developer...php?p=37974360 και πάμε στο τρίτο βήμα)

 

2 - Αποσυμπιέζουμε το αρχείο στο υπολογιστή μας. Δημιουργείται ένα αρχείο Mt657xRepartition_EN.apk

 

3 - Βάζουμε το αρχείο Mt657xRepartition_EN.apk στην κάρτα sd (ή στην μνήμη του τηλεφώνου)

 

4 - Ανοίγουμε το τηλέφωνο και πάμε [Ρυθμίσεις] -> [Ασφάλεια] και επιλέγουμε (τσεκάρουμε) [Άγνωστες πηγές]

 

5 - Βρίσκουμε στην sd (ή στην μνήμη του τηλεφώνου) το αρχείο που βάλαμε πριν Mt657xRepartition_EN.apk Είναι μια εφαρμογή και την εγκαθιστούμε στο τηλέφωνο.

 

6 - Ανοίγουμε την εφαρμογή [MT657x Data Repartition] που εγκαταστήσαμε και επιλέγουμε το 1Gb. Στο πλαίσιο που ανοίγει πατάμε το δεξή κουμπί [Dong y] που είναι το [ΟΚ].

 

7 - Μετά πατάμε το προτελευταίο κουμπί [Reboot Recovery], επιβεβαιώνουμε με δεξή κουμπί [Dong y] που είναι το [ΟΚ] και το τηλέφωνο σβήνει και μπαίνει σε Recovery Mode

 

8 - Στο Recovery πατάμε [Wipe data/factory reset] και μετά [Yes]. Το τηλέφωνο θα κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

9 - Όταν τελειώσει πατάμε [go back] και μετά [reboot system now]. Το τηλέφωνο θα ανοίξει σε κανονική λειτουργία. Ελέγχουμε το χώρο αποθήκευσης για εφαρμογές που τώρα έχει γίνει 1Gb και ο χώρος για αρχεία 1.5Gb

 

10 - Αν είχαμε κάνει Backup επαναφέρουμε το τηλέφωνο με Restore

 

 

----- Διόρθωση ένδειξης μπαταρίας -----

 

Το τηλέφωνο από μόνο του έχει ένα θέμα με την ένδειξη της μπαταρίας (Με την ένδειξη, όχι με τη μπαταρία. Η μπαταρία του είναι πολύ καλή). Αυτό διορθώνεται πολύ εύκολα (το τρόπο το είχε βρει ο φίλος inka σε ένα Ισπανόφωνο site)

 

1 - Κατεβάζουμε το αρχείο NewBOOT.zip από εδώ http://www.mediafire.com/d...a6/NewBOOT.zip ή από εδώ https://www.dropbox.com/s/...er/NewBOOT.zip

 

2 - Το βάζουμε έτσι όπως είναι χύμα στην sd χωρίς να το αποσυμπιέσουμε

 

3 - Μπαίνουμε σε Recovery Mode πατώντας ταυτόχρονα για μερικά δευτερόλεπτα [power on] (το κουμπί που ανοίγει το τηλέφωνο) και [vol +] (το κουμπί που ανεβάζει την ένταση)

 

4 - Στο Recovery Mode πατάμε [install zip from sdcard] -> [choose zip from sdcard] -> [NewBOOT.zip] -> [Yes] Το τηλέφωνο θα τρέξει το αρχείο

 

5 - Όταν τελειώσει πατάμε [go back] και μετά [reboot system now]. Το τηλέφωνο θα ανοίξει σε κανονική λειτουργία και το θέμα με την ένδειξη της μπαταρίας θα έχει λυθεί.

 

 

----- Αύξηση έντασης ήχου για ηχείο - μεγάφωνο - ακουστικά -----

 

Επειδή έχει αναφερθεί κάποιες φορές χαμηλή ένταση ήχου στο ηχείο (στις κλήσεις) και στο μεγάφωνο (στα ringtone) υπάρχει τρόπος για να τα αυξήσουμε στο Engineer Mode για τηλέφωνα που είναι ROOT.

Για να μπούμε σε Engineer Mode πάμε στο dialer (στο πληκτρολόγιο που κάνουμε τις κλήσεις μας) και πατάμε το παρακάτω *#*#3646633#*#* Το τηλέφωνο θα μπει σε Engineer Mode. Πάμε στην καρτέλα [Hardware Testing] και πατάμε [Audio] Για το πώς διορθώνουμε τις τιμές και το τι είναι η κάθε ένδειξη διαβάζουμε τον γενικό οδηγό από εδώ http://www.myphone.gr/foru...d.php?t=374049

 

- Πριν αλλάξουμε κάποια τιμή γράφουμε κάπου την τιμή που είχε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ώστε αν κάτι δεν κάνουμε σωστά να μπορούμε να το επαναφέρουμε.

 

- Δεν βάζουμε τιμές μεγαλύτερες από αυτές που συνιστούνται γιατί μπορεί να προκαλέσουμε βλάβη στο τηλέφωνο.

 

- Γενικός δεν παίζουμε με τις τιμές και αλλάζουμε κάτι μόνο αν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα.

 

 

----- Gravity Box (μεταξύ άλλων, μπορείς να στέλνεις SMS 160 χαρακτήρων στα Ελληνικά) -----

 

Ο οδηγός γράφτηκε κατά την πρώτη προσπάθεια εγκατάστασης Gravity Box. Αν κάποιος εντοπίσει λάθη ή ασάφειες να το πει για να το διορθώσουμε. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε εδώ http://forum.xda-developer....php?t=2316070

 

1 - Κατεβάζουμε το Xposed από εδώ http://dl.xposed.info/latest.apk. (περισσότερα εδώ http://forum.xda-developer....php?t=1574401) Είναι ένα αρχείο .apk

 

2 - Κατεβάζουμε το Gravity Box από εδώ http://forum.xda-developer....php?t=2316070 Είναι ένα αρχείο .apk

 

3 - Κάνουμε ένα Backup το τηλέφωνο μας (Μην παραλείψετε αυτό το βήμα)

 

4 - Μεταφέρουμε τα δύο αρχεία .apk στο τηλέφωνο μας (με το καλώδιο ή κάρτα sd)

 

5 - Κάνουμε εγκατάσταση το .apk Xposed

 

6 - Ανοίγουμε την εφαρμογή [Εγκατάσταση Xposed] και πατάμε [Εγκατάσταση/Αναβάθμιση] και στο πλαίσιο που μας βγάζει πατάμε [OK]

 

7 - Πατάμε [Reboot] και στο πλαίσιο που μας βγάζει πατάμε [OK]. Το τηλέφωνο θα κάνει Reboot (επανεκκίνηση) και θα ανάψει ξανά

 

8 - Κάνουμε εγκατάσταση το .apk Gravity Box αλλά δεν το ανοίγουμε ακόμα.

 

9 - Λογικά στην μπάρα ειδοποιήσεων θα έχει βγάλει μια ειδοποίηση "Το Xposed module δεν έχει ενεργοποιηθεί" Πατάμε πάνω στην ειδοποίηση και τικάρουμε (επιλέγουμε) το Gravity Box. Εναλλακτικά πάμε [Εγκατάσταση Xposed] -> [Modules] και εκεί ενεργοποιούμε (επιλέγουμε) το Gravity Box

 

10 - Κάνουμε Reboot (επανεκκίνηση) το τηλέφωνο μας

 

11 - Ανοίγουμε το Gravity Box και κάνουμε τις ρυθμίσεις-βελτιώσεις που θέλουμε

 

Για να διορθώσουμε το θέμα με τους 160 Ελληνικούς χαρακτήρες πατάμε [Βελτιώσεις τηλεφώνου] -> [strip unicode] -> [strip όλους τους χαρακτήρες unicode]

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

@Hyper_Ban

Ναι το ειπα αυτο:)Αλλα ας μιληση με το καταστημα πρωτα.....γιατι εαν δεν πιασει με την rom και ειναι θεμα hardware την πατησε μετα.

Το καταστημα λογικα θα του πει να φλασαρει,αλλα μετα θα ειναι καλυμμενος,τα γραπτα μενουν.

Καλα βρε εκανες παραθεση ολο αυτο,ο αριθμος post εφτανε....παντως το γεμισες το θεμα.:p

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Το Minideal μου είπε να φλασάρω τη ρομ ξανά, αλλά το λινκ που μου έδωσαν κατεβάζει με 10-100bytes/sec, οπότε σε κανα μήνα θα δούμε...

Ευχαριστώ για το ποστ, αλλά ανεβασμένα αρχεία δεν υπάρχουν πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Το Minideal μου είπε να φλασάρω τη ρομ ξανά, αλλά το λινκ που μου έδωσαν κατεβάζει με 10-100bytes/sec, οπότε σε κανα μήνα θα δούμε...

Ευχαριστώ για το ποστ, αλλά ανεβασμένα αρχεία δεν υπάρχουν πια!!!

Ναι ... αλλά τα έχω εγώ κάβα ΟΛΑ(σίγουρα την έχουν και άλλα παιδιά ) !

Επειδή όμως είναι πολύ αργά ,δεσμεύομαι μέχρι αύριο το μεσημέρι να σου έχω άνεβασει την rom απο το post που είχε ανεβάσει ο vasilisk !!!

Υour lucky day !

:rolleyes:

Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V889S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...