Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ένα κινητο lenovo S820 μοντέλο. Tο παρήγγειλα απο το mini deal....To θέμα είναι ότι στον μήνα πάνω άρχισε να μου κολλάει το wifi και το κινητό σε κάποια φάση αρχιζει και τρεμουλιάζει η οθόνη , κάνει χιονάκια , σαν να τα έχουν παίξει τα pixels , το οποίο σταματάει μόνο όταν πάτησω το κουμπί power και πάει σε κατάσταση standby....και γίνεται αυτό συνέχεια. Το κινητό είναι ρουταρισμένο από τον κινέζο. Επικοινωνησα μαζί του με email και μου έστειλε νέο softwhare μέσα σε baidoo κινέζικο συννεφάκι και δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μπαίνω σε διάφορα φόρουμ και βλέπω παρόμοια προβλήματα και έχω συμπεράνει ότι το κινητό θέλει άλλη rom...Το θέμα είναι ότι δεν έχω καταλάβει την διαδικάσία (και όσο αν δοκιμάζω δεν μου βγαίνει) αλλά και ούτε πια rom θα βάλω....Αυτη που έβαλε ο κινέζος είναι S820_S129_130513. Είναι με Ελληνικά (και στο μενού). Παίζει βέβαια να το στείλω και πίσω στην Κίνα για να το δουν και οι ίδιοι οι Κινέζοι.Απλά το κινητό θα το ξεχάσω για κάνα 2 μήνες.

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Υπάρχει κανείς απο Θεσσαλονίκη για να του το δώσω? Και με πληρωμή...

Στο πρώτο ποστ έχει οδηγίες στο πως να περάσεις άλλη ρομ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οντως πολυ καλη αλλα με ενα σημαντικο μειονεκτημα για μενα. Δεν λειτουργει

το φωτακι led(αναπαντητες,μηνυματα κτλ)

Dynamic notifications...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έβαλα εχθές το βράδυ την VIBE 2.0, η πρώτη εντύπωση είναι η καλύτερη. Τρέχει πολύ πιο γρήγορα σε όλα, έχει αλλάξει λίγο και το interface των επιλογών, όπως επίσης και η θέση του σήματος κάθε SIM, έχουν μετακινηθεί τέρμα αριστερά στο notification bar. Στο thread του S650 αναφέρεται ότι υπάρχει μία ρύθμιση που λύνει το πρόβλημα της αναγνώρισης κλήσης με το +30. Το έχω ρυθμίσει όπως πρέπει και θα ενημερώσω εάν ισχύει τελικά ή όχι.
Link to comment
Share on other sites

Πουλαει καποιος ως μεταχειρισμενο ενα LENOVO S820 (139 €). Λεει οτι δεν ειναι μεταχειρισμένο, οτι το αγορασε για το γιο του, ο γιος του δεν το θελει και αυτος το πουλα. Αν ολα οσα λεει αληθευουν, αξιζει η αγορα του?
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η τιμή του αυτή τη στιγμή στα κινεζομάγαζα είναι κοντά στα 115 €. Για ποιο λόγο να δώσεις παραπάνω χρήματα;
Link to comment
Share on other sites

Πουλαει καποιος ως μεταχειρισμενο ενα LENOVO S820 (139 €). Λεει οτι δεν ειναι μεταχειρισμένο, οτι το αγορασε για το γιο του, ο γιος του δεν το θελει και αυτος το πουλα. Αν ολα οσα λεει αληθευουν, αξιζει η αγορα του?

 

Νομίζω ότι η τιμή του αυτή τη στιγμή στα κινεζομάγαζα είναι κοντά στα 115 €. Για ποιο λόγο να δώσεις παραπάνω χρήματα;

 

Γιατί αν το πάρει από την κίνα, θέλει 20-30 μέρες να έρθει, και έχει και το ρίσκο να έρθει χαλασμένο τηλέφωνο και να τρέχει για επιστροφές. Το θέμα είναι, γιατί το δίνει...;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....θελω την βοηθεια σας.... μολις αγορασα το s820 κ ολο το μενου ειναι αγγλικα κ απο της επιλογεσ δεν εχει ελληνικα.... μπορειτε να μου πειτε τι να κανω κ πια ρομ να κανω εγκαταστασι ετσι οστε να εχει ελληνικα κ να δουλεβουν ολα σωστα??

ευχαριστο εκ τον προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν το πάρει από την κίνα, θέλει 20-30 μέρες να έρθει, και έχει και το ρίσκο να έρθει χαλασμένο τηλέφωνο και να τρέχει για επιστροφές.

Αυτο σκεφτηκα κσι γω,

Αλλα ...

Το θέμα είναι, γιατί το δίνει...;

Αυτο ειναι ενα ζητημα.

Μπορει βεβαια να αληθευει η εξηγηση που δινει και να θελει να παρει κατι αλλο για παιδι του.

Λεω να ρισκαρω τα 130 €. Η συναλλαγη θα γινει χερι-χερι. Οποτε θα το δοκιμασω το κινητο.

Τι να ελεγξω ομως?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αν το πάρει από την κίνα, θέλει 20-30 μέρες να έρθει, και έχει και το ρίσκο να έρθει χαλασμένο τηλέφωνο και να τρέχει για επιστροφές.

Ok, εάν κάποιος κοστολογεί τη άμεση απόκτηση ενός μεταχειρισμένου κινητού σχεδόν 30 ευρώ παραπάνω από την αξία του ως καινούργιου, εγώ πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτηκα κσι γω,

Αλλα ...

 

Αυτο ειναι ενα ζητημα.

Μπορει βεβαια να αληθευει η εξηγηση που δινει και να θελει να παρει κατι αλλο για παιδι του.

Λεω να ρισκαρω τα 130 €. Η συναλλαγη θα γινει χερι-χερι. Οποτε θα το δοκιμασω το κινητο.

Τι να ελεγξω ομως?

Αν ανοίγει καταρχίν,αν μπορεί να κάνει κλήσεις(μου έχει τύχει να λείπει IMEI) κ γενικά να λειτουργεί στο μενού κτλ.Αν όλα αυτά είναι εντάξει κ το πάρεις μπορείς να του περάσεις διάφορες ROM που έχουν συζητηθεί στο site.Έχω παραλάβει 10 τέτοια τηλ κ το συνηστώ ανεπιφύλακτα.Αν ξέχασα κάτι ας συμπληρώσει κάποιος άλλος

Link to comment
Share on other sites

γειά σας φίλοι,

έχω το κινητό εδώ και τρεις ημέρες (minideal, s129 version) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

ξαφνικα το κινητό κάνει reboot!!!

άλλες φορές όταν δέχομαι κλήσεις, άλλες φορές με το που ξεκλειδώνω την οθόνη, άλλες φορές με το που πάω να κάνω κλήση κτλ.

το έψαξα σε ξένα forum (https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-Phones/Lenovo-S820-TURNS-ITSELF-OFF/td-p/1335717/page/2) και δεν φαίνεται να υπάρχει λύση!!

μερικοί πιστεύουν ότι πρόκειται για το lock screen, άλλοι ότι φταίει η μπαταρία και τα pin της συσκευής, άλλοι το bluetooth και άλλοι ότι πρόκειται για ελλατωματικό hardware και ότι και rom να αλλαχθεί το πρόβλημα παραμένει!!!

αν κάποιος έχει συναντήσει το πρόβλημα και έχει να προτείνει κάποια λύση ή κάποια rom με την οποία δεν έχει το παραπάνω πρόβλημα ας βοηθήσει.

ευχαριστώ

Edited by pantpant
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να κάνω backup τη ρομ που έχω εγκατεστημένη έτσι ώστε αν τη ξαναχρειαστώ να τη βάλω?

 

Σε ενδεχόμενο update του android, χάνεται η ρομ?

 

Τι κάνω τότε?

 

 

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να κάνω backup τη ρομ που έχω εγκατεστημένη έτσι ώστε αν τη ξαναχρειαστώ να τη βάλω?

 

Σε ενδεχόμενο update του android, χάνεται η ρομ?

 

Τι κάνω τότε?

 

 

Ευχαριστώ!!!!

 

Δεν υπάρχει λόγος για backup... ότι ρομ κυκλοφορεί, μπορείς να την κατεβάσεις από needrom.com.

Αυτό που θα σου συνιστούσα, είναι να κάνεις backup τα IMEI με mobileuncle tools (αλλά θέλει root)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να κάνω backup τη ρομ που έχω εγκατεστημένη έτσι ώστε αν τη ξαναχρειαστώ να τη βάλω?

 

Σε ενδεχόμενο update του android, χάνεται η ρομ?

 

Τι κάνω τότε?

 

 

Ευχαριστώ!!!!

Εγώ πριν βάλω μία καινούργια ROM κάνω back-up τη προηγούμενη μέσω του CWM Recovery. Εάν για κάποιο λόγο θέλω να επανέλθω στη προηγούμενη, κάνω restore πάλι μέσω του CWM το back-up και επαναφέρω τη παλιά ROM στη μορφή που ήταν με όλα τα δεδομένα μου (apps κ.λπ.) όπως ήταν πριν κάνω την αλλαγή. Το μόνο που χρειάζεται να ξανακάνω είναι τη διαδικασία του ROOT.

Link to comment
Share on other sites

γειά σας φίλοι,

έχω το κινητό εδώ και τρεις ημέρες (minideal, s129 version) και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

ξαφνικα το κινητό κάνει reboot!!!

άλλες φορές όταν δέχομαι κλήσεις, άλλες φορές με το που ξεκλειδώνω την οθόνη, άλλες φορές με το που πάω να κάνω κλήση κτλ.

το έψαξα σε ξένα forum (https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-Phones/Lenovo-S820-TURNS-ITSELF-OFF/td-p/1335717/page/2) και δεν φαίνεται να υπάρχει λύση!!

μερικοί πιστεύουν ότι πρόκειται για το lock screen, άλλοι ότι φταίει η μπαταρία και τα pin της συσκευής, άλλοι το bluetooth και άλλοι ότι πρόκειται για ελλατωματικό hardware και ότι και rom να αλλαχθεί το πρόβλημα παραμένει!!!

αν κάποιος έχει συναντήσει το πρόβλημα και έχει να προτείνει κάποια λύση ή κάποια rom με την οποία δεν έχει το παραπάνω πρόβλημα ας βοηθήσει.

 

ευχαριστώ

 

κάποιος μια γνώμη βρε παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε οτι γραφει στο προηγούμενο μνμ, και μετα περνα του μια αλλη δοκιμασμενη ρομ.

Διαφορετικα αν δεν θες, ξεκινα μεσω paypal την διαδικασια επιστροφης

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλησπερα παιδια....θελω την βοηθεια σας.... μολις αγορασα το s820 κ ολο το μενου ειναι αγγλικα κ απο της επιλογεσ δεν εχει ελληνικα.... μπορειτε να μου πειτε τι να κανω κ πια ρομ να κανω εγκαταστασι ετσι οστε να εχει ελληνικα κ να δουλεβουν ολα σωστα??

ευχαριστο εκ τον προτερων!!

Δοκιμασε πρωτα την εφαρμογη MoreLocale 2.

Καλυτερα αλλα οχι πληρη εχει η miui που ειχε βγει γι αυτο.

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....θελω την βοηθεια σας.... μολις αγορασα το s820 κ ολο το μενου ειναι αγγλικα κ απο της επιλογεσ δεν εχει ελληνικα.... μπορειτε να μου πειτε τι να κανω κ πια ρομ να κανω εγκαταστασι ετσι οστε να εχει ελληνικα κ να δουλεβουν ολα σωστα??

ευχαριστο εκ τον προτερων!!

Αυτή η ROM έχει αξιολογηθεί από χρήστες με τις καλύτερες κριτικές και όπως φαίνεται έχει και ελληνικά. Δεν την έχω δοκιμάσει προσωπικά μιας και είμαι υπέρμαχος των Official roms (VIBE UI) χωρίς να με καίει το θέμα των ελληνικών...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....θελω την βοηθεια σας.... μολις αγορασα το s820 κ ολο το μενου ειναι αγγλικα κ απο της επιλογεσ δεν εχει ελληνικα.... μπορειτε να μου πειτε τι να κανω κ πια ρομ να κανω εγκαταστασι ετσι οστε να εχει ελληνικα κ να δουλεβουν ολα σωστα??

ευχαριστο εκ τον προτερων!!

μία με πλήρη Ελληνικά είναι η http://www.needrom.com/mobile/aosp-android-4-4-2-kitkat-discovery-v1-0-s820-cn/

αλλα έχει θέμα με ειδοποιήσεις Δεν λειτουργεί το led και αν είναι κλειστό στη φόρτιση δεν έχεις ένδειξη.

Προσωπικά την δοκίμασα αλλα σε σχέση με την S820_S129_130513 με το ίδιο σετάρισμα έτρωγε λίγο παραπάνω μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν βάλω μία καινούργια ROM κάνω back-up τη προηγούμενη μέσω του CWM Recovery. Εάν για κάποιο λόγο θέλω να επανέλθω στη προηγούμενη, κάνω restore πάλι μέσω του CWM το back-up και επαναφέρω τη παλιά ROM στη μορφή που ήταν με όλα τα δεδομένα μου (apps κ.λπ.) όπως ήταν πριν κάνω την αλλαγή. Το μόνο που χρειάζεται να ξανακάνω είναι τη διαδικασία του ROOT.

 

 

Καλημέρα

 

Το κινητό έγινε update android και χάθηκε η rom...

Τώρα δεν έχει το κινητό ουτε googleplay. Τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Την AOSP την χρησιμοποιεί κανείς;

 

Έχω το κλασσικό θέμα με τα partitions στο κινητό. Με έχει βασανίσει και ενώ έχω ελάχιστες εφαρμογές εγκατεστημένες, έχει γεμίσει το 1gb που δίνει στην sd card (την δική του, το partition δηλαδή που έχει κάνει), ενώ όταν βάζω να κάνει install στο phone storage, ενώ έχει κάμποσα mb ελεύθερα, δεν κάνει τίποτα.

 

http://i.imgur.com/GR8rhAc.png

http://i.imgur.com/Bu3sDDZ.png

http://i.imgur.com/I4AZG4s.png

 

How to Re-Partition Internal Memory on Lenovo S820 4 GB

 

http://www.androidrookies.com/2014/07/how-to-re-partition-internal-memory-on.html

 

Δεν το δοκίμασα ακόμα μη βαράτε:p

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να περασω το CWM_v6.0.3.4_S820_CN κ μου βγαζει το εξεις μυνημα

S_DL_GET_DRAM_SETTING_FAIL (5054)

 

Ξερει κανεις τι ειναι??

Ποιες οδηγίες ακολουθείς; Εγώ ακολούθησα κατά γράμμα αυτές τις οδηγίες και δε συνάντησα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να περασω το CWM_v6.0.3.4_S820_CN κ μου βγαζει το εξεις μυνημα

S_DL_GET_DRAM_SETTING_FAIL (5054)

 

Ξερει κανεις τι ειναι??

Τι ROM έχεις στο κινητό που παρέλαβες?Το κινητό λειτουργεί κανονικά?Το μύνημα αυτό πολύ πιθανόν να στο βγάζει γιατί δεν έχουν περαστεί οι drivers του κινητού σωστά(είναι μια περίπτωση αυτή).Μπορεί να φταίει κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...