Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.Εχθές πέρασα μια vibeui έκδοση λογισμικού και συγκεκριμένα την τελευταία απο needrom.Εκτός του ότι δε μπορώ να περάσω με τίποτα gapps κλπ,δε δουλεύει τίποτα απο αυτά,πλέον δε μου αναγνωρίζει και καμία κάρτα sim.Υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι λάθος εγώ στο λογισμικό,τα έφτυσε το τηλέφωνο?Καμία βοήθεια?ευχαριστώ...

Ακολούθησα πιστά τον οδηγό που υπάρχει στην πρώτη σελίδα,παρότι τώρα κατάφερα και έβαλα gapps δε μου αναγνωρίζει καμία sim...υπάρχει περίπτωση να φταίει το λογισμίκό η απλά έτυχε?

 

φιλε μου λογικα σου λεει invalid imei. αν ναι κοιτα στην προηγομενη σελιδα κ ανε αυτο π μ εχει γραψει ο ντινος για να κανεις restore το ιμει σου και μετα θα στρωσει το κινητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να ρωτησω κ κατι ακομα ρε παιδια. στο ραδιο γτ δεν ακουγεται δυνατα απο τα hands free η μουσικη? δοκιμασα κ με αλλο hands free και παλι τα ιδια ενω το εχω στο τερμα.τι φταιει?

επισης μπορει να μ πει κανεις τι μπορω να σβησω απο τα αρχικα προγραμματακια που εχεις μεσα το κινητο κ να περασω καποια αντιστοιχα καλυτερα χωρις να εχω προβλημα με τη λειτουργια του?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχθές πέρασα την S820_ROW_S223_150119 (4.4.2 kitkat) ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ. Πρώτες εντυπώσεις θετικές. Υπάρχουν κάποιες βασικές διαφορές με τις VIBE. Εμφανισιακά, αν και δε τη θυμάμαι καλά, πρέπει να είναι σα τη VIBE 1.5, σίγουρα δεν είναι VIBE 2.0. Κάποια θετικά που πρόλαβα να δω από εχθές το βράδυ που τη πέρασα σε σχέση με τις αγγλοκινέζικες VIBE:

- Έχει επιλογή για το network mode να το αλλάζεις από 3G σε 2G όποτε εσύ θέλεις, στη VIBE δεν είχα βρει τέτοια επιλογή, το έκανα με εφαρμογή από το play store.

- Υπάρχει δυνατότητα για ταξινόμηση των επαφών με το επώνυμο, κάτι που δε γίνεται στις VIBE.

- Δεν υπάρχουν κινέζικες εφαρμογές.

- Προεγκατεστημένα Gapps.

- Ένας ενιαίος χώρος αποθήκευσης με 2,5GΒ χώρο, δεν είναι σα τις VIBE που έχει δύο εσωτερικούς χώρους και πρέπει να μεταφέρεις εφαρμογές από την internal memory στην external για να κερδίσεις χώρο.

 

Προσπάθησα να περάσω TWRP με αυτή τη διαδικασία αλλά όλο κάποιο error μου έβγαζε το SP Flash Tool, οπότε το root-αρα με το VROOT. Η εφαρμογή των mail δουλεύει κανονικά. Είχε προεγκατεστημένες όλες τις σχετικές με το Google εφαρμογές (Google+, Gmail κ.λπ.) τις οποίες τις απεγκατέστησα αφού το έκανα root. Δείχνει να είναι αρκετά καλή χωρίς lag. Έχω την εντύπωση ότι έχει λίγο πιο ασθενές σήμα σε σχέση με τη VIBE αλλά θα το τσεκάρω πιο καλά τις επόμενες ημέρες.

 

Δε βλέπω να υπάρχει δυνατότητα για update σε Theme Center ούτε στον Contact Manager, είναι εγκατεστημένες κάποιες ROW εκδόσεις αλλά δε βρίσκω επιλογή για update/upgrade. Επίσης δε μπορώ να κατεβάσω άλλα θέματα για wallpapers, themes κ.λπ. από το Theme Center, δε βρίσκω πουθενά να μπορώ να συνδεθώ on-line και να κατεβάσω άλλα θέματα...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολλές ώρες που έφαγα προσπαθώντας να φτιάξω το πρόβλημα με το ΙΜΕΙ,τελικά έφτιάξε...όμως έχοντας περασει την τελευταία VIBE δε μπορώ να βάλω gapps με τίποτα!κανείς για βοήθεια?
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολλές ώρες που έφαγα προσπαθώντας να φτιάξω το πρόβλημα με το ΙΜΕΙ,τελικά έφτιάξε...όμως έχοντας περασει την τελευταία VIBE δε μπορώ να βάλω gapps με τίποτα!κανείς για βοήθεια?

 

Σου έστειλα pm

Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρό έκανα 2nd partition την sd card με το Link2sd. Χθες με την αναβάθμιση που έκανα στην vibe 2.0 το 2nd partition, το Link2sd δε το βλέπει (Not Found). Τι μπορώ να κάνω για να το ξαναενεργοποιήσω? Ευχαριστώ. Edited by sotospapath_2
Link to comment
Share on other sites

Είχες ξανακάνει αναβάθμιση από τότε που έκανες το 2ο partition ή ήταν η πρώτη φορά; Υποθέτω ότι θα πρέπει να ξανακάνεις τη διαδικασία από την αρχή...
Link to comment
Share on other sites

Πριν καιρό έκανα 2nd partition την sd card με το Link2sd. Χθες με την αναβάθμιση που έκανα στην vibe 2.0 το 2nd partition, το Link2sd δε το βλέπει (Not Found). Τι μπορώ να κάνω για να το ξαναενεργοποιήσω? Ευχαριστώ.

 

Αυτό που λέει ο Αντρέας.Ξανά από την αρχή με minitool partition φτιάχνεις 2 partition όπως είχες ξαναφτιάξει

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με την 4.2 και οταν έβαλα την ΚΙΤ ΚΑΤ κατά περίεργο τρόπο το κράτησε. Στην επόμενη αναβάθμιση που έκανα δεν το έβλεπε. Ουτε στο minitoul βλέπει την internal.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας ,σήμερα μου ήρθε το κινητό από εξωτερικό, έχω όμως κάποιες απορίες ,δεν βλέπω κάπου το playstore!!!! μπορώ να το εγκαταστήσω??

έχω την εκδοση 4.2 , υπάρχει κάποια νεότερη??? και κάτι ακόμα δεν βλέπω να έχει ελληνικά??? ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με την 4.2 και οταν έβαλα την ΚΙΤ ΚΑΤ κατά περίεργο τρόπο το κράτησε. Στην επόμενη αναβάθμιση που έκανα δεν το έβλεπε. Ουτε στο minitoul βλέπει την internal.

 

Κάνε format την κάρτα κ ξανά από την αρχή χώρισέ την

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σας ,σήμερα μου ήρθε το κινητό από εξωτερικό, έχω όμως κάποιες απορίες ,δεν βλέπω κάπου το playstore!!!! μπορώ να το εγκαταστήσω??

έχω την εκδοση 4.2 , υπάρχει κάποια νεότερη??? και κάτι ακόμα δεν βλέπω να έχει ελληνικά??? ευχαριστώ!!!

 

Ποια έκδοση rom έχεις ?Λογικά vibe θα είναι

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Την έκανα format αλλά μου δείχνει πάλι το ίδιο μήνυμα not found. Η χωρητικότητά της πόσο θα πρέπει να είναι? 1.33gb μου την έχει. Στο partition που έκανα το ζήτησα 1gb.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.Την έκανα format αλλά μου δείχνει πάλι το ίδιο μήνυμα not found. Η χωρητικότητά της πόσο θα πρέπει να είναι? 1.33gb μου την έχει. Στο partition που έκανα το ζήτησα 1gb.

 

Το link2sd δεν σου βρίσκει το partition?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε format την κάρτα κ ξανά από την αρχή χώρισέ την

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ποια έκδοση rom έχεις ?Λογικά vibe θα είναι

 

Που το βλέπεις αυτό φίλε???

Aπο γλώσσες έχει 3 μια αγγλικά και 2 κινέζικες ,και έχει πολλές κινέζικες εφαρμογές!!

Link to comment
Share on other sites

Που το βλέπεις αυτό φίλε???

Aπο γλώσσες έχει 3 μια αγγλικά και 2 κινέζικες ,και έχει πολλές κινέζικες εφαρμογές!!

 

settings-about phone-version information.Vibe έχεις λογικά.Αν δεν έχει το playstore ήδη μέσα δεν μπορείς να το βάλεις τώρα.Οι επιλογές είναι ή να βάλεις την τελευταία vibe που θα έχεις ελληνικά στις εφαρμογές αλλά όχι στο μενού.Αυτό θα είναι στα αγγλικά.Ή να βάλεις την ROW(ευρωπαϊκή) που θα έχεις ελληνικά στο μενού αλλά κ πάλι όχι παντού.Τι σε ενδιαφέρει?Τι θέλεις εσύ?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα της χρήσης της S223 ROW ROM. Προσωπικά μόνο καλά λόγια έχω να πω... Πολύ γρήγορη, πολύ σταθερή, πολύ καλή γενικώς. Ένα θέμα είχα με το Security το οποίο δεν έχει το ίδιο Interface με της κινέζικης VIBE και το οποίο για κάποιο λόγο μου έκλεινε τα pop-up μηνύματα του messenger. Του κατάργησα τα δικαιώματα ROOT στον Super User και πλέον δεν έχω πρόβλημα. Πάντως, τη βρίσκω πραγματικά πολύ καλή. Ίσως λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας έχει σε σχέση με τη VIBE αλλά για μένα σε ανεκτά πλαίσια.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. μετα την εγκατασταση της νεας vibe ρομ χρειαστηκα χτες να χρησιμοποιησω το gps.το ενεργοποιησα λοιπον αλλα δεν κλειδωσε ποτε για να με εντοπισει. μπορει να μ πει κανεις τι φταιει? ειναι θεμα του προγραμματος π εχω περασει η της συσκευης?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όποτε το χρειάστηκα και κάνοντας χρήση της πλοήγησης από το Google Maps δεν είχα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

to google maps θελει χρηση δεδομενων ομως. εγω θελω με καποιο gps αpp χωρις δεδομενα να κανω δουλεια,εχω κατεβασει το co pilot.

τι μπορει να φταιει? κ μπορω να περασω με καποιο τροπο το navigon η δεν συνεργαζεται καθολου με τον mediatek?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι θέλουν δεδομένα, απλά το αναφέρω για να δείξω ότι σε μένα τουλάχιστον το GPS κλείδωσε κανονικά, με τη χρήση του συγκεκριμένου προγράμματος. Ίσως να δοκίμαζες και εσύ με αυτό ή κάποιο άλλο πρόγραμμα για να δεις τουλάχιστον αν φταίει το pilot που έχεις ή πλέον κοιτάμε να δούμε τι παίζει με το gps.
Link to comment
Share on other sites

to google maps θελει χρηση δεδομενων ομως. εγω θελω με καποιο gps αpp χωρις δεδομενα να κανω δουλεια,εχω κατεβασει το co pilot.

τι μπορει να φταιει? κ μπορω να περασω με καποιο τροπο το navigon η δεν συνεργαζεται καθολου με τον mediatek?

 

Το navigon λειτουργει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι τις δοκιμές σου δε τις κάνεις εντός του σπιτιού, έτσι δεν είναι;

 

στο μπαλκονι ειχα βγει για να με εντοπισει. αλλα δεν σταματησε να αναβοσβηνει η μπιλια.κ εξω μια αλλη μερα που το ειχα πατησει παλι τπτ δεν εκανε ομως.

 

 

ντινο στην προηγουμενη εκδοση .4.2.2 δεν δουλευε.μ ελεγε σφαλμα οταν πηγαινε να συνδεθει. τωρα λες αν το κατεβασω ξανα σπασμενο να δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

στο μπαλκονι ειχα βγει για να με εντοπισει. αλλα δεν σταματησε να αναβοσβηνει η μπιλια.κ εξω μια αλλη μερα που το ειχα πατησει παλι τπτ δεν εκανε ομως.

 

 

ντινο στην προηγουμενη εκδοση .4.2.2 δεν δουλευε.μ ελεγε σφαλμα οταν πηγαινε να συνδεθει. τωρα λες αν το κατεβασω ξανα σπασμενο να δουλεψει?

 

Εγω το ειχα κ στην παλια 4.2.2 vibe κ τωρα στην 4.4.2 .Πρεπει να εχεις συνδεθει με το ν λογαριασμο στο Google για να συνδεθει κ να κατεβασει αρχεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...