Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως δε με βολευουν τα in ear bt headsets. Προτιμω κατι σε τετοιο για να ειμαι ειλικρινης (αυτο εχω τωρα και δουλευε τελεια μεχρι τωρα!!! ). Ξερει κανεις που μπορω να δω αν εχει κατι αντιστοιχο η Lenovo? Οσο και να ψαχνω δε βρισκω Site με lenovo bt headsets (επισημο εννοω)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θέλω τα φώτα σας αν και έχω ψάξει αρκετα αλλα δυστυχως δεν εχω βγαλει ακρη.

Εχω ενα σοβαρο θεματακι με το κινητο το οποιο ομως δεν νομιζω οτι αφορα το s820 αλλα πιο πολυ το ΛΣ Android. Το κιν οπως ξερεται εχει εσωτερικη μνημη 4 GB και εγω του εχω περασει και SD card 16GB. Ενω λοιπον η SD card ηταν αδεια ξαφνικα μου εμφανιστηκε το μηνυμα "Inufficient Storage Available Some system functions may not work" ή το μήνυμα "Internal Storage is Full" ή το μήνυμα "Full Text Message" (Χωρις μηνυματα.. :) ) και όλα τα σχετικά!

Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να μεταφερω οτι εφαρμογη ειχα, στην SD card για να εχει χωρο η εσωτερικη μνημη.

Επειτα ξεκινησα να αδειαζω την cashe χειροκινητα, μετά με ειδικα προγραμματα.

Κατεβασα το Clean Master για να καθαριζω τα αχρηστα αρχεια και να διαχειριζομαι αποτελεσματικοτερα τις εφαρμογες μου (Το κινητο ειναι Rooted εννοειται).

Χθες εβαλα το Android SDK και συνδεσα το κιν μου με τον υπολογιστη για να δοκιμασω και αυτη τη μεθοδο αλλα τίποτα.

Σήμερα καθαρισα απο την αρχη ολη την SD card και ολη την cashe. Εξαφανιστηκε για λιγα λεπτα το μηνυμα

"Inufficient Storage Available" αλλα οταν πηγα να κατεβασω εφαρμογη δεν με αφηνε και μου εμφανιζε το ιδιο μηνυμα σε παραθυρακι αυτη τη φορα..

Ρωτησα και στο minideal και μου ειπαν απλως να αδειασω την εσωτερικη μνημη αλλα οκ.. :happy:

Δεν βγαζω ακρη γενικα.. Εχετε να προτεινεται καμια ιδεα ή κατι που δεν βρηκα ισως?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το συγκεκριμένο link που σου έδωσα σου δίνει τα τροποποιημένα ebr1 & ebr2 που βάζεις στο SP Flash Tool αντί των εργοστασιακών κατά την εγκατάσταση μιας official rom. Την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων δεν τη γλυτώνεις και κατά συνέπεια το στήσιμο από την αρχή. Αξίζει όμως...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως άσχετος περί ROM δεν κατάλαβα στο 4gb μοντελο που έχω με SD card 32gb τι απο όλα κανει για το τηλέφωνο μου για να δοκιμασω. Επίσης τρέχω την kit Kat εκδοση στο τηλέφωνο που είναι εκπληκτική. Θα επηρεαστεί απο αυτή τη διαδικασία ;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Την εξωτερική την ξεχνάς εδώ. Τα 4GΒ της συνολικής εσωτερικής σου μνήμης είναι χωρισμένη στα δύο, το ένα κομμάτι έχει το λειτουργικό όπου εγκαθίστανται και οι εφαρμογές και το άλλο είναι σαν εσωτερικός αποθηκευτικός χώρος. Με το παραπάνω trick μεγαλώνεις τον πρώτο χώρο και αντίστοιχα μικραίνεις το δεύτερο μιας και είναι άχρηστος αν έχεις και εξωτερική κάρτα μνήμης.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

AndreasQTEC για πες ρε φιλε, αν δε βαριεσαι, ποια ειναι η καλυτερη ρομ σε 4.4 (αδιαφορο το αν εχει Ελληνικα) stable και χωρις προβληματα αποδοσης σε σχεση με την 4.2.2 που εχω τωρα? Σκεφτομαι μηπως παω σε kitkat μηπως και λειτουργησει καλυτερα με το bt! Αν παρω backup με το titanium ολα τα apps μετα θα μπορω να τα επαναφερω χωρις να χρειαζεται να τα κανω install ολα απο την αρχη αν κανω upgrade? (χλωμο μου φαινεται αλλα ειπα να ρωτησω μηπως και!!)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ έχω την official V2.0 1435 DEV (αγγλικά μόνο) και για τη δική μου χρήση είναι πολύ καλή, ελάχιστα έως ανύπαρκτα lag-αρίσματα. Έχουν βγει και νεότερες (1439 DEV) αλλά δεν έχω βρει το χρόνο να τη ρίξω επάνω. Γενικότερα πάντως δουλεύει πολύ καλά χωρίς προβλήματα. Σχετικά με το back-up με το titanium, εγώ έτσι ξαναπερνάω τα apps όταν φλασάρω τις νέες εκδόσεις, γίνεται η εγκατάστασή τους (εφαρμογή και δεδομένα) κανονικά. Απλά να προσέξεις τα back-up να τα αποθηκεύσεις στην εξωτερική SD και όχι στη μνήμη του τηλεφώνου γιατί με την εγκατάσταση της νέας ROM μπορεί να χαθούν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ έχω την official V2.0 1435 DEV (αγγλικά μόνο) και για τη δική μου χρήση είναι πολύ καλή, ελάχιστα έως ανύπαρκτα lag-αρίσματα. Έχουν βγει και νεότερες (1439 DEV) αλλά δεν έχω βρει το χρόνο να τη ρίξω επάνω. Γενικότερα πάντως δουλεύει πολύ καλά χωρίς προβλήματα. Σχετικά με το back-up με το titanium, εγώ έτσι ξαναπερνάω τα apps όταν φλασάρω τις νέες εκδόσεις, γίνεται η εγκατάστασή τους (εφαρμογή και δεδομένα) κανονικά. Απλά να προσέξεις τα back-up να τα αποθηκεύσεις στην εξωτερική SD και όχι στη μνήμη του τηλεφώνου γιατί με την εγκατάσταση της νέας ROM μπορεί να χαθούν.

Χεχεχεχε. Το εχω δεδομενο οτι τα σωζω στην καρτα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο φιλε μου.

Σκεφτομαι πρωτα να παρω ενα πληρες backup του κινητου για ευκολη επαναφορα. Ξερεις τι χρειαζομαι γι'αυτο? Ουσιαστικα ψαχνω για "οσο το δυνατον λιγοτερα clicks" restore του υπαρχοντος android με τις εφαρμογες και ολα ακριβως οπως ειναι τωρα δλδ σε περιπτωση που κατι δεν παει καλα. Ξερεις κανενα τροπο να γινει αυτο?

Καλημερα btw και thnx για τη βοηθεια ;-) .

Link to comment
Share on other sites

Φουλ backup της προηγούμενης ROM παίρνω και εγώ πριν από κάθε αναβάθμιση με το CWM recovery και αρκετές φορές χρειάστηκε να γυρίσω πίσω κάνοντας restore πάλι με το CWM. Μετά από ένα τέτοιο restore επαναφέρεις τα πάντα όπως ήταν πριν εκτός του root το οποίο στο δικό μας κινητό είναι απλή και γρήγορη διαδικασία και τη κάνεις μετά.
Link to comment
Share on other sites

Έχω αρκετό καιρό την VIBEUI_V2.0_1428_2_DEV , όλα καλά γενικά

Είδα από το system upgrade στα settings οτι έχει βγει VIBEUI_V2.0_1439_7.10.1_DEV_S820_WCED . Την κατεβασα από το ιντερνετ (επισημο σαιτ)... Ψήνομαι να τη βάλω αλλά βαριέμαι να τα σετάρω όλα από την αρχή. Καμμιά ιδέα; Δεν εννοώ τις apps με titanium backup , κατι που να κρατήσει ολες μου τις ρυθμισεις..

Link to comment
Share on other sites

Οκ ελυσα το προβλημα με την εσωτερικη μνημη(Inufficient Storage Available), ανοιγοντας το root explorer και σβηνοντας τα αρχεια στον φακελο data/log other mode

Ελευθερωθηκε περιπου 1GB και ετσι γλιτωσα τη διαδικασια του repartition.

Ομως τα προβληματα δεν τελειωσαν εδω.. Ειχα θεμα με το Google Play που μου εβγαζε το μηνυμα "Google Play has stopped", το ξανα εγκατεστησα και τωρα ανοιγει παρολο που το μηνυμα παραμενει αλλα τουλαχιστον δεν μου το κλεινει..

Δεν συγχρονιζεται ο λογαριασμος Google βγαζοντας το μηνυμα Sync error, Sync is currently experiencing problems.. κτλ.

Εχω αρχισει να εκνευριζομαι λιγο... εχω κανει τα παντα εκτος απο Επαναφορα εργ. ρυθμισεων γιατι φοβαμαι οτι θα θελει ξανα στησιμο το κινητο (Ειναι rooted). Εχετε να μου προτεινετε κατι ? Η εστω αν η διαδικασια ειναι ευκολη με μικρο σχετικα κινδυνο να δοκιμασω να βαλω kit kat..

Link to comment
Share on other sites

παιδια χθες παρελαβα το συγκεkριμενο κινητο απο minideal. το προβλημα που εχω ειναι οτι πενωντας εφαρμογες τις βγαζει ολλες στις αρχικες επιφανειες.εχω το zte967s και τις παει μεσα στις εφαρμογες και απο εκει με παρατεταμενο πατημα σε οποιαν θελω την βγαζει μπροστα.στο lenovo δεν βρηκα αυτο το μενου η δεν το εχει? ουτε μπροστα εχει το πληκτρο με τα τετραγωνακια που σε παει στο μενου με τις εφαρμογες.ας με βοηθησει καποιος σε αυτο εχω σπασει το κεφαλι μου απο το διαβασμα και δεν εχω βρει κατι.
Link to comment
Share on other sites

Οκ ελυσα το προβλημα με την εσωτερικη μνημη(Inufficient Storage Available), ανοιγοντας το root explorer και σβηνοντας τα αρχεια στον φακελο data/log other mode

Ελευθερωθηκε περιπου 1GB και ετσι γλιτωσα τη διαδικασια του repartition.

Ομως τα προβληματα δεν τελειωσαν εδω.. Ειχα θεμα με το Google Play που μου εβγαζε το μηνυμα "Google Play has stopped", το ξανα εγκατεστησα και τωρα ανοιγει παρολο που το μηνυμα παραμενει αλλα τουλαχιστον δεν μου το κλεινει..

Δεν συγχρονιζεται ο λογαριασμος Google βγαζοντας το μηνυμα Sync error, Sync is currently experiencing problems.. κτλ.

Εχω αρχισει να εκνευριζομαι λιγο... εχω κανει τα παντα εκτος απο Επαναφορα εργ. ρυθμισεων γιατι φοβαμαι οτι θα θελει ξανα στησιμο το κινητο (Ειναι rooted). Εχετε να μου προτεινετε κατι ? Η εστω αν η διαδικασια ειναι ευκολη με μικρο σχετικα κινδυνο να δοκιμασω να βαλω kit kat..

Αυτά κατ' εμέ είναι προβλήματα των "πειραγμένων" ROM που βάζουν τα κινεζομάγαζα. Για εμένα μόνο οι επίσημες ROM δουλεύουν χωρίς προβλήματα με το μειονέκτημα φυσικά ότι δεν έχουν ελληνικό μενού.

παιδια χθες παρελαβα το συγκεkριμενο κινητο απο minideal. το προβλημα που εχω ειναι οτι πενωντας εφαρμογες τις βγαζει ολλες στις αρχικες επιφανειες.εχω το zte967s και τις παει μεσα στις εφαρμογες και απο εκει με παρατεταμενο πατημα σε οποιαν θελω την βγαζει μπροστα.στο lenovo δεν βρηκα αυτο το μενου η δεν το εχει? ουτε μπροστα εχει το πληκτρο με τα τετραγωνακια που σε παει στο μενου με τις εφαρμογες.ας με βοηθησει καποιος σε αυτο εχω σπασει το κεφαλι μου απο το διαβασμα και δεν εχω βρει κατι.

Προφανώς έχεις VIBE ROM η οποία δεν είναι φτιαγμένη με το κλασικό τρόπο που ήξερες, δεν υπάρχει δηλαδή ξεχωριστό μενού εφαρμογών αλλά όλα αποθηκεύονται στις επιφάνειες. Από εκεί και πέρα μπορείς να φτιάξεις σε αυτές τις επιφάνειες φακέλους και να κατηγοριοποιήσεις εκεί όλες τις εφαρμογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά κατ' εμέ είναι προβλήματα των "πειραγμένων" ROM που βάζουν τα κινεζομάγαζα. Για εμένα μόνο οι επίσημες ROM δουλεύουν χωρίς προβλήματα με το μειονέκτημα φυσικά ότι δεν έχουν ελληνικό μενού.

 

Δεν εχω κανενα προβλημα με το ελληνικο μενου γιατι ουτε τωρα το εχω στα ελληνικα.. Χρησιμοποιω αγγλικά! Και εχεις να μου προτεινεις κατι προκειμενου να το ξαναστησω? Βασικα υπαρχει καποιος οδηγος υπεραναλυτικος μιας και αυτη η διαδικασια εχει το ρισκο της;

Edited by was
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Αντρεα μαλον αυτο θα κανω.εχει την VIVEROM _V1.O _1340_3_ST_S820 ΤΙ λετε αξιζει διαβασα πιο πισω απο καποιον οτι δεν ειναι και τοσο καλη.Εγω θελω οποσδηποτε ελληνικα να εχει Δεν το εχω ψαξει και πολυ χθες το πηρα
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κανενα προβλημα με το ελληνικο μενου γιατι ουτε τωρα το εχω στα ελληνικα.. Χρησιμοποιω αγγλικά! Και εχεις να μου προτεινεις κατι προκειμενου να το ξαναστησω? Βασικα υπαρχει καποιος οδηγος υπεραναλυτικος μιας και αυτη η διαδικασια εχει το ρισκο της;

Στις 4-5 προηγούμενες σελίδες μπορείς να βρεις αναλυτικούς οδηγούς για το πως να περάσεις τις VIBE, δεν είναι δύσκολο και εξαρτάται από ποια ROM φοράς αυτή τη στιγμή. Ρίξε μια ματιά και εάν κάπου κολλήσεις, εδώ είμαστε.

Σε ευχαριστω Αντρεα μαλον αυτο θα κανω.εχει την VIVEROM _V1.O _1340_3_ST_S820 ΤΙ λετε αξιζει διαβασα πιο πισω απο καποιον οτι δεν ειναι και τοσο καλη.Εγω θελω οποσδηποτε ελληνικα να εχει Δεν το εχω ψαξει και πολυ χθες το πηρα

Η ROM αυτή είναι σχετικά παλιά, android 4.2, να φανταστείς έχει ήδη βγει η V1.5 και η V2.0 σε android 4.4 kitkat. Για τη δική σου περίπτωση που θες οπωσδήποτε ελληνικά θα πρέπει να πας σε custom ROM αφού επίσημη ROM για το S820 με ελληνικά δε νομίζω να υπάρχει. Δες στο needrom ποιες επιλογές έχεις για multilanguage ROM.

Link to comment
Share on other sites

Αντρεα σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες! Τελικα καταφερα και περασα την ROM και όλα λειτουργουν παλι οκ! Ασε που δεν εχει καμια σχεση με αυτη που ειχα εως τωρα.. Η καινουργια ειναι πανεμορφη! Ο οδηγος που χρησιμοποιησα και δουλευει οκ ειναι ο παρακατω:

http://www.androidrookies.com/2014/07/lenovo-s820-install-vibe-ui-v15-with.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά. Ποια έβαλες τελικά;

 

Εβαλα την Vibe UI v1.5_1427_2_ST_S820 with Gapps and Root με Android 4.4.2

Προς το παρον δεν εχω προβληματα και δεν μπορω να πω οτι δυσκολευτηκα να τη βαλω για 1η φορα κιολας!

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι σχετικά απλή και ολοκληρώνεται χωρίς προβλήματα εάν την ακολουθήσεις κατά γράμμα και εφόσον δε προκύψουν θέματα με τους drivers. Η συγκεκριμένη που έβαλες είναι εάν δε κάνω λάθος η τελευταία (και προφανώς καλύτερη) V1.5 VIBE, μετά από αυτή βγήκαν οι V2.0 εκδόσεις. Σύμφωνα με άλλο μέλος, την ίδια διαδικασία ακολουθείς για να βάλεις και τις V2.0 stable εκδόσεις...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...