Jump to content

Vodafone 3G (είναι εδώ!)


crazy_4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος R.I.P. (17 Αύγ. 2004 , 20:04)

 

Yeap :)

 

 

Έχω μπερδευτεί! :o

 

Αν τηλεφωνήσω στο CC για ένα CU που έχω, και τους ζητήσω να μεταφέρουν τον αριθμό μου σε 3G, (ή ακόμη αν αγοράσω μία νέα κάρτα CU που να είναι USIM), θα μπορώ με το 2ης γενίας K700 μου να έχω free GPRS? (Σημ. Το Κ700 μου δεν είναι LIVE).

Και αν ναι, μέχρι 30/9?

 

Thanx :)

:elephant:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 61
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

bre magkes na rothso exo mia syndesh me aplh karta, mporo na bgalo kai allh mia usim etsi oste na xrhsimopoio thn palia moy karta sto palio kinhto poy den einai 3g kai thn usim sto kinhto mou poy einai 3g

 

sas eyxaristo

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να έχεις δύο κάρτες ενεργές ταυτόχρονα.

Θα έχεις είτε USIM είτε απλή SIM. Και τα δύο είδη καρτών παίζουν τόσο σε απλά όσο και σε 3G τηλέφωνα.

 

Απλά η Vodafone λέει ότι με απλή κάρτα δεν μπορεί να εγγυηθεί 100% λειτουργικότητα στη χρήση υπηρεσιών τρίτης γενιάς, στην πραγματικότητα δεν υπάρχει διαφορά.

 

Γενικά αν έχεις 3G τηλέφωνο καλό θα ήταν να πάρεις USIM από εκεί και πέρα είναι καθαρά θέμα απόφασης γιατί οι USIM είναι εγγυημένα συμβατές με τα απλά κινητά ενώ από την άλλη τα 3G κινητά δουλεύουν στις περισσότερες περιπτώσεις χωρίς προβλήματα με την απλή SIM.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cyberbop ( 4 Σεπ. 2004 , 08:42)

 

diladi den mporo na exo 2 kartes opos parexei h tim me tis legomenes twin cards? h vodafone 8a to kanei kai ean nai pote ypologizetai peripoy?

eyxaristo

 

 

Δεν ξέρω αν θα γίνει αυτό που λες.

Η ΤΙΜ από ό,τι ξέρω προσφέρει δύο αριθμούς σε μία κάρτα ενώ την υπηρεσία δύο κάρτες με τον ίδιο αριθμό (που όμως όπως επισημάνθηκε δε θα λειτουργούν ταυτόχρονα αλλά εναλλάξ) την έχει αναγγείλει η διεθνής Vodafone (όπως γράφηκε στο φόρουμ) και προφανώς κάποια στιγμή θα έρθει κι εδώ.

 

Πάντως δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις αυτή την υπηρεσία αφού όλες οι κάρτες συνεργάζονται με όλα τα τηλέφωνα. Τουλάχιστον η Voda από ό,τι κατάλαβα επιτρέπει τη χρήση απλών καρτών σε κινητά τρίτης γενιάς και δεν απαιτεί USIM. Είναι καθαρά στο χέρι της εταιρείας να καθορίσει αν θα δέχεται τη λειτουργία κινητών στο 3G δίκτυό της με απλές SIM. Η Vodafone το επιτρέπει ενώ νομίζω ότι η ΤΙΜ απαιτεί USIM για να δουλέψει η τρίτη γενιά.

 

Γεγονός είναι πάντως ότι ένα κινητό τρίτης γενιάς με απλή SIM σίγουρα δουλεύει σαν κινητό δεύτερης γενιάς σε όλα τα δίκτυα ανά τον κόσμο. Οι λειτουργίες τρίτης γενιάς εξαρτώνται από το εκάστοτε δίκτυο (όπως είπα παραπάνω στη Voda με απλή SIM δουλεύει και σαν τρίτης γενιάς, στην ΤΙΜ από όσο γνωρίζω χρειάζεται USIM και στην Κοσμοτέ δεν ξέρω τι από τα δύο γίνεται).

Από την άλλη ένα κινητό δεύτερης γενιάς δουλεύει άνετα τόσο με USIM όσο και με απλή SIM.

Link to comment
Share on other sites

Yparxei kai antistoixo thema stin Vfone

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=39473

 

anamenetai entos hmerwn. Apla dne exei dieukrinistei an mporei na ginei me karta k symvolaio i an mono epitrepei 2 kartes symvolaiou :)

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει, το έχει δοκιμάσει κάποιος;...

 

Μπορούμε να έχουμε κάποια γενικά ή και ειδικά σχόλια π.χ. κλήση με εικόνα;..

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Ένα νέο (πανάκριβο) τηλεοπτικό spot "ετοιμάζεται" για το live! 3G. Πρωταγωνιστής?

Ποιος άλλος? Ο David Beckham!

 

Για να δούμε, Οκτώβρη-Νοέμβρη? ... Τι θα δούμε??? :p

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το έτος ενσωμάτωσης της Δωδεκανήσου, πρόσθεσε 100 και πολλαπλασίασε επί 3...

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια Vod-Mob-Con-Cart την απλή (εδώ και 5 μήνες).

Τώρα είδα ότι διαφημίζουν την 3G.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να την αναβαθμίσω σε 3G;

Πήρα τηλέφωνο στην Vod και αφού με κάναν ένα γύρω χωρίς να μου απαντήσουν με παραπέμψαν στο κατάστημα που την αγόρασα για περισσότερα.

 

Και μία πληροφορία από την χρήση 3G στην Cosmote. Ενώ η USIM παίζει κανονικά στα κινητά 2ης γενιάς , οι απλές SIM σε τηλέφωνο 3ης γενιάς έχουν πρόβλημα (το Ζ1010 με SIM απλή χάνει και βρίσκει συνέχεια το δίκτυο με περισσότερη ώρα να εμφανίζει στην οθόνη το "κλήσεις SOS").

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ1010 εχει ενα bug και οταν υπαρχει 3G δικτυο παει και κολλαει σε αυτο. Σε Cosmote και TIM αν δεν εχει usim τρως πορτα, οποτε βλεπεις sos κλησεις καθως το κινητο δεν παει σε 2g. Σε Vodafone οπου επιτρεπονται οι απλες καρτες sim δεν υπαρχει τετοιο προβλημα.

 

Για 3g VMCC, πας σε καταστημα και ζητας να αγορασεις το 3G pcmcia οποτε παιζεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...