Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αφου εγκατεστησα το kitkat

εκανα factory reset

και οπως καταλαβαινετε το κινητο δεν εχει rom για να ξεκινησει

τι μπορω να κανω απο δω και περα

γινεται με το sp flash tool kai πως????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αφου εγκατεστησα το kitkat

εκανα factory reset

και οπως καταλαβαινετε το κινητο δεν εχει rom για να ξεκινησει

τι μπορω να κανω απο δω και περα

γινεται με το sp flash tool kai πως????

Δες εδώ πώς γίνεται με sp flash tool.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή έχω και εγώ τώρα, το σήμα δεν είναι και το καλύτερο αλλά ούτε και το χειρότερο με αυτή τη ρομ (νομίζω η καλύτερη ρομ που έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα)

Με άλλες ρομ είχα και πολύ χειρότερο σήμα.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις και άλλα μόντεμ.

Το καλύτερο σήμα το είχα με το V51+S820 άλλα το οποίο μάλλον δεν δουλεύει με 4.4.2 (εγώ δεν μπόρεσα να το εγκαταστήσω)

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπόρεσα να βρω άλλο μόντεμ για 4.4.2 με καλύτερα αποτελέσματα. (μάλλον δεν πρέπει να υπάρχει ακόμα)

Νομίζω ότι μάλλον φταίει και ο πάροχος για το κακό σήμα. Εγώ έχω wind, εσύ;

Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα, αλλά έχει πολύ καιρό που ψάχνομαι με αυτό το θέμα και εγώ.

 

Εγώ Wind έχω. Αυτός όμως που το χρησιμοποιεί δεν ξέρω τι έχει.. αύριο που γυρνάει από γερμανία ίσως έχω νέα με το τι γίνεται με το σήμα..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας , χθες το κινητο αρχισε να κανει reboot συνεχεια, εκανα factory reset και τωρα εχει κολησει....δειχνει το σημα της λενοβο και μετα δονηση κ παλι το σημα κ το κανει συνεχεια μεχρι να βγαλω την μπαταρια....φλασαρα με sptool, κ την κινεζικη κ την row εκδοση αλλα τιποτα εχω δοκιμασει να παντα αλλα το κινητο δεν παει παραπερα απο το σημα...πειτε μου τιποτα θα σπασω το κεφαλι μου :wacko: ...ειχα την vibe kitkat.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και από εμένα,

 

Σήμερα το παρέλαβα και με λίγο ψάξιμο βρήκα μερικά λαθάκια. Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

 

Το default dialer app βγάζει όλες τις επαφές ακόμα και όταν δεν έχουν αριθμό τηλ. Ετσι έχω γεμίσει με επαφές mail.

Δεν βρίσκει σωστά τις επαφές στην αναζήτηση. Γράφω νούμερα και δεν μου εμφανίζει τις επαφές. Επίσης στη λίστα κλήσεων βγάζει και κάτι κινέζικα, μάλλον για την περιοχή θα είναι.

Αυτά νομίζω λύνονται με άλλον dialer αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κανένας καλός συμβατός με 2 sim.

 

Τώρα το σπαστικό που παρατήρησα και είναι το πιο σοβαρό μέχρι στιγμής είναι οτι με το viber εγκατεστημένο και μετά από χαμένη κλήση ή μηνυμα viber δεν σβήνει την οθόνη και φυσικά ούτε κάνει κλείδωμα οθόνης.

Επίσης παρατήρησα οτι μόλις έκανει Update το play store στην τελευταία του έκδοση, το διάφανο μέρος των εικονιδίων στο play store γίνεται μαύρο. Ολα τα εικονίδια εφαρμογών στο play store έχουν μαυρο φόντο ακόμα και τα κουμπιά "Εφαρμογές" "Παιχνίδια" "Βιβλία" κλπ

 

Υπάρχει καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄αρχάς, κάνε upgrade τον contact manager, την default dialer εφαρμογή για να έχεις την τελευταία έκδοση. Σου εμφανίζει όλες τις επαφές γιατί είναι έτσι ρυθμισμένο, μπορείς από το μενού να το αλλάξεις και να επιλέξεις ποιες επαφές να σου εμφανίζει (αυτές που έχουν νούμερα τηλεφώνων). Επίσης από τις ρυθμίσεις ξετσεκάρεις την επιλογή location για να μη σου εμφανίζει τα κινέζικα.

 

Αυτό με το play store κάπου διάβασα ότι το κάνει και σε άλλους και πρέπει να είναι bug της νέας έκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Τα Upgrade τα έκανα ήδη και παρατήρησα οτι έγιναν παρόλο που το κινητό δεν επέτρεπε εγκατάσταση από άλλες πηγές. Η νέα έκδοση έχει μια επιλογή Yellow Page.

1. Μπορεί να φύγει αυτό το πράμα γιατί μου βγάζει κινέζικες υπηρεσίες?

2. Παραμένει μεγάλος πονοκέφαλος αυτό με το viber και δεν βρήκα καμία λύση, ούτε κάτι εφαρμογές που σβήνουν την οθόνη αυτόματα βοήθησαν. Αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου δώσει τα φώτα του.

 

Το θέμα του Play Store αν είναι bug και άλλων συσκευών τότε θα διορθωθεί.

 

3. Τελος να ρωτήσω αν η διαδικασία αναβάθμισης firmware έχει κανένα κίνδυνο να brickαρει το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Το έχω κάνει για πολλές άλλες συσκευές αλλά πάντα είχα backup plan αν κάτι πάει στραβά. Εδω είδα ένα κινέζικο recovery το οποίο δε νομίζω να με βοηθήσει αν κάτι πάει στραβά.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το yellow page προφανώς δε μπορεί να φύγει, υποθέτω ότι έχει να κάνει με τη κινέζικη αγορά και λογικά πάει πακέτο με τον contact manager.

 

Τώρα για την αναβάθμιση, αυτή για να γίνει προϋποθέτει την ύπαρξη του κινέζικου recovery, διαφορετικά δε μπορεί να γίνει. Αλλά να ξέρεις ότι η αναβάθμιση αυτή θα σου περάσει firmware που δε θα έχει ελληνικό μενού, θα χάσεις τα gapps και το root. Γενικά το OTA update έχει θέματα που μας δυσκολεύουν τη ζωή και μας αναγκάζουν να κάνουμε κάποιες επεμβάσεις στο κινητό μετά.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για την αναβάθμιση, αυτή για να γίνει προϋποθέτει την ύπαρξη του κινέζικου recovery, διαφορετικά δε μπορεί να γίνει. Αλλά να ξέρεις ότι η αναβάθμιση αυτή θα σου περάσει firmware που δε θα έχει ελληνικό μενού, θα χάσεις τα gapps και το root. Γενικά το OTA update έχει θέματα που μας δυσκολεύουν τη ζωή και μας αναγκάζουν να κάνουμε κάποιες επεμβάσεις στο κινητό μετά.

 

Το κατάλαβα για τη γλώσσα και το root και το play store αλλά αυτό είναι κάτι που θα το φτιάξω μετά (ελπίζω :worry:)

 

Το ΟΤΑ δεν μου κάνει αυτόματη αναβάθμιση. Πρέπει να την κάνουμε manualy? Παίζει να κάνω download τη ROM και μετά να κάνω update από τα menu ή θέλει άλλο recovery και flashαρισμα όπως αναφέρεται στο πρώτο ποστ?

 

Αν γενικά κάτι πάει στραβά και κολλήσει η διαδικασία ή δεν κάνει boot, υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω βάζοντας το κινέζικο recovery και τη ROM που φορούσε όπως μου το έστειλαν?

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει ποτέ OTA αναβάθμιση γιατί δεν έχω το μαμά recovery αλλά έχω CWM για να περνάω manually τις νέες εκδόσεις της ROM που έχω (VIBE). Γενικότερα πάντως, στο 99% των περιπτώσεων μπρικαρίσματος, είναι δυνατή η επαναφορά, συνήθως με πέρασμα ROM μέσω flash tool.
Link to comment
Share on other sites

Ακουστε λιγο ρε παιδια τι συμβαινει. Απο χθες αλλαξα σε cosmote τη μια απο τις 2 καρτες που εχω μεσα. Η αλλη παραμενει voda. Ενω λοιπον μεχρι τωρα ειχα 2 voda καρτες και το bluetooth λειτουργουσε απροσκοπτα, απο χθες που εγινε η αλλαγη εχω το εξης προβλημα. Καθε φορα που με παιρνουν ή παιρνω εγω στο/απο cosmote νουμερο βγαινουν και οι 2 καρτες offline και μετα απο λιγα δευτερολεπτα (αφου φυσικα εχει κλεισει η γραμμη) βλεπω οτι μου ζηταει να βαλω πιν και στις 2. Και μετα ξανα και ξανα το ιδιο. Κληση χωρις bluetooth και κανω και δεχομαι. Με το bt συνδεδεμενο πανω μονο οταν γινεται η κληση απο/προς τη voda καρτα. H cosmote καρτα ειναι 4g (αν εχει καμια σημασια αυτο). Εχει κανεις συναντησει ποτε ξανα κατι παρομοιο? Εχω φριξει γιατι δε μου αρεσει να εχω το κωλοτηλεφωνο στ'αυτι !!!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανάλογο γινόταν και σε εμένα (με Cosmote) με ένα Dacom K69 bluetooth που είχα, έχανε το σήμα και είτε επανερχόταν μετά από μερικά δευτερόλεπτα είτε έκανε ένα mini reboot. Υπέθεσα ότι το συγκεκριμένο Bluetooth δε συνεργάζεται καλά με το τηλέφωνο, οπότε πήρα από aliexpress ένα Lenovo LBH308 Bluetooth με τη λογική ότι Lenovo με Lenovo θα συνεργάζεται χωρίς πρόβλημα. Και πράγματι, δεν έχω κανένα πρόβλημα, με το Lenovo LBH308 όλα δουλεύουν άψογα. Όλα αυτά που σου γράφω συνέβαιναν και συμβαίνουν με μία sim Cosmote στο τηλέφωνο, δεν έχω δοκιμάσει με άλλης εταιρίας.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Αντρεα, το ειχα για οσους μηνες το εχω το κινητο με το ιδιο BT με 2 καρτες voda και λειτουργουσε απροσκοπτα και ξαφνικα απο χθες που εβαλα την καρτα της cosmote αρχισε μια να δουλευει 3 να μη δουλευει. Και ρε γμτ το εχω αναγκη το bt. Δεν μπορω να οδηγησω και να σηκωνω τηλ κανονικα και αν εχοντας το bt συνδεδεμενο παω να απαντησω και κλεισει παλι η συνδεση και ασυναισθητα κανω παλι την κινηση να δω τι σκ@!#! επαθε παλι και κανα καμια βλακεια? Τι στο καλο προβλημα μπορει να εχει με τις καρτες της cosmote? Εκτος αυτου το συγκεκριμενο bt με εχει βολεψει παρα πολυ και ειναι και απο τα ακριβα της samsung ρε γμτ! Δλδ να παω να παρω κατι ασχετο της Lenovo για να παιξει καλυτερα η ... cosmote? Τα νευρα μου!

BTW Thnx φιλε μου για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω κι αυτο. Αλλα ρε γμτ δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση μπορει να εχει η αλλαγη καρτας με αυτη τη συμπεριφορα! Εκτος κι αν παιζει καποιο ρολο (που δεν μπορω να φανταστω καν τι ρολο μπορει να παιξει) το οτι ειναι 4g η καρτα της cosmote σε αντιθεση με την καρτα της voda που ειχα μεχρι τωρα μεσα που ηταν 3G.
Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα κατι καινουριο. Αυτο με το να κλειδωνουν και οι 2 σιμ ( σα να κανει mini reboot το κινητο), συμβαινει μονο οταν πανω να καλεσω ή με καλουν απο κινητο cosmote. Σε αλλης εταιρειας, δεν εχω προβλημα!

Και νεα παρατηρηση. Μολις γυρισω το δικτυο για την καρτα της cosmote σε gsm only περνανε οι κλησεις σε cosmote χωρις προβλημα. Οταν ειναι σε αυτοματο gsm/wdcma mode τοτε ειναι που κανει τα mini reboots. Τι διαολο?

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα κατι καινουριο. Αυτο με το να κλειδωνουν και οι 2 σιμ ( σα να κανει mini reboot το κινητο), συμβαινει μονο οταν πανω να καλεσω ή με καλουν απο κινητο cosmote. Σε αλλης εταιρειας, δεν εχω προβλημα!

Και νεα παρατηρηση. Μολις γυρισω το δικτυο για την καρτα της cosmote σε gsm only περνανε οι κλησεις σε cosmote χωρις προβλημα. Οταν ειναι σε αυτοματο gsm/wdcma mode τοτε ειναι που κανει τα mini reboots. Τι διαολο?

 

Αυτό συνεχίζει να γίνεται και χωρίς το ΒΤ ή μόνο με το ΒΤ το παθαίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν το πρόβλημα εμφανίζεται στην αρχή της κλήσης και όχι τυχαία κατά τη διάρκεια, μπορείς να δοκιμάσεις κάτι το οποίο αν δουλέψει δεν είναι λύση αλλά "κρύβει" το πρόβλημα. Κατέβασε το Bluetooth Auto Connect και ρύθμισε το να ανοίγει το ΒΤ όταν λαμβάνεις κλήση και να το κλείνει όταν τερματίζεται η κλήση. Ισως έτσι αποφύγεις το πρόβλημα μέχρι να βρεις κάποια λύση.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το προβλημα συμβαινει με το που ξεκιναει η κληση καθε φορα που παιρνω σε αριθμο cosmote. Οποτε ουτε κι αυτο βοηθαει δυστυχως. Σ'ευχαριστω παντως!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανάλογο γινόταν και σε εμένα (με Cosmote) με ένα Dacom K69 bluetooth που είχα, έχανε το σήμα και είτε επανερχόταν μετά από μερικά δευτερόλεπτα είτε έκανε ένα mini reboot. Υπέθεσα ότι το συγκεκριμένο Bluetooth δε συνεργάζεται καλά με το τηλέφωνο, οπότε πήρα από aliexpress ένα Lenovo LBH308 Bluetooth με τη λογική ότι Lenovo με Lenovo θα συνεργάζεται χωρίς πρόβλημα. Και πράγματι, δεν έχω κανένα πρόβλημα, με το Lenovo LBH308 όλα δουλεύουν άψογα. Όλα αυτά που σου γράφω συνέβαιναν και συμβαίνουν με μία sim Cosmote στο τηλέφωνο, δεν έχω δοκιμάσει με άλλης εταιρίας.

 

Αν μπορεις δωσε λινκ απο aliexpress να το παρω.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...